Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Event Noc Świętojańska - zachęcamy do czytania prac uczestników!
Odsłona poetycka i prozatorska.

Niedoskonały Paganini (drabble)

Tutaj możesz opublikować swoje pierwsze próby prozatorskie. Pamiętaj, że nawet złoto ma swoją próbę, więc warto się sprawdzić.
Regulamin forum
Zaczynasz poznawać światy własnej twórczości? Masz ciekawe wizje? Malujesz otoczenie metaforami? A polonistka nie nauczyła cię właściwie nic, jeśli chodzi o właściwe przelanie myśli na papier? Znasz zasady języka polskiego, lecz nie zawsze je stosujesz poprawnie?
Ten dział jest dla ciebie!
Nie martw się, nawet Hemingway od czegoś zaczynał. Tutaj możesz opublikować swoje pierwsze próby literackie. Pamiętaj, że nawet złoto ma swoją próbę, więc warto się sprawdzić.
Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany
Zobacz teksty użytkownika:

Post#1 » 21 cze 2017, o 20:19

Coś mnie ostatnio wzięło na drabble. Ciekawe, czy ta scenka mi się udała. :)
Wersja po poprawkach logicznych prezentuje się następująco:
„Jak trzymasz, debilu, no jak?! Nie, ja się kiedyś przez ciebie powieszę!” – Ciężki bas nauczyciela gry przesączał się przez wszechobecny zgiełk. Sala była wypełniona po brzegi. Powiódł wzrokiem po publiczności. Ani jednej znajomej twarzy. Skąd więc ten głos? Wsłuchał się w szmery zza kulis. Nikogo, kto miałby podobny ton.
Orkiestra zeszła do subtelnego pianissimo. Dyrygent spojrzał w stronę solisty. Ów uniósł smyczek. Grał bezbłędnie, na równi z Paganinim. Posypały się bukiety.
„Poćwiczę dziś jeszcze” – pomyślał, patrząc na brudne od kalafonii palce. Nadwyrężone częstą grą stawy bolały, ale nie potrafił przestać ćwiczyć. Po prostu nie mógł nie ulec autorytetowi wewnętrznego nauczyciela.
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Tagi:

agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#2 » 21 cze 2017, o 22:20

Czy to drabble było poprawiane? Czy to spontan, bez żadnych poprawek?

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Post#3 » 21 cze 2017, o 23:47

agathas pisze:Czy to drabble było poprawiane? Czy to spontan, bez żadnych poprawek?

W zasadzie spontan. Majstrowałem jedynie przy usuwaniu nadwyżki słów.
Aż tak źle? :)

suzanne

Post#4 » 22 cze 2017, o 04:36

Według mnie warto popracować nad pointą.

Ewelina

Post#5 » 22 cze 2017, o 07:56

Dobry ten okruszek. Podoba się. Ma swój przekaz i puentę też.

Takie małe drobne popraweczki zasugeruję.
Wyciągnięte do granic możliwości stawy bolały, ale nie mógł przestać ćwiczyć. Po prostu nie mógł nie ulec autorytetowi wewnętrznego nauczyciela.

Może lepiej - nadwyrężone/przemęczone zamiast "wyciągnięte"?
Pierwsze " nie mógł" można by zamienić na "nie potrafił ", żeby nie było powtórzenia. Słowo "nie potrafił" silniej zaakcentuje uzależnienie od perfekcjonizmu, i wewnętrzny przymus.

I za dużo tych akapitów, to jest malutki okruszek, więc żeby było ich "dostatecznie dużo", musiałeś wstawiać co zdanie akapit. Wystarczy jeden akapit na początku.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Post#6 » 22 cze 2017, o 08:16

Dziękuję za komentarze.
Suzanne, nad pointą pomyślę.
Ewelino, miło, że zajrzałaś. Poprawki naniosłem. "Nadwyrężone stawy" istotnie brzmią lepiej.
Pozdrawiam,
G

Awatar użytkownika
Gorgiasz
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#7 » 22 cze 2017, o 10:28

Orkiestra przestała grać. Dyrygent skłonił się w stronę solisty.

Nie bardzo mogę sobie wyobrazić taką sytuację. Rozumiem, że jesteśmy na jakimś koncercie. Orkiestra przestaje grać. Ale co przestaje grać? Jeśli jest to wstęp do koncertu skrzypcowego i następuje partia solisty solo, to przejście jest zawsze płynne, dyrygent nigdy nie robi ukłonu ani jakiegokolwiek innego gestu w stronę solisty. Byłem wystarczającą liczbę razy w filharmonii, aby to wiedzieć. Jeśli natomiast to był niezależny utwór orkiestrowy, a teraz w innym numerze programu ma wystąpić skrzypek, to dyrygent z założenia nie ma z tym nic wspólnego i przed wejściem solisty schodzi z estrady. Zawsze jest krótka przerwa między jednym a drugim. Ukłon może złożyć na końcu wspólnie wykonanego dzieła, czasem robi coś podobnego przed rozpoczęciem, z tym, że to nie jest formalny ukłon, a zapraszająco-pytający gest, czy można zaczynać.

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Post#8 » 22 cze 2017, o 10:46

Gorgiasz pisze:Nie bardzo mogę sobie wyobrazić taką sytuację.

Dzięki za zwrócenie uwagi, Gorgiaszu. Póki mi tego nie wytknąłeś, nie zauważyłem zgrzytu. Pomyślę nad zmianą. :)

Dodano po 7 minutach 28 sekundach:
No, mam nadzieję, że teraz jest nieco logiczniej. :)

witka
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#9 » 22 cze 2017, o 11:04

pointa mi się podoba

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Post#10 » 22 cze 2017, o 11:05

Dziękuję za komentarz, Witka. Cieszę się.

Wróć do „Scholarium prozatorskie”