Zachęcamy do komentowania! Co miesiąc na zwycięzcę tytułu Komentatora Miesiąca czeka nagroda książkowa!

Ptasia opowieść

Długa proza (powyżej 10 stron) publikowana w częściach: fragmenty powieści, długie opowiadania i tasiemce innej maści.
Regulamin forum
Przypomnienie:
Maksymalna objętość tekstu, jaką można umieścić w jednym temacie, to 10 stron znormalizowanego maszynopisu. Teksty przekraczające tę objętość (fragmenty powieści, długie opowiadania), należy publikować w częściach w dziale "Teksty wieloczęściowe". Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie.
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. Dodatkowo, dla tekstów wieloczęściowych, w tytule należy podać numer części, na przykład "Tytuł - część 1". W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu. Listę tagów oraz ich podział można znaleźć na podstronie.
Dla publikacji wieloczęściowych funkcjonuje dodatkowy tag tekst wieloczęściowy, a dla fanfiction fandomowe (np. fanfiction-harry-potter).
Dla tekstów wieloczęściowych, w treści każdej części należy dodać odnośniki do opublikowanych części: pierwszej, poprzedniej i następnej (jeżeli jest dodana). Służy to ułatwieniu czytelnikom dotarcia do reszty tekstu.
Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Ptasia opowieść

Post#1 » 11 maja 2017, o 00:41

Ptasia opowieść

/ Z "Ptasiej opowieści" tworzę książkę. Za wszystkie opinie, dotyczące obu fragmentów, dziękuję :) /

Część następna
Niebo nad jej głową było tak nieprzeniknione, tak niewyobrażalnie głębokie i bezkresne, że poczuła się malutka i nic nieznacząca.

Tagi:

Shiloh
lekki sztylet
lekki sztylet

Ptasia opowieść: Oczywistość nie zawsze jest taka oczywista (Rozdział I)

Post#2 » 12 maja 2017, o 00:56

Zapowiada się ciekawie, jednak główny bohater opowieści używa zbyt dorosłego języka. Jego młody wiek i los, jaki go spotkał, raczej nie pozwalają mu tak mówić (chyba że jest jakimś geniuszem albo mutantem czy coś). A możo to jest właśnie ta nieoczywista oczywistość?
Miej nadzieję na najlepsze, szykuj się na najgorsze. - Jack Reacher

szczepantrzeszcz
Autor miesiąca

Post#3 » 12 maja 2017, o 10:51

Bardzo obiecujące. Dokończ Głodzia, błagam. Dzieciom na dobranoc już nie opowiem, ale może kiedyś... wnukom.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#4 » 13 maja 2017, o 13:01

Pomysł sam w sobie ciekawy, jednak zastanawiam się dlaczego tekst został zakwalifikowany jako Fantasy, oby kolejne rozdziały wyjaśniły tą zagwostkę.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Post#5 » 13 maja 2017, o 23:55

Dural, fantasy - może dlatego, że ptak mówi. I pewnie nie tylko on...

Shiloh - hmm, no może trochę dorosły ten język, ale niekoniecznie w tej chwili, w której opowiada jest mały, już trochę czasu minęło. I niekoniecznie jest to przeznaczone dla dzieci, myślałam raczej o młodzieży, a nawet dorosłych. A ta nieoczywista oczywistość jest właśnie wyjaśniona w ostatnim zdaniu. Czymś normalnym jest, że ptak fruwają. Czymś normalnym jest, że człowiek żyje. Każde stworzenie ma swoje miejsce w świecie, do czegoś zostało stworzone, to jest naturalne, a jednak nie zawsze tak jest, nie zawsze potrafimy się odnaleźć, czasami "nie potrafimy" żyć, nie wiemy jak, nie wiemy, co ze sobą zrobić (tak jakby troszkę do tego nawiązałam w moim "wierszu-myśli" - "Wciąż siebie szukam po omacku...". W każdym razie ten ptak został stworzony, aby np fruwać, żyć ptasim życiem, a jednak boi się tego. Właściwie to chodzi o lęk przed życiem i przed tym do czego zostaliśmy powołani. A najważniejszym powołaniem jest samo życie.

Szczepanie - czemu nie dzieciom, a wnukom już tak? xd Spoko, mam zamiar dokończyć :)

Dziękuję, że zechcieliście przeczytać i jeszcze napisać tyle miłych słów :)

Jestem ciekawa, co sądzicie o zmianie tytułu na:
"Ptasim pazurem
Kartki z pamiętnika"?

Dodano po 5 minutach 6 sekundach:
Kurde, Szczepan! Już rozumiem czemu nie dzieciom, a wnukom. Zobaczyłam twój wiek - nie zwróciłam wcześniej uwagi - i jestem w szoku ;o
Niebo nad jej głową było tak nieprzeniknione, tak niewyobrażalnie głębokie i bezkresne, że poczuła się malutka i nic nieznacząca.

szczepantrzeszcz
Autor miesiąca

Post#6 » 14 maja 2017, o 21:51

Głodzia pisze:I niekoniecznie jest to przeznaczone dla dzieci, myślałam raczej o młodzieży, a nawet dorosłych.
Lepiej myśl o dzieciach. Jak będzie dobrze napisane, dla dorosłych też się nada. Jest taka książka dla dorosłych. Nazywa się "Sceny z życia smoków". Mam wrażenie, że Pani Beata Krupska chciała napisać książkę "nie tylko dla dzieci". Z punktu widzenia dorosłych - świetne. Z punktu widzenia dzieci - średnio-nudne.

Głodzia pisze:Właściwie to chodzi o lęk przed życiem i przed tym do czego zostaliśmy powołani. A najważniejszym powołaniem jest samo życie.
Wysoko stawiasz sobie poprzeczkę. Szczepan życzy sukcesu.

Głodzia pisze:Jestem ciekawa, co sądzicie o zmianie tytułu na:
Najpierw dokończ. Może wtedy lepiej będzie rozmawiać o tytułach. Teraz - zbyt mało, aby mieć dobre pomysły

Głodzia pisze:Kurde, Szczepan! Już rozumiem czemu nie dzieciom, a wnukom. Zobaczyłam twój wiek - nie zwróciłam wcześniej uwagi - i jestem w szoku
Rozumiem. Ludzie nie żyją tak długo. Hej, Panowie Dinozaury! To co, wymieramy, czy nie? :))

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Post#7 » 15 maja 2017, o 08:27

Ciekawy tekst. Błędów nie wyłapałem (z lenistwa, przyznaję). Może do czepiania się przysiądę kiedyindziej.
Wybrałaś interesującą formę narracji. Zwierzę-narrator to dość nietypowe rozwiąznie, ale w Twoim wykonaniu wyszło całkiem ciekawie. Podoba mi się.
Chętnie poczekam na ciąg dalszy.
Pozdrawiam,
G
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
Marian
runiczny rapier
runiczny rapier

Ptasia opowieść: Oczywistość nie zawsze jest taka oczywista

Post#8 » 20 maja 2017, o 18:32

Na początku zastanawiałem się, co ten ptaszek je, ale potem wyszło, że żołędzie.
Czekam na cd.

Awatar użytkownika
Głodzia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Post#9 » 31 maja 2017, o 12:13

Szczepantrzeszcz: Lepiej myśl o dzieciach. Jak będzie dobrze napisane, dla dorosłych też się nada. Jest taka książka dla dorosłych. Nazywa się "Sceny z życia smoków". Mam wrażenie, że Pani Beata Krupska chciała napisać książkę "nie tylko dla dzieci". Z punktu widzenia dorosłych - świetne. Z punktu widzenia dzieci - średnio-nudne.

Opinie na lubimyczytac.pl zaprzeczają temu stwierdzeniu. Wiele osób, które czytały ją jako dzieci bardzo miło ją wspominają. Jest ich ulubioną książką z dzieciństwa i chętnie do niej wracają jako dorośli.

szczepantrzeszcz
Autor miesiąca

Ptasia opowieść

Post#10 » 31 maja 2017, o 17:45

Moją opinię oparłem na reakcjach własnych dzieci, wówczas jedno miało sześć, drugie trzy lata. Pchłą Szachrajka były zachwycone, smokami zdecydowanie mniej. Wydaja mi się, że maluchy nie są w stanie docenić bardzo subtelnego humoru, który odnosi się do typowych przywar ludzkich.

Jak tam idzie pisanie?

Wróć do „Proza: teksty wieloczęściowe”