Klara królowa. Miecz nienawiści dla Eratii

Długa proza: fragmenty powieści, długie opowiadania i inne teksty dużej objętości. Mile widziane wszelkie możliwe gatunki literackie i teksty, które nie mieszczą się w dziale Miniatury i drabble. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów!
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować opowiadania, powieści oraz inne długie formy prozatorskie. Utwory krótkie (drabble, miniatury, krótkie opowiadania) publikujemy w dziale "Miniatury i drabble". 

Przydatne definicje 

drabble – krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

miniatura literacka (short story) – krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

powieść – długi utwór narracyjny opisujący rozbudowany ciąg zdarzeń 

Jeżeli twój tekst jest dłuższy niż objętość dopuszczalna przez skrypt, należy go podzielić na części. Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie i nie przekraczać ww. objętości. 

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. Dodatkowo, dla tekstów wieloczęściowych, w tytule należy podać numer części, na przykład "Tytuł - część 1". W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu. Listę tagów oraz ich podział można znaleźć na podstronie. Dla publikacji wieloczęściowych funkcjonuje dodatkowy tag tekst wieloczęściowy, a dla fanfiction fandomowe (np. fanfiction-harry-potter).

Henrijeta
scyzoryk
scyzoryk
Zobacz teksty użytkownika:

Post#1 » 26 wrz 2019, o 11:19

PROLOG 

https://www.youtube.com/watch?v=Ac4J9344s2s  

Zamek płonął. Większość rycerzy i mieszkańców opanowanej przez znienawidzoną Eratię dumnej stolicy Tatalii Dragonsi była martwa. Przed " masakrą " pozwolono kilkunastu dzieckom z kilkoma kobietami uciec z miasta. Tym kobietom, które chowając eratiańską dumę do kieszeni, noc wcześniej oddały Klarze pokłon . Pozostałych Klara zmasakrowała. Nie miała litości , miłosierdzia ani przebaczenia. Rycerze , kupcy , zwykli mieszkańcy, starsi, kobiety, młodzież w jej wieku i pozostali - wszyscy prawie byli martwi. Nie miała Litości - bo dla niej kiedyś - też nikt jej nie miał . Ognisty miecz Klary " Ostrze Nienawiści" - i z dumnej stolicy pozostały tylko opustoszałe prawie budynki. I trupy. I ogień. Ten był wszędzie, nie tylko w zamku ale w mieście . Łuna rozciągała na kilkadziesiąt kilometrów. 

Płomiennie włosy Beremiki Klary Kasandry Amelii Shantal odsłaniały tatuaż na jej młodziutkim czole ( tuż nad prawym okiem) Był to fragment Bylicy Piołun, trujacej rośliny dla ludzi ale i zwierząt. Miecz Klary ( dziewczyna głównie używała drugiego imienia ) był na tyle na nasycony " magią gniewu , złości i nienawiści", że wbity w ziemię nie miał na sobie ani jednej kropli krwi. Klara pod oczami ( dołeczki ) miała pomalowane na czarno. To plus błyszczące w świetle słońca jej ogniste włosy( w świetle ksiezyca wyglądąły jeszcze bardziej przerażająco ) pozwoliły Beremice Klarze - pierwszej od pięcuset lat wolnej Tatalce z pradawnego królewskiego rodu - wreszcie odzyskać Dragonsi. Klara w pozycji pół klęczącej, w swojej ulubionej zielonej sukience z krótkim rękawem, w milczeniu wzięła odrobinę swojej ojczystej ziemii w dłonie . Miecz nienawiści był wbity obok. I po raz pierwszy od kilku pokoleń na rękach Klary z tej ziemi wyrosły fiołek i stokrotka, symbole pradawnej- kiedyś wolnej -Tatalii. 

Klara spojrzała na kwiatki . Kiedy się uśmiechnęła - spod czarnych chmur wyszło słońce. Kiedy w nienawistnym szale wybiła Erataczyńków - a jej buty doknęły splamionej eratiańską krwią tatalskiej ziemi - wszędzie wyrastały kwiaty. Klara zajrzała do studni - była tam zatruta od dawna trupim jadem woda -lecz kiedy Klara wrzuciła swój włos do studni - ta odzyskała znowu swój błękitny kolor. Potem wyciągnęła wiadro z wodą i sporo wypiła. Cudowna, odświeżająca , słodka , tatalska woda. 

Klara spojrzała przed siebie. Dotknęła czoła - nawet się nie spociła. 

Uśmiechnęła sie drwiąco na krainę rozciągającą sie przed nią i syknęła: 

- Tatalio wróciłam. 

CDN

Tagi:

Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna

Re: Klara królowa. Miecz nienawiści dla Eratii

Post#2 » 26 wrz 2019, o 14:20

Przeczytałam. Tak podsumowując, niestety pachnie straszną sztampą i nieporadnością, nie tylko narracyjną, ale i pod względem tego, co ten fragment zdradza o kreacji świata. Dodatkowo warsztat kuleje na obie nogi, mamy tu ogrom błędów i ogólną niedbałość w zapisie, a fragment jest króciutki, więc razi to jeszcze bardziej. Podziękowałabym za ciąg dalszy. 

Co tu zaradzić? Nie wiem, czy można uratować tekst, który zdradza się już na początku taką odtwórczością w pomyśle, ale, cóż, nie od razu Rzym zbudowano, może pisanie opus magnum nie powinno tu być celem, tylko pisanie, by szlifować warsztat i by pisać lepiej.  

Warto byłoby też poprawiać błędy. Na tym też można się sporo nauczyć.

Awatar użytkownika
Briala
Kieszonkowy dyktator
Kieszonkowy dyktator

Post#3 » 26 wrz 2019, o 14:27

Niestety nie przebrnęłam, tekst jest bardzo niechlujnie i niepoprawnie napisany. Warto byłoby go poprawić przed publikacją. Ot tak, z czystego szacunku do czytelnika. :hello:
Profesjonalny pisarz był kiedyś amatorem, który nigdy się nie poddał. 

— Richard Bach

Awatar użytkownika
Woogi
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#4 » 26 wrz 2019, o 15:33

Sądziłam, że dorzucę coś pożytecznego, ale w zasadzie już wszystko zostało powiedziane w poprzednich postach. Warsztat warto mocno poćwiczyć, na przykład poprzez pisanie krótkich scenek. 

Tekst niestety nie wciąga ani akcją, ani językiem. Jeśli mogę Ci coś poradzić, to pisz krótkie "kadry z życia", jakieś wymyślone sceny - cokolwiek, co Cię zainteresuje, ale ubieraj to w zdania krótkie i treściwe. Staraj się pokazać emocje, akcję, a nie tylko zbiór słów, które może i ładnie brzmią, lecz nie mają treści.  

Powodzenia! :)

Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#5 » 26 wrz 2019, o 16:23

Dobrze, że byli oceniający przede mną. 

Nie lubię przynosić złych wiadomości. 

Woogi, nie spodziewałem się tak dobrych rad. 

Chyba Ciebie nie doceniam. 

A to przez to, że nie widziałem ani fragmentu Twojego tekstu.

Awatar użytkownika
Cam
Ukryta Opcja Imperialna

Re: Klara królowa. Miecz nienawiści dla Eratii

Post#6 » 26 wrz 2019, o 18:19

To jest rzeczywiście bardzo dobra rada. Pilipiuk powtarza, że pierwszych 300 napisanych stron to właściwie ćwiczenie pióra, wprawki, i dopiero wtedy można zacząć pisać na "poważnie". Granica będzie umowna, ale coś w tym jest, bo pisać też trzeba się nauczyć. 

Alchemiku, Woogi już wrzucała na forum fragment tekstu ;) Tylko fragment, ale jest.

Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#7 » 27 wrz 2019, o 12:02

Camenne, ma rację. 

Widziałem i brałem udział w dyskusji. 

Coś z pamięcią chyba.

Awatar użytkownika
xeno
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#8 » 27 wrz 2019, o 15:15

Jak dla mnie ma ten tekst ma zadatki na fajną opowieść mitologiczną. Historia wojowniczki zabijającej wrogów fizycznym/magicznym przełożeniem swego gniewu. Następnie ten gniew na energię twórczą zamieniając. Śmierć i odrodzenie jest rzeczą typową dla ognia. Koncept prosty a skuteczny. Muszę jednak przyznać, iż zawalenie czytelnika masą niestandardowych nazw wprowadza chaos w zrozumieniu historii (miałem z tym problem w środkowej części tekstu). Należy to lepiej wytłumaczyć i dawkować nazwy. 

Nie jest to prolog a prolog do prologu. Winno być tu pokazany przedsmak przyszłego konfliktu... W sumie brzmi to bardziej jak epilog...(Koniec jakiejś wojny bez zapowiedzi nowej...) Hum... Tak czy inaczej liczę na kontynuacje czegoś w stylu właśnie bajkowo-mitologicznym. 

Jeżeli chodzi o stary dobry brak oryginalności. To przede wszystkim liczy się sposób wykonania. Historia ograna choćby i tysiąc razy (lovestory? xD) wciąż może zainteresować ludzi, jeżeli jest dobrze zrobiona.

Wróć do „Opowiadania i fragmenty powieści”