Boski wiatr

Długa proza: fragmenty powieści, długie opowiadania i inne teksty dużej objętości. Mile widziane wszelkie możliwe gatunki literackie i teksty, które nie mieszczą się w dziale Miniatury i drabble. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów!
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować opowiadania, powieści oraz inne długie formy prozatorskie. Utwory krótkie (drabble, miniatury, krótkie opowiadania) publikujemy w dziale "Miniatury i drabble". 

 

Przydatne definicje 

drabble – krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

 

miniatura literacka (short story) – krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

 

powieść – długi utwór narracyjny opisujący rozbudowany ciąg zdarzeń 

 

Jeżeli twój tekst jest dłuższy niż objętość dopuszczalna przez skrypt, należy go podzielić na części. Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie i nie przekraczać ww. objętości. 

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. Dodatkowo, dla tekstów wieloczęściowych, w tytule należy podać numer części, na przykład "Tytuł - część 1". W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu. Listę tagów oraz ich podział można znaleźć na podstronie. Dla publikacji wieloczęściowych funkcjonuje dodatkowy tag tekst wieloczęściowy, a dla fanfiction fandomowe (np. fanfiction-harry-potter).

Harmal

Boski wiatr

Post#16 » 10 mar 2017, o 00:55

Nie oceniam niczyjej twórczości. Zwróciłam tylko uwagę na fakt, że wszyscy popełniamy błędy. Proszę czytać ze zrozumieniem, a nie doszukiwać się zaczepek. Nie ze mną te numery.

Tagi:

mirek13

Boski wiatr

Post#17 » 10 mar 2017, o 01:32

Oki. Kończymy numery.

Harmal

Boski wiatr

Post#18 » 10 mar 2017, o 06:45

Świetne opowiadanie. Fabuła poprawnie skonstruowana, niewydumany podział na części. Narracja płynna, dobrze budowane napięcie. Odczytuję drugie dno tej historii jako parabolę ludzkiej natury. Kawał dobrej, prozatorskiej roboty.

Kusy
zaklęty miecz
zaklęty miecz
Posty: 315
Zobacz teksty użytkownika:

Boski wiatr

Post#19 » 10 mar 2017, o 17:17

Gatunek opowiadania zupełnie nie w moim klimacie, nie mniej przeczytałem z przyjemnością urzeczony lekkością pióra autorki:). 

 

Dodano po 2 minutach 43 sekundach: 

Jezu, "gatunek opowiadania", hehe, nieźle mi to wyszło. Chciałem powiedzieć po prostu, że nie przepadam za sci-fi:). Chociaż tekst skojarzył mi się trochę z "Terminatorem", którego lubię i cenię:).


Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna
Posty: 6510
Zobacz teksty użytkownika:

Boski wiatr

Post#20 » 11 mar 2017, o 22:34

Dzięki wszystkim za poświęcenie czasu na tekst :smiley: Gorgi, gdy tylko będę miała chwilę, przysiądę do poprawek. Harmal, Kusy - bardzo się cieszę, że wam się podobało.

Ewelina

Boski wiatr

Post#21 » 11 mar 2017, o 23:49

"Może daleko było śmieci to tego określenia, choć… " 

Coś w tym zdaniu zgrzyta. 

 

 

 

Podoba mi się filozoficzne zakończenie opowiadania. 

 

Co do tych emocji - oni mają emocje, nieco stępione, ale jak najbardziej mają - szczególnie filozoficzna końcówka tego dowodzi, bo jakby nie mieli emocji, to nie potrafiliby w ten sposób myśleć - oni rozważają pewne filozoficzne prawdy, a nie np. budowę maszyn czy organizację zadań itd. 

Ale to dobrze, że mają jakieś tam emocje. 

 

Nie mają natomiast instynktu samozachowawczego - bo inaczej za wszelką cenę walczyliby o przeżycie, próbowali uciec lub zemścić się na ludziach, a są bierni - i dobrze, można zaznaczyć, że pochodzą z takich modyfikacji w których manipulowano instynktem zachowawczym. Dzięki temu nie są zagrożeniem dla ludzi. 

 

Gdybym była konstruktorem niewolniczej, super wytrzymałej rasy, pozbawiałbym ich właśnie instynktu samozachowawczego, wtedy się nie zbuntują, nie uciekną, nie zaszkodzą ludziom, będą bierni - i ty to w swoim utworze zrobiłaś.


Awatar użytkownika
azure_dragon
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 8
Zobacz teksty użytkownika:

Boski wiatr

Post#22 » 16 mar 2017, o 13:40

Ciekawy pomysł. W ogóle bardzo lubię tą tematykę. Nie będę się czepiać języka (i tak jest naprawdę mało do przyczepiania się), ale chciałabym wspomnieć o braku konsekwencji w niektórych miejscach. I mysle ze jest jeszcze sporo luk i niescislosci w tej historii. Sposób myślenia bohaterów jest wg mnie zbyt ludzki. Czasem jest napisane, ze nie maja uczuc, ze bycie maszyna jest zwiazane z tym i z tym. Ale tok myslenia jest ludzki. I w praktyce, w sposobie ukladania ich mysli, pokazywane jest cos przeciwnego. Widac uczucia. Sposob zapamietywania jest ludzki. Czy maszyny nie powinny kodowac rzeczywistosci zupelnie inaczej? Bardzo mi sie podobala nieadekwatna reakcja Grega na ewakuacje: "I wtedy mi otworzył. 

— Moira? — Jego zdziwienie rozlało się bladej twarzy. Zaraz uśmiechnął się szeroko i mruknął, zasuwając po szyję wiatrówkę: — Co tu robisz? Jest ewakuacja." Dla mnie to jest maszyna :D Swietne. To buduje klimat i rozroznienie pomiedzy ludzmi i maszynami. Moglaby byc wieksza tajemnica wokol tworzenia tych maszyn. Wieksze rozroznienie wedlug ich generacji. Nie wiem jak naukowo wyjasnic ze maszyna sie starzeje. Tyle mozliwsci naich wykorzystanie - pomoc domowa, towarzysz, kamerdyner, opiekun. Troche ich szkoda na fabryke. Bardzo duzo zachodu na stworzenie idealnej ludzkiej kopii na rutynowa prace w fabryce. Zwlaszcza nadawanie im przy tym idealnego wygladu. Powinny byc stworzone z prawdziwie ludzkich potrzeb. Podobal mi sie pomysl z wirusem i eksterminacja. To tylko moje przemyslenia. W ogóle dzieki za publikacje :)


Waldemar Kubas
zaklęty miecz
zaklęty miecz
Posty: 321
Zobacz teksty użytkownika:

Boski wiatr

Post#23 » 7 kwie 2017, o 19:57

O wypadkach, które miały miejsce w Japonii już po roku 2054. dowiadujemy się z ust Moiry (imię nawiązujące do mitologii greckiej), która jest właśnie narratorką całej opowieści. Moira jest hybrydą, jeśli można tak powiedzieć, jednym z okazów tego nowego gatunku, który został stworzony przez japońskich naukowców w ich laboratoriach. Wedle jej słów hybrydy są „zlepkiem różnych genów w ciele człowieka, tysiące razy bardziej wytrzymałym niż zwykli obywatele Ziemi”. Są nieomal nieśmiertelne, ponieważ zabić je może jedynie „wirus XC-1, zwany Kamikaze, czyli boski wiatr”. Hybrydy, do złudzenia przypominające z wyglądu istotę ludzką, nie posiadają jednak uczuć, a zatem nie kierują się też emocjami. Obdarzone są natomiast czystą inteligencją, chociaż z relacji Moiry nie wynika, by to była jakaś nadzwyczajna inteligencja. Wykonują raczej prace zwykłych robotów, zresztą sami siebie nazywają robolami. I właściwie hybrydy z tego opowiadania po to zostały przez człowieka stworzone, by mu przede wszystkim usługiwać. A zwłaszcza, z racji odporności swoich ciał, która tysiące razy przekracza wytrzymałość ludzi, wykonywać wszystkie te prace, których nigdy nie podejmie się człowiek.  

 

Historia rozgrywa się w przyszłości, wszystkie technologie są zatem wysoce zaawansowane i z pewnością przekraczają nasz obecny stan wiedzy i techniki, jednak daleko temu „nowemu wspaniałemu światu” do doskonałości. Ani nie widać, by tamtejsi ludzie byli szczęśliwsi od nas, a tym bardziej nie są istoty stworzone przez człowieka, owe hybrydy, wyprane z uczuć i emocji, które choć prawie nieśmiertelne, to na dobrą sprawę same nie wiedzą, po co żyją. W ich życiu nie widać głębszego sensu. Żyją w swoich gettach, starają się naśladować ludzi i podobnie jak oni po skończonej pracy poszukują jakiejś rozrywki. W grupce znajomych chodzą więc do kawiarni albo oglądają filmy na domowym kinie.  

 

Ale nieoczekiwanie ta ich dość nudna i przewidywalna egzystencja zostaje nagle przerwana. W jednej z elektrowni atomowych, mianowicie tej w Nagoy, dochodzi do wybuchu. Za sprawą mediów, które katastrofie nadają należny rozgłos, dużą część kraju ogarnia niewidziana wcześniej panika. Kto żyw ucieka do schronu. Wkrótce się jednak okazuje, że tak naprawdę to nie doszło do najgorszego, choć było bardzo blisko. Przeprowadzone śledztwo wykazało ponadto, że do błąd hybrydy doprowadził na skraj totalnej katastrofy. To sprawia, że duża część ludzi obraca się przeciwko hybrydom. W masowych manifestacjach uczestniczą tysiące ludzi. Niosą transparenty z hasłami: Śmierć hybrydom.  

 

Finał jest taki, że manifestujących ludzi wspiera wojsko, i razem wymuszają na parlamencie unicestwienie gatunku hybryd. Innymi słowy parlament zezwala na uwolnienie boskiego wiatru, a więc śmiercionośnego wirusa XC-1. To powoduje ostateczną eksterminację hybryd.  

 

Tak z grubsza można by streścić całą tę historię. Opowiedziała ją Moira, której wysłuchałem z zapartym tchem, ale przecież wiadomo, że za jej plecami stałaś Ty, Camenne. I to Tobie przede wszystkim należy się uznanie za jakże interesująco, barwnie i plastycznie wykreowany, a następnie przedstawiony świat, który już właściwie puka do naszych drzwi. Niestety daleko mu będzie do doskonałości. Jedno z najpoważniejszych zagrożeń tego przyszłościowego świata, które opisałaś w swoim opowiadaniu, to będą elektrownie atomowe. Ludzkość od nich nie ucieknie, zasoby ropy naftowej i inne konwencjonalne nośniki energii, prędzej czy później się wyczerpią. Wszystko wskazuje na to, że raczej prędzej niż później. Z drugiej strony dobrze wiemy, jak szybkie robi postępy i rozwija się inżyniera genetyczna. Jakieś formy sztucznej inteligencji stworzone na bazie organizmów żywych, w tym również i człowieka, wobec postępu wiedzy narastającego wykładniczo, zdają się być na wyciągnięcie ręki. Tymczasem te sztucznie stworzone istoty, obdarzone inteligencją, mogą się kiedyś wymknąć spod kontroli człowieka, ich Pana. I co wówczas?! Całkiem realna perspektywa unicestwienia rodzaju ludzkiego przez owych niedawnych Niewolników. Byłaby to swoista zemsta za hybrydy, starsze siostry owych zbuntowanych następców.  

 

Ja pewnie już tego nie dożyję. Ale Ty, Cam?! Jak najbardziej.  

 

I tym optymistycznym akcentem kończę. Baj, baj…


Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany
Posty: 874
Zobacz teksty użytkownika:

Boski wiatr

Post#24 » 18 kwie 2017, o 15:12

Tekst bardzo mi się podoba. Temat trochę trudny i przerażający, ale czytało się przyjemnie. Błędów nie wyłapałem, więc się mądrzyć na ten temat nie będę. 

I pomyśleć, że kiedyś coś takiego może stać sie prawdą... Brrrr, aż ciarki przechodzą. 

Weny życzę!

"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Posty: 1891
Zobacz teksty użytkownika:

Boski wiatr

Post#25 » 21 maja 2017, o 18:04

W końcu nadrobiłam zaległość z zabawy komentatorskiej i szczerze, nie rozumiem, czemu wcześniej nie przeczytałam tego tekstu. Chociaż science fiction nie jest moim ulubionym gatunkiem, to tekst naprawdę mnie wciągnął! Poza ciekawą fabułą, dobrze napisany. 

Jedyne, co mi lekko zgrzytnęło: 

''Pracowałam, by za kilka lat, dzięki mojemu wkładowi w pracę nad cudem ostatniej chwili, znów mogli walczyć. Wspaniała wizja. '' - pracowałam, pracę

Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
dauxerre
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 39
Zobacz teksty użytkownika:

Boski wiatr

Post#26 » 26 lip 2017, o 13:32

Przeczytałam tekst ten dzisiaj z rana. Myślę nad komentarzem do chwili obecnej. 

Tekst dobry, zdecydowanie dobry. Pomysł z hybrydami, sci-fi rześki, bardzo lekko opisany. Temat z odczuwaniem emocji przez sztuczną inteligencję jest warty dyskusji - ja sama zastanawiam się, jak stworzyć narrację z punktu widzenia głównego bohatera - hybrydy i nie zamotać się pomiędzy brakiem odczuwania a jednak obserwowaniem odczuwania innych, ludzi. Mam wrażenie, że zachowałaś dobre proporcje i dobre granice wyznaczyłaś. 

Pięknie skonstruowany motyw polityczny w tle, narastająca agresja i nienawiść wśród społeczeństw. Smutna wizja każdego narodu, któremu do czasu wszelkie rozwiązania pasują, a potem zrobią wszystko, aby usunąć, gdy się komuś noga powinie. Śliczny przykład dehumanizacji. 

 

Zdecydowanie warty do przeczytania tekst. Polecana lektura dla każdego, kto szuka dobrej inspiracji. Tak jak ja obecnie :D


Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna
Posty: 6510
Zobacz teksty użytkownika:

Boski wiatr

Post#27 » 23 sie 2017, o 22:31

Zapomniałam podziękować za wizytę, Daux. Cieszę się, że moirowy tekst ci się spodobał :))

Awatar użytkownika
Maniokowa
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 49
Zobacz teksty użytkownika:

Boski wiatr

Post#28 » 29 sie 2017, o 16:24

Mimo braku uczuć u bohaterów, sam tekst, według mnie, jest nimi naładowany. Niełatwo wczuć się i wykreować postać, którą nie rządzą emocje - to trudne ze względu nas samych. Jednak sztuką jest stworzyć takiego bohatera, który wzbudza te uczucia u innych. A ja po przeczytaniu tekstu czułam żal. Nie tylko związany z hybrydami, ale też z ludźmi. 

Żal mi twórców hybryd, którzy stworzyli myślące narzędzia z życiem prywatnym. Trochę mnie to nawet śmieszy. No bo po co to komu? Czy miało to zagłuszyć wyrzuty sumienia? Nie, pewnie zrobili to, ponieważ mogli. 

Poruszyłaś temat, który kiedyś stanie się naszą codziennością. Niby każdy przeczuwa, że tak będzie wyglądać przyszłość, ale wydaje mi się, że nie do końca zdajemy sobie sprawę z konsekwencji. Pomimo rozwoju wszystkiego dookoła, człowiek stoi w miejscu, jakby osiągnął kres swoich możliwości. 

Może to naiwne, ale mam nadzieję, że za te kilkadziesiąt lat ludzi myślących, że wystarczy nacisnąć guzik i problem sam się rozwiąże, będzie jednak mniej. I że w końcu zaczniemy szanować życie, tak jak mówimy :)


Wróć do „Opowiadania i fragmenty powieści”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: AM Sinner, verbena i 1 gość