Zachęcamy do komentowania tekstów! Na zwycięzcę tytułu Komentatora Maja czeka nagroda książkowa - powieść ''W imię dziecka'' autorstwa Iana McEwana!

Obrazek

Niebiańska beztroska

Tutaj możesz opublikować swoje pierwsze próby poetyckie. Pamiętaj, że nawet złoto ma swoją próbę, więc warto się sprawdzić.
Regulamin forum
Zaczynasz poznawać światy własnej twórczości? Masz ciekawe wizje? Malujesz otoczenie metaforami? A polonistka nie nauczyła cię właściwie nic, jeśli chodzi o właściwe przelanie myśli na papier? Znasz zasady języka polskiego, lecz nie zawsze je stosujesz poprawnie?
Ten dział jest dla ciebie!
Nie martw się, nawet Hemingway od czegoś zaczynał. Tutaj możesz opublikować swoje pierwsze próby literackie. Pamiętaj, że nawet złoto ma swoją próbę, więc warto się sprawdzić.
Awatar użytkownika
Liusah
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017

Niebiańska beztroska

Post#11 » 22 lut 2017, o 16:45

A capella już mnie ubiegła proponując scholarium. Jeśli chodzi o sam utwór, to do mnie nie przemawia. Nie ma tutaj jakiejś odkrywczej myśli, jako takich zapadających w pamięć metafor. Powtórzenia rażą. No, widać, że zaczynasz pisać. Zatem pisz, pisz dalej i publikuj :)
Są sytuacje, w których milczeć po prostu nie wolno.

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Niebiańska beztroska

Post#12 » 22 lut 2017, o 17:31

Dzięki, ale nie interesuje mnie scholarium poetyckie, bo nie piszę poezji. To są tylko jakieś tam wiersze od tak wstawione przeze mnie. Ja pisze prozę.

Dodano po 13 minutach 40 sekundach:
Ewelina - nie uczę się dopiero pisać. Piszę PROZĘ. Nie wiersze. To, że napisałam, że nie umiem pisać dobrze wierszy nie oznacza, że nie może mi się podobać to, co wymyśliłam. Nie oznacza też, że tego nie pokaże innym. Każdy może skrytykować, jednak bez sensu jest ta cała dyskusja. Mi się podoba i mam prawo go wstawić, wam się nie podoba - możecie skrytykować. Ja mogę stwierdzić, że mimo to i tak mi się podoba. I tyle.
A z tym "nie kumam" - to nie byłam pewna, co masz na myśli. Tak więc napisałam także to, o co podejrzewałam, że może ci chodzić. Mogę być dla ciebie sztuczna, jakakolwiek, i tak mnie nie znasz. Oceniasz po tym, że napisałam, że nie umiem pisać wierszy, a potem pisze, że mi się mój wiersz podoba. Ma prawo mi się podobać, i mam prawo "ostrzec" potencjalnych czytelników, że nie jest to wiersz najwyższych lotów.
Proponuje się zastanowić nad napisaniem czegokolwiek, jeśli ma potem wywiązywać się jakaś chora dyskusja.
Tak beznadziejny wiersz, a takim się cieszy zainteresowaniem... Kłaniam się.
Niebo nad jej głową było tak nieprzeniknione, tak niewyobrażalnie głębokie i bezkresne, że poczuła się malutka i nic nieznacząca.

Awatar użytkownika
Liusah

Niebiańska beztroska

Post#13 » 22 lut 2017, o 17:38

Głodzia pisze:Dzięki, ale nie interesuje mnie scholarium poetyckie, bo nie piszę poezji. To są tylko jakieś tam wiersze od tak wstawione przeze mnie. Ja pisze prozę.

To właśnie dlatego, że piszesz prozę, a teksty poetyckie wstawiasz ot tak, to lepszym miejscem byłoby scholarium :)

Głodzia pisze:nie uczę się dopiero pisać. Piszę PROZĘ. Nie wiersze.

Ergo - uczysz się dopiero pisać wiersze, jak mniemamy tutaj wszyscy. Zatem Ewelina ma rację.

Głodzia pisze:Proponuje się zastanowić nad napisaniem czegokolwiek, jeśli ma potem wywiązywać się jakaś chora dyskusja.

Czytam, czytam i nigdzie nie mogę się doszukać tej chorej dyskusji. Nie wszystkim wszystko się spodobało, napisali o tym. Mają prawo. Jak sama zresztą twierdzisz. I Ty masz prawo pozostać przy swojej opinii. Na tym polega dyskusja dotycząca wiersza. To jest całkiem normalnie powiedziałabym, a nie chore. :)

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Niebiańska beztroska

Post#14 » 22 lut 2017, o 17:55

Ewelina pisze:Z jednej strony piszesz, że wiesz, że nie umiesz pisać i dopiero się uczysz, po czym piszesz, że dokładnie tak w twoim wierszu powinno być i ci się podoba.
Następnie twierdzisz, że "nie kumasz", ale wyjaśniasz, jak to rozumiesz.

Jak dla mnie, to jest sztuczność i asekuracja, ale nie musisz się z tym zgadzać.

To jest właśnie chore.

Napisałam: Z tym "nie kumam" - to nie byłam pewna, co masz na myśli. Tak więc napisałam także to, o co podejrzewałam, że może ci chodzić. Mogę być dla ciebie sztuczna, jakakolwiek, i tak mnie nie znasz. Oceniasz po tym, że napisałam, że nie umiem pisać wierszy, a potem pisze, że mi się mój wiersz podoba.

Zwróć uwagę na wytłuszczone. Według koleżanki nie można napisać, że się nie umie i stwierdzić jednocześnie, że podoba mi się to, co stworzyłam. Tak więc ocenia, ze jestem sztuczna i że się asekuruję pisząc, że nie umiem. To chore.
Ja coś stworzyłam i jestem zadowolona.
Niebo nad jej głową było tak nieprzeniknione, tak niewyobrażalnie głębokie i bezkresne, że poczuła się malutka i nic nieznacząca.

Ewelina

Niebiańska beztroska

Post#15 » 22 lut 2017, o 18:08

Twoja postawa wydała mi się sztuczna, ale to moje zdanie. Oceniłam wiersz po tym, jak on wyglądał, a nie na podstawie twojego komentarza na temat wiersza. Myślałam, że chcesz może podszlifować to jeszcze, skoro piszesz, że nie umiesz pisać wierszy. Tak więc zaproponowałam ćwiczonko - zredukowanie wiersza do okrucha poetyckiego. Wyrabia to fajne nawyki w pisaniu wierszy. Jeśli jednak nie chcesz, no to przecież, ja, tak jak napisałam, nie zmuszam cię.

Awatar użytkownika
Liusah

Niebiańska beztroska

Post#16 » 22 lut 2017, o 18:08

Nie, to nie jest chore. To jest wyrażenie swojej opinii, Dla Eweliny jest to sztuczne i asekuracyjne. Możesz się z tym nie zgadzać, ale powinnaś jej opinię uszanować, a nie nazywać od razu dyskusję chorą. Ja niestety muszę się zgodzić nieco z Eweliną. Bo uczysz się dopiero pisać wiersze, ale jednocześnie twierdzisz, że wszystko jest tutaj na swoim miejscu. To trochę się wyklucza. Nie rozumiem, po co napisałaś o tym, że dopiero się uczysz. Skoro tak ostro reagujesz na wskazówki. Ewelina mocno podkreślała, że to jest jej zdanie. Nie zasłużyła na atak.

Ewelina

Niebiańska beztroska

Post#17 » 22 lut 2017, o 18:12

Ps. to, że ci się twój wiersz podoba, nie oznacza też, że nie możesz go jeszcze udoskonalić. Możesz także np. zostawić starą wersję, a pod nią zamieścić nową. Ale oczywiście to jest tylko propozycja, bo wiem już teraz, że nie chcesz. Więc już nie będę niczego sugerowała.

Andrzej142
scyzoryk
scyzoryk

Niebiańska beztroska

Post#18 » 22 lut 2017, o 18:24

Lekki wiersz, nie wiem za bardzo jak mam go skomentować. Czytało się dosyć przyjemnie, co nie znaczy, że nie można by było polepszyć niektórych rzeczy.

Na przykład to:

Głodzia pisze:Kiedy nadejdzie jesieni kres,
Zmrozi nas powietrze srogie

Ukłuło mnie trochę :frown: Zmieniłbym.

a_cappella
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Niebiańska beztroska

Post#19 » 22 lut 2017, o 18:45

Głodziu, ja również trochę nie rozumiem Twojej postawy. Jasne, że masz prawo wstawiać tu swoje utwory, nie zgadzać się z naszymi komentarzami i bronić swoich racji, jednak kreowanie stanowiska na zasadzie macie, komentujcie, a ja i tak nic z tego nie wyniosę jest, w moim odczuciu, brakiem szacunku dla innych użytkowników. To forum literackie, gdzie z założenia publikujemy teksty po to, by dowiedzieć się, jak odbierają je różni czytelnicy, jakie mają odczucia i uwagi, po to, by ciągle ulepszać swój warsztat, a jeśli już na początku zakładasz, że nasze komentarze są Ci właściwie niepotrzebne, to to wszystko trochę mija się z celem. No i to, że najlepiej czujesz się w prozie, wcale nie wyklucza sprawdzenia swoich możliwości w innych gatunkach, każde doświadczenie literackie jest cenne, więc tym bardziej nie wiem, dlaczego tak się bronisz przed szlifowaniem swoich umiejętności.

Trochę odbiegliśmy od samego wiersza, więc możemy chyba zamknąć tę część dyskusji :torba:

Wróć do „Scholarium poetyckie”