Fatum

Długa proza (powyżej 10 stron) publikowana w częściach: fragmenty powieści, długie opowiadania i tasiemce innej maści.
Regulamin forum
Przypomnienie:
Maksymalna objętość tekstu, jaką można umieścić w jednym temacie, to 10 stron znormalizowanego maszynopisu. Teksty przekraczające tę objętość (fragmenty powieści, długie opowiadania), należy publikować w częściach w dziale "Teksty wieloczęściowe". Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie.
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. Dodatkowo, dla tekstów wieloczęściowych, w tytule należy podać numer części, na przykład "Tytuł - część 1". W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu. Listę tagów oraz ich podział można znaleźć na podstronie.
Dla publikacji wieloczęściowych funkcjonuje dodatkowy tag tekst wieloczęściowy, a dla fanfiction fandomowe (np. fanfiction-harry-potter).
Dla tekstów wieloczęściowych, w treści każdej części należy dodać odnośniki do opublikowanych części: pierwszej, poprzedniej i następnej (jeżeli jest dodana). Służy to ułatwieniu czytelnikom dotarcia do reszty tekstu.
Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Fatum

Post#21 » 2 years temu (21 cze 2016, o 21:40)

Nie zrozum mnie źle, nie napisałem, że opowiadanie jest słabe ;) Po prostu jestem Polakiem, a jako ten osobnik mam niezbywalne prawo do narzekania, więc z niego korzystam. :D
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Tagi:

AnnKate
Użytkownik zbanowany

Fatum

Post#22 » 1 year temu (19 paź 2016, o 21:20)

Hm... wcześniej miałam wieczór pisania, a dzisiaj mam wieczór czytania prozy.

Postać ordynatora jest ciekawa. Chyba zrobię sobie wiwisekcję psychologiczno-psychiatryczną jego osoby - lubię czasem rozbierać w ten sposób, a wiadomo rozbieranie psychiczne jest ciekawsze (dla niektórych) od rozbierania z fatałaszków.

Oczywiście opowiadanie jest surrelaistycznie. Ordynator - drobny, szczupły, ale wbrew jakimkolwiek pozorom, wcale nie jest delikatny - manipulator i sadysta psychiczny, tworzący coś w rodzaju gry ze swoimi ofiarami, oplatający je trującym bluszczem, lekko zwodzący , uwodzący je obłędem. Lubi mieć nad nimi kontrolę. Kocha to.
Gdyby był mężczyzną mającym dwa metry i ważącym ponad sto kilo, to nie byłoby to takie ciekawe. W drobnych sylwetkach mogą tkwić bardzo silne rządze, które zaklinają moce nieczyste, by im sprzyjały.
Ale naprawdę miło się czyta, ponieważ dużo się dzieje, na pewno na nudę nie można narzekać. Dobre to też jest studium psychologii ofiary zwabionej w sieć niewoli umysłu, oczywiście trzeba surrealizm trochę odfiltrować. Umysł potrafi być źródłem naszej wolności, ale także może być więzieniem do którego mają klucz inni ludzie.
;)
"Rozebrany cały świat,
A ja chcę patrzeć.
A ja popatrzeć chcę.
Wszystkim piątej klepki brak..."

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska

Fatum

Post#23 » 1 year temu (9 lis 2016, o 13:02)

Ach, ten tekst jest rozkosznie pokręcony. Żałuję, że doczytałam ostatnie dwa fragmenty dopiero teraz, przez co nie pamiętałam dokładnie treści poprzednich i z początku bardzo się gubiłam przy pogrzebie i absurdzie stwierdzeń, że ordynator jest martwy.
Rzeczywiście trzeba zapomnieć o logice, czytając ten tekst. Ten fragment dialogu naprawdę idealnie podsumowuje, jak powinno się podejść do tego opowiadania:

Logika to przeżytek, stary, niepotrzebny nikomu wynalazek matematyków, którzy już dawno pomarli i wyrywają sobie włosy z głów z rozpaczy, że kiedyś wydali na świat coś tak paskudnego! Pan, jako psychiatra, powinien już na pierwszym roku nauczyć się odkładać logikę na półkę. Niech mi pan powie, jakim cudem może pan rozmawiać z obłąkanymi, myśląc w sposób logiczny i uporządkowany? To przecież niemożliwe! Jest już pan w takim wieku, że pora się tego na-uczyć, kolego! Jak można było aż tak zaniedbać psychiatrię, Polacy? Och, doprawdy, nie mogę w to uwierzyć! Upaść tak nisko… - Schultz aż zatrząsł się z gniewu i zdumienia. – Mój panie, proszę natychmiast sobie zapamiętać, że logika w psychiatrii jest zbędna! Zupełnie zbędna!

Podoba mi się dynamika tekstu, pasuje do chaosu i dezinformacji nacierającej z każdej strony, ale nietrudno się w tym pogubić - wystarczy chwilowy brak skupienia przy czytaniu i musiałam wracać parę akapitów wyżej, by zrozumieć, co się właśnie dzieje. Nie jest to tekst uniwersalny, to z pewnością.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Fatum

Post#24 » 1 year temu (13 lis 2016, o 10:42)

AnnKate, dziękuję za komentarz. Starałem się, by tekst był opisem tego, jak złudną jest nasza kontrola nad umysłem, jak łatwo jest się w tym pogubić. Cieszę się, że Ci się spodobało.
Dziękuję za przypomnienie mi tekstu, Cam. :) Zapomnialem o tym, że coś takiego tu zamieściłem.
Dziękuję Ci także za komentarz. Cieszę się, że Ci się podoba.
Pozdrawiam,
Graf
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
Camenne

Fatum

Post#25 » 1 year temu (13 lis 2016, o 10:48)

Szkoda, że zapomniałeś o Fatum, bo jest ciekawe, nietypowe. Lubię opowiadania nieoczywiste :)
Jak myślisz, Graf, będziesz je kontynuował?
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Fatum

Post#26 » 1 year temu (13 lis 2016, o 10:53)

Oj.. Trudne pytanie. Czuję, że wszytko, co tu napiszę, może być użyte przeciwko mnie. :D
Postaram się znaleść zakończenie, bo gdzieś je zapisałem, ale przyznam się, że nie mam za bardzo siły na kontynuację. Moją wenę absorbuje w tej chwili Artysta..., którego poniekąd prototypem jest właśnie Fatum... Pomyślę nad kontynuacją, jeśli znajdę cąg dalszy, to wstawię...
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Wróć do „Proza: teksty wieloczęściowe”