Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Event Noc Świętojańska - zachęcamy do czytania prac uczestników!
Odsłona poetycka i prozatorska.

Próby pisania

Tutaj możesz opublikować swoje pierwsze próby prozatorskie. Pamiętaj, że nawet złoto ma swoją próbę, więc warto się sprawdzić.
Regulamin forum
Zaczynasz poznawać światy własnej twórczości? Masz ciekawe wizje? Malujesz otoczenie metaforami? A polonistka nie nauczyła cię właściwie nic, jeśli chodzi o właściwe przelanie myśli na papier? Znasz zasady języka polskiego, lecz nie zawsze je stosujesz poprawnie?
Ten dział jest dla ciebie!
Nie martw się, nawet Hemingway od czegoś zaczynał. Tutaj możesz opublikować swoje pierwsze próby literackie. Pamiętaj, że nawet złoto ma swoją próbę, więc warto się sprawdzić.
Mastertonm
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 2
Zobacz teksty użytkownika:

Próby pisania

Post#1 » 24 lut 2018, o 18:22

Rockowy kawałek wypełniał przestrzeń o 6.00, nastawiony z precyzją zegarmistrza na najnowszym smartfonie marki samsung zakupionym w dzień po jego promocji. Robert, właściciel tego cacka, uśmiechnął się do siebie, mam go- pomyślał, w końcu go mam.Normalnie nie lubił tej pory dnia, kiedy musiał wstawać od dobrych kilkunastu lat o tej samej porze, ale dziś kiedy muzyka była tak czysta, budził się z radością i swiadomością że jedno z jego marzeń zostało spełnione.Całe trzy lata zajeło mu odłkładanie piniędzy z pozostałości wynagrodzenia które dostawał od swojego przełożonego w sklepie w którym pracował jako magazynier używanych rzeczy.Uczciwość, ciężka praca, zaowocowała tym że nie musiał już jak to robił przez większość czasu, tęsknie spoglądać za szybę , gdzie kryła się wystawa najnowszych dzwoniących gadżetów, i ich matek i ojców bez których były by jak sieroty.Podniósł się, właściwie zeskoczył, jak skoczek na olimpiadzie jeszcze niewiedzący że właśnie zdobywa złoty medal, z łóżka zrzucając kołdre i poduszke na lśniące panele pod nim.Był pedantem, a jakże, kiedy jako mały chłopiec pojechał do cioci na wakacje, stał się naocznym świadkiem co znaczy brud, jego najbliższa rodzina nie zawracała sobie głowy czymś takim jak sprzątanie, walające się stosy ubrań, kurz który był jak farba na telewizorze, klejąca się podłoga zostawiły blizne na jego psychice, i dzięki ukochanej rodzince wszystko w jego domu miało swoje miejsce.Dziś jednak, zapomniał o tym wszystkim, spojrzał na stolik który wyłożył watą wytarganą z pudeł na święta, w samym jego centrum połyskiwał on, szef wszystkich Samsungów, a on był jego właścicielem.Kciuk jego prawej ręki zaczął się niemalże samoistnie poruszać po wyświetlaczu, przeżucajac jak kartki w zeszycie poszczególne podfoldery.Popadł w trans przeradzający się w hipnoze, wyrazistość obrazu, mnoga możliwość wszelakich ustawień przyciągała go jak magnes wielkości najwyższej góry na świecie.

Mastertonm
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 2
Zobacz teksty użytkownika:

Próby pisania 2

Post#2 » 24 lut 2018, o 18:33

Robert otworzył oczy,nie pierwszy raz tej nocy, tylko teraz zegarek na jego telefonie wskazywał elektronicznie 5.15 ...był wystraszony tym  że nowy dzień nadchodzi, od jakiegoś czasu te uczucia ciągle się powtarzały.Jeszcze nie tak dawno, trzy lata do tyłu, wszystko było wporządku, miał prace, a co się z tym wiąże poczucie bezpieczeństwa, a to dlatego żę wtedy jeszcze nie wiedział co to jest hazard, do tego internetowy, większej wygody bukmacherzy którzy wysyłają ci ciagle smsy z nadzieją że spotegują twoje uzależnienie nie mogli wymyslić.Teraz też miał prace, tylko już nic nic nie było tak jak dawniej. Internet, cud 21 wieku.Wpatrując się wytrzeczonymi, podkrążonymi oczami w wyświetlacz od swojego telefonu na którym oprócz aktualnej godziny widniała koperta w lewym górnym rogu informująca o tym że ma jakąś wiadomość.Domyślał się jaka to może być wiadomość i póki co nie miał ochoty jej odczytywać, gdzie kiedyś zrobiłby to od razu, z nadzieją że to wiadomość od którejś z jego bliskich znajomych.Podnióśł się z wysiłkiem z łózka, ruszył do łazienki powłócząć nogami jakby wczoraj dużo popił , gdzie nie pił już od kilku lat.Miliony osób na świecie, codziennie powtarzało te same czynności przed pójściem do pracy, i było to dla nich normalne, jednak czasem monnotonia zaskakiwała, i albo wiedziałeś że to nastąpi i byłeś zadowolony, albo zaskakiwało cię to i byłeś najładniej mówiąc smutny. Robert na pewno nie był wesoły, patrząć w lustro na swoje roztrzepane włosy w każdym możliwym kierunku , próbował ukształtować z nich coś co nadu mu w miare normalny wygląd.Ostatnimi czasy nie starczało mu piniędzy na jedzenie, a co dopiero na fryzjera.Pozbierał się jednak i o godzinie 7.0, wsiadał na swój rower żeby dojechać na czas na umówione spotkanie gdzie czekali na niego koledzy z autem żeby udać się do pracy.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford
Posty: 1799
Zobacz teksty użytkownika:

Próby pisania

Post#3 » 25 lut 2018, o 08:41

1. Skoro są to próby, to lądują one w scholarium.
2. Możnaby dwie powiązane ze sobą części opublikować w osobnych tematach, lecz uważam, że zakończenia nie uwydatniają puenty, jak w rodziałach, a jedynie ucinają akcję. Z tego powodu je połączyłem.
3. Utwór nie jest sformatowany, brak wcięć. Mamy do czynienia ze ścianą tekstu. Do tego brak tagów.
4. Tytuł nie jest mówi nam nic o temacie publikacji. Jest przykładem tego, jakego nagłówka nie używać.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Marian
magiczna kosa
magiczna kosa
Posty: 622
Zobacz teksty użytkownika:

Próby pisania

Post#4 » 28 lut 2018, o 09:41

Przeczytałem i nie jestem zadowolony.
Sam tekst może i byłby ciekawy, ale jest niedokończony.
Natomiast zapis jest niechlujny i pełen błędów.
Oto tylko kilka z nich:

"Rockowy kawałek wypełniał przestrzeń o 6.00, nastawiony z precyzją zegarmistrza na najnowszym smartfonie marki samsung zakupionym w dzień po jego promocji."
Całe zdanie jest niezgrabne, ale skupię się tylko na kilku jego szczegółach:
"...wypełniał przestrzeń o 6.00..." -> W tekstach literackich powinno się unikać pisania cyfr. Można by to napisać: "...wypełniał przestrzeń o szóstej rano..."
"...smartfonie marki samsung zakupionym..." -> "smartfonie marki Samsung, zakupionym..."

"Podniósł się, właściwie zeskoczył, jak skoczek na olimpiadzie jeszcze niewiedzący że właśnie zdobywa złoty medal, z łóżka zrzucając kołdre i poduszke na lśniące panele pod nim."
Podobnie jak poprzednie, to zdanie jest też niezgrabne.
"...niewiedzący że właśnie zdobywa..." -> "...niewiedzący, że właśnie zdobywa..."
"...z łóżka zrzucając kołdre i poduszke..." -> "...z łóżka, zrzucając kołdrę i poduszkę..."

"Internet, cud 21 wieku.Wpatrując się wytrzeczonymi, podkrążonymi oczami w wyświetlacz od swojego telefonu na którym oprócz aktualnej godziny widniała koperta w lewym górnym rogu informująca o tym że ma jakąś wiadomość."
"Internet, cud 21 wieku" -> Znowu cyfry w tekście.
"...wytrzeczonymi, podkrążonymi oczami w wyświetlacz od swojego telefonu na którym oprócz aktualnej godziny widniała koperta w lewym górnym rogu informująca o tym że ma..." -> "...wytrzeszczonymi, podkrążonymi oczami w wyświetlacz swojego telefonu, na którym oprócz aktualnej godziny widniała koperta w lewym górnym rogu informująca o tym, że ma..."


Podobnych błędów jest wiele. Przede wszystkim, pisz krótsze i prostsze zdania.
Pozdrawiam.

Wróć do „Scholarium prozatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości