Andrzej Sapkowski

Dyskusje o konkretnych pisarzach i ich książkach.
Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator
Zobacz teksty użytkownika:

Andrzej Sapkowski

Post#1 » 12 kwie 2009, o 11:37

AS polskiej fantastyki, autor między innymi kultowego Wiedźmina, cyklu husyckiego i zapowiadanej Żmiji. Co o nim sądzicie, co sądzicie o jego twórczości?
Ja tradycyjnie - wypowiem się po tym, jak ktoś weźmie na ruszt ten temat, bo zauważyłam, że najczęściej tematy, które zakładam, a w których na wstępie podaję swoje zdanie, leżą w ogóle nieruszane, więc wolę być zapobiegliwa :D
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Ishie
scyzoryk
scyzoryk

Re: Andrzej Sapkowski

Post#2 » 12 kwie 2009, o 22:04

No patrz, nie wypowiedziałaś się, a i tak cisza. :D
Ja pana Sapkowskiego lubię, nawet bardzo, bardzo, ale tylko za sagę o wiedźminie. Uwielbiam Geralta, nigdy nie lubiłam Yen, bo paskudzie jednej zazdrościłam jak cholera i zawsze chciałam być Ciri, bo miałam chyba tyle lat co ona, kiedy to czytałam po raz pierwszy. Zakochałam się w jego świecie po uszy i chyba nigdy z niego nie wyjdę.

Jeśli jednak chodzi o trylogię husycką, to są to jedne z najnudniejszych książek, jakie kiedykolwiek czytałam. Nie lubię panującego w nich klimatu - ten okres historii kompletnie mi nie leży - i całość za bardzo mi zalatuje Sienkiewiczem, którego ze szczerego serca nie znoszę. Jedyne, co z tego pamiętam, to bronienie wozu i śledzie, nie pytajcie, nie wiem. :|>

Jako pisarza czczę i szanuję, bo rozsławił polską fantastykę poza granice naszego kraju, a to już niemałe osiągnięcie. ;)

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#3 » 12 kwie 2009, o 22:37

Ishie pisze:No patrz, nie wypowiedziałaś się, a i tak cisza. :D
Bo cały dzień na forum chyba nikogo nie było, jajeczny szał i te sprawy :)

Ja Sapkowskiego cenię chociażby za to, że udowodnił, że Polak potrafi, w końcu przetłumaczyli go na nie pamiętam już ile obcych języków, zawsze polska fantastyka wyszła poza nasz mały, ciasny kraj. Ale dodatkowo naprawdę uwielbiam Wiedźmina, pierwsza z moich lektur fantastyki, kocham, mam przeogromny sentyment i nawet mimo że czytałam tyle lat temu, dalej znajduję przyjemność w powtarzaniu sobie kolejnych tomów, co jest niezwykłe, bo zazwyczaj takie czy inne książki traciły dla mnie na wartości wraz z wyrabianiem się gustu, bądź co bądź ;) Za postaci, świat i styl, nic chyba tak mnie nie wciągnęło, do żadnych innych bohaterów tak się nie przywiązałam, nawet za humor, nieco wiejski i nieco żenujący, a który ma u niego pewien urok, chociaż momentami drażnił.
I lubię sagę husycką, mniej dynamiczna, bardziej rozwlekła, dużo miejsca na czar historii i klimat, Szarlej, urok magii i ukrywania się przed Inkwizycją - dla mnie to wszystko ma smaczek :)
+ opowiadania, czytałam wszystkie; Sapkowski po prostu ma styl przechodzący od poziomu dobrego do bardzo dobrego i dobre pomysły, ot.
(I muszę dorwać Rękopis znalezione w Smoczek Jaskini, nie wypada się nie zapoznać, nie?)

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Post#4 » 12 kwie 2009, o 23:05

i zawsze chciałam być Ciri, bo miałam chyba tyle lat co ona, kiedy to czytałam po raz pierwszy.

Ja tak samo xD!

Ja twórczość Sapkowskiego naprawdę uwielbiam. Saga o Wiedźminie to było moje pierwsze polskie fantasy i w ogóle drugie, bo zaraz po Tolkienie. I niewiele spotkałam książek z tego podgatunku fantastyki, które by Wiedźminowi dorównywały, zarówno z polskich jak i zagranicznych. Wciągająca fabuła, wartka akcja i świetni bohaterowie (no tylko Geralt się spsuł w pewnym momencie, bo tylko smęcił) sprawili, że powracam do niej co jakiś czas, tak samo jak do Władcy Pierścieni, a to z mojej strony dla książki nie lada wyróżnienie ;).

Trylogia husycka zaś bardzo mi się podobała, wręcz byłam nią zachwycona, chociaż ma zdecydowanie inny charakter niż Wiedźmin i zdarza się, że miejscami jest rozwlekła. Po pierwsze, jestem pełna podziwu dla Sapkowskiego, bo odwalił naprawdę kawał dobrej roboty, jeśli chodzi o podłoże historyczne. W książce pojawił się nawet zamek z mojej rodzinnej miejscowości, który został przez husytów spalony (ta, nie on pierwszy i nie ostatni). Poza tym ja naprawdę lubię czasy wojen husyckich i w szkole strasznie mnie wkurzało, że na historii tak się je bezczelnie pomija. Po drugie, świetnie wplecione w to historyczne tło wątki fantastyczne - magia ludowa i "uczona", sabat, danse macabre, nie mówiąc już o alchemikach z Pragi. Kocham!
Nie przeczę jednak, że trylogia husycka ma kilka wad - podstawowe są dwie - Reynevan (który irytował mnie prawie cały czas z niewielkimi przerwami) oraz Jutta (która wkurzała mnie absolutnie za każdym razem, kiedy się pojawiła). Nie mówiąc już o tym, że ogólnie zakończenie tego wątku miłosnego było żywcem zerżenięte z Krzyżaków. SPOILER (bo a nóż widelec trafi się ktoś, kto nie czytał, a chce...) Jutta (Danusia) ledwie uwolniona od porywaczy umiera, zaś Reynevan (Zbyszko) znajduje spokój u mniej wyrafinowanej, acz swojskiej Elenczy (Jagienki), która się w nim zawsze podkochiwała. Brzmi znajomo... END OF SPOILER. No i rozwiązanie wątku Birkarta, które jest mniej więcej tak żenujące jak koniec Biafry czy Achaji u Ziemiańskiego. Ale poza tym to jak dla mnie cud, miód i orzeszki :)

Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini to w ogóle przydatna pozycja. Nawet na maturze mi pomogła xD

A Żmiję przeczytam, bom ciekawa co tam Sapek namiesza w wojnie w Afganistanie :)
"I'm not evil, I'm just differently moral."

"Life's a bitch, now so am I."

“To be a Sith is to taste freedom and to know victory."

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#5 » 2 mar 2010, o 21:00

Żmiję wydano już jakiś czas temu, może ktoś zdążył przeczytać?

NEWSWEEK: Napisał pan kolejną powieść i znów bez wiedźmina - skończył już pan z tą postacią?
Andrzej Sapkowski: Skończyłem nie postać, lecz precyzyjnie zaplanowaną pracę pisarską, dokładnie w tym momencie, w którym miała zostać zakończona. Cóż można dodać po zakończeniu? Dalszy ciąg? Poważny autor i dorosły mężczyzna tak nie postępuje. Nadto, szanuję polskiego czytelnika i wiem, że w odróżnieniu od czytelnika anglosaskiego nie lubi być karmiony cyklem do przesady. Amerykańscy fani fantasy mogą w nieskończoność czytać cykl, którego akcja ogranicza się do wędrówki i zabijania trolli. Trzydziesty szósty tom z serii o zabijaniu trolli, a jakby ich zapytać, o czym dalej chcieliby poczytać, powiedzą, że jeszcze o zabijaniu trolli. (...)
To wszystko przez muzę, proszę pana. Przelatywała nad moim osiedlem. Przelatująca muza jak gołąb, czasem coś upuści. Jednemu gówno na beret, innemu natchnienie. W postaci pomysłu na książkę. Prezentów od muz nie lekceważy się.

Newsweek: Wymyślił pan w ten sposób początek cyklu podobnie jak opowieści o wiedźminie?
Andrzej Sapkowski: Nie. "Żmija" to zamknięta całość. Standalone, jak określają to Anglosasi. Żadnych dalszych ciągów.(...)

Newsweek:
Początek pana najnowszej powieści przypomina jednak mocną literaturę sensacyjno-wojenną spod znaku, powiedzmy, Toma Clancy'ego.
Andrzej Sapkowski: Początek i owszem. To zabieg świadomy, wzorowany na hollywoodzkim paradygmacie scenariuszowym. Tak jak u Alfreda Hitchcocka: rozpoczynać od trzęsienia ziemi, a potem napięcie ma rosnąć. Jak we współczesnym kinie akcji: zaczyna się od ostrej strzelaniny, żeby zatrzymać widza w kinie, żeby nie wyszedł. To prawda, że w "Żmii" ten realistyczny i naturalistyczny wojenny początek mało przypomina klasyczną fantasy, ale, powtarzam, to tylko początek, uwertura.

Nie powiem - kusi i intryguje, ale jednak najwyżej średnio interesuje mnie Afganistan, czy na prawdę warto? W jakim stopniu pojawiają się elementy świata fantasy?

Awatar użytkownika
Ingvar
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#6 » 23 mar 2010, o 21:51

Miałem raz okienko między zajęciami i zaszedłem do empiku, zdążyłem przeczytać ok 30 stron. Wspomniana w wywiadzie strzelanina jest rzeczywiście niezła. Widać, że to napisał AS. Ale, póki co, szkoda mi wydawać 32 złote na chudą książkę wydaną w dodatku na papierze toaletowym.
Demos Kratos Kvtos v Kakos.

Awatar użytkownika
Saint_Lilith
scyzoryk
scyzoryk

Post#7 » 7 kwie 2010, o 14:50

z Sapkowskiego przeczytałam jedynie Rękopis - kto nie czytał niech czym prędzej nadrobi! - i Sagę husycką, którą wielbię i chyba zrobię jej ołtarzyk u siebie w domu. Nawet jej wady dla mnie są zaletami. No bo kto powiedział, że głównego bohatera trzeba lubić? Albo że "złoczyńca nr 1" musi zginąć w jakiś wyjątkowy sposób? A ten język, husyci... Ach, mogę czytać bez końca!

A Wiedźmina nie czytałam, bo w żadnej bibliotece nie mogę znaleźć pierwszej części ;( ale mój kolega ma i w wakacje go ograbię z całości :mrgreen:

Aranea

Post#8 » 7 kwie 2010, o 17:17

Ja połknęłam całą sagę Wiedźmina i byłam zauroczona, urzeczona, zachwycona i jeszcze tyle pozytywne "ona" ile można wymyślić ;) Do trylogii dopiero się przymierzam, to się nie wypowiem, ale wszyscy mnie zapewniają, że się nie zawiodę.
Przeczytałam również jego mniej znany esej o królu Arturze - Świat Króla Artura. Maladie. Praca ciekawa, nie powiem, dostarcza wielu informacji, jednocześnie wciąga i bawi, co tekstom naukowym nieczęsto się zdarza. Natomiast mini powieść (patrz drugi człon tytułu) uśmiechu na ustach nie wywołała. Z całym szacunkiem jakim pisarza darzę - ten tekst był jedną wielką paplaniną o niczym. Sapkowski opisał losy drugoplanowych bohaterów legndy Tristana i Izoldy, gdzie te "losy" to nic innego jak miłosne perypetie, przypominające polskie seriale. Ale może nie jestem wystarczająco dojrzała, by czytać takie teksty jednym tchem i nie męczyć się. Wciąż potrzebuję porywającej akcji, lub długich, metafizycznych wywodów(ale błagam, nie miłosnych!)

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#9 » 7 mar 2011, o 13:52

Widzieliście nowe wydanie Sagi? :shock: Jak zobaczyłam w empiku, aż przystanęłam z wrażenia, pamiętam. Są BOSKIE.
Tutaj zdjęcie wszystkich 7: http://img12.allegroimg.pl/photos/orygi ... 1486555291

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Post#10 » 7 mar 2011, o 18:33

Naaah, ja wolę moje. Wszystkie pierwsze wydania :D Wiesz, te robią pod grę i jednak trochę to przykre, że przez to na ani jednej okładce nie uświadczysz Yennefer czy Ciri :lol: A za to jest Triss... ugh!

Awatar użytkownika
Neno
Użytkownik nieaktywny

Post#11 » 7 mar 2011, o 20:05

Okładki z pierwszego wydania są najlepsze! :D Chociaż i te z edycji kolekcjonerskiej nie są też złe.
Ale żadna okładka nie przebije "Pani jeziora" z pierwszego wydania, oraz sceny z nią związanej xD
[center]Nulla è Reale, Tutto è Lecito.[/center]
[center]Obrazek[/center]

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#12 » 7 mar 2011, o 21:22

Taaak :D
W ogóle te "białe" wydania były ogólnie śliczne, wszystkie miały świetne rysunki, leżała mi ta kreska. I ten pachnący paapier <3

Awatar użytkownika
Szarl
Jeździec Apokalipsy
Jeździec Apokalipsy

Post#13 » 7 mar 2011, o 22:02

Myślałam, że tylko ja mam zboczenie na punkcie wąchania papieru :D
"I'm not a bitch. I am THE Bitch. And for you I'm Ms. Bitch!"

Awatar użytkownika
Neno
Użytkownik nieaktywny

Post#14 » 7 mar 2011, o 22:50

Nieee, każdy tak ma!! xD
Jak jest lektura nowa, to pędem do mojej antycznej biblioteki szkolnej, gdzie książki są zapakowane w brązowy papier, a kartki żółciutkie. :D

Poza tym to pierwsze wydanie okładek było naprawdę dobrze zrobione. Kiedyś to się szukało po księgarniach, bo Wierzy Jaskółek nigdzie nie było. :<
Potem po wyjściu Wiedźmina na PC wchodziło się do Empiku i stała tam cała szafka ze wszystkimi tomami na każdej półce.
[center]Nulla è Reale, Tutto è Lecito.[/center]
[center]Obrazek[/center]

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#15 » 7 mar 2011, o 22:55

Hm, w przemyskich księgarniach nigdy mi się nie zdarzyło, by nie było kompletnej sagi, a w sumie Wiedźmina kupowałam jakieś 5 lat temu, jeszcze w 1 gimnazjum :D To nie lada wyczyn, zazwyczaj musiałam sobie książki zamawiać.

Szkoda mi, że saga husycka jest dość kiepsko wydana, nie chodzi nawet o okładki, ale jakość, papieru, kleju... :? Cieniutki papier, nieprzyjemny w dotyku i chyba w ogóle bez książkowego zapachu, o ile dobrze pamiętam, bleh. I choć zawsze pilnuję grzbietów, tak w dwóch pierwszych mam połamane w kilku miejscach :<

Awatar użytkownika
Lailerosse
Ukryta Opcja Imperialna

Post#16 » 14 paź 2011, o 20:10

Ha, ha, będę się chwalić :D

Byłam na spotkaniu autorskim, które wypadło nadzwyczaj miło i sympatycznie. Zaskakująco, biorąc pod uwagę, ile się nasłuchałam od różnych ludzi, ale cóż, może emerytura dobrze wpływa na samopoczucie Andrzeja Sapkowskiego. Nie pracuje aktualnie nad żadną książką, ale nie wyklucza, że będzie. Nadal mówi, że nie będzie ciągu dalszego Wiedźmina, ale twierdzi, że chętnie napisałby coś dodatkowego, co dzieje się gdzieś w środku. Jest fanem Pieśni Lodu i Ognia, lecz twierdzi, że GRRM "nieekonomicznie gospodaruje bohaterami" (tak, zabija jego ulubionych ;) ), i że potrafi wypić więcej piwa. Chwalił się osobistą znajomością z wieloma pisarzami, m.in. właśnie z GRRM oraz z Terrym Pratchettem (damn him, też bym się chwaliła xD). Nie komentował nic o innych polskich autorach, gdyż, jak twierdzi "ma już wystarczająco dużo wrogów", zresztą i tak woli fantastykę zagraniczną. Generalnie, było fajnie i zabawnie, i nawet nie stałam za długo po autograf xD

Awatar użytkownika
Naseilen
Kocioł z Gundestrup

Post#17 » 14 paź 2011, o 22:17

Lai napisała chyba już wszystko na temat. Ja za to dodam, że miałyśmy wyjątkowe szczęście przyjść na spotkanie wcześniej i się jeszcze załapać, bo ze względu na organizację i małą powierzchnię przygotowaną na spotkanie, ludzie którzy przyszli punktualnie zostali cofnięci w drzwiach "ze względów bezpieczeństwa".

I w ogóle to...
Obrazek
Wcześniej Martin, teraz Sapkowski... Dobry rok. :D

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#18 » 14 paź 2011, o 23:09

Jak wspominałyście o tym spotkaniu wcześniej, to wam nie zazdrościłam przez te opowieści o Sapku nienawidzącym swoich fanów, ale teraz... Damn! :D
Ach, pożycz mi Smoczą!

Nie komentował nic o innych polskich autorach, gdyż, jak twierdzi "ma już wystarczająco dużo wrogów", zresztą i tak woli fantastykę zagraniczną.
O, coś mnie z nim łączy! <3

Awatar użytkownika
Kostucha
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#19 » 31 sty 2012, o 23:03

http://www.kawerna.pl/aktualnosci/z-pol ... dzmin.html

Spragnieni nowych wiadomości na temat Wiedźmina, dostaną całkiem interesujący kąsek do obgadania. ;)
Po prostu robię za zły charakter.

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#20 » 31 sty 2012, o 23:08

Nie wiem, czy się cieszę, czy boję.
A tyle się zarzekał, że nie będzie na siłę kontynuował zakończonego Wiedźmina z szacunku dla czytelników. Teraz sobie uświadomiłam, że minęło już prawie 20 lat od napisania, mógł zmienić zdanie, mógł wymyślić dobry ciąg dalszy... uch, i tak czarno to widzę. Sapek to Sapek, ale takie kontynuacje rzadko kiedy są równie dobre jak oryginał ;(

Wróć do „Strefa autorów”