Zakładki - jak działa forumowa opcja dodawania zakładek. Zapisz tekst na liście i przeczytaj później!

Noc Świętojańska - event w odsłonie poetyckiej i prozatorskiej. Zachęcamy do wzięcia udziału!

.

Teksty mające wiele lat, wycofane z forum, porzucone, niepoprawione bądź z innych powodów przeniesione do Szuflady. Część z nich, ze względu na publikację lata wcześniej, nie jest otagowana lub dodana zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami publikacji.
Zebra
lekki sztylet
lekki sztylet
Zobacz teksty użytkownika:

.

Post#1 » 20 maja 2019, o 19:01

.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Wentyl

Post#2 » 20 maja 2019, o 20:56

Zazwyczaj nie ingeruję w treść tekstów z takich powodów, ale pozwoliłam sobie poprawić akapity, bo prawie wszędzie ustawiłaś je dobrze i szkoda byłoby, gdyby w niektórych miejscach wcięć brakowało.
Proszę przy okazji o otagowanie tekstu.
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Zebra
lekki sztylet
lekki sztylet

Wentyl

Post#3 » 20 maja 2019, o 21:02

Cammene jej bardzo Ci dziękuję, bo żmudnie mi to szło, co chwilę jeszcze coś obok się dzieje i na ekranie telefonu ciężko przewijać cały tekst, by wstawić jeden akapit i ponownie szukać, nie posiadam komputera. Dziękuję za przysługę

szczepantrzeszcz
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca

Wentyl

Post#4 » 20 maja 2019, o 21:11

Fajne...

co innego mieć jedno pióro w ręce, a co innego mieć pióra u ramion.
...a to bardzo fajne.

ale przede wszystkim z wyborów i ich konsekwencji.
Wyrzuć "ich", a potem sprawdź, czy przypadkiem nie zabrzmi lepiej.

Zebra
lekki sztylet
lekki sztylet

Wentyl

Post#5 » 20 maja 2019, o 21:20

Tak masz rację. Dziękuję super komentatorowi miesiąca.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Wentyl

Post#6 » 22 maja 2019, o 09:35

Tekst niekoniecznie w moim guście, ale jest przyjemnie sentymentalny i jednocześnie gorzki w wydźwięku, zwłaszcza w puencie, która jest bardzo w punkt - czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak błahe rzeczy definiują nasze późniejsze życie. To zestawienie refleksyjności ze słodko-gorzkimi wspomnieniami bardzo mi się podoba.
Ogólnie tekst jest zadbany pod względem poprawności, przecinki są w większości na swoich miejscach, nie ma większych potknięć, literówek etc. Sporadycznie pojawiają się powtórzenia, ale poza tymi, które brzmią brzydko, generalnie nic mi się w oczy nie rzuca. Wypiszę różne drobiazgi, ale pominę przypadki zbędnego/brakującego przecinka, bo się zdarzają, ale poza tym niewiele brakuje i aż żal byłoby nie poprawić.

W młodości myślałam, że przyciągam pecha, któremu, w magiczny sposób, nie wiedząc czemu, towarzyszy również szczęście. Jeszcze nie rozumiałam pewnych zależności. Pamiętam fatalne zbiegi okoliczności, na które nie miałam wpływu; ale prawdą jest, że najczęściej nieszczęścia ściągamy na siebie sami. Taka pułapka określonych typów zachowań i sposobów myślenia, które pecha prowokują.
Nieco brzydko brzmią te powtórzenia "który". Można by wybrnąć, zmieniając np. w ten sposób: W młodości myślałam, że przyciągam pecha, ale jemu, w magiczny sposób, nie wiedząc czemu, towarzyszyło również szczęście. Jeszcze nie rozumiałam pewnych zależności. Pamiętam fatalne zbiegi okoliczności, na które nie miałam wpływu; ale prawdą jest, że najczęściej nieszczęścia ściągamy na siebie sami. Taka pułapka określonych typów zachowań i sposobów myślenia prowokujących pecha.

Miałam sześć lat, jak spacerowałam z koleżanką, sąsiadką chodnikiem wzdłuż pewnej ruchliwej drogi.
Raczej "gdy".

Niewiele pamiętam, oprócz pisku opon i czarnej dziury/pustki, nad którą stał tłum gapiów. Pod wpływem alkoholu, dwójka szczylów po osiemnaście lat, urządziło sobie wyścigi brykami/ furami o marce sto dwadzieścia sześć P.
Tak zasadniczo nie używa się slashy w prozie.
Poza tym odmiana - dwójka urządziła albo dwóch urządziło.

Koleżanka odbiła się od płotu i wylądowała na masce samochodu. A ja, zostałam wgnieciona w płot i leżałam pod maską. (...) Płot był stary, druciany i stracił swoją stabilność, słupy wspierające siatkę, zostały wybite z ziemi. Kilka metrów dalej rozciągał się płot betonowy.
Powtórzenie "maska" i cztery razy "płot". Brzydko brzmią. Może: Koleżanka odbiła się od płotu, w który ja zostałam wgnieciona, i wylądowała na masce samochodu. Ja leżałam pod nią. (...) Kilka metrów dalej rozciągał się betonowy parkan.

Prosił moich rodziców, by nie wnosili pozwu do sądu. Byli wściekli, ale nie wnieśli, bo w życiu różnie może być.
Powtórzenie "wnieść".

Ojciec koleżanki był zawodowym kierowcą samochodów ciężarowych. Parę lat później od wspomnianego wypadku, potrącił kobietę w ciąży. Zginęła na miejscu, w sumie była to podwójna śmierć. Panowały wówczas fatalne warunki drogowe; wczesna zima, opady deszczu ze śniegiem. Kobieta weszła na jezdnię parę metrów przed pasami dla pieszych. Podczas hamowania samochód wpadł w poślizg. Orzeczono, że jako kierowca zawodowy, chociaż jechał zgodnie z przepisami, powinien zachować większą czujność i ostrożność z powodu panujących wówczas złych warunków drogowych.

To będzie troszkę trudniejsze do wyprowadzenia, ale jeżeli usunąć choć parę powtórzeń, reszta będzie mniej rzucała się w oczy.

Lubił wypić, ale był łagodny jak baranek; za to ona była jak prawdziwa do tego tęga lwica.

Ja byłam podopieczną Konrada, miałam wtedy z sześć/ siedem lat, on z dziesięć/jedenaście.
Slashe.

Udawaliśmy super bohaterów
Superbohaterów razem.

Zawołałam: „hamuj!”.
Hamuj dużą literą.

co innego mieć jedno pióro w ręce, a co innego mieć pióra u ramion.
A to rzeczywiście jest bardzo ładne. Warte zapisania, naprawdę.

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Zebra
lekki sztylet
lekki sztylet

Wentyl

Post#7 » 22 maja 2019, o 10:21

Bardzo Ci dziękuję za podłubanie w tekście i poświęcony czas, o to mi chodziło. Wieczorem na Spokojnie siądę do tekstu. Pozdrawiam serdecznie

szczepantrzeszcz
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca

Wentyl

Post#8 » 22 maja 2019, o 19:37

Zebra pisze:Wieczorem na Spokojnie siądę do tekstu.
Czyżbyś zamierzała poprawić to, co czytamy na Forum? Jeżeli tak, Szczepan bardzo się cieszy.

Widzę, że dodałaś...w zasadzie próbowałas dodać wcięcia akapitowe. Wyszło źle, ale się nie zniechęcaj. Rozumowałaś prawidłowo, tyle że silnik Forum działa inaczej. Otwarcie i zamknięcie akapitu należy umieścić bezpośrednio po sobie na początku akapitu. Wtedy pojawi się wcięcie.

Awatar użytkownika
Camenne
crazy plant lady
crazy plant lady

Wentyl

Post#9 » 22 maja 2019, o 19:47

szczepantrzeszcz pisze:Otwarcie i zamknięcie akapitu należy umieścić bezpośrednio po sobie na początku akapitu. Wtedy pojawi się wcięcie.

Szczepanie, działa na oba sposoby, zarówno jako [ akapit]TEKST[/ akapit] oraz [ akapit][/ akapit]TEKST (bez spacji, oczywiście). Ale lepszy jest ten drugi sposób, nie można się przy nim pomylić ;)

Zebra
lekki sztylet
lekki sztylet

Wentyl

Post#10 » 22 maja 2019, o 19:50

Spróbuję zaraz, bo chwilowo to moja zmora. Szczepanie nie chciałam wprowadzać poprawek do akapitów, tylko na tekst i zrobiłam kopiuj wklej od siebie i się znów rozjechało.

Wróć do „Szuflada prozatorska (formy długie)”