Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Noc Świętojańska - event w odsłonie poetyckiej i prozatorskiej. Zachęcamy do wzięcia udziału!

"Plan B" - prolog

Teksty mające wiele lat, wycofane z forum, porzucone, niepoprawione bądź z innych powodów przeniesione do Szuflady. Część z nich, ze względu na publikację lata wcześniej, nie jest otagowana lub dodana zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami publikacji.
Sovbedlly
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 18
Zobacz teksty użytkownika:

"Plan B" - prolog

Post#1 » 30 sty 2017, o 17:35

Prolog nowej powieści pt. "Plan B", gatunek: kryminał.

Długo oczekiwana przeze mnie noc przyprawia mnie o gęsią skórkę. Przygotowania do niej nie zajęły mi dużo czasu. Moje chęci zemsty niedługo się zrealizują, staną się czymś namacalnym.
Siedzę przy barowym kontuarze, popijając drinka. O tej porze nie ma ruchu. Dotykam palcem brzegu szklanki. Zaspany barman nie zwraca na mnie uwagi. Spoglądam na dwóch klientów siedzących przy stoliku i pijących coś z małych kieliszków. Wydają się być znudzeni. Światło jest słabe, ale nie na tyle, żeby nie rozpoznać, że mężczyźni wyglądają obrzydliwie. Typowe ochlapusy. Tacy jak oni powinni zapierdalać do roboty, a nie ciągle chlać!
Nie podoba mi się ciemny wygląd obskurnej knajpy, miejsca dla meneli. Ja tu zupełnie nie pasuję. Krzywię się, czując smród. To te dwa pasożyty zioną. Whisky przyjemnie rozgrzewa mnie od środka. Dokańczam picie i wychodzę, obiecując sobie, że moja noga nigdy więcej tu nie postanie.
Wciągam świeże powietrze. Smród szybko się ulatnia. Patrzę bystro dokoła. Sklepy są pozamykane, a w domach ludzie dawno śpią. Gwiazdy i księżyc wiszą na czarnym niebie. Latarnie rozjaśniają puste ulice. Panuje tajemnicza atmosfera, którą tak uwielbiam. Zaczynam biec.
Po krótkim czasie docieram do zadbanej okolicy składającej się z samych domów jednorodzinnych. Nocą stanowią przerażający widok, ale we mnie wzbudza on podniecenie. Napawam się nim. Blisko jest wyludniona działka. Na gołej ziemi równolegle do siebie stoją cztery ławki. Staję przy jednej z nich i opieram stopę na jej siedzenie. Nie ma tutaj parkingu. W ciemności patrzę na swój samochód, zaparkowany przy krawężniku na samym końcu rzędu innych pojazdów. Jest niedostępny dla ciekawskich oczu. Nie słyszę żadnych dźwięków. Całe sąsiedztwo chrapie w najlepsze. Ciszę przerywa mój ożywiony chichot ponuro brzmiący wśród otoczenia. Po chwili tłumię go w sobie przez zakrycie dłonią ust. Nikt nie może mnie zobaczyć i usłyszeć. Czekam moment, żeby sprawdzić, czy śmiech wzbudził jakieś zainteresowanie. Nie. Nic się nie zmienia. Nadal jest cicho i upiornie. To bardzo dobrze.
Nadchodzi właśnie wyśniona przeze mnie chwila…

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady
Posty: 5325
Zobacz teksty użytkownika:

"Plan B" - prolog

Post#2 » 30 sty 2017, o 19:30

Długo oczekiwana przeze mnie noc przyprawia mnie o gęsią skórkę. Przygotowania do niej nie zajęły mi dużo czasu. Moje chęci zemsty niedługo się zrealizują, staną się czymś namacalnym.

Mnie, mnie, niej, mi, moje.
Zwróć uwagę na nadmiar zaimków - sporą część z nich mogłabyś usunąć.

Wydają się być znudzeni.

Wydają się znudzeni. Ładnie wyjaśnione tutaj http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/wydaje ... 13455.html

Światło jest słabe, ale nie na tyle, żeby nie rozpoznać, że mężczyźni wyglądają obrzydliwie. Typowe ochlapusy.

Bardzo enigmatyczny opis. Mogłabyś śmiało opisać, co jest tak obrzydliwego w ich wyglądzie i dlaczego wyglądają jak typowe ochlapusy.

Ciszę przerywa mój ożywiony chichot ponuro brzmiący wśród otoczenia.

Chichotanie w środku nocy to bardzo creepy reakcja na właściwie nie wiadomo co :D


Szkoda, że takie to krótkie. Czyta się płynnie, ale właściwie nic nie da się powiedzieć - to ledwie jedna scenka w barze, z której niewiele wynika poza tym, że bohaterka piła drinka z whisky i była zdegustowana bywalcami, a potem chichotała w ciemności. Na co wyczekiwała i co chciała osiągnąć - nie dowiedzieliśmy się.
Nie byłam nigdy zwolenniczką takich prologów, jeżeli są krótkie i nie wynika z nich nic istotnego dla treści; jak dla mnie typowe, nawet bardzo długie rozdziały to rozsądniejsze rozwiązanie. Wiadomo, gusta gustami, ale myślę, że cliffhangery przy tak krótkiej treści nie skutkują zaciekawieniem czytelnika, co zadaniem sobie przez niego pytania, o czym właściwie czytał.
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Nidabe
użytkownik nieaktywny
Posty: 24
Zobacz teksty użytkownika:

"Plan B" - prolog

Post#3 » 31 sty 2017, o 14:21

Tekst zrobił to, co zrobić miał. Zaintrygował. Niewiele wyjaśnia. Właściwie to nic. No ale cóż, trzeba będzie poczekać na ciąg dalszy, żeby stwierdzić cokolwiek.


Moje chęci zemsty niedługo się zrealizują, staną się czymś namacalnym.

"Chęci zemsty" brzmią mi tu jakoś tak... nieporadnie? Jedna chęć zemsty nie wystarczy?


Staję przy jednej z nich i opieram stopę na jej siedzeniu

Sovbedlly
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 18
Zobacz teksty użytkownika:

"Plan B" - prolog

Post#4 » 7 lut 2017, o 14:06

Dziękuję za czas poświęcony mojemu tekstowi, za ukazanie błędów. Ze wszystkimi błędami się zgadzam, szczerze przyznaję. Przysiądę jeszcze nad prologiem i go poprawię. :)

Wróć do „Szuflada prozatorska (formy długie)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość