Jego światło

Tutaj możesz opublikować swoje pierwsze próby poetyckie. Pamiętaj, że nawet złoto ma swoją próbę, więc warto się sprawdzić.
Regulamin forum
Zaczynasz poznawać światy własnej twórczości? Masz ciekawe wizje? Malujesz otoczenie metaforami? A polonistka nie nauczyła cię właściwie nic, jeśli chodzi o właściwe przelanie myśli na papier? Znasz zasady języka polskiego, lecz nie zawsze je stosujesz poprawnie?
Ten dział jest dla ciebie!
Nie martw się, nawet Hemingway od czegoś zaczynał. Tutaj możesz opublikować swoje pierwsze próby literackie. Pamiętaj, że nawet złoto ma swoją próbę, więc warto się sprawdzić.
Neleefallen
scyzoryk
scyzoryk

Jego światło

Post#1 » 1 year temu (12 maja 2017, o 13:41)

Jego światło
wchłaniało mnie tak bardzo
jak jeden z najpiękniejszych snów
który po raz pierwszy zebrał moc wszystkich marzeń

Za moich zmarłych braci
z jego pierwszym oszustwem
kiedy osiągnęli piętę Achillesa
zastanawiam się dlaczego jestem w niebezpieczeństwie

To był jej małżonek
kiedy opuściła bezpieczną łódź
ile to znaczy
dla moich zmysłów
które usłyszały twoją pustkę
głos grającego samotnika

Z tym wszystkim makijaż
ubieranki
powinna odznaczać się twoimi cechami
kiedy wszystko widzę już jasno

Odchodzę...

Awatar użytkownika
Toyer
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Jego światło

Post#2 » 1 year temu (14 maja 2017, o 12:41)

Bardzo enigmatyczny tekst, który nie do końca rozumiem, ale od początku:

Neleefallen pisze:Jego światło
wchłaniało mnie tak bardzo
jak jeden z najpiękniejszych snów
który po raz pierwszy zebrał moc wszystkich marzeń

Przychodzi mi na myśl stan umierania, światło Stwórcy i to co przeżywają ludzie podczas śmierci klinicznej.

Neleefallen pisze:Za moich zmarłych braci
z jego pierwszym oszustwem
kiedy osiągnęli piętę Achillesa
zastanawiam się dlaczego jestem w niebezpieczeństwie

Nie wiem za bardzo o jakie oszustwo chodzi, oraz co z tymi zmarłymi braćmi z piętą Achillesa. Myśleli, że są niepokonani, ale podzielili los Achillesa.
Najpierw najpiękniejszy sen a teraz niebezpieczeństwo, ale ogólnie może chodzić o pewną niepewność, boimy się tego czego nie znamy.

Neleefallen pisze:To był jej małżonek
kiedy opuściła bezpieczną łódź
ile to znaczy
dla moich zmysłów
które usłyszały twoją pustkę
głos grającego samotnika

Tutaj widzę też nawiązanie do mitologii. Przeprawa prze rzekę Styks. Łódź i samotnik Charon, tylko mi to grający nie pasuje do niego . Pojawia się jakaś tajemnicza ona i jej mąż, który jest już "po drugiej stronie" i zbliża się ich spotkanie.

Neleefallen pisze:Z tym wszystkim makijaż
ubieranki

Tego fragmentu kompletnie nie rozumiem. Podmiot widzi to jaśniej niż ja:) Chociaż, makijaż i ubieranki to cechy kobiece. Podmiot ubolewa, że nie posiadała męskich cech?.

Neleefallen pisze:Odchodzę...

Moim zdaniem wielokropek niepotrzebny

Podsumowując: Nie wiele zrozumiałem, cały czas przewija się motyw śmierci/umierania. Mieszają się osoby. Peel opowiada o swoich odczuciach, wplatając w to relacje o dodatkowe osobach. Na koniec światło otworzyło mu oczy i odchodzi z nim ze spokojem.

Neleefallen
scyzoryk
scyzoryk

Jego światło

Post#3 » 1 year temu (14 maja 2017, o 16:02)

Dziękuje za opinie

Awatar użytkownika
Armina08
scyzoryk
scyzoryk

Jego światło

Post#4 » 1 year temu (16 maja 2017, o 21:29)

Neleefallen - mnie się wiersz podoba. Nawiązania do starożytności, śmierci (pięta Achillesa), podróży, może Odysa, Heleny, która "odchodzi". Ciekawie wykorzystany motyw oddalania się.

Neleefallen
scyzoryk
scyzoryk

Jego światło

Post#5 » 1 year temu (17 maja 2017, o 06:23)

Dziękuje bardzo

Awatar użytkownika
Liusah
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017
Opiekun poezji i Zdobywca Artefaktu 2017

Jego światło

Post#6 » 1 year temu (17 maja 2017, o 15:24)

Neleefallen, podoba mi się wiersz, chociaż, podobnie jak Toyer, mam problem z jego interpretacją :) Myślę jednak, że siłą utworu jest jego niedopowiedzenie - jego światło, moi bracia, jego oszustwem, jej małżonek, moje zmysły, twoja pustka, twoje cechy - podoba mi się to, że musimy sobie sami zbudować znaczenie wszystkich tych zaimków. Nie wiadomo o jakiego jego czy ją chodzi czy nawet o jakiego mnie. Trzeba pomyśleć i przemyśleć. Ciekawa jest poza tym metafora "osiągnąć piętę Achillesa" :)
Są sytuacje, w których milczeć po prostu nie wolno.

Neleefallen
scyzoryk
scyzoryk

Jego światło

Post#7 » 1 year temu (17 maja 2017, o 15:59)

Dziękuje bardzo za opinie.

Awatar użytkownika
willgala
scyzoryk
scyzoryk

Jego światło

Post#8 » 1 year temu (6 lip 2017, o 13:56)

Mi, jak juz zauważyłem w twoich wierszach, podoba się tylko fragment, a mianowicie tutaj, ostatnia część.
"Z tym wszystkim makijaż
ubieranki

Odchodzę..."

Myślę, że chodziło ci o przykrywanie siebie, jak maski, że nasze prawdziwe "ja" ucieka w naszym świecie, a kiedy już odkrywamy to, jest za późno, odchodzimy. Btw, też myślę, że wielokropek zbędny.

Wróć do „Scholarium poetyckie”