Złodziej wspomnień - prolog

Teksty wyróżnione w cyklicznych plebiscytach na prozę miesiąca oraz corocznych wyborach prozy roku.
Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Złodziej wspomnień - prolog

Post#1 » 6 miesiące temu

Ukryta zawartość
To forum wymaga zarejestrowania i zalogowania się, aby zobaczyć ukrytą zawartość.
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Tagi:

Awatar użytkownika
Ivan
scyzoryk
scyzoryk

Fałszywe blizny - prolog

Post#2 » 6 miesiące temu

Dopiero od nie dawna czytam kryminały (Taaa 3 tomy...), ale muszę przyznać że się trochę wciągnąłem.
"Czy Wika umrze?" Pierwsze pytanie jakie wpadło do mojej pustej makówki, następne "Kto będzie grał tu główne skrzypce?" Przez chwilę pomyślałem o śmierci "głównej" bohaterki z serialu 13 Powodów, ale tu pozostaje pytanie czy Wiki sama pod wpływem "czegoś" sama to sobie zrobiła czy jakiś nieznany sprawca wymyślił sobie jakiś niestandardowy sposób zabijania i ukazania swojego dzieła czy coś w tym guście.
Czekam na ciąg dalszy
"Do następnych..." ~Ivan

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Fałszywe blizny - prolog

Post#3 » 6 miesiące temu

No tak, śliczne wcięcia, starannie napisany tekst, ale przy dialogach wcięć brak, że o parszywych dywizach nie wspomnę.

Karen pisze:Na ogół nie dodaję prologów i w zasadzie to jest początek I rozdziału, ale postanowiłam dodać go oddzielnie, żeby zmobilizować się do regularniejszego wrzucania czegoś na forum.
Na ogół nie czytam tego, co nie zostało skończone, ale czas postu, od kilku tygodni abstynencja - rozum odmawia posłuszeństwa :))

Karen pisze:Mam nadzieję, że jakoś wyszło.
Całkiem dobrze wyszło.

Karen pisze:Pewnie są błędy i niedociągnięcia (nie bijcie!)...
Oj szkoda, przygrzmociłbym komuś :))

Karen pisze:...ale już tyle grzebię się z tym pomysłem, że już dłużej nie mogę na to patrzeć i potrzebuję, żeby ktoś inny spojrzał na tą kupkę słów świeżym okiem. ;)
A napisałaś zakończenie? Jak jest zakończenie, lepiej wtedy pisać środek. W obecnym stanie tekstu niewiele wniosę. Kupka musi być większa.

Karen pisze:PS. Tytuł jak zwykle roboczy i mierny, bo ja nie umiem w tytuły.
Tytuł lepiej wymyślać, kiedy tekst ma się ku końcowi. Jeszcze nigdy nie wytrwałem przy pierwotnym tytule.

...mimo wszystko spróbuję coś wnieść
Karen pisze:Zamrugała kilkakrotnie, walcząc z sennością nadającą powiekom ciężkość ołowiu.
Walcząc z imiesłowami mogę zaproponować: Zamrugała kilkakrotnie. Senność nadała powiekom ciężar ołowiu.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Fałszywe blizny - prolog

Post#4 » 6 miesiące temu

Karen pisze:Odzyskała świadomość dopiero, kiedy ambulans wyjeżdżał z osiedlowej uliczki na jedną z głównych arterii miasta.

Spójników złożonych nie rozdzielamy, a stawiamy przed nimi przecinek: (...) świadomość, dopiero kiedy (...)

Karen pisze:Miał niezdrowo bladą cerę, cienie pod oczami i zmęczone oczy które należały do kogoś, kto widział w życiu już za dużo, zwłaszcza, że nie przekroczył jeszcze trzydziestki.

Przed które przecinek. Bez przecinka przed że, ponieważ jak wyżej, "zwłaszcza że" jest złożonym spójnikiem.

Popieram Szczepana, potrzebne są wcięcia w dialogach i półpauzy lub pauzy (myślniki) zamiast dywizów. Poprawi to czytelność tekstu. Co do samej jego treści, podoba mi się, choć w początkowym opisie nie do końca zrozumiałem o co chodzi. Później, gdy już wczytałem się w tekst, nie miałem już tego problemu.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Karen

Fałszywe blizny - prolog

Post#5 » 6 miesiące temu

Dzięki za wszystkie uwagi odnośnie treści - wprowadzę poprawki.
Co do wcieć, myślników itp., to jestem w dupie, bo przenoszenia wcieć na format forumowy nigdy nie ogarniałam. Co do myślników, półpauz i dywiz - mam ten problem, że obecnie piszę po prostu na dokumencie na dysku googla, a on uznaje tylko jeden rodzaj kreski. Muszę chyba ściągnąć jakiś program na kompa do pisania. ;)
PS. Szczepanie, to jest wstęp do czegoś długości bardziej powieści, więc do zakończenia daleko, a ja nie mam zamiaru tak długo czekać z publikowaniem. Chociaż liczę się z tym, że dzięki moim poprawkom i waszym uwagom ta treść się jeszcze trochę zmieni zanim zdążę skończyć.

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Fałszywe blizny - prolog

Post#6 » 6 miesiące temu

Karen pisze:...wstęp do czegoś długości bardziej powieści, więc do zakończenia daleko...
Lepiej mi się pisze, kiedy coś w rodzaju zakończenia "leży w szufladzie". W mniejszym stopniu nie mam wówczas pojęcia, o czym pisać :))

Awatar użytkownika
Karen

Fałszywe blizny - prolog

Post#7 » 6 miesiące temu

Lepiej mi się pisze, kiedy coś w rodzaju zakończenia "leży w szufladzie". W mniejszym stopniu nie mam wówczas pojęcia, o czym pisać :))
Każdy ma swój pomysł na pisanie, tak myślę.

U mnie problemem nie jest samo pisanie, ale najzwyczajniej w świecie brak czasu - niestety na uczelni i e drodze z/do niej obecnie spędzam ponad 50h tygodniowo, do tego praca dorywcza, nauka - ot, życie. :) Ale na szczęście to ostatni taki intensywny rok studiów. :kuku:

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Fałszywe blizny - prolog

Post#8 » 5 miesiące temu

Karen pisze:U mnie problemem nie jest samo pisanie, ale najzwyczajniej w świecie brak czasu
Pomyśl sobie, że każdy ma tyle samo czasu, a od Ciebie zależy, jak go wykorzystasz. To bardzo dobry półśrodek na duszę dotkniętą pośpiechem :))

Karen pisze: - niestety na uczelni i e drodze z/do niej obecnie spędzam ponad 50h tygodniowo
Pięćdziesiąt ciekawych godzin. Pozazdrościć.

Karen pisze:, do tego praca dorywcza, nauka - ot, życie. :)
Prawda, że potrafi być piękne? ;))

Karen pisze: Ale na szczęście to ostatni taki intensywny rok studiów. :kuku:
...a potem człowiek tęsknie wspomina...

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Fałszywe blizny - prolog

Post#9 » 5 miesiące temu

Dopadł ją seryjny samobójca!
Zgrabnie napisane. Też skojarzyło mi się z "13 powodami" i, nie powiem, to byłoby przewrotne, gdyby bohaterka zmarła, a reszta tekstu byłaby prowadzona z perspektywy innej osoby. Nawet jeżeli nie, to ciekawa jestem, jak to rozegrasz, bo pomysł ma potencjał, a ja ogólnie lubię tego typu kryminały, tym bardziej, że pasowałby tu rozbudowany wątek psychologiczny i czuję, że pewnie właśnie tu będzie.

Chciała odpowiedzieć Michałowi, ale z jej gardła wyszedł tylko zachrypnięty, niewyraźny szept. Cholera, zapalenie krtani mam murowane – stwierdziła sceptycznie.

W sumie byłabym sceptyczna, czy osoba, która dopiero co ocknęła się w wannie i nie wie, co robiła, pomyślałaby o czymś takim, ale w sumie w takich momentach najłatwiej o nietypowe myśli.

Co do wcieć, myślników itp., to jestem w dupie, bo przenoszenia wcieć na format forumowy nigdy nie ogarniałam. Co do myślników, półpauz i dywiz - mam ten problem, że obecnie piszę po prostu na dokumencie na dysku googla, a on uznaje tylko jeden rodzaj kreski. Muszę chyba ściągnąć jakiś program na kompa do pisania. ;)

Może to google docs, ale przy okazji nasz forumowy styl to aliteracka świnia, nie wyświetla półpauz (pokazuje je jako dywizy). Jeżeli już, trzeba używać myślników. Wcięcia za to da się szybko wstawić - http//artefakty.pl/viewtopic.php?f=84&t=2035.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Karen

Fałszywe blizny - prolog

Post#10 » 5 miesiące temu

Dzięki za uwagi, Cam.
Wcięcia już powstawiałam, co do tematu wszelkich kresek - przyznam bez bicia, dalej średnio ogarniam, ale ściągnęłam worda, poprawiłam wszystko w wordzie, przekopiowałam tu i mam nadzieję, że w obecnej formie tekst prezentuje się przyzwoicie jeśli nie - to proszę o wskazówki, co jeszcze zrobić. :kuku:
A tymczasem bierę się za rodział I, a raczej jego kontynuację.
Mam nadzieję, że początek spełnił swoją rolę i zaciekawił. :D

Wróć do „Wyróżniona proza”