Wrzos - rozdział I (fragment powieści; wersja poprawiona)

Przedstawiam wam fragment tasiemca, który chodzi za mną wiele lat. Fantasy w stylistyce dworskiej (po poprawkach).

Długa proza: fragmenty powieści, długie opowiadania i inne teksty dużej objętości. Mile widziane wszelkie możliwe gatunki literackie i teksty, które nie mieszczą się w dziale Miniatury i drabble. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów!
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować opowiadania, powieści oraz inne długie formy prozatorskie. Utwory krótkie (drabble, miniatury, krótkie opowiadania) publikujemy w dziale "Miniatury i drabble". 

Przydatne definicje 

drabble – krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

miniatura literacka (short story) – krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

powieść – długi utwór narracyjny opisujący rozbudowany ciąg zdarzeń 

Jeżeli twój tekst jest dłuższy niż objętość dopuszczalna przez skrypt, należy go podzielić na części. Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie i nie przekraczać ww. objętości. 

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. Dodatkowo, dla tekstów wieloczęściowych, w tytule należy podać numer części, na przykład "Tytuł - część 1". W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu. Listę tagów oraz ich podział można znaleźć na podstronie. Dla publikacji wieloczęściowych funkcjonuje dodatkowy tag tekst wieloczęściowy, a dla fanfiction fandomowe (np. fanfiction-harry-potter).

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator
Zobacz teksty użytkownika:

Zmierzch dawnego porządku (fragment powieści; wersja poprawiona z 26 marca)

Post#16 » 26 mar 2020, o 13:59

Dzięki wam ślicznie za komentarze. 

Chciałem dopisać, że Mrozow jest napisany w wersji spolszczonej a Katia Debrovska w wersji zanglizowanej, ale po poprawce Katia straciła swoje nazwisko, więc to już jest nieaktualne.

Nie zwróciłam uwagi na to, że część nazwisk jest spolszczona, część nie. Moimi pierwotnymi inspiracjami było carstwo (właśnie stąd Mrozow etc.), ale im dalej piszę, tym bardziej zdecydowana jestem, by starać się odejść od tych oczywistych skojarzeń i możliwe, że będę je zmieniać. Tak że wielkie dzięki za uwagę, bo całkowicie mi to umknęło, a teraz będę o tym myśleć przy zmianach. 

Bardzo dobrze, że dodałaś scenkę egzekucji.  

Oprócz dworskich intryg, przepychu i sztuczności pojawiła się też groza.  

Teraz też, dzięki temu, że dodałaś kilka dialogów, akcja idzie szybciej.  

Dobrze to wyszło.

Bardzo mnie to cieszy, bo głównie na tym mi zależało. 

Osobiście nie robi mi różnicy na jakim nośniku czytam. Ktoś kiedyś doradzał mi, żeby większe teksty wrzucać na Wattpad ale szczerze nie jestem do niego przekonana. Widzę, że na tym forum ludzie starają się jednak o merytoryczne komentarze.

Też przez moment zastanawiałam się nad Wattpadem (bardziej z ciekawości, czy w ogóle znajdą się czytelnicy, bo wszyscy wiemy, jak wygląda sprawa opinii, jakie zazwyczaj się tam dostaje), ale zrezygnowałam. Kiedyś na forum wręcz były głównie takie powieści wrzucane w częściach, sama wrzuciłam tu sporo swego czasu, ale mam wrażenie, że im więcej czasu mija, tym mniej czytelników takowych tekstów :D Ale może to tylko wrażenie?

Tagi:

Awatar użytkownika
Monone
lekki sztylet
lekki sztylet

Zmierzch dawnego porządku (fragment powieści; wersja poprawiona)

Post#17 » 26 mar 2020, o 14:16

Uważam, że takie nawiązania do istniejących mocarstw nie są złym pomysłem. Pobudzają, pomagają jednak odnaleźć się w stworzonym świecie. Poza tym, twoje nie jest jeszcze tak wyświechtane jak: średniowieczna Anglia, czy jakieś ludy celtyckie. Nie jest źle, serio. Zostaw te nazwiska, jest oryginalnie.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#18 » 26 mar 2020, o 14:36

Z jednej strony tak (cieszę się, że tak uważasz), ale spotykam się coraz częściej z opiniami, że w Europie i Stanach często powtarza się pewien wzorzec, powstaje taka ujednolicona, "uzachodniona" fantastyka - odwołującą się często do dużego mocarstwa, przypominającego carską lub współczesną Rosję, ZSRR itd. (np. o Tolkienie mówi się, że u niego Mordor jest swoistym odpowiednikiem, widać to wyraźnie też u Sapkowskiego w Wiedźminie). Autorzy od dziesiątków lat mimowolnie umiejscawiają w fantastyce to, co jest analogią historii naszej części świata; ja podświadomie absolutnie w to poszłam, tylko chciałabym nieco uciec od oczywistych skojarzeń, gdy już to sobie uświadomiłam. Pewnych rzeczy oczywiście nie ruszę, to baza tego tekstu, ale inne, mniejsze? Wciąż się nad tym zastanawiam.  

Fajnie, że można o tym głośno pomyśleć z kimś na forum :D

Awatar użytkownika
Monone
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#19 » 26 mar 2020, o 15:36

Po części to prawda, ale chyba dlatego, że spora część czytelników, ma ogólne przynajmniej pojęcie o Stanach, czy Europie. 

Mnie osobiście, bardzo urzekło połączenie kultur - Japonia, Mongolia w "Panie Lodowego Ogrodu". Zresztą zauważ, że nawet w "Lewej Ręce Ciemności" dosyć klarowne jest nawiązanie do Korei (do tego stopnia, że jakiś czas temu widziałam dokument o Ursuli gdzie ludzi z Zimy pokazali jako Azjatów). Więc wiesz, więksi od nas (mam nadzieję, że się nie obrazisz) czerpią garściami z istniejących kultur, czemu by nie?

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#20 » 26 mar 2020, o 15:55

Pewnie, że czemu nie :D Czasem po prostu obawiam się zbyt oczywistych nawiązań. Też bardzo podobało mi się to w PLO, jak na fantastykę europejską sięganie do wschodnich inspiracji nie jest takie częste i kusi mnie, by też spojrzeć właśnie w tę stronę. 

Dodano po 20 godzinach 7 sekundach: 

Tak tylko dodam, że planuję zmienić nazwisko Katii, ale na razie dumam nad nowym, więc chwilowo w tym i następnym fragmencie pozostanie Debrovą.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Post#21 » 12 kwie 2020, o 18:11

Zwięzłość. Mam z tym problem. Kiedy zaczynam walczyć, wygląda to mniej więcej tak:
Gdy służące rozsuwały ciężkie kotary baldachimu, w komnacie już płonęły świece we wszystkich kandelabrach.
Gdy służące rozsuwały ciężkie kotary baldachimu, we wszystkich kandelabrach już płonęły świece. 

Ledwie po wstaniu z łoża, które kusiło spokojem — nie snem, sen był przywilejem, ale zdecydowanie nie dla niej — zręczne ręce pomagały wyzwolić się z jedwabnych koszul nocnych, które swoimi misternymi wyszyciami mogły zawstydzić suknie niejednej damy dworu. Jak każdego z dziesiątek poprzednich razy, pantofelki z czerwonej satyny czekały tuż obok, by kontakt jej stóp z zimnym marmurem posadzki był jak najkrótszy.
Bym usunął "Jak każdego z dziesiątek poprzednich razy". Jeżeli chcesz zaznaczyć, że rytuał się powtarza, lepiej napisać nowe zdanie. Można też nie pisać nowego zdania tylko zmienić te, które są: zamiast "Balia została wyniesiona z pokoju" napisać "Balię wynoszono z pokoju" i w kilku miejscach podobnie. 

włosy ciemne jak kora dębu i zresztą przyciemniane wywarem z niej przy każdej kąpieli.
Tutaj warto pobawić się poezją. 

Scena egzekucji dobrze napisana i ma sens. 

a potem wyjęła wachlarz, rozłożyła go i skryła się za nim, rzucając
"go" wyrzuć. Tylko przeszkadza. 

nie miała żadnej sposobności zamienić z nią choćby słowa. Wiedziała o niej tyle
"o niej" można wyrzucić. Akapit o Maurii Tyrone warto rozbudować. 

Tyle sugestii. Za drugą część się teraz nie wezmę, bo moje wnucze zaczęło gwałtownie dochodzić swoich praw :))

Wróć do „Opowiadania i fragmenty powieści”