Postal

Długa proza: fragmenty powieści, długie opowiadania i inne teksty dużej objętości. Mile widziane wszelkie możliwe gatunki literackie i teksty, które nie mieszczą się w dziale Miniatury i drabble. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów!
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować opowiadania, powieści oraz inne długie formy prozatorskie. Utwory krótkie (drabble, miniatury, krótkie opowiadania) publikujemy w dziale "Miniatury i drabble". 

Przydatne definicje 

drabble – krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

miniatura literacka (short story) – krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

powieść – długi utwór narracyjny opisujący rozbudowany ciąg zdarzeń 

Jeżeli twój tekst jest dłuższy niż objętość dopuszczalna przez skrypt, należy go podzielić na części. Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie i nie przekraczać ww. objętości. 

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. Dodatkowo, dla tekstów wieloczęściowych, w tytule należy podać numer części, na przykład "Tytuł - część 1". W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu. Listę tagów oraz ich podział można znaleźć na podstronie. Dla publikacji wieloczęściowych funkcjonuje dodatkowy tag tekst wieloczęściowy, a dla fanfiction fandomowe (np. fanfiction-harry-potter).

Awatar użytkownika

Autor tematu
Bordo
kozik
kozik
Zobacz teksty użytkownika:

Postal

Post#1 » 10 maja 2020, o 12:28

(Inspirowane grami studia Running with Scissors oraz filmami Wojciecha Smarzowskiego)  

JERZY ZAJDEL - BORYS SZYC 

KATARZYNA MRÓZ - KATARZYNA SAWCZUK 

MECHANIK ROMUALD WĄS - MARIAN DZIĘDZIEL 

WŁADYSŁAW ŚRODOŃ PS. GRAŻYNA - ADAM FERENCY 

NAUCZYCIEL FIZYKI - ANDRZEJ CHYRA 

PIJANY MĘŻCZYZNA - JAN FRYCZ 

Serock, rok 1997 

Jerzy Zajdel miał tylko 16 lat. Trwała właśnie lekcja fizyki. Do środka klasy wpadało słońce, co tylko jeszcze bardziej zachęcało Zajdla do wyjścia na zewnątrz. Ile można siedzieć w szkole? Przy takiej ładnej pogodzie? I po co te wszystkie wzory, prawa, twierdzenia? Na co to mu potrzebne? Zajdel nie rozumiał. 

- No, to teraz wyjmijcie ekierki - powiedział nauczyciel, po czym nasunął na nos okulary i zaczął pisać na tablicy wzór. 

Do Zajdla podeszła jego koleżanka, Kasia Mróz. Była bardzo ładną szatynką z niebieskimi oczami, od dawna podobała się Jurkowi.  

- Mógłbyś mi pożyczyć ekierkę? - spytała. 

Uśmiechnął się. 

- Oczywiście. A zostaniesz po lekcji? 

- Po co? 

- Na chwilę tylko. 

- Ale pytam, po co? 

- Oj nie męcz już kobieto. Po prostu zostań i już. 

- No dobraaaaa... 

- Dziękuję. 

- To dasz mi tą ekierkę? 

- Proszę bardzo. 

Pół godziny później 

Wszyscy wyszli z klasy, poza Jerzym i Kasią. W końcu mieli chwilę dla siebie. Jurek podszedł do czarnego laptopa i włączył na nim muzykę van Beethovena. Potem podszedł do Kasi. 

- Co to ma wszystko znaczyć? - spytała. 

- Ale o co ci chodzi? 

- No ta muzyka i w ogóle. 

- Chcę, żebyś zatańczyła ze mną.  

Zajdel złapał Kasię pod ramiona, położył swoją głowę na jej włosach i zaczęli powoli tańczyć. Po chwili złapał ją za głowę i pocałował. Kasia była zszokowana. 

- Nie podobam ci się? - spytał Zajdel. 

- Nie. 

- Dlaczego? 

- Bo śmierdzisz jak topiony plastik z klawiatury. 

- Co takiego? 

- Eh... nie wiem nawet, czy jesteś romantykiem czy bad boyem. 

- Co takiego? 

- No... romantyk, czyli taki co kupi kobiecie kwiaty i w ogóle...a bad boy, to niegrzeczny chłopczyk. 

Zajdel wpadł w szał. Kasia ruszyła do drzwi, a on chwycił długopis i wbił go jej w oko, przebijając mózg. Kasia zmarła na miejscu. Przerażony Zajdel wyrzucił długopis przez okno. Potem podniósł jej zwłoki i płakał, przepraszając. 

Zajdel wyszedł na zewnątrz. Hałas samochodów był nie do zniesienia. Idąc chodnikiem zauważył kłótnię jakiegoś pijanego mężczyzny z jego żoną. 

- Ja ci kurwa dam pijaku pierdolony, ty kurwo jebana chuju ty kurwa pierdolony - wrzeszczała.  

Zajdel widząc to doszedł do wniosku, że ludzie są śmieciami i tym bardziej powinno się ich pozbyć. Krótko później włamał się do warsztatu mechanika na ulicy Narutowicza. Właściciel leżał pod samochodem, naprawiając go. Zajdel wziął klucz francuski i uderzył go w głowę. 

- Ty kurwa chuju jebany kurwo pierdolona ty! - krzyczał, gdy wyrywał mechanikowi język, a on wykrwawiał się na śmierć. 

Wracając z warsztatu Zajdel zauważył idącą obok 20 - letnią dziewczynę w ciąży. Podszedł do niej, popatrzyła się na niego. 

- W tak młodym wieku ma pani dziecko? - spytał Zajdel. 

- A czemu to pana interesuje? 

- Aaaa, tak spytałem, by zagadać... 

- To niech się pan może zajmie własnymi sprawami - powiedziała nieufnie, po czym chciała wyminąć Zajdla, lecz ten ją przytrzymał i złapał za ramiona. 

- Będziesz moją przyjaciółką?! - zaczął płakać. 

Dziewczyna próbowała się mu wyrwać, lecz ten przewrócił ją na ziemię i zaczął kopać w brzuch. 

- Będę kopał tak długo, aż to małe gówno zdechnie! - wrzeszczał. 

Do Zajdla podjechał niepełnosprawny człowiek na wózku i złapał go za rękaw 

- Zostaw tę kobietę! Natychmiast! 

Zajdel przewrócił wózek, rozbijając mu głowę o beton. Spojrzał z zadowoleniem na swoje dzieło. Najchętniej zrobiłby to samo z całym społeczeństwem na Ziemi. Lecz póki co udał się do domu.  

Zajdel położył się na ziemi i zaczął się śmiać. Śmiał się co najmniej kilka minut bez przerwy. Potem włączył sobie na głośniku muzykę i zaczął tańczyć. Po chwili do drzwi zapukał sąsiad Zajdla, Grażyna, emerytowany neonazista. 

- Heil Hitler! - przywitał się Grażyna. - Jakieś policyjne kurwy stoją pod blokiem.  

- Może przyjechali po Kiełbasę? - powiedział Zajdel. 

- Kiełbasa dał w łapę sędziemu i mordy skurwysynom pozamykał. Coś czuję, że oni są po ciebie, Jurek. 

Po chwili coś mocno uderzyło w drzwi. 

- Ja pierdolę! - wrzasnął Grażyna! - Przecież to taran! Skurwysyny wezwały czarnych! 

W następnej sekundzie do mieszkania wpadły granaty hukowe i obaj zostali aresztowani przez AT. Zajdel niewiele z tego pamiętał, gdyż stracił przytomność. 

Obudził się w jakimś łóżku. Odetchnął z ulga. Myślał, że to wszystko to był tyko zły sen. Jednak wstał i okazało się, że jest w szpitalu psychiatrycznym. 

CIĄG DALSZY NASTĄPI

Tagi:

Awatar użytkownika

MostWanted
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca

Postal

Post#2 » 10 maja 2020, o 13:04

To już drugie Twoje opowiadanie, z którym mam wątpliwą przyjemność się zapoznać i tak się zaczynam zastanawiać, czy to nie jest jeden wielki bait.  

Dużo błędów. Nie widzę progresu od czasu poprzedniego tekstu.  

Bordo pisze:JERZY ZAJDEL - BORYS SZYC  

KATARZYNA MRÓZ - KATARZYNA SAWCZUK  

MECHANIK ROMUALD WĄS - MARIAN DZIĘDZIEL  

WŁADYSŁAW ŚRODOŃ PS. GRAŻYNA - ADAM FERENCY  

NAUCZYCIEL FIZYKI - ANDRZEJ CHYRA  

PIJANY MĘŻCZYZNA - JAN FRYCZ

Tak się zastanawiam, po co to piszesz? Mamy sobie wyobrażać wygląd postaci poprzez wizerunek tychże aktorów? Czy o co tu chodzi? Niespełnione marzenia reżyserskie? Jeśli w istocie chodzi o to pierwsze, no to to nie jest dobre rozwiązanie. 

Pozdrawiam.  

M.

Jesteśmy ludźmi tylko w takim stopniu, w jakim chcemy nimi być.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Bordo
kozik
kozik

Postal

Post#3 » 10 maja 2020, o 13:10

*Mamy sobie wyobrażać wygląd postaci poprzez wizerunek tychże aktorów?* 

Dokładnie. 

*Nie widzę progresu od czasu poprzedniego tekstu.* 

Jestem po długiej chorobie i nie miałem siły szczerze mówiąc pisać rozbudowanych opisów. A co powiesz o fabule opowiadania?

Awatar użytkownika

bogdansky
scyzoryk
scyzoryk

Postal

Post#4 » 10 maja 2020, o 13:15

Genialna, wielowątkowa fabuła. Tekst mówi dużo o społeczeństwie, w którym żyjemy. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Bordo
kozik
kozik

Postal

Post#5 » 10 maja 2020, o 13:53

bogdansky pisze:Genialna, wielowątkowa fabuła. Tekst mówi dużo o społeczeństwie, w którym żyjemy. Pozdrawiam.

Dziękuję

Awatar użytkownika

MostWanted
Komentator Miesiąca
Komentator Miesiąca

Postal

Post#6 » 10 maja 2020, o 14:07

Bordo pisze:*Mamy sobie wyobrażać wygląd postaci poprzez wizerunek tychże aktorów?* 

Dokładnie. 

*Nie widzę progresu od czasu poprzedniego tekstu.* 

Jestem po długiej chorobie i nie miałem siły szczerze mówiąc pisać rozbudowanych opisów. A co powiesz o fabule opowiadania?

No dobrze, widzę, że byłam w błędzie. W takim razie wybacz mi trochę za ostre słowa. Muszę nieco 'ochłonąć', bo jak na razie jestem nie jestem w stanie wydać właściwej opinii. Wrócę tu później. Pewnie edytuję komentarz.  

Na razie odniosę się tylko do tego obsadzania aktorów jako postaci - wiesz, moim zdaniem to naprawdę nie jest trafiony pomysł, z wielu powodów. Przede wszystkim nie każdy wie, jak dany aktor wygląda, poza tym, Borys Szyc zdecydowanie nie wygląda jak szestastolatek (; Wydaje mi się, że jeśli w ogóle chcesz zahaczyć o wygląd postaci, to lepiej by było, gdybyś umieścił to w tekście. To nie muszą byc opisy szczegółowe na pół strony. Wystarczą chociażby jakieś wtrącenia, tu i tam. Podam przykład: 

Jerzy Zajdel miał tylko szesnaście (liczebniki na ogół powinno zapisywać się słownie!) lat. Był szczupły i niewysoki jak na swój wiek. Trwała właśnie lekcja fizyki. Do środka klasy wpadało słońce, rażąc go w oczy, tak że musiał zasłonić twarz trochę przydługą już grzywką. Jednak to tylko jeszcze bardziej zachęcało Zajdla do wyjścia na zewnątrz. Ile można siedzieć w szkole?  

O, a tutaj sam to zrobiłeś: 

Była bardzo ładną szatynką z niebieskimi oczami, od dawna podobała się Jurkowi.

Lubię krwawe historie z dużą ilością przemocy. Więc, jak mówiłam, postaram się później coś dodać od siebie.  

Pozdrawiam,  

M.

Jesteśmy ludźmi tylko w takim stopniu, w jakim chcemy nimi być.

Wróć do „Opowiadania i fragmenty powieści”