Roderyk Czysty 1/2

Długa proza: fragmenty powieści, długie opowiadania i inne teksty dużej objętości. Mile widziane wszelkie możliwe gatunki literackie i teksty, które nie mieszczą się w dziale Miniatury i drabble. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów!
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować opowiadania, powieści oraz inne długie formy prozatorskie. Utwory krótkie (drabble, miniatury, krótkie opowiadania) publikujemy w dziale "Miniatury i drabble". 

Przydatne definicje 

drabble – krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

miniatura literacka (short story) – krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

powieść – długi utwór narracyjny opisujący rozbudowany ciąg zdarzeń 

Jeżeli twój tekst jest dłuższy niż objętość dopuszczalna przez skrypt, należy go podzielić na części. Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie i nie przekraczać ww. objętości. 

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. Dodatkowo, dla tekstów wieloczęściowych, w tytule należy podać numer części, na przykład "Tytuł - część 1". W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu. Listę tagów oraz ich podział można znaleźć na podstronie. Dla publikacji wieloczęściowych funkcjonuje dodatkowy tag tekst wieloczęściowy, a dla fanfiction fandomowe (np. fanfiction-harry-potter).

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty
Zobacz teksty użytkownika:

Roderyk Czysty 1/2

Post#21 » 15 wrz 2019, o 21:35

To prawda, dialogi Ci wychodzą, ale niestety traktujesz je jako ucieczkę od problemu. Tak się nie da. Opis, zwałszcza opis istot, wydaje mi się konieczny. Tego nie przeskoczysz. Nie możesz zamnąć tematu stwierdzeniem, że ktoś jest jaszczurką. Do tej pory pod hasłem "jaszczurka" rozumiałem nazwę klanu. Jeżeli opis pominiesz, czytelnik będzie miał do rozwiązania rebus i mało przyjemności z czytania. Ciężko wplatać taką informację w dialogi, ale nie samym dialogiem żyje tekst. To jest problem, który można rozwiązać.

Tagi:

Awatar użytkownika
xeno
lekki sztylet
lekki sztylet
Zobacz teksty użytkownika:

Roderyk Czysty 1/2

Post#22 » 15 wrz 2019, o 21:43

szczepantrzeszcz pisze:To prawda, dialogi Ci wychodzą, ale niestety traktujesz je jako ucieczkę od problemu. Tak się nie da. Opis, zwałszcza opis istot, wydaje mi się konieczny. Tego nie przeskoczysz. Nie możesz zamnąć tematu stwierdzeniem, że ktoś jest jaszczurką. Do tej pory pod hasłem "jaszczurka" rozumiałem nazwę klanu. Jeżeli opis pominiesz, czytelnik będzie miał do rozwiązania rebus i mało przyjemności z czytania. Ciężko wplatać taką informację w dialogi, ale nie samym dialogiem żyje tekst. To jest problem, który można rozwiązać.

Ha! A to ciekawy punkt widzenia. Naprawdę stwierdziłeś, że jaszczurka była tylko pejoratywem odnośnie nazwy klanu "Saladyn" i Saladyni byli tak naprawdę ludźmi? Fajne! Tak legit nie miałem jeszcze tego typu uwagi. Chociaż dochodzę znowu do wniosku, że jeżeli "gadowatość" naszych Saladynów nie jest nigdzie wykorzystana (np. użycie ogonu, pazurków) to można to pominąć i dla czytelnika tego tekstu "Saladyni" mogą być sobie zwyczajnie ludźmi! 

Czy przeszkadza to w odbiorze tekstu? Możliwe, myślę jednak że dojście wyobraźnią do obrazu Saladynów jest interesującym wyzwaniem. A ja nie uważam moich czytelników za każuali, którzy to chcieli by mieć wszystko podane na srebrnej tacy. Niechajże Saladyni są plemieniem ludzkich barbarzyńców-szamanistów. Czemu nie? To tylko doda więcej zabawy jak ktoś dojdzie do założenia iż jednak ludźmi nie byli. Ja osobiście lubię mylić się w definicji jakieś istoty (jej wyglądu, ciepłokrwistości etc. etc.), bo to pobudza we mnie wyobraźnie kiedy takie puzzle muszę sobie ułożyć! Baśnie i bajki częstokroć były bardzo delikatne w opisach swoich istot właśnie dlatego by zostawić czytelnikowi miejsce na przemyślenia. Takie było moje założenie ^>^ :kocham3: 

Teraz jak sobie redaguje tekst, to widzę jeszcze takie stwierdzenia jak "ratować własny ogon" . Więc zapewne to byłby moment przełomowy xD 

I zredagowane.

Wróć do „Opowiadania i fragmenty powieści”