Neil Gaiman

Dyskusje o konkretnych pisarzach i ich książkach.
Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Neil Gaiman

Post#1 » 29 mar 2012, o 13:54

Pana Gaimana pewnie każdy zna. Angielski pisarz, scenarzysta i redaktor, według Dictionary of Literary Biography jeden z najwybitniejszych żyjących pisarzy fantasy i sf.
Wydał między innymi Dobry omen, Nigdziebądź, Amerykańskich bogów oraz Koralinę.

A dla zainteresowanych: można go znaleźć na http://neil-gaiman.tumblr.com.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

a_cappella
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Neil Gaiman

Post#2 » 9 lip 2012, o 00:08

Och, tak! Gaiman jest cudowny. Co prawda muszę jeszcze nadrobić kilka rzeczy, ale to, z czym miałam przyjemność się zapoznać, absolutnie wystarczyło mi, żebym zaczęła go uwielbiać!

Sto lat temu zaczęłam od 'Koraliny': przeczytałam, odłożyłam i zapomniałam o imć Neilu na dość długi czas, żeby później trafić w bilbiotece na 'Nigdziebądź' - książka jest świetna, lubię jego wyraziste postacie, ironiczne obserwacje, poczucie humoru i genialne w swej prostocie porównania. xD
Poza tym grzechem byłoby nie wspomnieć o opowiadaniach, a mianowicie dwóch zbiorach: 'Dym i lustra' oraz 'Rzeczy ulotne' ('Pażdziernik w fotelu'!). Nie wszystkie zawarte tam twory mnie porwały, szczególnie te w formie wierszy czy pieśni uważam za słabsze, ale było wiele takich, gdzie byłam pełna podziwu dla wykonania i pomysłu, a podczas lektury niektórych tak bardzo wsiąkałam w historię, że byłam zaskoczona i zawiedziona, że koniec nadszedł tak szybko. Jeszcze jedną rzeczą, która ujęła mnie w zbiorach, są wstępy - kilka odautorskich słów, zwroty do czytelnika i inspiracje dla poszczególnych opowiadań. Historie od kuchni, bardzo interesująca rzecz dla kogoś, kto czasem bawi się piórem. :D

A teraz, już od baaardzo długiego czasu, czekają na swoją kolejkę 'Chłopaki Anansiego'.

Awatar użytkownika
Camenne

Neil Gaiman

Post#3 » 9 lip 2012, o 11:44

Wreszcie ktoś podjął temat! :D

Z Gaimana na razie czytałam tylko "Amerykańskich bogów" (a miałam takie ambitne plany dorwać się do "Dobrego omenu" i "Nigdziebądź" zaraz po przeczytaniu) - najlepsze jest to, że tak kocham tę książkę, a teraz nagle nie umiem napisać o niej niczego konkretnego :D Dość specyficzna narracja i bogactwo wierzeń, jakie są wykorzystywane, o, to jest chyba najlepsze. Chyba muszę przeczytam jeszcze raz.

Zamierzam się zabrać za jego wiersze, zwłaszcza po tym:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NgCpPuKR7Go&feature=player_embedded[/youtube]

I w sumie uwielbiam go jako człowieka... ale niestety nie mam szans z Amandą :lol:
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Neil Gaiman

Post#4 » 9 lip 2012, o 11:46

I w sumie uwielbiam go jako człowieka... ale niestety nie mam szans z Amandą :lol:

Och weź, ich małżeństwo cały czas jest źródłem moich spontanicznych "awwwww" xD To jest takie słodkie, że jeśli o nią chodzi, on się czasem zachowuje jak taki zakochany nastolatek xD
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Lira
Wójt gminy Artefakty
Wójt gminy Artefakty

Neil Gaiman

Post#5 » 17 lis 2012, o 10:32

Gaiman właśnie podpisał kontrakt na nowe książki, z czego trzy są już nawet napisane. Nie mogę się doczekać. :D
Hell hath no limits, nor is circumscrib'd in one self place; but where we are is hell,
And where hell is, there must we ever be.

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Neil Gaiman

Post#6 » 3 mar 2013, o 18:06

Ja za to w czasie jakże pasjonującej, tym razem grubo ponad siedmiogodzinnej jazdy pociągiem, "łyknęłam" sobie po raz kolejny Dobry Omen Pratchetta i Gaimana. Naprawdę, wspólne napisanie książki to był - według mnie - z ich strony genialny pomysł. Jest błyskotliwa, ciepła i pełna humoru. Występuje w niej najlepszy demoniczno-anielski duet, jaki udało mi się spotkać, mały Antychryst o cudownie pogmatwanym sposobie myślenia i najlepiej politycznie zorientowane kaczki z St. James Park. Jeśli ktoś jeszcze nie czytał, to gorąco polecam. Aczkolwiek z drugiej strony chyba polecę raczej oryginał (który muszę gdzieś w końcu wygrzebać), bo już czytając samo polskie tłumaczenie można się zorientować, że właściwie to jest badziewne :|
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Wróć do „Strefa autorów”