Dziewczyna z czerwonym szalikiem [Arcypióra 2012]

Teksty wyróżnione w cyklicznych plebiscytach na poezję miesiąca oraz corocznych wyborach poezji roku.
InfraRedSubZeral
Użytkownik zbanowany

Dziewczyna z czerwonym szalikiem

Post#21 » 3 years temu (11 gru 2014, o 16:51)

bartoszgomola pisze:Tak jak już koleżanka wyżej wyżej napisała, jest bardzo delikatny, bardzo miło się go czyta a przekaz dość uniwersalny <ok>

Mnie czytało się ten wiersz źle. Moim zdaniem uniwersalny nie jest. Zniechęca jego sztuczność.
________
Ludzie są stworzeni do tego, by pożądać

damakarro
Zdobywca Artefaktu 2012

Post#22 » 3 years temu (27 gru 2014, o 22:20)

InfraRedSubZeral pisze:Mnie czytało się ten wiersz źle. Moim zdaniem uniwersalny nie jest. Zniechęca jego sztuczność.

Jeżeli jest sztuczny, to z czego wywołał w czytelnikach tyle odczuć, myśli i pytań ? :)
,,Nie my, lecz nasza wrażliwość tu winna. Jesteśmy takimi, jakimi nas stworzono,,

Cyjanek
scyzoryk
scyzoryk

Post#23 » 3 years temu (21 lut 2015, o 13:02)

Na pustym placu zabaw
skrzypiały pod nogami
białe obłoki.

Nie w moim guście ale rozumiem jak komuś się podoba.

W wełnianej dłoni szukałaś
oparcia
tuląc policzek
do mego ramienia.

Co to jest wełniania dłoń ? Kolejne wersy które składają się z jednego pociętego zdania. Jak dla mnie to nie poręczne.

W szalonym biegu
szalik twój czerwony goniłem
pod czarnymi piórami
na wietrze falujący.

Jeśli się nadużywa kolorów, moim zdaniem trzeba mieć ku temu jakiś powód. Czerwone, czarne, ale o co chodzi ?

Gdy cię zamknąłem
w czułym objęciu
na koronie twych rzęs
niebo zawiesiło
lodowe kryształki.

Korona rzęs to grafomania. Stworzenie takiej metofry nie jest problemem : pień ust, stajnia uszu, gorset brwi, ble ble

Nim namiętność rozpłynęła się
w naszych ustach
poczułem smak czekolady
z pobliskiej kawiarni.

Nie jest źle z tą strofą

Ogólnie wiersz strasznie prosty do powtórzenia. Uboga wartstwa metaforyczne (proszę mnie poprawić przykładami jeśli się mylę),
Jakoś szczególnie nie odrzuca, ale i niczym nie przyciąga. Takie wiersze można klepać i klepać :

Gdy ujrzałem cię
między konarami drzew
słońce pluskało się
figlarnie w fotannie.

Było upalne lato a ty
w strzępkach słów
wyglądałaś niczym kwiat
pośród babelków miłości.

Kiedy przecieraliśmy ścieżki
odkryte przez zakochanych
biały gołab usiadł na czarnej ziemi.

Ustami młodości grałem na twoich
włosach lipcowe kreacje nocne
i książyc stanął w płomieniach
jak młody ptak.

Na koniec wsunąłem się pod
twoją bluzkę jak liść
wsuwa się między gałęzie.

Zasnęliśmy jak gdyby miejsce
było tylko projekcją snów.

Faktycznie pisania takich bredni sprawia uśmiech, ale przecież to nie forum dowcipów ?

damakarro
Zdobywca Artefaktu 2012

Post#24 » 3 years temu (22 lut 2015, o 20:27)

cyjanek
Co to za moda odpowiadania wierszem na wiersz. Już ktoś zastosował w tym dziale ten, moim zdaniem, niezbyt taktowny chwyt. O.o

Ogólnie wiersz strasznie prosty do powtórzenia. ....
Jakoś szczególnie nie odrzuca, ale i niczym nie przyciąga.

Nikt z piszących tutaj nie jest w stanie dogodzić każdemu czytelnikowi :D

Faktycznie pisania takich bredni sprawia uśmiech, ale przecież to nie forum dowcipów ?

Powiedzenie z filmu, że Kopernik też była kobietą można uznać za brednie i coś śmiesznego, ale obraz dwojga ludzi spędzających razem zimowy wieczór? Hmm...
Mogłabym mieć pretensje do mojej weny, że nie obdarowała mnie jakimś bardziej lepszym obrazem do opisania. Jednak wbrew Twojej opinii jestem jej wdzięczna, za nawet tak proste natchnienia.
,,Nie my, lecz nasza wrażliwość tu winna. Jesteśmy takimi, jakimi nas stworzono,,

jimmy.iovine
scyzoryk
scyzoryk

Post#25 » 3 years temu (27 lut 2015, o 23:27)

Bardzo mi się podoba. Taki delikatny.. :)

gagata3
scyzoryk
scyzoryk

Post#26 » 3 years temu (8 kwie 2015, o 19:09)

Bardzo mi się podoba takie delikatne ujęcie miłości, jest w tym trochę melancholii, trochę wspomnień, tak jakby był to opis minionej miłości, myślę, że użyty czas przeszły o tym świadczy i to naprawdę dobrze brzmi, jest w tym wszystkim trochę smutku, taki nastrój może właśnie przez ten czas przeszły.

myśłiciel
scyzoryk
scyzoryk

Post#27 » 3 years temu (3 cze 2015, o 01:11)

Dla mnie osobiście banał, najwyraźniej nie znam się na sztuce i nie doceniam piękna w tym zawartego, ale jeszcze te zakończenie z czekoladą... Takie jest moje zdanie i będę bardzo wdzięczny za uszanowanie go :)
Dziękuję i pozdrawiam

NinehnElizabeth
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#28 » 3 years temu (3 cze 2015, o 19:17)

Myśłiciel nie tak nerwowo. Tutaj ludzie raczej szanują swoje zdanie ;)

Szczerze, to z samego początku również nie wyczułam czegoś niezwykłego, ale! po drugim, trzecim razie targnęły mną jakieś emocje. Przeczytam to jeszcze raz. I jutro też. I pojutrze.
"Today is a beautiful sun and my cat likes to chase little, red balls." ~Mr. Sun

Awatar użytkownika
Farmer
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#29 » 3 years temu (9 wrz 2015, o 17:16)

Mnie tam się ta ostatnia strofa bardzo podoba. Chyba nawet najbardziej ze wszystkich :)
Co do całości, to raczej jestem zbyt zimny, by spłynąć na parkiet po przeczytaniu tego wiersza, natomiast gdybym był "świeżo zakochany", to na bank bym do niego westchnął.
Myślę, że gdybym był kobietą, to już w ogóle.. ;)

fantes
scyzoryk
scyzoryk

Post#30 » 2 years temu (9 mar 2016, o 13:52)

Oczywiście że nie jest źle, ale mnie nie podoba się sposób zapisu! Tak jakby Autor szukał na siłę przerzutni nie tylko do strof ale i do wersów. To się źle recytuje , według mnie oczywiście. Pozdrawiam.

Wróć do „Wyróżniona poezja”