Pustka

Wszelkie niedługie formy prozatorskie. Drabble, miniatury literackie i szorty ze wszystkich możliwych gatunków, również proza poetycka. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów, zgodnie z jego gatunkiem i formą.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować wyłącznie miniatury, drabble i krótkie opowiadania. 

 

Przydatne definicje 

drabble: krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

 

miniatura literacka (short story): krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

 

Teksty dłuższe (fragmenty powieści, długie opowiadania) należy publikować w dziale "Opowiadania i fragmenty powieści".  

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu.

blackrose
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 43
Zobacz teksty użytkownika:

Pustka

Post#1 » 19 gru 2017, o 12:41

Podczas gdy z nieba spadały pierwsze płatki śniegu, dwudziestoparoletni mężczyzna siedział na ławce, patrząc na okoliczne drzewa. Bezlistne gałęzie reagowały na najmniejszy podmuch grudniowego wiatru. Księżyc i gwiazdy jasno świeciły na bezchmurnym niebie, osłabiając trochę wrażenie samotności. Wokół nie dało się dostrzec żadnej osoby, lecz mężczyźnie to nie przeszkadzało, a nawet podobał mu się ten spokój. Co jakiś czas słyszał odległe śmiechy i śpiewane kolędy, lecz w skwerku, w którym się znajdował, panowała cisza.  

Nie wiedział, ile czasu spędził, siedząc na ławeczce. Nie przeszkadzał mu mróz i śnieg, choć czuł się coraz bardziej wyziębiony, a jego jasne oczy zaczęły łzawić przez lodowate powietrze. Przestał zwracać uwagę na cielesne niedogodności, walcząc z dręczącą go pustką w sercu. Przez ostatni rok rozprzestrzeniała się coraz bardziej, aż do dzisiejszego dnia, kiedy zawładnęła całą duszą mężczyzny.  

Obok krzaków wylądował mały wróbel i zaczął zbierać okruszki z ziemi. Zwrócił uwagę jasnookiego swą niewinnością i prostotą, której brakowało w ludziach. Jednak ciche poćwierkiwanie ptaka nagle zostało przerwane przez ostre pazury czarnego kota, który czaił się na ofiarę za krzakiem. Mężczyzna nie poczuł żalu czy nawet zaskoczenia. Ukłuła go tylko niesprawiedliwość, jaką rządzi się życie. Zaczął zadawać sobie pytanie, dlaczego żywot niemyślącej istoty może skończyć się tak szybko i łatwo, a człowiek, który cierpi, umierał powoli przez cały rok i dalej musi żyć?  

Chciał coś poczuć, lecz nie wiedział, jak odzyskać choć cząstkę dawnych emocji. Stało się to jego życiowym celem, co przerodziło się w obsesję. Próbował bardzo długo, lecz nic nie przynosiło efektu. Mimo starań wciąż był wyprany z emocji, co mógł zmienić tylko jeden czyn.  

Wstał z ławki i wziął głęboki oddech. Zaczął iść przed siebie, a umysł miał tak jasny, jak nigdy dotąd. Od roku powtarzał w głowie to, co miał zrobić, tyle razy, że nie miał żadnych wątpliwości. Wiedział, że wszystko się uda i być może dzięki temu odzyska uczucia.  

Zatrzymał się przed małym domem jednorodzinnym. W ogrodzie świeciły świąteczne ozdoby, a przez okna widać było trzyosobową rodzinę przy bogato zastawionym stole. Około czteroletnie dziecko uśmiechało się szeroko, otwierając duże pudełko z kokardką. Rodzice przyglądali się tej scenie, czekając na reakcję syna, zapewne bojąc się, że prezent nie przypadnie do gustu. Zanim jednak doczekali się wybuchu euforii lub niezadowolenia chłopca, usłyszeli dzwonek do drzwi. Tata powoli wstał z krzesła i udał się do przedpokoju, by wpuścić niespodziewanego gościa. Ujrzał młodego mężczyznę o jasnych włosach i niebieskich oczach, z których bił dziwny spokój. Tata nie zdążył nawet zaprosić wędrowca do środka, bo upadł na łopatki raniony nożem prosto w serce.  

Młodzieniec siedział na dywanie w salonie. Patrzył pustym wzrokiem na martwe ciała, z których wciąż sączyła się krew. Nierozpakowany prezent spadł ze stołu, a krzesła były przewrócone. Nie pamiętał nic od momentu stanięcia w drzwiach i przez chwilę odruchowo chciał zadzwonić na policję, by zgłosić morderstwo. Gdy uświadomił sobie, co się stało, zrozumiał, że zawiódł ostatni z jego planów. Nie czuł żalu, współczucia czy wyrzutów sumienia. Był jeszcze bardziej pusty niż dotychczas, choć uważał to za niemożliwe. Pragnął stać się niewinnym wróblem, który ginie od szponów kota.  

Podczas gdy z nieba spadały płatki śniegu, serce dwudziestoparoletniego mężczyzny zniknęło, ustępując miejsca pustce.


Awatar użytkownika
Marian
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu
Posty: 707
Zobacz teksty użytkownika:

Pustka

Post#2 » 19 gru 2017, o 13:30

Tekst jest taki trochę makabryczny. 

 

Robisz sporo błędów, np: 

"w skwerku, w którym się znajdował"  

Powinno być: "na skwerku, na którym się znajdował" 

"zaczęły łzawić przez lodowate powietrze" 

Potocznie można powiedzieć: "przez lodowate powietrze", ale pisać powinno się jednak: "z powodu lodowatego powietrza"

"wylądował mały wróbel i zaczął zbierać okruszki z ziemi" 

W nocy wróble nie latają. :wink:  

"a człowiek, który cierpi, umierał powoli przez cały rok i dalej musi żyć"  

Należy zachowywać jedność czasu. Powinno więc być: "a człowiek, który cierpi, umiera powoli przez cały rok i dalej musi żyć".  

"Mimo starań wciąż był wyprany z emocji, co mógł zmienić tylko jeden czyn." 

Zdanie jest niezgrabne. Lepiej byłoby: "Mimo starań wciąż był wyprany z emocji, a mógł to zmienić tylko jeden czyn." 

Pozdrawiam.


Awatar użytkownika
Eneriston
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze
Posty: 249
Zobacz teksty użytkownika:

Pustka

Post#3 » 19 gru 2017, o 13:35

Dla mnie Twój tekst nie jest zły, chociaż pewnie można by go trochę dopracować. Dopisałabym coś o przeszłości bohatera, coś, co pozwoliłoby lepiej zrozumieć, dlaczego znalazł się w tak ciężkim stanie i zarazem pomogło czytelnikowi bardziej wczuć się w jego emocje. 

 

blackrose pisze:Zwrócił uwagę jasnookiego swą niewinnością i prostotą, której brakowało w ludziach.
 

Zgrzyta mi to słowo, zastąpiłabym je zwykłym określeniem typu chłopak czy mężczyzna.

Granice mojego języka są granicami mojego świata.

blackrose
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 43
Zobacz teksty użytkownika:

Pustka

Post#4 » 19 gru 2017, o 14:42

Dziękuję bardzo za sugestie - już się biorę za poprawianie błędów :) Co do przeszłości - celowo nic o tym nie napisałam, by czytelnik miał szansę się nad tym zastanowić. Chociaż na pewno o tym pomyślę :)

Wróć do „Miniatury i drabble”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości