Zachęcamy do komentowania! Co miesiąc na zwycięzcę tytułu Komentatora Miesiąca czeka nagroda książkowa!

Alicja w Krainie Czarów - rozdział III

Wyróżnione teksty z 2016 roku.
Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#1 » 23 lis 2016, o 21:30

Ukryta zawartość
To forum wymaga zarejestrowania i zalogowania się, aby zobaczyć ukrytą zawartość.
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Post#2 » 28 lis 2016, o 22:00

Co do spraw technicznych, mam pewną sugestię odnośnie zapisu dialogów.
- Nie żyje.
- Nie szkodzi. To było dawno temu. – Ubiegła go, zanim zdążył wydusić z siebie jedną z tych sztucznych formułek mówiących, jak bardzo mu nie przykro.

- (...) Niestety musiałam je przerwać, bo objawy wróciły – zakończyła, rozkładając ręce w geście rezygnacji.
- Mój tata jest psychiatrą – wyjaśniła w odpowiedzi na skołowane spojrzenie młodego lekarza.

Zauważyłam, że czasem przenosisz kontynuację dialogu tej samej postaci do nowego akapitu. Mogłabyś je śmiało kontynuować w tym samym akapicie.

A co do treści, niezły rozwój akcji. Rozwijasz ją powoli, ale z zamysłem, i bardzo mi to odpowiada. Snujesz taki nieco senny rytm i klimat, który jakby dostosowany jest do życia Ali w zakładzie - niby powolnej codzienności, którą zakłócają jej wizje/omamy. Sceny z duchami dobrze z tym kontrastują. Podoba mi się płynne wprowadzanie retrospektyw do narracji, robisz to bardzo zgrabnie i naturalnie.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Karen

Post#3 » 28 lis 2016, o 22:37

Dzięki, Cam. Miło, że Ci się podoba i mimo, że akcja nie idzie szybko do przodu, to nie jest też nudno. :)
Uwagi zanotuję, ale pozwolę sobie zostawić poprawki na czas, kiedy będzie więcej luzu (byle do świąt!). :)

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Post#4 » 29 lis 2016, o 18:31

Rozdział jak zawsze udany, uroczy.
Wyczuwam niebezpieczeństwo. I Czy słusznie podejrzawam, że coś będzie z Bukowskim i Alą? ;)
Trzymam kciuki za dalszy rozwój akcji!
I weny życzę!
Pozdrawiam,
Gr
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
Karen

Post#5 » 29 lis 2016, o 18:36

Nie odpowiem na Twoje pytanie. :D Sam się przekonasz.
Dzięki za kom. ;)
I nawzajem!

Awatar użytkownika
Echolalia
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#6 » 16 sty 2017, o 16:27

W końcu nadrabiam czytanie :)

Malutkie jak zabawki samochody w równych kolumnach wolno brnęły przez ulice, przywodząc na myśl zapracowane mrówki. W oddali, ponad betonowymi bryłami bloków majaczyła gdańska stocznia. Zielone sylwetki dźwigów przywodziły na myśl ogromne metalowe potwory

Powtórzenia.
Mimo, że od początku była na straconej pozycji

Bez przecinka.

Zgadzam się z Cam co do dialogów. Taki zapis jest mylący, jak na przykład tutaj:
- A mama?
- Nie żyje.
- Nie szkodzi. To było dawno temu. – Ubiegła go, zanim zdążył wydusić z siebie jedną z tych sztucznych formułek mówiących, jak bardzo mu nie przykro.

Wydaje się, że ten ostatni fragment należy do doktora, a nie do Ali.

Awatar użytkownika
pia
scyzoryk
scyzoryk

Post#7 » 10 lut 2017, o 11:42

Chyba poprzednia część była jakaś ciężka, bo ta podoba mi się znacznie bardziej.

Mam tylko uwagę do tego snu: albo zaznacz to jakoś wyraźniej, że to jest sen, albo wywal poranną kawę, bo ja się przez następne kilka zdań zastanawiałam, dlaczego dwunastolatka pije espresso i ma to w zwyczaju od jakiegoś czasu. Taka niepotrzebna konfuzja.

Awatar użytkownika
Karen

Post#8 » 10 lut 2017, o 13:05

Oki, ogarnę to potem.:) Dzięki za opinię:D

Awatar użytkownika
Beh
Użytkownik zbanowany

Post#9 » 17 lip 2017, o 01:20

W ramach zabijania bezsenności czytam sobie Twój utwór. Tym razem mam uwagę.
Karen pisze:- No cóż, jako terapeucie nie wypada mi ani się zgodzić ani zaprzeczyć. – Młody lekarz próbował być na profesjonalny, ale nie do końca udało mu się zamaskować rozbawienie.
- Czy nie jest tu o jedno "na" za dużo? :)
Czytało się przyjemnie. Tekst jest naprawdę wciągający. Myślałaś kiedyś o jego wydaniu?
„Nie wiadomo dlaczego wszyscy mówią do kotów „ty”, choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu."
M. Bułhakow

Wróć do „2016”