Ogłoszenia 

Konkurs na drabble Tęsknota za latem - zapraszamy do oddania głosów na najlepszy tekst! Trwa dogrywka  

Automatyczne wcięcia akapitowe na forum 

Cień łzy

Długa proza: fragmenty powieści, długie opowiadania i inne teksty dużej objętości. Mile widziane wszelkie możliwe gatunki literackie i teksty, które nie mieszczą się w dziale Miniatury i drabble. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów!
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować opowiadania, powieści oraz inne długie formy prozatorskie. Utwory krótkie (drabble, miniatury, krótkie opowiadania) publikujemy w dziale "Miniatury i drabble". 

Przydatne definicje 

drabble – krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

miniatura literacka (short story) – krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

powieść – długi utwór narracyjny opisujący rozbudowany ciąg zdarzeń 

Jeżeli twój tekst jest dłuższy niż 25000 tysięcy znaków ze spacjami, należy go podzielić na części. Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie i nie przekraczać ww. objętości. 

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. Dodatkowo, dla tekstów wieloczęściowych, w tytule należy podać numer części, na przykład "Tytuł - część 1". W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu. Listę tagów oraz ich podział można znaleźć na podstronie. Dla publikacji wieloczęściowych funkcjonuje dodatkowy tag tekst wieloczęściowy, a dla fanfiction fandomowe (np. fanfiction-harry-potter).

Awatar użytkownika
Kasia Koziorowska
lekki sztylet
lekki sztylet
Zobacz teksty użytkownika:

Cień łzy

Post#1 » 11 lis 2019, o 09:05

Postanowiłam poeksperymentować z prozą poetycką. :) Bardzo Was proszę o wyrozumiałość, gdyż jest to mój pierwszy raz. ;) Przepraszam za ewentualne literówki. 

Cień łzy 

Marzyła jedynie, by spotkać się z Nim. Zobaczyć Jego myśli, poczuć Jego strach. Dlatego też, gdy nagle wyłonił się z cienia nocy, uwierzyła w kłamstwa, którymi dotąd ją karmiono. Gdy ich dusze znów się spotkały, zrozumiała, że śmierć niewiele ją interesuje. Zbliżył się do niej, podał jej swój smutek. Jej również brakowało uśmiechu. Czekała, aż Mężczyzna zacznie mówić; na razie jednak brodziła w Jego snach. Nie miała odwagi, by spojrzeć na Niego wprost; Jego kocie oczy znały jej serce. Położyła rękę na masywnym barku, Mężczyzna przyglądał się jej wspomnieniom. Ona jednak nie chciała spać; pragnęła tylko podążać za Jego snami. Liczyła kroki, które zostały jej do spotkania z czasem; zegar jednak brutalnie odliczał jej łzy. Nie tego się spodziewała – marzyła, aby zanurzyć palce w jasnych włosach Mężczyzny, poczuć Jego zapach, Jego ciszę… On jednak zanurzał się w cierpieniu, które prędzej czy później spotka każdego. Z Jego zachwycających oczu wydobywały się łzy. Chciała je otrzeć, ale Mężczyzna odwrócił głowę. Nie chciał, by widziała Jego sny. I choć ich myśli się stykały, dzieliła ich wieczność. Powiedziała, że nie na to czekała. Że spodziewała się milczenia i niezasłużonych słów. Mężczyzna nie odpowiedział od razu; gdy oderwał wzrok od jej duszy i spojrzał w oczy, wiedziała, że może spodziewać się najgorszego. Gdy ponownie usłyszała cichy marsz Jego serca, lęk opuścił ją na chwilę. Mówiła, że kocha Go, choć Jego łzy nie rzucały cienia. Mężczyzna westchnął ciężko, wziął do ręki jej serce i krzyknął szeptem, że zasłużyło na lepszy los. Powiedział, że jest warte wzajemnej samotności. Ona jednak tego nie rozumiała; pragnęła otoczyć się Jego ciepłem i trwać z Nim aż do kolejnej śmierci. Mężczyzna odpowiedział, że ich spotkania muszą się skończyć. Chciała zaprotestować, ale nie pozwolił jej się wtrącić. Obracał w palcach jej kolejne westchnienie, przyglądał mu się w blasku księżyca. Przez chwilę słyszeli tylko senne mamrotanie morza, którego spienione fale muskały ich nagie stopy. Choć nie byli tego pewni, prawdopodobnie niedawno wybiła północ. I choć trwali w tak zaciekłym milczeniu, nic nie stawało się lepsze. Wyszeptała gorączkowo, że nie chce iść dalej bez Niego. Że nauczył ją prawdziwej, najtrwalszej miłości. Mężczyzna zachichotał i musnął wierzchem dłoni jej policzek. Stwierdził, że zasługuje na coś lepszego niż miłość. Coś potężniejszego od śmierci. Nie wiedziała, o czym mówi. On, patrząc w srebrne oczy gwiazd, pokręcił jedynie głową. Mijały godziny, ich spotkanie nieubłaganie dobiegało końca. Załkała, żeby został dłużej, ale On musiał odejść. Zapytała, czy jeszcze do niej wróci. Odparł, że wszystko jest możliwe, jeśli właściwie tego pragniemy. W końcu pokiwała głową przekonana, że nikt nie przeszkodzi jej w tęsknocie za Nim. Rozłożył swoje muskularne ramiona i przygarnął ją do swej masywnej piersi. Westchnęła, zaciągając się Jego wonią. Gdy otworzyła ponownie oczy – została tylko ona z niespełnionym snem. 

Gdy Mężczyzna odszedł z jej serca, pogrążyła się w donośnej ciszy. Marzyła, aby przedłużająca się wieczność dobiegła wreszcie końca. Tęskniła tak znacznie, że nie spała, nie jadła, myślała tylko o ich wspólnych wspomnieniach. Mężczyzna był jedynym człowiekiem, który potrafił znieść jej życie. Nie bał się jej czarnej duszy. Nie wiedziała, dokąd pójść dalej – na rozdrożu dróg nie było drogowskazu. Zostały jej tylko łzy i strach, ale one niewiele pomagały. Z coraz większym trudem znosiła szept nocy. Coraz ciężej radziła sobie z krzykiem rodzącego się nowego dnia. Pragnęła przesunąć wskazówki zegara o kilka godzin do przodu, do momentu kolejnego spotkania z Mężczyzną; wiedziała jednak, że nie oszukuje siebie, tylko Jego. Broniła się przed kończącym się wieczorem, błagała głuchoniemego Boga, aby pozwolił jej zobaczyć Mężczyznę. Niestety, Bóg miał teraz ważniejsze sprawy. Modliła się zatem do samotności. Prosiła, aby pozwoliła jej Go zobaczyć. Samotność pokręciła ciężką głową, podała jej zwiotczałą, lodowatą, spoconą dłoń. Nagle zrozumiała, że tak naprawdę czeka na gorzkie kłamstwo. Kłamstwo, które nie pozwala jej marzyć. Dlatego też, gdy samotność ją opuściła, wiedziała, co musi zrobić. Musiała pogrążyć się w nieskończonym śnie. Śnie, w którym znowu napotka Mężczyznę. Skoro życie jej na to nie pozwalało, postanowiła zaufać nocy. Nocy, za którą wprawdzie czaiła się przeszłość. Podniosła swoje ciężkie serce, jeszcze raz przyjrzała ziejącej w nim pustce… Było niezdrowo zimne, dlatego też otuliła je dłońmi, aby je ogrzać. Gdy zaczęło znowu cichutko postukiwać, uśmiechnęła się szeroko. I nagle, zupełnie niespodziewanie, rozpłakała się ze szczęścia. Zrozumiała bowiem, że Mężczyzna na nią czeka. Że jest tutaj, niedaleko, w pobliżu jej pragnień. Musiała jedynie odnaleźć Go pośród łez, które roniło wieczorne niebo. Musiała zawołać Go szeptem, by usłyszał jej kroki. Wiedziała, że nie ma czasu do stracenia. Jeszcze raz przytuliła serce i odwróciła plecami do śmierci. I wtedy dostrzegła światło – zwiastun odwzajemnionej melancholii. I w tym świetle… Tak, nie myliła się, nie mogła się mylić… Odnalazła swoje zaprzepaszczone, opuszczone marzenia, z których tak dawno zrezygnowała. Tak, mogła wreszcie spojrzeć w błękitne oczy życia. Życia, które czekało, aż do niego powróci. Najszczęśliwsza była jednak dlatego, że pośród złocistej poświaty dostrzegła Mężczyznę. Widziała, jak wyciąga ku niej rękę, dzieli z nią łaskawym, kojącym uśmiechem. Nie mogąc uwierzyć w to, co widziała, upadła na kolana i błagała Mężczyznę, by do niej powrócił. On, wciąż szeroko uśmiechnięty, wyszedł z fali światła i dołączył do niej. Szeptała, że Go kocha, tak mocno, tak usilnie kocha. Wtedy Mężczyzna podał jej ogromne naręcze gwiazd i wrócił do jej serca.

Tagi:

Awatar użytkownika
Gorgiasz
gladius tytanów
gladius tytanów

Cień łzy

Post#2 » 11 lis 2019, o 11:19

Zdecydowanie nie jestem targetem. Ale zaimkoza chwyciła mnie za gardło, więc po kilku zdaniach musiałem w panice uciekać.

Awatar użytkownika
Kasia Koziorowska
lekki sztylet
lekki sztylet

Cień łzy

Post#3 » 11 lis 2019, o 11:33

Gorgiaszu, dziękuję... 

Dodano po 30 minutach 49 sekundach: 

Gorgiaszu, a dlaczego nie napiszesz, nad czym powinnam popracować? Dlaczego nie udzielisz wskazówek, tylko od razu podcinasz skrzydła?...

Awatar użytkownika
Gorgiasz
gladius tytanów
gladius tytanów

Cień łzy

Post#4 » 11 lis 2019, o 14:42

Po pierwsze, nie podcinam skrzydeł. Jeśli tak odbierasz delikatną i punktową (wskazałem tylko jeden aspekt) krytykę, to bardzo niedobrze. Naprawdę szczerze radzę zmienić podejście. Krytyka winna mobilizować, a nie zniechęcać - to droga do nikąd.  

Po drugie, przecież napisałem czarno na białym co bije po oczach i zniechęca do lektury: zaimkoza. No dobra, powtórzę na żółto:  

Marzyła jedynie, by spotkać się z Nim. Zobaczyć Jego myśli, poczuć Jego strach. Dlatego też, gdy nagle wyłonił się z cienia nocy, uwierzyła w kłamstwa, którymi dotąd karmiono. Gdy ich dusze znów się spotkały, zrozumiała, że śmierć niewiele interesuje. Zbliżył się do niej, podał jej swój smutek. Jejrównież brakowało uśmiechu. Czekała, aż Mężczyzna zacznie mówić; na razie jednak brodziła w Jego snach. Nie miała odwagi, by spojrzeć na Niego wprost; Jego kocie oczy znały jejserce. Położyła rękę na masywnym barku, Mężczyzna przyglądał się jej wspomnieniom. Onajednak nie chciała spać; pragnęła tylko podążać za Jego snami. Liczyła kroki, które zostały jej do spotkania z czasem; zegar jednak brutalnie odliczał jej łzy. Nie tego się spodziewała – marzyła, aby zanurzyć palce w jasnych włosach Mężczyzny, poczuć Jego zapach, Jego ciszę… On jednak zanurzał się w cierpieniu, które prędzej czy później spotka każdego. Z Jegozachwycających oczu wydobywały się łzy. Chciała je otrzeć, ale Mężczyzna odwrócił głowę. Nie chciał, by widziała Jegosny. I choć ichmyśli się stykały, dzieliła ich wieczność. Powiedziała, że nie na to czekała. Że spodziewała się milczenia i niezasłużonych słów. Mężczyzna nie odpowiedział od razu; gdy oderwał wzrok od jejduszy i spojrzał w oczy, wiedziała, że może spodziewać się najgorszego. Gdy ponownie usłyszała cichy marsz Jegoserca, lęk opuścił na chwilę. Mówiła, że kocha Go, choć Jego łzy nie rzucały cienia. Mężczyzna westchnął ciężko, wziął do ręki jejserce i krzyknął szeptem, że zasłużyło na lepszy los. Powiedział, że jest warte wzajemnej samotności.Ona jednak tego nie rozumiała; pragnęła otoczyć się Jego ciepłem i trwać z Nim aż do kolejnej śmierci. Mężczyzna odpowiedział, że ichspotkania muszą się skończyć. Chciała zaprotestować, ale nie pozwolił jej się wtrącić. Obracał w palcach jejkolejne westchnienie, przyglądałmusię w blasku księżyca. Przez chwilę słyszeli tylko senne mamrotanie morza, którego spienione fale muskały ichnagie stopy. Choć nie byli tego pewni, prawdopodobnie niedawno wybiła północ. I choć trwali w tak zaciekłym milczeniu, nic nie stawało się lepsze. Wyszeptała gorączkowo, że nie chce iść dalej bez Niego. Że nauczył prawdziwej, najtrwalszej miłości. Mężczyzna zachichotał i musnął wierzchem dłoni jejpoliczek. Stwierdził, że zasługuje na coś lepszego niż miłość. Coś potężniejszego od śmierci. Nie wiedziała, o czym mówi. On, patrząc w srebrne oczy gwiazd, pokręcił jedynie głową. Mijały godziny, ichspotkanie nieubłaganie dobiegało końca. Załkała, żeby został dłużej, ale On musiał odejść. Zapytała, czy jeszcze do niejwróci. Odparł, że wszystko jest możliwe, jeśli właściwie tego pragniemy. W końcu pokiwała głową przekonana, że nikt nie przeszkodzi jejw tęsknocie za Nim. Rozłożył swoje muskularne ramiona i przygarnął do swej masywnej piersi. Westchnęła, zaciągając się Jegowonią. Gdy otworzyła ponownie oczy – została tylko onaz niespełnionym snem.

Awatar użytkownika
Kasia Koziorowska
lekki sztylet
lekki sztylet

Cień łzy

Post#5 » 11 lis 2019, o 14:55

Dziękuję. Pozostaje mi wrócić do pisania wierszy. Pozdrawiam.

Ui
lekki sztylet
lekki sztylet

Cień łzy

Post#6 » 11 lis 2019, o 23:57

Spokojnie. Tekst jest ciekawy i dobry. Od zaimków nie da się uciec. Jest ich tu sporo, ale wystarczy trochę korekty i opowiadanie będzie bardzo dobre. Obiecuję i pozdrawiam.
Gdzie mądrość nie musi, tam złe jakieś mnie czasami posyła. Ech, życie przewrotne...

Awatar użytkownika
Marian
magiczna kosa
magiczna kosa

Cień łzy

Post#7 » 12 lis 2019, o 12:42

Przeczytałem od góry do dołu i powiem tak: 

Nie potrafię powiedzieć, czy Twój tekst jest dobry. Jest on tak bardzo kobiecy, że dla mnie niezrumiały. Nie wiem, czy to kwestia płci, czy mojej gruboskórności, ale go nie rozumiem. 

Zaimkoza faktycznie duża, ale to można poprawic.

Awatar użytkownika
Kasia Koziorowska
lekki sztylet
lekki sztylet

Cień łzy

Post#8 » 12 lis 2019, o 13:23

Panie Marianie, dziękuję za przeczytanie tekstu i opinię. Być może pobawię się jeszcze prozą poetycką. Na razie wracam do klecenia wierszydeł. Pozdrawiam.

Irys
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Cień łzy

Post#9 » 12 lis 2019, o 13:39

Podoba mi się opowiadanie, trochę przypomina mi moje, choć to zupełnie inny styl, ale są w nich marzenia ,które jak sądzę bardzo bardzo dawno temu stworzyły kobiety i to dzięki nim przetrwaliśmy i zeszli z drzewa.

Awatar użytkownika
Kasia Koziorowska
lekki sztylet
lekki sztylet

Cień łzy

Post#10 » 12 lis 2019, o 13:42

Irysie, cieszę się, że Ci się podoba. Może jest dla mnie jakaś nadzieja, ha, ha... Pozdrawiam. :)

Irys
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Cień łzy

Post#11 » 12 lis 2019, o 13:46

Zapewne, masz dużo pomysłów, trzeba to tylko uporządkować i będzie ok.

wierzba_bijąca
scyzoryk
scyzoryk

Cień łzy

Post#12 » 12 lis 2019, o 23:47

Bardzo sensualnie napisane. Wolę bardziej szorstkie teksty, ale to kwestia indywidualna. Ten po zabiegach kosmetycznych i bezwzględnej amputacji zaimków może się obronić. O ile ktoś oczywiście gustuje w takim sposobie prowadzenia narracji.

Wróć do „Opowiadania i fragmenty powieści”