Wybory Komentatora Maja - zachęcamy do głosowania! 

 

Obrazek

Biðröð Mistaka — PROLOG

Długa proza: fragmenty powieści, długie opowiadania i inne teksty dużej objętości. Mile widziane wszelkie możliwe gatunki literackie i teksty, które nie mieszczą się w dziale Miniatury i drabble. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów!
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować opowiadania, powieści oraz inne długie formy prozatorskie. Utwory krótkie (drabble, miniatury, krótkie opowiadania) publikujemy w dziale "Miniatury i drabble". 

 

Przydatne definicje 

drabble – krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

 

miniatura literacka (short story) – krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

 

powieść – długi utwór narracyjny opisujący rozbudowany ciąg zdarzeń 

 

Jeżeli twój tekst jest dłuższy niż objętość dopuszczalna przez skrypt, należy go podzielić na części. Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie i nie przekraczać ww. objętości. 

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. Dodatkowo, dla tekstów wieloczęściowych, w tytule należy podać numer części, na przykład "Tytuł - część 1". W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu. Listę tagów oraz ich podział można znaleźć na podstronie. Dla publikacji wieloczęściowych funkcjonuje dodatkowy tag tekst wieloczęściowy, a dla fanfiction fandomowe (np. fanfiction-harry-potter).

VK04
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 3
Zobacz teksty użytkownika:

Biðröð Mistaka — PROLOG

Post#1 » 7 cze 2019, o 13:53

Witam ciepło, podsyłam krótki prolog oraz część pierwszą mojego dzieła literackiego. Będę bardzo wdzięczna za konstruktywną ocenę.  

 

 

PROLOG 

 

2158 rok  

W dzisiejszych czasach możliwe, że czerwiec 

 

,,OGŁOSZENIE Z PLANETY HELLAR 

Niezidentyfikowani przestępcy uprowadzają młodych mieszkańców w okolicach Stanu Hvítur. 

Czy to kolejna porażka ze strony władz Hellar? Środki bezpieczeństwa obejmujące każdego mieszkańca nie są na tyle obiecujące, jak się wszystkim wydawało. Według mediany, ofiarami zostają najczęściej młodzi ludzie, w przedziale wiekowym osiemnaście - dwadzieścia pięć lat. 

Odkąd garstka ludzi skolonizowała naszą małą, acz piękną planetę, przeróżne sekty próbują zdobyć władzę i powiększyć grono swoich wyznawców. Według relacji obywateli, celem złoczyńców jest pokazanie dominacji nad resztą ludzkiej rasy — tak, aby w świecie powróciła surowa, totalitarna władza, jaką znamy z Ziemskiej historii II Wojny Światowej (…)’’  

Redaktor, trzymając w potężnych dłoniach gazetę, po raz setny czytał nagłówek, który zaproponował do druku. Ze zmarszczonego czoła strużkami leciał pot. Wstał powoli i ruszył w stronę łazienki — dość biednie się prezentującego, acz zadbanego pomieszczenia, w którym dominowała brudnoszara barwa. Nie było się czemu dziwić. Hellarczykowie nie byli bogatymi ludźmi, ponieważ na ich małej planecie panowała ogromna susza, a co za tym szło, bieda. Umył twarz zimną wodą, aby się orzeźwić. Miał wrażenie, że z przejęcia dostał gorączki. Żaden artykuł nie przyniósł mu do tej pory tyle stresu po opublikowaniu — obawiał się agresji ze strony czytelników. I wcale nie chodziło o zwyczajnych mieszkańców Hellar.  

„Kto wie? Może i jego będą chcieli porwać za spopularyzowanie ich działań? Władze zaczną w końcu węszyć, przez co przestępcy są narażeni na szybką porażkę.’’, nękały go myśli. Cóż, biznes to biznes. Pocieszył się, że mógłby na tym dużo zarobić. Złe myśli nagle odpłynęły w dal. 

Z nieco lepszym nastrojem wrócił do gabinetu. Po chwili zobaczył, że lampka na holoplayerze — urządzeniu odtwarzającym hologram — zaczęła świecić bladym światłem. Przycisnął czerwony przycisk umieszczony na środku metalowej obudowy komputera. Nad sprzętem wyświetliła się postać znajomego reportera. Mężczyzna ubrany w kapelusz wyglądał na dość przejętego. 

 

— Szefie, jest problem. — Z podłączonych głośników wydobył się niewyraźny dźwięk. Na bladej twarzy młodego mężczyzny odbił się strach. — Proszę odtworzyć kolejną wiadomość, którą przesłała mieszkańcom Wielka Rada Państwowa. Podobnież nie dotarła do okolic Hvítur, w którym pan się znajduje. Są problemy z zasięgiem. Przesłałem więc jeszcze raz, na wszelki wypadek. No i — zdjął kapelusz — składam kondolencje. 

 

Telegram zniknął. 

„Jak to, wiadomość od Wielkiej Rady Państwowej? I jakie kondolencje, do cholery?’’, rozmyślił się. 

Od dobrego czasu władze Hellarskie nie wysyłały żadnych wiadomości. Ostatnio, było to wtedy, gdy ostrzegano mieszkańców przed ogromną suszą i śmiertelnymi udarami. Raz na parę, w okolicach lata Hellar stawało się piekłem. 

Wiadomości najczęściej wysyłane były przez holoplayery, które zastępowały radia. Cóż, nie były one najlepszej jakości, często traciły zasięg, lecz czego można było się spodziewać w tych czasach, gdzie w każdym zakątku panował głód i bieda, spowodowana przede wszystkim suszą? 

Ponownie nacisnął przycisk. Jego dłonie zaczęły mimowolnie drżeć.  

Słuchał nieco zniekształconego przez przetwornik głosu ministra spraw obywatelskich. Wydawał się niepokojący. Serce redaktora biło z każdym wymówionym słowem coraz szybciej. Poczuł, jak krew odpływa mu z twarzy, zaś później, jakby ktoś zgniatał jego głowę, niczym plastikowy kubek. Wielka Rada Państwowa postanowiła w końcu zareagować na sytuację porywania młodych ludzi, głównie dlatego, iż właśnie zostały porwane kolejne ofiary... 

Nie to jednak było wiadomością, która tak poruszyła redaktora, a to, że jedną z tych ofiar był jego syn.

Tagi:

Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów
Posty: 1293
Zobacz teksty użytkownika:

Biðröð Mistaka — PROLOG + Rozdział I

Post#2 » 8 cze 2019, o 00:10

Ogłoszenie z planety Ziemia. 

 

Najdziwniejsze jest to, że islandzkie wulkany zbuntowały się w apokaliptycznym drżeniu planety Ziemia. 

A Islandia wytrwała bez zmian. 

Za czym kolejka ta stoi?  

Tak śpiewano w obszarze nie zalanym jeszcze przez morze Bałtyckie.(tzw. język polski) 

W czasach, gdy Ziemia była jedyną planetą z kryminalnymi problemami. 

biðröð - kolejka w języku islandzkim 

biðröð mistaka- kolejność, kolejka, linia błędów 

Inspiracja muzyczna. 

 

 

O ocenę tekstu zwrócę się do kolegów prozaików. 

Wolę jednak, żeby to oni recenzowali. (tu skrzywiony uśmiech) 

Że niby umywam ręce? Ég þvo hendur mínar

No umywam. Czasami dbam o higienę.


Wróć do „Opowiadania i fragmenty powieści”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości