Ogień

Długa proza: fragmenty powieści, długie opowiadania i tasiemce innej maści.
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować opowiadania, powieści oraz inne długie formy prozatorskie. Utwory krótkie (drabble, miniatury, krótkie opowiadania) publikujemy w dziale "Miniatury i drabble".

Przydatne definicje
drabble – krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów

miniatura literacka (short story) – krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 słów

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą

powieść – długi utwór narracyjny opisujący rozbudowany ciąg zdarzeń

Jeżeli twój tekst jest dłuższy niż 25000 tysięcy znaków ze spacjami, należy go podzielić na części. Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie i nie przekraczać ww. objętości.
Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. Dodatkowo, dla tekstów wieloczęściowych, w tytule należy podać numer części, na przykład "Tytuł - część 1". W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".
Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu. Listę tagów oraz ich podział można znaleźć na podstronie. Dla publikacji wieloczęściowych funkcjonuje dodatkowy tag tekst wieloczęściowy, a dla fanfiction fandomowe (np. fanfiction-harry-potter).
Awatar użytkownika
Marian
runiczny rapier
runiczny rapier

Ogień

Post#11 » 23 wrz 2018, o 12:10

Kawka pisze:A kawce się podobało.

Fajnie, że kawce się podobało. Cieszę się. :-D

Tagi:

Kawka
runiczny rapier
runiczny rapier

Ogień

Post#12 » 23 wrz 2018, o 14:41

Dzięki, Marianie! Radosnej niedzieli życzę.

Awatar użytkownika
Camenne
Jawna opcja Mandaloriańska
Jawna opcja Mandaloriańska

Ogień

Post#13 » 23 wrz 2018, o 19:32

Bardzo ciekawe. Ogólnie zawsze lubiłam twoje teksty, ale tu język zrobił na mnie wrażenie jak nigdy wcześniej - bardzo prosty, ale zgrabny, dźwięczny i klimatyczny, niełatwo tak pisać, bo sporo osób (podświadomie lub celowo) pisze jak najbardziej wyraziście, obficie, malowniczo, z milionem wtrąceń, zawiłych konstrukcji etc., myśląc, że tylko tak można wywołać w czytelniku uczucie, że styl jest dobry i wow. Bardzo podoba mi się, że zmieniłeś tematykę, fajnie czytać coś nowego i innego.
Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Skróty: Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz (łącznik) – jak je poprawnie stosowaćJak wstawić wcięcia akapitowe:piorko: Piórko

Awatar użytkownika
Marian
runiczny rapier
runiczny rapier

Ogień

Post#14 » 23 wrz 2018, o 20:06

Dzięki Camenne za odwiedziny i komentarz. Cieszę się, że Ci się podobało. :-D

Awatar użytkownika
Bolly
scyzoryk
scyzoryk

Ogień

Post#15 » 1 paź 2018, o 23:34

Dobrze napisany, przyjemny w odbiorze tekst, mam jednak parę uwag:
1) Jakoś nie bardzo widzę tutaj tę fantastykę naukową. Najpierw czekałem na pojawienie się Monolitu, potem zostałem z nadzieją, że może chociaż akcja dzieje się na innej planecie, a my obserwujemy narodziny nowego rozumnego gatunku, ale nie - mamy tutaj zwykłe drzewa, zwykłe kozły i najzwyklejsze antylopy, a opowiadanie okazało się całkiem prawdopodobną spekulacją na temat życia codziennego i problemów ludzi pierwotnych. W rezultacie czuję się trochę oszukany.
2) Śmierdzi malizną. Sprawia wrażenie fragmentu czegoś większego. Widziałem, że wrzuciłeś jeszcze jeden tekst w podobnej tematyce, ale chyba nie stanowi on kontynuacji tego tutaj.
3) W zasadzie nic odkrywczego, kolejna odsłona popularnego motywu "jednostka wybitna kontra cała reszta tłumoków", choć sposób prezentacji niewątpliwie bardzo przyzwoity.

Językowo jest dobrze. Styl faktycznie prosty, a zarazem elegancki. Poza wspomnianymi powtórzeniami nie zauważyłem poważniejszych błędów. Ot, tylko takie coś rzuciło mi się w oczy:
Marian pisze:Raz po raz grzmot przewalał się człowiekowi nad głową. On stał, patrzył i słuchał.

Grzmot słuchał? Niby wszystko gra, ale i tak dałbym "grzmoty" w liczbie mnogiej, żeby nie było niedomówień.

Awatar użytkownika
Marian
runiczny rapier
runiczny rapier

Ogień

Post#16 » 2 paź 2018, o 10:52

Dziękuję Bolly za wizytę i komentarz.
Pkt. 1: Są na tym forum pewne tagi, które muszą być podane przy zapisie tekstu. Najbardziej pasował mi SF. Może powinienem dać coś innego.
Pkt. 2: Ot tak naszło mnie mnie, żeby napisać coś o praprzodkach i napisałem.
Pkt. 3: "jednostka wybitna kontra cała reszta tłumoków" - tak, o to mi chodziło.
O grzmotach pomyślę.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Bolly
scyzoryk
scyzoryk

Ogień

Post#17 » 2 paź 2018, o 11:46

Marian pisze:Pkt. 1: Są na tym forum pewne tagi, które muszą być podane przy zapisie tekstu. Najbardziej pasował mi SF. Może powinienem dać coś innego.

Sam jeszcze nic nie wrzucałem, więc nie wiem, jaki jest wybór tagów, myślę jednak, że mogłoby być ciężko coś tu dopasować, aby dobrze zaklasyfikować tekst. Sztywny podział działu literackiego na fantastykę i obyczaj na pewno nie pomaga.

Marian pisze:Pkt. 2: Ot tak naszło mnie mnie, żeby napisać coś o praprzodkach i napisałem.

No i bardzo dobrze, Pani Weny należy słuchać. Mam nadzieję, że odebrałeś tę "uwagę" zgodnie z intencją, czyli jako komplement.

Awatar użytkownika
Marian
runiczny rapier
runiczny rapier

Ogień

Post#18 » 2 paź 2018, o 13:16

Bolly pisze:Mam nadzieję, że odebrałeś tę "uwagę" zgodnie z intencją, czyli jako komplement.

Wszystkie uwagi przyjmuję pozytywnie. Jeśli są jakieś "nagany", to też zawsze można się z nich czegoś nauczyć.
Pozdrawiam. :-D

Wróć do „Proza: opowiadania i fragmenty powieści”