Pejzaż [Arcypióra 2014]

Teksty wyróżnione w cyklicznych plebiscytach na prozę miesiąca oraz corocznych wyborach prozy roku.
Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014

Pejzaż

Post#11 » 3 years temu (18 lut 2015, o 08:47)

Bardzo dziękuję za powyższe wypowiedzi.

Tagi:

Piotrek84
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Pejzaż

Post#12 » 3 years temu (1 wrz 2015, o 08:48)

To naprawdę bardzo dobry tekst, najlepszy jaki do tej pory przeczytałem na tym forum. Do niewielu rzeczy można się przyczepić, jednak kilka się znalazło. Sama koncepcja dobra, choć w literaturze już dość oklepana. Bohater pierwszoplanowy spotyka tajemniczą postać, z którą prowadzi oryginalną dyskusję. W twoim wypadku na temat malarstwa. Oczywiście techniki malarskie są początkiem i niejako zalążkiem do podstawowego tematu tego opowiadania, czyli postrzeganie rzeczywistości przedstawionej. Ciekawe nawiązujesz do jaskini Platońskiej, a także, choć nie jestem pewien czy celowo, może mnie się z tym tylko skojarzyło, do współczesnej teorii holograficzności wszechświata, o którą kłócili się zaciekle Einstein z Bohrem. Masz bardzo dobry styl, Chociaż znalazłem rzecz, która mi nie pasowała.
piszesz:
Usiadłem, przede mną tańcząca wieloma barwami łąka i poszczerbione mury zachodzących na siebie drzew, otoczone okopami krzewów powoli odchodzącymi w siność błękitu, rozłożoną u przedproża niewidzialnej linii horyzontu i ustawiając kolejne partie przestrzeni i perspektywy. Ciche brzęczenie pszczół, urywany świergot samotnego ptaka, pojedyncze, leniwe białe obłoki, jasnobłękitne niebo i lekki wiatr muskający spływające z niego promienie południowego światła. Poza tym cisza kołysana grą koników polnych i świerszczy, wrażenie pustki i samotności.

W zdaniu brakuje orzeczenia. Oczywiście możesz sie upierać twierdząc, że się czepiam, że taki miałeś zamiar twórczy. Wiadomo, że nie wszystko musi być gramatycznie poprawne jeśli chodzi o twórczość literacką. W kolejnym zdaniu również brakuje orzeczenia, jednak tam następuje wyliczenie, więc masz pewne uzasadnienie, ale też tylko pod warunkiem, że to prawidłowe orzeczenie znajdziesz w poprzedzającym je zdaniu. A tym brakującym orzeczeniem może być "usiadłem i obserwowałem." A po tym dopiero wyliczenie tego, co widzi bohater pierwszoplanowy.
W tekście jest kilka innych rzeczy do poprawienia, ale już mniejsza o to.
Opowiadanie bardzo dobre, ale żeby stało sie naprawdę oryginalne, czegoś jeszcze brakuje. Oczywiście to "coś" musi sam odnaleźć. I ja Również:)

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Zdobywca Artefaktu 2014

Pejzaż

Post#13 » 3 years temu (3 wrz 2015, o 14:24)

Dziękuję za opinię. Bardzo się cieszę, że Ci się podobało.
choć nie jestem pewien czy celowo, może mnie się z tym tylko skojarzyło, do współczesnej teorii holograficzności wszechświata, o którą kłócili się zaciekle Einstein z Bohrem.

Miałem w pamięci te problematykę; choć w we wspomnianej przez Ciebie dyskusji bardziej chodziło o mechanikę kwantową, to nie do końca to samo, zwłaszcza, że pojęcia hologramu w dzisiejszym rozumieniu tego słowa, jeszcze wówczas nie było.
W zdaniu brakuje orzeczenia.

To dobrze. Obrazek

Pan de Monium
scyzoryk
scyzoryk

Pejzaż

Post#14 » 2 years temu (28 wrz 2015, o 21:35)

Mógłbym pokusić się o złączenie dość odległych elementów, otóż dla mnie ten wyedukowany rozmówca jest jakby wkomponowany w pejzaż, pejzaż literacki choć na samym malunku jego nie ma, nie było i nie będzie. Sam pomysł, tzn próba przedstawienia złożonej koncepcji jakoby każdy był monadą i tylko wycinkiem ogólnej rzeczywistości, co do ogólnego obrazu pasował jak część do całości, podczas malowania obrazu farbami jest nośny, tzn porównanie techniki malarskiej do warsztatu literackiego ( co zauważam) daje odpowiadające sobie sposoby pracy i opisu. Podobało mi się jakby pojawianie i zanikanie (treści? czy sedna sprawy) jakby rozmytej w opisach przyrody.
(...)Gerwazy na to słowo pobladnął, pochylił się i ciała połową wygięty naprzód stanął, zwisł na jednej nodze, jak głaz lecący z góry zatrzymany w drodze.

Konrad Mazur
lekki sztylet
lekki sztylet

Pejzaż

Post#15 » 2 years temu (29 wrz 2015, o 12:39)

czemu wszyscy piszą takie pompatyczne, bufoniaste teksty, które nudzą już po trzech zdaniach? Dla kogo piszecie? Dla tej garstki, co im słowo pisane coś znaczy, czy dla tych, którzy dla przyjemności chcą coś przeczytać, coś, co nie nuży a sprawia frajdę i przyjemność?
https://konradmazur1.wordpress.com
autor książki "Zaczęło się w Radomiu"

Pan de Monium
scyzoryk
scyzoryk

Pejzaż

Post#16 » 2 years temu (29 wrz 2015, o 13:36)

Piszemy dla takich jak my i staramy się aby to nie było drewno,heh...
(...)Gerwazy na to słowo pobladnął, pochylił się i ciała połową wygięty naprzód stanął, zwisł na jednej nodze, jak głaz lecący z góry zatrzymany w drodze.

Lena1500
scyzoryk
scyzoryk

Pejzaż

Post#17 » 2 years temu (11 paź 2015, o 23:03)

Bardzo trudny dla mnie tekst do przebrnięcia.Czy wy wszyscy używacie takiego ciężkiego języka? Jestem chyba za stara młodzież, bo ja tu widzę więcej poezji niż prozy.Sorry! Podziwiam cię że potrafiłeś tyle tekstu napisać na zadany sobie temat.Ja tego bym nie potrafiła.

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Pejzaż

Post#18 » 2 years temu (12 paź 2015, o 17:23)

Lena1500 pisze:...ja tu widzę więcej poezji niż prozy.
Jak ktoś lubi szukać poezji, to w tym tekscie znajdzie sporo myśli w formę... umiarkowanie-prozatorską ujętych. Poza tym opko jest o malowaniu, więc aż się prosi...

Lena1500
scyzoryk
scyzoryk

Pejzaż

Post#19 » 2 years temu (12 paź 2015, o 19:52)

Przeczytałam jeszcze kilka tekstów młodych i widzę że generalnie macie na tym portalu taki styl pisania.Używacie tyle określeń poetyckich, że tak to niestety czuję. Jeśli to jest taka moda, to sorry, jestem nie dzisiejsza. Ja piszę w innym stylu. U mnie nie będzie tyle poezji w tekście, ale za to jeśli ktoś zacznie czytać to na pewno dłużej wytrwa w czytaniu.

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Pejzaż

Post#20 » 2 years temu (12 paź 2015, o 21:34)

Lena1500 pisze:Przeczytałam jeszcze kilka tekstów młodych i...
No to Gorgiasz się ucieszy :))

Lena1500 pisze:widzę że generalnie macie na tym portalu taki styl pisania. Używacie tyle określeń poetyckich...
Ja akurat używam, ale zetknąłem się z wieloma tekstami, gdzie autorzy kierują się zasadami powściągliwości w wyrażaniu tego, co chcą przekazać.

Lena1500 pisze:Jeśli to jest taka moda, to sorry, jestem nie dzisiejsza.
Taka moda już była. Dzisiaj nazywamy ją Barok :)) Nie rozumiem dlaczego w wielu osobach owa epoka budzi negatywne uczucia.

Lena1500 pisze:...na pewno dłużej wytrwa w czytaniu.
Malowanie słowem z pewnością różni się od szybkiej kreski, choć i jedna, i druga forma mogą się podobać, albo nie. Z pisaniem jest podobnie, jednak myślę, że owa "wytrwałość w czytaniu" to sprawa bardziej ulotna i nie zależy bezpośrednio ani od kwiecistości stylu, ani od liczby użytych przymiotników.

Wróć do „Wyróżniona proza”