Zachęcamy do komentowania tekstów! Na zwycięzcę tytułu Komentatora Maja czeka nagroda książkowa - powieść ''W imię dziecka'' autorstwa Iana McEwana!

Obrazek

Niebiańska beztroska

Tutaj możesz opublikować swoje pierwsze próby poetyckie. Pamiętaj, że nawet złoto ma swoją próbę, więc warto się sprawdzić.
Regulamin forum
Zaczynasz poznawać światy własnej twórczości? Masz ciekawe wizje? Malujesz otoczenie metaforami? A polonistka nie nauczyła cię właściwie nic, jeśli chodzi o właściwe przelanie myśli na papier? Znasz zasady języka polskiego, lecz nie zawsze je stosujesz poprawnie?
Ten dział jest dla ciebie!
Nie martw się, nawet Hemingway od czegoś zaczynał. Tutaj możesz opublikować swoje pierwsze próby literackie. Pamiętaj, że nawet złoto ma swoją próbę, więc warto się sprawdzić.
Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Niebiańska beztroska

Post#1 » 21 lut 2017, o 10:01

Życie jest jak powiew wiatru - ulotne
Niesione wiatrem liście niczym lata upływające

Kiedy nadejdzie jesieni kres,
Zmrozi nas powietrze srogie
I zasypie góra wspomnień,
Lecz nadejdzie czas, gdy wyłoni się słońce
Dając nadzieję i ciepło.
I wzejdzie dla nas wiosna,
Usłana letnią, dziecięcą beztroską.
Niebo nad jej głową było tak nieprzeniknione, tak niewyobrażalnie głębokie i bezkresne, że poczuła się malutka i nic nieznacząca.

Ewelina

Niebiańska beztroska

Post#2 » 21 lut 2017, o 13:14

Witaj, Głodziu,

Unikaj powtórzeń, staraj się ograniczyć ilość słów - mniej znaczy więcej, dbaj także o element niedopowiedzenia.

Pierwszą połowę wiersza tak bym napisała:

"Jak liście strąca lata,
mrozi i zasypuje wspomnieniami."

Jest to samo, co chciałaś przekazać, ale zminimalizowane objętościowo i mniej dopowiedziane.

Mogłabyś podobnie zmodyfikować drugą połowę wiersza.

Ten wiersz nawet nadaje się na miniaturkę - czyli taką krótką myśl poetycką.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Niebiańska beztroska

Post#3 » 21 lut 2017, o 15:33

Dziękuję.
A mi się podoba, że jest dopowiedziane. Takie miało być. Pory roku miały być tu zaznaczone wyraźnie i być metaforą - kres życia, powracające wspomnienia, ogarniający strach i zwątpienie, pojawiająca się nadzieja, w końcu odejście do Nieba, gdzie panuje niczym niezmącona radość.
Niebo nad jej głową było tak nieprzeniknione, tak niewyobrażalnie głębokie i bezkresne, że poczuła się malutka i nic nieznacząca.

szczepantrzeszcz
Autor miesiąca

Niebiańska beztroska

Post#4 » 21 lut 2017, o 20:03

Okrutnie to infantylne i... różowe. Jednak kobiety o wiek pytać nie należy, a w różowym fajnie wyglądają. :))

Mogę zaproponować zamiast
Niesione wiatrem liście niczym lata upływające
Niesione wiatrem liście - lata upływają.

Powiedziałbym, że ten tekst wyje o metaforę...

Ale przynajmniej radości dużo. Pod tym względem unikat na ogólnoforumową skalę ;))

Ewelina

Niebiańska beztroska

Post#5 » 21 lut 2017, o 22:34

Głodzia pisze:Dziękuję.
A mi się podoba, że jest dopowiedziane. Takie miało być. Pory roku miały być tu zaznaczone wyraźnie i być metaforą - kres życia, powracające wspomnienia, ogarniający strach i zwątpienie, pojawiająca się nadzieja, w końcu odejście do Nieba, gdzie panuje niczym niezmącona radość.

Gdzieś tam, zauważyłam, dawałaś komuś trafne, jak na moje oko, porady co do prozy. Więc pomyślałam, że i ty lubisz przyjmować wskazówki, że chcesz doskonalić warsztat. Aczkolwiek rozumiem, że swoje utwory, niekiedy, bardzo trudno i niekoniecznie przyjemnie jest modyfikować podług czyichś wskazówek.

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Niebiańska beztroska

Post#6 » 22 lut 2017, o 12:06

Ewelina - nie o to chodzi, że nie potrafię przyjąć krytyki. To, że po czyimś komentarzu napiszę, że jego propozycja zmiany mi się nie podoba i wolę pozostać przy mojej wersji, bo jego do mnie zwyczajnie nie przemawia, nie oznacza, że nie potrafię przyjmować krytyki. Na tym forum jest masa o wiele piękniejszych, świetnie napisanych wierszy. Ja ich pisać nie potrafię. Postanowiłam spróbować. Dla Was ze skutkiem mizernym i niedojrzałym. Dla mnie są one jednak ładne, nawet jeśli dziecinne. Przyjmuję Wasze słowa jako lekcję, podpowiedzi, jednak nie chcę tego wiersza poprawiać. Nie chcę by był niedopowiedziany i oszczędniejszy w słowach. Chciałam by był takim jakim jest. Jest tyle różnych książek i wierszy na świecie. Mi też nie wszytko się podoba. Jedni lubią jakiś tam sposób pisania, inni go nie lubią i na odwrót.
Jestem wdzięczna za podpowiedzi, naprawdę. Dzięki nim zwracam bardziej uwagę choćby na powtórzenia.

Ewelina

Niebiańska beztroska

Post#7 » 22 lut 2017, o 12:09

Głodziu, odnoszę wrażenie, że przyoblekłaś grubszą skórę ze względu na panoszących się tu i ówdzie pseudo-krytyków.

To, co zasugerowałam to propozycja, a nie konieczność. Nie mam takiej mocy, żeby kogoś do czegoś zmuszać.

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Niebiańska beztroska

Post#8 » 22 lut 2017, o 12:26

-.- Nie kumam. Przyoblekłam grubszą skórę żeby się obronić przed krytyką osób, które myślą, że się znają? Myślisz, że udaję, że potrafię przyjąć krytykę, a tak naprawdę sprawia mi ona przykrość, więc się bronię pisząc "a mi się mój wiersz i tak podoba"?

Ewelina

Niebiańska beztroska

Post#9 » 22 lut 2017, o 14:39

Z jednej strony piszesz, że wiesz, że nie umiesz pisać i dopiero się uczysz, po czym piszesz, że dokładnie tak w twoim wierszu powinno być i ci się podoba.
Następnie twierdzisz, że "nie kumasz", ale wyjaśniasz, jak to rozumiesz.

Jak dla mnie, to jest sztuczność i asekuracja, ale nie musisz się z tym zgadzać.

a_cappella
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Niebiańska beztroska

Post#10 » 22 lut 2017, o 15:36

Głodziu, mamy na forum Scholarium poetyckie - dział dla osób, które zaczynają swoją przygodę z poezją i dopiero stawiają pierwsze kroki, może to byłoby dla Ciebie lepsze miejsce? Lepsze pod względem oceniania Twoich utworów? Komentujący spojrzeliby na nie z większą wyrozumiałością ;)

Jak ostatnio pisałam - niemożliwe jest zdefiniowanie dobrego wiersza, bo każdy dobry wiersz pojmuje inaczej. Ewelina wspomniała o zmniejszeniu ilości słów - faktycznie czasem mniej znaczy więcej, ja jednak odnoszę wrażenie, że ubrałaś swoją myśl w słowa, jak najszybciej chcąc dotrzeć do końca. Jesieńzimawiosnalatoniebo. Ciach. Można tutaj wiele rozwinąć, dodać choć po wersie opisu pór roku, przywołać coś, co towarzyszy danemu etapowi w życiu, wprowadzić odczucie, myśl, kolor... Mogłabyś zrobić to tak, by wszystko było dopowiedziane, jak miałaś w zamyśle, a jednocześnie obraz byłby pełniejszy, szerszy, czytelnik mógłby lepiej zobaczyć, co chciałaś przekazać i faktycznie poczuć upływ czasu i zmiany, zamiast jak najszybciej biec do mety.

szczepantrzeszcz pisze:Powiedziałbym, że ten tekst wyje o metaforę...

Zgodzę się ze Szczepanem, choć może nie tyle o metaforę (bo dla mnie wiersz to jedna wielka metafora, ale problem polega właśnie na tym, że jedna i ta sama, rozciągnięta na cały utwór), co po prostu o ich różnorodność i mniejszą sztampowość.

Powodzenia ;)

Wróć do „Scholarium poetyckie”