Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Event Noc Świętojańska - zachęcamy do czytania prac uczestników!
Odsłona poetycka i prozatorska.

Tak zaczyna się koniec #3

Teksty mające wiele lat, wycofane z forum, porzucone, niepoprawione bądź z innych powodów przeniesione do Szuflady. Część z nich, ze względu na publikację lata wcześniej, nie jest otagowana lub dodana zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami publikacji.
Strikow
użytkownik nieaktywny
Posty: 18
Zobacz teksty użytkownika:

Tak zaczyna się koniec #3

Post#1 » 18 lut 2017, o 16:12

Skasowane

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady
Posty: 5343
Zobacz teksty użytkownika:

Tak zaczyna się koniec #3

Post#2 » 20 lut 2017, o 13:16

Chłopak wyszedł z apteki i udał się do bloku dając pięć złotych mijanemu żebrakowi. Po wejściu do mieszkania na drugim piętrze, nakarmił grubego kota i siadając przed komputerem, łyknął kilka tabletek popijając butelką coli. Napój tego rodzaju, pozwalał kodeinie lepiej "wejść" w organizm. Już po paru minutach poczuł, że dokuczliwy "ból istnienia" powoli, na chwilę się oddala.

Do kogo udają się po pomoc normalni ludzie gdy mają fobię i wyniszczający marazm? Do przyjaciół, psychologa i do rodziny. Ale ci ludzie nie wiedzą, że najlepszą pomoc można uzyskać także, poznając samego siebie, akceptując cząstkę swojej osobowości i analizując swoje emocje. Czasami cieszę się, że trzymam się z dala od tego społeczeństwa, wystarczy mi Strikow, kot nie mówi, nie wiem czy mnie rozumie, ale to już bez znaczenia.


Przedziwne jest twoje mieszanie narracji trzecio- z pierwszoosobową.
Stawiałabym, że całość ogólnie prezentowałaby się lepiej, mniej sztywno, gdyby był to tekst w całości pisany z perspektywy Mirka i w pierwszej osobie.
Wtręty z życia korpo są bardziej szkodliwe dla treści niż cokolwiek wnoszące. Widać, że masz problem z piórem, nie do końca pewnie potrafisz nim operować i pod względem rozplanowywania scen, i warsztatu, a tutaj wybrałeś drogę mozolną. Dlaczego właściwie? Mnożysz kolejne postaci, o których nic nie wiadomo poza imieniem i nazwiskiem, które prawdopodobnie jako bohaterowie sami nie mają znaczącego wpływu na rozwój tekstu poza tym, że są CEO/podwładnymi/cokolwiek i irytują się padami strony. Pewnie nawet w dalszej części nie zostaną wykreowane na tyle, by móc uwierzyć, że to są ludzie, nie imiona na kartce papieru, bo i z główną postacią jest ten problem.
Widzę, że mocno się inspirujesz Mr Robot, tylko powinieneś się poważnie zastanowić, co da się przenieść z ekranu na prozę i co przede wszystkim sam będziesz potrafił opisać. Skakanie między bohaterami i planami co dwie minuty sprawdza się w serialu, ale z jednego fragmentu w drugi ci stronę w prozie robi zamęt. Co chcesz realnie ukazać w takich okruchach jak te fragmenty?
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany
Posty: 874
Zobacz teksty użytkownika:

Tak zaczyna się koniec #3

Post#3 » 20 lut 2017, o 13:48

Ciekawa koncepcja budowy tekstu. Częściowo zgadzam się z Cam co do zmiany punktu widzenia i sposobu opisu zdarzeń. Zmieniłbym narratora, ustanowił jednego.
Sama historia rozwija się dość chaotycznie, brak w niej spójności. Proponuję też rozbić wątki korporacyjny i Mirka, bo połączone znacząco utrudniają czytanie. Zaplątują się wzajemnie i w efekcie nie wiadomo, o co w tekście chodzi.
Nad warsztatem też warto popracować. :) Potencjał jest, ale szlifu brak. Niektóre zdania trudno się przyswaja.
Nie zrażaj się pisz dalej. Chętnie przeczytam następne części.
Pozdrawiam,
Graf
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Strikow
użytkownik nieaktywny
Posty: 18
Zobacz teksty użytkownika:

Tak zaczyna się koniec #3

Post#4 » 25 lut 2017, o 19:22

Dziękuję za komentarze. Camenne, mój błąd, że zapomniałem myśli bohatera zapisać kursywą przez co tak dziwnie to wyglądało, już poprawiłem. Fakt, mnożę postacie, ale zapewniam, że każda będzie rozbudowywana. Tak więc proszę wybaczyć, że takie problemy w powieści są pod tym względem oraz, że długo trzeba czekać na kolejne fragmenty ale jak się oprócz pisania, tworzy muzykę, jeszcze uczy się, zmaga się z dołem (może to dlatego ten tekst jest taki ponury heh) to trudno dbać o rozwijanie warsztatu. Oczywiście będę dokładał wszelkich starań, aby tę powieść czytało się dobrze, z szacunku do czytelników i do samego tekstu.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford
Posty: 1797
Zobacz teksty użytkownika:

Tak zaczyna się koniec #3

Post#5 » 8 mar 2017, o 15:42

Prócz tego co wymienili moi poprzednicy:
Popracuj nad interpunkcją i zapisem dialogów.

Strikow pisze:- Chory jest pan? - kobieta, która znała chłopaka z widzenia, położyła na ladę dwa pudełka tabletek.

Przejrzyj, jak należy zapisywać dialogi: https://www.forum.artefakty.pl/page/zapis-dialogow

Strikow pisze:Chłopak wyszedł z apteki i udał się do bloku dając pięć złotych mijanemu żebrakowi.

Co w tym zdaniu jest nie tak? Czy bohater udał się do bloku, by dać pięć złotych żebrakowi? Oddziel części zdania przecinkiem i dodaj parę słów, by zdanie stało się bardziej czytelne, np. Chłopak wyszedł z apteki, skierował się w stronę bloku, a po drodze dał pięć złotych mijanemu żebrakowi. Co myślisz o takim zdaniu?
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Wróć do „Szuflada prozatorska (formy długie)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości