Kolejka na tamten świat (cz. IV)

Długa proza: fragmenty powieści, długie opowiadania i inne teksty dużej objętości. Mile widziane wszelkie możliwe gatunki literackie i teksty, które nie mieszczą się w dziale Miniatury i drabble. Prosimy o odpowiednie tagowanie tekstów!
Regulamin forum
W tym dziale należy publikować opowiadania, powieści oraz inne długie formy prozatorskie. Utwory krótkie (drabble, miniatury, krótkie opowiadania) publikujemy w dziale "Miniatury i drabble". 

Przydatne definicje 

drabble – krótka forma literacka licząca dokładnie sto słów 

miniatura literacka (short story) – krótki utwór składający się z mniej niż 7 500 znaków 

opowiadanie – krótki utwór epicki o prostej akcji, niewielkich rozmiarach, najczęściej jednowątkowej fabule, pisany prozą 

powieść – długi utwór narracyjny opisujący rozbudowany ciąg zdarzeń 

Jeżeli twój tekst jest dłuższy niż objętość dopuszczalna przez skrypt, należy go podzielić na części. Każda część musi znaleźć się w osobnym temacie i nie przekraczać ww. objętości. 

Nazwa tematu powinna składać się z tytułu tekstu. Dodatkowo, dla tekstów wieloczęściowych, w tytule należy podać numer części, na przykład "Tytuł - część 1". W przypadku publikowania fanfiction, należy podać źródło w nawiasie kwadratowym, przykładowo: "[Harry Potter] Tytuł opowiadania".  

Każdy tekst należy odpowiednio otagować. Tagi wybieramy z pola pod tytułem tematu. Listę tagów oraz ich podział można znaleźć na podstronie. Dla publikacji wieloczęściowych funkcjonuje dodatkowy tag tekst wieloczęściowy, a dla fanfiction fandomowe (np. fanfiction-harry-potter).

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty
Zobacz teksty użytkownika:

Post#16 » 20 lip 2020, o 22:44

Krótka piłka. W tekstach, które zaprezentowałaś na Forum, taka "retrospekcja" dobrze nie wygląda, bo ma się nijak do treści. W tekście jako całości, taka retrospekcja ma dużą wartość i sprawia, że czyta się z zainteresowaniem. Sugeruję nie tylko zostawić, ale pójść w rozwój. 

Przestań myśleć o całości, bo niczego nie napiszesz. Masz szkielet - teraz pobaw się z fragmentami - z anatomią. Pisz i poprawiaj tak, by zauważyć muzykę fragmentu - jesteś muzyczna, wiesz o co mi chodzi. 

I poprawiaj, te fragmenty, dalej poprawiaj. Na koniec zauważysz, że Twój tekst ma również i duszę. 

PS. Nie zapomnij o Zegarmistrzu Światła. Purpurowy, to bardzo ważna postać.

Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Memoria
sztylet
sztylet

Post#17 » 20 lip 2020, o 22:55

Pamiętam, pamiętam. Dzięki za odpowiedź i radę, Szczepanie :)  

WIesz, generalnie to próbuję redagować od ogółu do szczegółu - jeśli stwierdzę, że jakaś scena jest niepotrzebna albo trzeba zmienić strukturę całego rozdziału, to bez sensu wcześniej cały dzień się zastanawiać nad jednym akapitem we fragmencie, który i tak pójdzie do kasacji. Aczkolwiek lepiej mi się redaguje właśnie fragmenty i z poprawianiem samej stylistyki i słownictwa problem jest mniejszy, robię to z przyjemnością. Duży szkielet i ogólna struktura jest trudniejsza.

Voice is part of your body, it needs your presence. Writing, on the other hand, only needs a reader. I doesn't need you. - Elena Ferrante

Awatar użytkownika

Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#18 » 12 wrz 2020, o 17:00

Połknęłam wszystkie cztery części na raz. 

I powiem tak, mimo że tematyka, której niby mam dość, a do tego zawód zbliżony do mojego, bo i stomatologię dotknął koronawirus, chociaż nie w tak poważny sposób, bardziej gospodarczo i w kwestii wysokiego ryzyka zakażenia... to przeczytałam z zainteresowaniem i rosnącą chęcią na więcej. 

No więc, ten tegens, jakbyś chciała nowego czytelnika, to się polecam i zapraszam na pw. :kuku:

Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Post#19 » 12 wrz 2020, o 18:13

Karen pisze:przeczytałam z zainteresowaniem i rosnącą chęcią na więcej.
Twoja chęć jest bardzo zasadna.

Wróć do „Opowiadania i fragmenty powieści”