Jak zrobić akapity?

Długa proza: fragmenty powieści, długie opowiadania i tasiemce innej maści.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować opowiadania, powieści oraz inne długie formy prozatorskie. Utwory krótkie (drabble, miniatury, krótkie opowiadania) publikujemy w dziale "Miniatury i drabble".

Przydatne definicje
drabble – krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów

miniatura literacka (short story) – krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 słów

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą

powieść – długi utwór narracyjny opisujący rozbudowany ciąg zdarzeń

Jeżeli twój tekst jest dłuższy niż 25000 tysięcy znaków ze spacjami, należy go podzielić na części. Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie i nie przekraczać ww. objętości.
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. Dodatkowo, dla tekstów wieloczęściowych, w tytule należy podać numer części, na przykład "Tytuł - część 1". W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu. Listę tagów oraz ich podział można znaleźć na podstronie. Dla publikacji wieloczęściowych funkcjonuje dodatkowy tag tekst wieloczęściowy, a dla fanfiction fandomowe (np. fanfiction-harry-potter).
szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Jak zrobić akapity?

Post#11 » 29 paź 2018, o 10:04

Bolly pisze:Forum chyba nie rozróżnia myślników i dywizów. A w Wordzie to ja po prostu robię myślnik między wyrazami, a potem w dialogach stosuję metodę kopiuj-wklej.
Konia z rzędem, aby poznać sposób wstawienia pauzy "z ręki" na jakimkolwiek forum. Artefaktowy silnik obecnie nie rozróżnia półpauzy i dywiza. Dlatego stosując wspomnianą przez Ciebie metodę, w Wordzie lepiej używać pauzy. W sumie słusznie. Teksty znaczone długą kreską czytać łatwiej.

Mozets pisze:Przyklejam się do wątku. Jako jeden z tych, co pytają jak urocza blondynka w biurze ( jak się pisze
"ź" )? Proszę o podpowiedź, jak używając klawiatury pisać myślnik,( dywiz mi wychodzi dobrze, półdywiz) . O zasadach jak ich używać wiem. Chyba mam za mało klawiszy w PC. ;))) Mam wstręt do komend ( oczywiście, że komend a nie koment DOS). Czyli tleniony brunet ze mnie. Jak chcę napisać myślnik to wychodzi mi _. ??? (Leń ze mnie i człowiek starej daty, zgred, dinozaur).
W odpowiedzi proszę mnie nie oszczędzać i serwować mi bez ograniczeń wybuchy szczerego proletariackiego śmiechu , rechotu inteligencko-sitcomowego, np. Buuuaaaachachaaaaa!
Buuuaaaachachaaaaa! Mozets, już kilka pokoleń (w netach pokolenie, to mniej-więcej kilkanaście miesięcy, nie dłużej niż dwa lata) posiwiało, próbując zagadnienie rozwiązać. W praktyce, najlepiej pisać w jakimś Wordzie albo czymś podobnym, a potem po prostu kopipejstnąć swój tekst. Szczepan poddał się kilka lat temu. Pogląd, jakoby kompióter służył do rozwiązywania problemów, których bez niego w ogóle by nie było, problemu nie rozwiązał, ale pomógł znieść gorycz porażki.

Awatar użytkownika
Bolly
scyzoryk
scyzoryk

Jak zrobić akapity?

Post#12 » 29 paź 2018, o 16:41

Chyba faktycznie coś pokręciłem. Ale zaraz. W moim opowiadaniu w Wordzie w dialogach mam wszędzie te długie krechy (myślniki), które powstają przez postawienie spacji przed i za łącznikiem, ale już po wklejeniu tekstu na forum zrobiły się z tego krótkie kreseczki - nie wiem, czy pauzy, czy półpauzy, bo ja mimo najszczerszych chęci po prostu nie widzę różnicy między tymi dwoma znakami.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Re: Jak zrobić akapity?

Post#13 » 29 paź 2018, o 16:45

Bolly pisze:Chyba faktycznie coś pokręciłem. Ale zaraz. W moim opowiadaniu w Wordzie w dialogach mam wszędzie te długie krechy (myślniki), które powstają przez postawienie spacji przed i za łącznikiem, ale już po wklejeniu tekstu na forum zrobiły się z tego krótkie kreseczki - nie wiem, czy pauzy, czy półpauzy, bo ja mimo najszczerszych chęci po prostu nie widzę różnicy między tymi dwoma znakami.
Musisz mieć w takim razie półpauzy, które zasadniczo są lepszym wyborem niż myślniki, bo od tych odchodzi się w druku, ale niestety mamy problem z poprawnym wyświetlaniem na forum.
Zajrzyj do poradnika o zapisie dialogów (link jest w moim podpisie), stamtąd możesz skopiować myślnik.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Wróć do „Proza: opowiadania i fragmenty powieści”