Podróż

Tutaj możesz opublikować swoje pierwsze próby prozatorskie. Pamiętaj, że nawet złoto ma swoją próbę, więc warto się sprawdzić.
Regulamin forum
Zaczynasz poznawać światy własnej twórczości? Masz ciekawe wizje? Malujesz otoczenie metaforami? A polonistka nie nauczyła cię właściwie nic, jeśli chodzi o właściwe przelanie myśli na papier? Znasz zasady języka polskiego, lecz nie zawsze je stosujesz poprawnie? 

Ten dział jest dla ciebie! 

Nie martw się, nawet Hemingway od czegoś zaczynał. Tutaj możesz opublikować swoje pierwsze próby literackie. Pamiętaj, że nawet złoto ma swoją próbę, więc warto się sprawdzić.

Patryk
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 3
Zobacz teksty użytkownika:

Podróż

Post#1 » 27 gru 2017, o 09:07

Emil rozpoczął swój dzień o świcie, jak zawsze zrobił kawę i zapalił papierosa. Myślał o ostatnim dniu swojej matury. Chciał pójść na prawo, ale po ostatnich dniach egzaminów już wiedział, że się nie dostanie, więc nie wiedział co ma robić w życiu. Był w takiej samej sytuacji, jak rówieśnicy, którymi gardził. Nienawidził ludzi, którzy oczekiwali od życia wszystkiego, a nie dawali nic od siebie. Rozmyślania przerwała mu godzina którą zobaczył, szybko musiał się ubrać w drogi garnitur i udać na przystanek autobusowy, gdyż swój egzamin miał pisać o najwcześniejszej porze. Przejazd był taki jak zawsze, pełno śmierdzących ludzi i brak miejsca na wykonanie najmniejszego ruchu.  

Emil spóźnił się na maturę i wszedł jako ostatni do klasy. Ktoś jednak pozwolił mu na jeszcze większą dawkę stresu przed kartką papieru. Arkusz wypełnił pośpiesznie, jeszcze szybciej opuścił szkołę, gdyż za oknem zbierały się burzowe chmury, a chciał uciec do meliny w której przesiadywała miejscowa patologia. Emil ścigając się z deszczem zdobył po drodze trzy butelki taniego wina. W opuszczonym budynku dworca spotkał grupkę dziewczyn przed 18, które zrobiłyby dużo za paczkę fajek. Jedna z nich zapytała ze zdziwieniem. 

-Co tu robisz tak ubrany? 
 

-Piję.
 

-Nie powinieneś być w bardziej odpowiednim miejscu?
 

-A wy nie powinniście być w szkole?
 

Zapadła cisza, a Emil poszedł do innego pokoju, zaczął pić swój tani alkohol i już wiedział, że cztery dziewczyny nie dadzą mu spokoju. Oczywiście nastolatki przyszły prosić o butelkę taniego alkoholu. Chłopak nie zdziwił się, więc sam zaczął powoli mówić do nich, ale tylko najładniejsza z nich odpowiadała.  


-Zgaduję, że chcecie ode mnie ten cudowny napój?
 

-Mógłbyś się podzielić, nie wyglądasz na biednego.
 

-A co jesteś w stanie zrobić za tą butelkę?
 

W tej chwili nastolatka pokazała swoje cycki i potrząsnęła nimi przed Emilem. Pomyślał, że jak na swój wiek wygląda bardzo kobieco, jednak traktował takie dziewczyny jak dziwki. Wręczył dwie pełne butelki nastolatce, ale nie zniósłby już więcej towarzystwa tej grupki, więc postanowił znaleźć lepsze miejsce. Na koniec powiedział do najładniejszej, że powinna się szanować, jednak jedyne co usłyszał to śmiech.  

Szedł pustą ulicą do swojego domu w którym miał duży zapas zagranicznego alkoholu. Dużo myślał o dziewczynach, które spotkał. Krótkie spotkanie umocniło w nim przekonanie, że jego pokolenie zmarnowało swoją szansę i jest przegrane. Dziewczyny z nielicznymi wyjątkami są kurwami, a faceci to bydło.


Tagi:

Awatar użytkownika
Marian
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu
Posty: 707
Zobacz teksty użytkownika:

Podróż

Post#2 » 27 gru 2017, o 13:27

Nie będę polemizował ze zdaniem bohatera, że: "Dziewczyny z nielicznymi wyjątkami są kurwami, a faceci to bydło." 

Każdy ma takie zdanie jakie ma. 

Skupię się na Twoim warsztacie pisarskim. Widzę w nim wiele błędów i kilka z nich Ci pokażę: 

1. Brak akapitów. 

2. "Chciał pójść na prawo, ale po ostatnich dniach egzaminów już wiedział, że się nie dostanie, więc nie wiedział co ma robić w życiu." 

Dwa razy "wiedział" w jednym zdaniu brzmi niezgrabnie. 

3. "egzamin miał pisać o najwcześniejszej porze". 

Zwrot "o najwcześniejszej porze" brzmi sztucznie, jest przekombinowany. 

4. "Ktoś jednak pozwolił mu na jeszcze większą dawkę stresu przed kartką papieru." 

Bardzo dziwne zdanie. Kto to jest tek "ktoś"? Większa dawka stresu niż co? 

5. "dziewczyn przed 18

W tekstach literackich unikamy cyfr. 

6. "...zaczął pić swój tani alkohol i już wiedział, że cztery dziewczyny nie dadzą mu spokoju. Oczywiście nastolatki przyszły prosić o butelkę taniego alkoholu."  

Zwrot "tani alkohol" w dwóch kolejnych zdaniach jest niezgrabny. 

7. Za często powtarzasz słowo "Emil". 

Pozdrawiam serdecznie :smiley:


Patryk
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 3
Zobacz teksty użytkownika:

Podróż

Post#3 » 27 gru 2017, o 17:12

Dziękuję za odpowiedź, natomiast zdanie, które Pan zaznaczył nie jest moją opinią, a jej przedstawieniem, jakie można znaleźć w pewnych kręgach.

Awatar użytkownika
Marian
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu
Posty: 707
Zobacz teksty użytkownika:

Podróż

Post#4 » 27 gru 2017, o 17:30

Patryk pisze:Dziękuję za odpowiedź, natomiast zdanie, które Pan zaznaczył nie jest moją opinią, a jej przedstawieniem, jakie można znaleźć w pewnych kręgach.
 

 

Nie napisałem, że zdanie to jest Twoją opinią, lecz opinią bohatera utworu. :wink:  

Pozdrawiam.


Patryk
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 3
Zobacz teksty użytkownika:

Podróż

Post#5 » 27 gru 2017, o 17:48

Przepraszam, mój błąd. Dopiero zaczynam, co widać po tym krótkim utworze. ;) 

Pozdrawiam.


Wróć do „Scholarium prozatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość