Cassandra Clare

Dyskusje o konkretnych pisarzach i ich książkach.
Giwi

Cassandra Clare

Post#1 » 1 sie 2012, o 14:18

Cassandra Clare, amerykanka, jest pisarką sławną. A przynajmniej sławną w strefie Young Adult Novel, czyli książek dla tzw. młodych dorosłych. Jej książki widnieją na liście bestsellerów New York Times, i plotki głoszą że za swoją trzecią serię („The Dark Artifices Trilogy”) podpisała kontrakt opiewający na sześć cyfr. W przyszłym roku wychodzi film na podstawie pierwszej książki („Miasto Kości”) z jej najpopularniejszej serii „Dary Anioła”, w rolach głównych występuje Lily Collins, Jamie Campbell Bower i Robert Sheehan.  

Ale zanim Cassandra Clare stała się sławną pisarką Young Adult Novel, pisała ona fanficki. Jej „The Draco Trylogy” swojego czasu było bardzo popularne na portalu fanfiction.net i zyskała sobie ona rzeszę fanów. 

Zanim Cassandra Clare była bestsellerową pisarką, była również plagiatorką. 

Drodzy czytelnicy, plagiat, czyli kopiowanie czyjegoś pomysły lub pracy bez zgody/wiedzy autora, to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może się zdarzyć w pisarstwie. Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli ktoś raz popełni plagiat i nie zostanie przyłapany, będzie to robił przez czas dłuższy. Albo do końca swoich pisarskich dni. 

Ale przejdźmy do historii. 

Cassandra była bardzo popularna wśród fanów Harry’ego Pottera. BARDZO popularna. Tak popularna, że kiedy wstawiła swój adres domowy na livejournala, fani wysyłali jej drobne – lub nie tak drobne - podarki. A gdy zepsuł/został jej skradziony laptop, fani uzbierali na nowy pieniądze. Innymi słowy, Cassandra czerpała ze swojej sławy ile tylko mogła. 

Aż niespodziewanie jej ficki zostały usunięte z serwisu fanfiction.net. Dlaczego? Na początku nikt nie wiedział. 

Potem okazało się, że Cassandra jest plagiatorką 

I nie mówię tutaj o plagiacie w stylu „ukradła cytat czy dwa”, co również robiła, chociażby kradnąc kwestie z seriali takich jak „Buffy the Vampire Slayers”. Cassandra przepisywała niekiedy całe akapity, zmieniając imiona bohaterów. I uważała, że jeśli napisała w posłowiu autorski, ze „inspirowała się tą i tą serią/książką, ale nie pamięta jej autorki” to wszyscy jej wybaczą. Nie. 

Zarządzający fanfiction.net usunęli „The Draco Trylogy” bez żadnej informacji (ponoć), Clare dowiedziała się o tym dopiero później (co było wierutnym kłamstwem, bo dostała o tym kilka wiadomości, a jej fanfiction zostało zrecenzowane na kilkadziesiąt dni przed usunięciem, przez dziewczynę, którą owo oskarżenie wysłała do redakcji ff.net i która o „dziwnym podobieństwie” w owej recenzji napisała). W tym czasie rozpętało się małe piekło, bo Cassandra miała bardzo silnych sojuszników. Holly Black, inna pisarka YA Novel która jest przyjaciółką wyżej wymienionej, jest też prawnikiem i gdzieś pomiędzy tysiącami wiadomości, Cassandra wspomniała o tym nie raz i nie dwa. Ludzie, którzy bronili Cassandrę i nazywali jej plagiat najzwyklejszą „parafrazą” argumentowali, że „na fanfiction.net jest dużo więcej tekstów, które plagiatują innych autorów i wszyscy uwzięli się na Cassandrę bo jest popularna i ma świetne teksty”. A Cassandra zamiast napisać od nowa poszczególne sceny/rozdziały, co zrobiła? Skontaktowała się z autorkami, które plagiatowała i zapytała się ich, czy może użyć ich scen w swoim fanfiction (dopiero po fakcie, ale co tam!, przecież się z nimi skontaktowała, to najważniejsze). 

Za swój plagiat nigdy nie przeprosiła, a nawet teraz o to pytania mówi, że „tylko się inspirowała”. 

Teraz, kilka lat po całym incydencie, Cassandra Clare jest autorką sukcesywnie pnącą się na listach bestsellerów, jej książki mają bardzo dużą liczbę fanów, a po filmie może być ich jeszcze więcej. Więc dlaczego piszę tego posta, chociaż mogłabym machnąć ręką i powiedzieć „Co mnie to obchodzi?”. Obchodzi mnie, bo teraz, gdy wiem co zrobiła Cassandra, jak mogę być pewna, że jej książki też nie są plagiatem? Nie znam aż tak dobrze wszystkich filmów i seriali, oraz nie jestem obeznana w świecie popkultury tak bardzo, jakbym chciała. Odkąd usłyszałam i przeczytałam o całej tej sprawie, postanowiłam nigdy nie tknąć książek Cassandy Clare. Bo jak, mogę być pewna, że jej słowa to JEJ słowa? Widomym jest wśród nielicznych jest fakt, że Cassanda w książkach plagiatuje swoje fanficki. Jako osoba która lubi pisać, uważam plagiat za coś najgorszego i nie do wybaczenia. Dlatego każdemu odradzam czytanie książek Cassandry Clare, nie dlatego że są słabe (chociaż czytałam całkiem sporo niezbyt przychylnych opinii o jej serii), bowiem nigdy ich nie czytałam, ale dlatego iż większość ludzi nie wie o jej przeszłości. I dlatego, że Cassandra uszła z tym na sucho, BA! Nawet na tym zarobiła.  

 

Kilka przykładów plagiatu: 

Draco Sinister, Chapter 9 

"Weasley," said Draco, looking as if ever word was being dragged out of him with a fishhook, "I, uh, I know that I haven't always been the easiest guy to get along with. And I know that in an ideal world, you would never have chosen me for a friend, or me you, for that matter. But given what you've done for me, and everything we've been through lately, I just wanted to say that I've come to regard you as someone...as someone...someone that I've met." 

 

Red Dwarf, season 5: "Holoship" 

RIMMER: Look, I'm not much good at big speeches, and I know I haven't 

always been an easy guy to get on with. And I know that, given the 

choice, I probably wouldn't have chosen you as friends. But, I just 

want to say ... that over the years, ... I have come to regard you ... 

as ... people ... I met. I'd just better go, OK? 

 

 

To tylko jeden z WIELU przykładów. Do czytania, jeśli chcecie wiedzieć więcej, ponieważ ja tylko zadrapałam cały problem: 

http://www.journalfen.net/community/bad_penny/8985.html 

http://wiki.fandomwank.com/index.php/Th ... _Biography 

http://wiki.fandomwank.com/index.php/Pl ... d_All_That 

http://www.journalfen.net/tools/memorie ... filter=all 

http://www.fanhistory.com/wiki/Cassandra_Claire 

 

post umieszczony na moim blogu, kubekwkwiatki.blogspot.com :)


Awatar użytkownika
Kostucha
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu
Posty: 1936
Zobacz teksty użytkownika:

Cassandra Clare

Post#2 » 1 sie 2012, o 14:41

W przyszłym roku wychodzi film na podstawie pierwszej książki („Miasto Kości”) z jej najpopularniejszej serii „Dary Anioła”, w rolach głównych występuje Lily Collins, Jamie Campbell Bower i Robert Sheehan.
 

Robert Sheehan? Mru, na pewno obejrzę. Raczej nie w kinie, ale na pewno dla jego facjaty i porównania książek z filmem. 

 

latego każdemu odradzam czytanie książek Cassandry Clare, nie dlatego że są słabe (chociaż czytałam całkiem sporo niezbyt przychylnych opinii o jej serii), bowiem nigdy ich nie czytałam, ale dlatego iż większość ludzi nie wie o jej przeszłości.
 

Jej książki są typowo młodzieżowe, nastawione na badassa i spotkania bohaterów w ostatecznych pojedynku. Nie jest to zła literatura, bo dobrze się ją czytało, lekko i szybko, ale ambitna to na pewno nie, więc nie dziwię się nieprzychylnym opiniom. :) 

Co zaś się tyczy plagiatu... Czytałam i słyszałam nieraz o tej aferze i mogę jedynie potępić takie zachowanie, ale z drugiej strony to niesprawiedliwe przez jedna wpadkę, z której wyszła bez twarzy, skreślać autora z miejsca. Jasne, podpadła, ale to nie znaczy, że robi to nadal. Ja bynajmniej nie widzę w jej autorskich książkach nic rażącego i zerżniętego, ale nie jestem tu specjalistką ani nie siedzę nad innymi utworami, porównując zdania.

Po prostu robię za zły charakter.

Giwi

Cassandra Clare

Post#3 » 1 sie 2012, o 14:49

No ponoć Cassandra plagiatuje są siebie w swoich książkach i nie była to wpadka jednorozdziałowa :D W linkach jest o tym więcej ;)

Awatar użytkownika
Kostucha
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu
Posty: 1936
Zobacz teksty użytkownika:

Cassandra Clare

Post#4 » 1 sie 2012, o 15:01

Przejrzałam linki pobieżnie, ale to i tak dalej mnie nie przekonuje. W zasadzie to, co dostrzegłam oprócz suchych faktów, to także niechęć wobec tej autorki, a wtedy trudno być obiektywnym i nie szukać plagiatu. A nawet jeśli samą siebie plagiatuje? Niby plagiatując plagiatuje poprzedni plagiat, ale... to aż trudno w to uwierzyć. Przy tym wątpię, by wydawnictwo pozwoliło sobie na autorkę, świeżaka, który mógłby przysporzyć im tylko problemów finansowych. Raczaj dopilnowaliby, by nie popełniała tego samego błędu. xP 

Poza tym mówiona to samo o Iron Maiden i ich nowszych płytach, a i tak nie była to prawda tylko złośliwość ludzka.

Po prostu robię za zły charakter.

Giwi

Cassandra Clare

Post#5 » 24 sie 2013, o 19:35

Film "The Mortal Instruments: City of Bones" wyszedł i poniósł klapę. 16% na rottentomatoes.com i może sam na siebie nie zarobić (wydali na zrobienie go 60 milionów dolarów i drugie tyle na promocje poza Stanami). Druga część jest ponoć w pre-produkcji, ale na razie nie wiadomo. 

Najlepsze? Przeszłość Cassnadry Clare zaczyna być wywlekana na światło dzienne. Oł yeaaaah


Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni
Posty: 1753
Zobacz teksty użytkownika:

Cassandra Clare

Post#6 » 6 paź 2013, o 12:36

O, nie wiedziałam, że tak to wszystko wygląda. "Dary anioła" przeczytałam, ale nie w całości - ostatni tom mnie do siebie, niestety, nie przekonał. 

Do takiego rodzaju literatury oraz ich twórców zawsze podchodzę z przymrużeniem oka i cała ta historia ni mnie ziębi, ni grzeje. To, co Cassandra Clare odwaliła, zasługuje na potępienie i powinno się dla niej znaleźć osobne miejsce w piekle, bo takich rzeczy się po prostu nie robi, ale moim zdaniem każdy zasługuje na drugą szansę. Udowodniła, że jest butna - nie przeprosiła - ale nie można przez uprzedzenie do autentyczności jej słow skreślać jej kolejnych dzieł. Dzieł, których ja na pewno nie przeczytam, ale tylko i wyłącznie dlatego, że "Dary anioła" są strasznie słabe ;/. Ale film oglądnę. :D

where does everybody go when they go?

Awatar użytkownika
Monivrian
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze
Posty: 169
Zobacz teksty użytkownika:

Cassandra Clare

Post#7 » 27 paź 2013, o 23:16

W sumie to dziwne, że ta autorka stała się popularna, po tym, co zrobiła. Nie czytałam książek, oglądałam tylko film, który przypadł mi do gustu, choć początkowo nastawiałam się na tanie romansidło w stylu Zmierzchu.

Wróć do „Strefa autorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość