[ST/DBZ] Potwór

Teksty mające wiele lat, wycofane z forum, porzucone, niepoprawione bądź z innych powodów przeniesione do Szuflady. Część z nich, ze względu na publikację lata wcześniej, nie jest otagowana lub dodana zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami publikacji.
Awatar użytkownika
Vampircia
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze
Posty: 223
Zobacz teksty użytkownika:

[ST/DBZ] Potwór

Post#1 » 11 lut 2016, o 19:11

Fanfik jest luźno osadzony w świecie będącym połączeniem Star Treka i Dragon Ball Z. Występują same postacie oryginalne.

ostrzeżenia: wulgarny język, przemoc, same OC
znajomość fandomu: nie trza znać
opis: Po śmierci lorda Friezy rząd Planet Zjednoczonych postanawia wyłapać niedobitki jego ludzi i wymierzyć sprawiedliwość. Niestety nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem.
status: skończony

Potwór - część 1/3

Na taki moment Sharen czekał odkąd, gdy zaczął studiować medycynę. Zawsze miał wysokie ambicje, ale nieco inne, niż większość jego kolegów po fachu. Podczas gdy ich marzeniem były ciepłe posadki w renomowanych szpitalach, on łaknął nietypowych wyzwań. Takich, o których mógłby w przyszłości opowiadać dzieciom i wnukom, pewien, że uda mu się wzbudzić niemałe zainteresowanie. Owszem, idea niesienia pomocy innym mocno mu przyświecała, ale chciał czegoś więcej. Chciał jakiejś odmiany, ucieczki od nieciekawego życia Lazurianina wychowanego w ubóstwie i dążył do tego wytrwale. A do tego ta pogoń za dreszczykiem emocji. Pewnie dlatego przyjął pracę więziennego medyka. Odradzano mu ten wybór. Postura niewielka, twarz chłopięca, a niebieskie włosy miękkie i delikatne. Postrachu to on nie budził. Ale o dziwo tkwił przy swoim w zaparte. Teraz, gdy obserwował te wszystkie osoby podczas odprawy, dostrzegał, jak bardzo się wyróżniał. Połowa komandosi, połowa obsługa statku, i on, sam jeden, młody lekarz. Porucznik K'yp, który właśnie przemawiał, na pierwszy rzut oka mógłby go złamać jednym palcem. Był rosły, nawet jak na Klingona. Długie włosy i wąsy opadały mu na kewlarową zbroję przewiązaną grubym pasem, a rękawice i naramienniki zdawały się tak twarde i ciężkie, że dałoby się nimi zabić. Siedząca obok Sharena Romulanka, mimo że była kobietą, ubrana w ten sam toporny uniform sprawiała równie groźne wrażenie. Że też w ogóle przysłali tu komandosów? Młody lekarz spodziewał się raczej oddziału policji.
- Dobra. Jakieś pytania? - rzucił porucznik, zbliżając się do końca swojego wywodu.
Jeden z komandosów podniósł rękę.
- Po co aż tyle załogi? Przecież to tylko jedna osoba, sir – odezwał się.
- Bo takie są przepisy! Nie czytałeś regulaminu, gamoniu? - ryknął Klingon.
Komandos natychmiast zamilkł. Był równie młody, co Sharen i najwyraźniej nie zorientowany w sytuacji na tyle, na ile powinien.
- Jeszcze jakieś odkrywcze pytania? - rzekł donośnie K'yp. Odpowiedziała mu cisza. - Nie? To ładujcie swoje dupska na stanowiska i ruszamy! Jak będziecie dobrze wykonywać swoją pracę, to te dziesięć dni minie nam jak na wakacjach u babci. Ale niech ktoś spróbuje skrewić, to będzie pokład mordą szorować. Zrozumiano?
I wystartowali. Wreszcie. Dla Sharena rozpoczęła się pierwsza prawdziwa przygoda. I nawet jeśli przez następne dziesięć dni miało się nic szczególnego nie wydarzyć, odczuwał dumę na samą myśl, że bierze udział w tak poważnym przedsięwzięciu.


Sharen wziął tacę z jedzeniem i rozejrzał się po mesie. Mimo entuzjazmu czuł się tu trochę wyobcowany, bo nijak nie pasował do pozostałych członków załogi. Piloci i inżynierowie mieli swój własny świat, komandosi również. Zauważył jednak, że przy stoliku porucznika K'ypa było jeszcze jedno wolne miejsce. Opanował nieśmiałość i podszedł do niego.
- Można? - spytał niepewnie.
Klingon był zbyt zajęty jedzeniem, by cokolwiek odpowiedzieć, ale odsunął krzesło na znak zaproszenia. Sharen usiadł naprzeciwko Romulanki, którą pamiętał z odprawy. Rzuciła mu znudzone spojrzenie swymi lśniącymi jak onyksy oczami i przeczesała czarną, nieuczesaną czuprynę. Koło niej siedział młody komandos o zielonkawej skórze i włosach w kolorze wodorostów. Nie był tak postawny, jak K'yp, ale raczej nie wyglądał na typ osoby, której Sharen chciałby podpaść. Jedno oko zakrywała skórzana przepaska, z której wyzierała sporych rozmiarów szrama. Na szyi nosił rzemień z czymś, co przypominało ząb dzikiego zwierza, a do rękawiczek przytwierdzone miał kastety. Głośno wysiorbał zupę z łyżki i również spojrzał na Sharena.
Przez chwilę jedli w ciszy. Trudno było nawiązać rozmowę w takich okolicznościach. Młody lekarz, nigdy wcześniej nie przebywał w towarzystwie żołnierzy i nie do końca wiedział jak powinien z nimi rozmawiać. Chciał się o coś spytać, ale bał się, że wyjdzie na tchórza. Z drugiej strony nie zadanie pytania z powodu strachu przed reakcją, było jeszcze większym tchórzostwem. A tak przynajmniej to sobie interpretował.
- Rozejrzałem się po statku. Zauważyłem, że nie ma szalupy ratunkowej. - Przemógł się wreszcie.
- Ano nie ma – odparł K'yp ze spokojem. - Została wymontowana na czas tej misji.
- Dlaczego?
- Chorąży Khellian, opowiedzcie.
Zielonoskóry wyczyścił sobie zęby wykałaczką i chrząknął.
- Kojarzysz Zenka Dzikie Pięści? - spytał medyka.
- Nie bardzo.
- Był oskarżony o zbrodnię przeciwko wszechświatowości, tak jak Oczko. I transportowali go właśnie takim statkiem więziennym, jak ten. Wszystko szło zgodnie z planem, Zenek skuty, zamknięty w celi dla przestępców klasy S i nafaszerowany jakimś gównem. Wszystko cacy i dopięte na ostatni guzik. Ale jakiś palant dał ciała i czegoś nie dopatrzył. Nie wiadomo czego, bo wciąż trwa dochodzenie w tej sprawie. W każdym razie Zenek jakimś cudem się wymknął i zgadnij co zrobił. Zwiał szalupą. Tak więc od tej pory, przy misjach tego typu nie może być szalup. Polityka Planet Zjednoczonych jest taka: lepiej żeby całą załogę szlag trafił, niż żeby skurwysyn zwiał.
- Dokładnie. Dlatego lepiej nie spierdolić, bo jak nam się Oczko wydostanie, a sytuacja będzie nie do opanowania, to nam tylko przycisk autodestrukcji zostanie – podsumował porucznik.
Brzmiało to dość przerażająco, ale Sharen domyślił się, że pewnie chcą go tylko nastraszyć.
- Wiecie co Oczko potrafi, prawda sierżancie Hannam? Braliście udział w obławie – zwrócił się K'yp do Romulanki.
- Zgadza się, sir.
- No, to jakbyś coś jeszcze chciał wiedzieć, doktorku, wal śmiało. Pani Hannam pomoże ci zobrazować z czym mamy do czynienia – rzucił Klingon i dopił kompot z owoców ksuk.
Chyba jednak Sharen nie do końca chciał znać szczegóły.


Nie pierwszy raz szedł takim korytarzem, ponurym, ciemnym i ascetycznym. Ale nigdy jeszcze nie widział tylu pustych cel. Widok zdawał się wręcz niewiarygodny, biorąc pod uwagę fakt, ile osób było zaangażowanych w tę misję.
- Aż nie do wiary, że nas jest prawie dwudziestu, a więzień jeden – skomentował Sharen, gdy kroczył korytarzem w towarzystwie porucznika.
- Takie przepisy. Przestępców klasy S trzeba transportować oddzielnie – odparł K'yp. - Jak dla mnie poronione to wszystko. Tyle kasy władowane po to, żeby przewieźć takiego w miejsce, w którym można legalnie wykonać egzekucję. Jakby się nie dało na miejscu odstrzelić. Oszczędność czasu i pieniędzy podatników.
Trudno było się nie zgodzić, ale skoro już ustalono jakieś reguły, należało ich przestrzegać. Sharen cieszył się, że bierze udział w tym przedsięwzięciu i może się jakoś przysłużyć społeczeństwu.
Doszli do wielkich, pancernych drzwi i zatrzymali się. Tutaj znajdowała się cela, w której przewożono najgroźniejszych kryminalistów.
- A teraz słuchaj, bo to ważne – powiedział Klingon stanowczo. - Masz zrobić swoje i nic poza tym, chyba że zostaniesz poproszony. Nie rozmawiaj z więźniem, nie kombinuj. Jak będzie udawać zawał serca, czy jakiś atak, czy cokolwiek... Cholera, nawet gdyby nie udawała, nie robisz nic, póki nie otrzymasz wytycznych, bo może próbować różnych sztuczek. Rozumiesz?
- Tak. Pracuję w więzieniu od pół roku, więc miałem już do czynienia z mordercami.
- Pół roku? No to rzeczywiście w chuj – skomentował porucznik z sarkazmem i odpiął od paska blaszkę.
Przyłożył przedmiot do zamka i drzwi się otworzyły. Pierwsze drzwi. Dopiero teraz Sharen zdał sobie sprawę z ich grubości. Miały ponad ćwierć metra. A przed nimi stały kolejne. Tym razem młody lekarz musiał przyznać, że poczuł się zaskoczony. Nie spodziewał się aż takich zabezpieczeń. Cóż za potwór musiał kryć się w środku? Po raz pierwszy od rozpoczęcia misji Sharena przeszły go ciarki.
Tym razem porucznik K'yp wstukał kod i otworzyły się drugie drzwi, równie grube, co pierwsze. W niewielkim pustym pomieszczeniu, na krześle przytwierdzonym do ściany siedziała postać, a właściwie tkwiła przykuta. Jej korpus pętał kaftan bezpieczeństwa, który do tego obwiązano łańcuchami. Głowę miała pochyloną, tak jakby spała, a długie blond włosy zasłaniały twarz i ramiona. Co ciekawe kobieta w żadnym calu nie przypominała siłaczki. Była średniego wzrostu i dość drobna. Sharen przez chwilę stał bez ruchu i wpatrywał się w nią z mieszanką przeróżnych emocji. Owszem, widywał już morderców, ale ta sytuacja, to było coś nowego. Coś, na co nie do końca zdołał się przygotować mentalnie.
Porucznik podszedł do kobiety, chwycił ją za włosy i uniósł jej głowę, odsłaniając twarz. Twarz delikatną i łagodną z na wpół przymkniętymi powiekami.
- Wiem, że dobrze ci się drzemie, Oczko, ale pora wziąć lekarstwo – oznajmił z przekąsem Klingon.
Sharen otrząsnął się z letargu i otworzył apteczkę. Napełnił dozownik płynem i nałożył jednorazową igłę.
- Buzia aniołka, co? Dałbyś wiarę? - rzucił porucznik, wciąż trzymając kobietę za włosy. Ta zdawała się całkowicie nieobecna, wręcz otumaniona.
Sharena nie dziwił jej stan. Musiano podawać jej preparat dwa razy na dobę, żeby utrzymać ją w ryzach. Nachylił się nad nią, odgarnął jej włosy z szyi i zaaplikował środek. Poszło szybko i gładko. Bał się, że jeśli jego praca tutaj będzie ograniczać się tylko do tego, to zanudzi się przez te dziesięć dni. Na szczęście miał dobrze zaopatrzone laboratorium.
- Mogę pobrać próbkę krwi? Prowadzę badania nad genami morderców i...
- Nie krępuj się.
Po otrzymaniu przyzwolenia Sharen szybko się uwinął, spakował swoje rzeczy i był gotów do wymarszu. Może i dostał to, czego chciał, ale cieszył się, że opuszcza tę upiorną celę. Miał tylko nadzieję, że szybko się z nią oswoi.


Porucznik K'yp, chorąży Khellian oraz kapitan statku siedzieli przy stole i grali w karty. Sharena trochę zdziwiła ich beztroska, ale z drugiej strony cóż innego mieli do roboty? Komandosi czuwali tu tylko na wypadek problemów, które mogły nigdy nie nadejść, zaś rola Sharena ograniczała się do podawania zastrzyków dwa razy na dobę. Nie mógł narzekać na przepracowanie i oni za pewne też.
- Potrzebujesz czegoś, doktorku? - spytał K'yp na widok Sharena.
- Chciałem tylko sprawdzić, czy nie jestem komuś potrzebny.
- Czyżby nuda doskwierała?
Sharen zakłopotał się i nie odpowiedział.
- Doceń tę nudę. Uwierz mi, nie chcesz przygód z panią Oczko – skomentował Khellian.
- Właściwie to czemu wszyscy mówią na nią Oczko? - zaintrygował się lekarz.
- Dwadzieścia jeden – odparł spokojnie chorąży, nie odrywając wzroku od kart.
- Hmm?
- Tyle ma podbojów na koncie.
- Znaczy się... czystek etnicznych?
- Właśnie. Dwadzieścia jeden planet wyczyszczonych z ludności rdzennej i sprzedanych jakimś pojebom.
Najbardziej Sharena uderzyło to, że Khellian o wszystkim wypowiadał się z takim spokojem, jakby to się już stało jego chlebem powszednim.
- Chorąży jest ekspertem od Oczko. Trochę chora fascynacja – zauważył z przekąsem Klingon.
- Nazwałbym to zawodową dociekliwością, sir.
- Czy zawodowa dociekliwość obejmuje znajomość rozmiaru stanika? - zaśmiał się kapitan.
Sharen stwierdził, że nic tu po nim. Wolał porobić coś konstruktywnego. Co prawda analizę krwi chciał sobie zostawić na później, jak już naprawdę braknie mu zajęć, ale wyglądało na to, że plany się zmieniły.


Praca, cudowna praca. Nie wszyscy swoją lubili, ale Sharen należał do tych, którzy zakochali się w zawodzie, który wykonywali. A gdy nie miał pacjentów pozostawały mu próbki i laboratorium. Mało kto mógł zrozumieć jego fascynację analizowaniem, oglądaniem i badaniem, ale dla niego było to coś porównywalnego z czytaniem dobrego kryminału. Znajdował poszlaki, łączył fakty, poszukiwał odpowiedzi i niekiedy je otrzymywał. Jedna kropla krwi potrafiła odkryć przed nim niezbadanie tajemnice i zdradzić znacznie więcej, niż najlepiej napisana biografia. Sęk w tym, że nawet gdy nieustępliwie dążymy do poznania prawdy, może ona okazać się tak przerażająca, że wolelibyśmy jej nie znać.
- Poruczniku!!!
Sharen wpadł na mostek zdyszany, a na jego twarzy malował się obraz skrajnej trwogi. Uniósł w dłoni tablet i potrząsnął nim nerwowo, jakby chcąc dać coś do zrozumienia, nim zdąży złapać oddech i cokolwiek powiedzieć.
- Zbadałem krew... Niedobrze... Jest w niej spore stężenie rtęci... - wydyszał.
- Zaraz... Wpadasz w panikę, bo odkryłeś, że baba, którą wieziemy ukatrupić czymś się przytruła? - zdziwił się K'yp.
- Nic nie rozumiecie... Rtęć niweluje działanie antyenergetyka... To nie może być przypadek... Musiała przewidzieć, że może zostać złapana i... Słyszałem o takich, co potrafili truciznę między zębami ukryć, żeby nie wyśpiewać nic, jak ich złapią... Ale w tym przypadku...
Większość osób wciąż wpatrywała się w Sharena z zaskoczeniem i niedowierzaniem, ale chorąży Khellian jako pierwszy się zreflektował i zerwał na równe nogi.
- Wykonywała misje dla wywiadu, na pewno nauczyła się takich sztuczek – syknął wściekle.
K'yp na razie zachowywał spokój, ale zadziałał szybko i sprawnie. Poprawił słuchawkę komunikatora na swoim uchu.
- Monitoring, jak tam sytuacja? Odbiór.
Wszyscy wpatrywali się w porucznika w skupieniu, jak na szpilkach oczekując werdyktu.
- Dzięki, bez odbioru. - Klingon szybko załatwił sprawę. - Mówi, że nic się nie dzieje, ale lepiej to sprawdzić.
Choć Sharen wciąż się bał, poczuł się trochę lepiej widząc, z jakim opanowaniem i sprawnością działa porucznik. Dwóch uzbrojonych po zęby komandosów zostało wysłanych na zwiady, reszta zaś na razie cierpliwie czekała.
- Jak bardzo ta rtęć niweluje działanie tego gówna, co jej podajesz? - spytał K'yp lekarza.
- Trudno powiedzieć, zależy od osobnika, od metabolizmu... Na pewno nie niweluje go całkowicie. Zbyt duża dawka rtęci zabija, ale... Nie rozumiem, jak mógł nikt nie zauważyć objawów zatrucia.
- Wiesz... jak chcesz przede wszystkim, żeby więzień się nie wyrywał, to nie bawisz się w kompleksowe badania, tylko faszerujesz go czym się da i cieszysz się, gdy słania się na nogach.
Być może Sharen przesadził ze swoją histeryczną reakcją. Nie miał żadnego dowodu na to, że działanie antyenergetka zostanie osłabione na tyle, by więzień zdołał się oswobodzić. A nawet, gdyby się oswobodził, w tym stanie mógł nie poradzić sobie z oddziałem komandosów. Póki co wszyscy, poza lekarzem, wykazywali względny spokój. No i może jeszcze poza Khellianem, ale on sprawiał bardziej wrażenie wściekłego, niż przerażonego. Sharen starał się uspokoić. Jak na razie sytuacja była pod kontrolą.
- Do wszystkich: więzień się uwolnił! Powtarzam, więzień się uwolnił! - usłyszał nagle lekarz w komunikatorze.
Tyle by było z sytuacji pod kontrolą.


Wszystko działo się niezwykle szybko i powoli jednocześnie. Szybko, bo komandosi zbroili się z niezwykłą sprawnością i żwawością. Powoli, bo dla Sharena czas, jakby się wydłużył. Całe otoczenie zdawało się wręcz surrealistyczne. Czy to mu się śniło? Niektóre fakty wciąż ledwo docierały do jego świadomości. Kiedy zgłosił się do tej misji, brał różne możliwości pod uwagę, ale teraz jego umysł nie potrafił zaakceptować tego, co się dzieje. A działo się naprawdę, bez względu na to, jak nierealistyczne wydawało się to Sharenowi.
Nigdy nie widział takiej ilości broni. Miotacze, które dzierżyli komandosi przypominały bardziej przenośne działka, niż karabiny. Aż trudno było sobie wyobrazić, że potrafili je podnieść z taką łatwością. A jeszcze trudniej, że potrzebowali takiego uzbrojenia przeciwko jednej osobie.
- Musisz iść z nami. Mogą być ranni – oznajmił stanowczo porucznik i wyrwał Sharena z transu.
Wszystko do niego docierało, wykonywał polecenia bez mrugnięcia okiem, ale wciąż czuł się tak, jakby śnił. Może dlatego nie bał się już tak bardzo. Po prostu nie do końca umiał objąć umysłem to, co przed chwilą się wydarzyło.
Porucznik wychylił się ostrożnie i dał znać, że droga wolna. Szli powoli, przez ciemny więzienny korytarz, rozświetlając drogę latarkami wbudowanymi w miotacze, i dopiero teraz Sharen zaczął w pełni odczuwać, czym jest prawdziwa trwoga. Gdy zobaczył te puste cele, skupienie na twarzach komandosów, kropelki potu na czołach, strach spadł na niego niczym meteoryt. W ustach zrobiło mu się sucho, serce podeszło mu do gardła, a kończyny zaczęły drętwieć i już tylko resztkami silnej woli zmuszał je do posłuszeństwa.
Dotarli pod drzwi celi. Były otwarte, nie wyważone. Porucznik wszedł pierwszy, trzymając palce na spuście. Skinął na resztę. Sharen przełknął ślinę. Serce mu waliło. Przemógł się. Zrobił krok. Jeden. Drugi. Trzeci. I kolejne drzwi. I kolejny krok. Jeden. Drugi. Trzeci. A serce waliło dalej. Łup. Łup. Łup. Następny krok. Jego zawodowy profesjonalizm zwyciężył ze strachem. Podbiegł do dwójki leżących bez ruchu mężczyzn. Nie potrzebował dużo czasu na postawienie diagnozy.
- Ten ma przetrącony kark. Natychmiastowa śmierć. Ten... - Sharen zauważył wielką dziurę w brzuchu żołnierza. - Prawdopodobnie zginął od broni tego drugiego.
- Zasłoniła się nim – rzucił Khellian ponuro.
I znowu Sharen miał wrażenie, że śni. Nie rozumiał, jak drobna, osłabiona kobieta mogła powalić w ten sposób dwóch uzbrojonych mężczyzn.
- Spójrzcie.
Klingon wlepiał wzrok w sufit. Sharen uniósł głowę i przeszył go niepokojący dreszcz, gdy zauważył nad sobą sporych rozmiarów dziurę. Porucznik skierował tam strumień światła. Gołe okablowanie i przeróżne przewody straszyły swoją ascetycznością.
- Szyb wentylacyjny. Niezła kryjówka – skomentował Khellian.
Choć w jego głosie znać było podziw, wcale nie wyglądał na zadowolonego. Jak wszyscy pozostali.


K'yp zrzucił wszystko ze stołu i rozłożył plan statku. Wyglądał dość skomplikowanie, ale bez niego nie dało się opracować strategii. Sharen siedział na uboczu i dopiero po dość długiej chwili złapał się na tym, że intensywnie obgryza paznokcie. Nie pamiętał nawet, kiedy to robił po raz ostatni. Natychmiast wepchnął rękę do kieszeni. Nie był tchórzem. Oni jakoś sobie radzili, on też potrafił. Jego strach, nie ważne, jak duży by nie był, musiał pozostać w ukryciu. Sharen łaknął przygody, to ją dostał. Pod żadnym pozorem nie mógł okazać słabości.
- Rozdzielimy się. Musimy złapać sukę, póki jest osłabiona – stwierdził porucznik.
- Akurat w jej przypadku nie siłą bym się przejmował. Jest zajebiście szybka i zajebiście cwana. Będzie stosować dywersję i atakować z ukrycia. Jak się nie pospieszymy, to zacznie nas wykańczać jeden po drugim – zauważył Khellian i przeładował broń.
- My ją wykończymy pierwsi.
Sharen naprawdę chciałby umieć podzielać optymizm porucznika.
- Straciliśmy kontakt z bazą. Musiał paść nadajnik – oznajmił nagle łącznościowiec.
- Co, kurwa? - Klingon nie wyglądał już na tak beztroskiego.
Khellian wskazał palcem na plan.
- Tutaj. Pewnie rozwaliła połączenie z anteną. Mówiłem, że jest zajebiście cwana.
Nie, nie mógł okazać słabości. Ani strachu. Przecież sam tego chciał. Sam chciał. Będzie dobrze. Wiedzą, co robią. Wyjdzie z tego cało, bo zawsze mu się udawało. Dostawał to, czego chciał. Będzie dobrze. Wdech, wydech. Wdech, wydech. Wcale się nie boi. Da radę. Tak, Sharen w to wierzył.
- Masz się zamknąć w swoim laboratorium i z niego nie wychodzić, chyba że ci powiem – rzekł do niego K'yp z pełną stanowczością. - Łap. - Rzucił mu zwykły fazer. - To niewiele, ale chociaż poczujesz się bezpieczniej.
Nie chciał zamykać się w laboratorium. Nie chciał zostawać sam. Tylko nie sam. Ale to był rozkaz. Nie stawiał się. A gdy już znalazł się w środku... Ten strach, co za paraliżujące, okropne uczucie. Ale Sharen nie zamierzał się mu poddać. Cały czas walczył ze swoimi emocjami i powtarzał sobie, że da radę. Zawsze miał silną wolę. Musiał się opanować. Wdech, wydech. I znowu.
Poczuł się lepiej. Skoro umiał zapanować nad swoim umysłem, to umiał też nad emocjami. Wciąż się bał, ale względnie trzymał je na wodzy. Początkowy paraliż mijał. Tylko ta cisza. Cisza była najgorsza. I trwała tak niesamowicie długo. Właśnie, ile tak właściwie tu siedział? Nawet nie patrzył już na zegarek. Ale miał wrażenie, że minęło naprawdę dużo czasu. Cała wieczność. A on siedział dalej i czekał. Czekał na jakiekolwiek informacje, na jakiekolwiek znak życia, na cokolwiek. I wciąż tylko cisza.
Coś usłyszał. Dochodziło z góry. Jakby kroki. Chwycił fazer trzęsąca się ręką i wybiegł z laboratorium. I szybko zdał sobie sprawę, że sprzeciwił się rozkazom. Ale nie mógł tak dłużej, to samotne wyczekiwanie doprowadzało go do szału. Co jeśli inni go potrzebowali, ale nie mogli się z nim skontaktować? Co jeśli zostali ranni? Przecież był lekarzem, ratował ludzi, a nie przesiadywał bezczynnie. Coś musiał zrobić.
Znowu nastała kompletna cisza. Kiedy był mały zwykli z bratem opowiadać sobie w nocy straszne historie. I często łapał się na tym, że gdy leżał w ciemności, nie mogąc zasnąć, przerażało go to znacznie bardziej, niż opowiastki o potworach. Nienawidził ciszy.
Przeszedł korytarzem kilka kroków. Nawet nie do końca wiedział co robić, dokąd się udać, ale nie chciał stać w miejscu. Więc się poruszał. Powoli, niepewnie, z wahaniem, jednak brnął do przodu. Póki jego uszu nie doszedł nagły stukot. Podskoczył jak oparzony i odwrócił się gwałtownie. Na szczęście nie wystrzelił. Sierżant Hannam siedziała pod ścianą i trzymała się za krwawiący na zielono prawy bok. Sharen natychmiast do niej podbiegł i przyjrzał się ranie.
- Co się stało? - spytał z trwogą.
- Suka... - wydyszała Romulanka. - Khellian miał rację...
Sharen pomógł kobiecie wstać i zabrał ją do ambulatorium. Na chwilę zapomniał o rozgrywającym się tuż obok horrorze i skupił się na swojej pracy. Na szczęście rana nie okazała się zbyt głęboka. Podał Romulance znieczulenie i założył szwy.
- Mój komunikator szlag trafił. Muszę znaleźć porucznika – rzekła Hannam.
- Z taką raną nie należy szarżować – skomentował Sharen, kończąc zakładać opatrunek.
- Nie ma sprawy. Położymy się razem i będziemy czekać, aż nas pozabija – odgryzła się kobieta i wstała.
Nie zważając na protesty medyka, chwyciła broń i wyszła. Sharen ani myślał znowu zostawać sam, pomijając fakt, że nie mógł spokojnie patrzeć, jak jego pacjentka wraca na pole boju wbrew jego zaleceniom. Pobiegł więc za nią, ponownie zapominając o niebezpieczeństwie, które otaczało go ze wszystkich stron. Zatrzymał się, gdy zauważył, że Romulanka stoi bez ruchu i nasłuchuje.
- Co się...
- Ciiii.
Sharen nic nie słyszał, ale to go wcale nie uspokoiło. Romulanie mieli czulszy słuch. Na pewno coś się stało, coś nadciągało, a on nawet nie wiedział co. Znowu poczuł, że ciało zaczyna mu drętwieć, a serce dudnić. Teraz słyszał tylko jego łomot i Hannam bez wątpienia też. Przełknął ślinę. Zacisnął pięści. Czemu nagle zrobiło się mu tak gorąco?
Łup! Metalowy fragment sufitu spadł na podłogę z wielkim hukiem, odsłaniając kawałek szybu wentylacyjnego. Sharen zastygł i poczuł, jak serce podchodzi mu do gardła. Miał wrażenie, że z góry wypadnie zaraz na niego jakieś przerażające monstrum, ale nic takiego się nie stało. Nic a nic. Romulanka skierowała broń w stronę dziury i położyła palec na spuście.
Łup! Spadł kolejny odłamek, tym razem kilka metrów dalej. Hannam zrobiła parę kroków, cały czas gotowa do strzału. Łup! Runął następny. A potem kolejny. I kolejny. I kolejny...
- Pokaż się, kurwo! - wrzasnęła Romulanka i zaczęła strzelać w sufit na oślep.
Zaś Sharen stał bez ruchu. Myślał o ucieczce, ale ogarnął go taki paraliż, że nie był w stanie zrobić ani kroku.
Łup! Dostał odłamkiem w głowę. Wszystko znikło.


Bolało. Przez pierwszy moment Sharen nie był pewien, czy w ogóle powinien się ruszać. Pamiętał, jak dostał w głowę. Mogło dojść do wstrząsu mózgu. Ale z drugiej strony, co miał robić? Leżeć i czekać, aż mu się polepszy? Podniósł się bardzo powoli, oparł na przedramionach i pierwsze, co zauważył, to czerwień. Umarł? Trafił do piekła? Nie, to korytarz jarzył się na czerwono. Zasilanie awaryjne. Coś musiało się stać.
Usiadł i dokładnie wymacał swoją głowę. Bolało jak cholera. Nabił sobie rekordowego guza, ale nie krwawił. Dobrze. Wstał. Trzymał się na nogach bez większego problemu. Jeszcze lepiej. Rozejrzał się dookoła. Wokół postrzępionych odłamków poszycia leżała sylwetka Romulanki. Sharen podbiegł do niej i sprawdził tętno. Nie żyła.
- Szlag!
Był zdenerwowany. Wściekły, zrozpaczony i zrezygnowany. A do tego cisza. Teraz zdawała się jeszcze straszniejsza, niż wcześniej.
Zaczął iść. Na razie powoli, ostrożnie, potem coraz szybciej, co raz bardziej nerwowo, aż rzucił się pędem w stronę mostka. Wpadł do środka i przystanął. Nie żyli, kapitan, łącznościowiec, wszyscy, którzy się tu znajdowali. Upewnił się. Liczył na to, że wykryje u kogoś choćby słaby puls, ale nie. Było już za późno. I wtedy dotarło do niego coś jeszcze. Ekran wciąż działał, ale to, co pokazywał, nie było przestrzenią kosmiczną. Woda, błękitna woda, ryby, dno, roślinność... Światło tu dochodziło, nie mogło być bardzo głęboko.
- Jesteś lekarzem, prawda? - usłyszał nagle damski głos.
Zamarł. Na chwilę wstrzymał oddech, a dłonie mu zadrżały. Kto? Ona? Odwrócił się bardzo powoli. Zaschło mu w ustach.
Tak, stała tam, ubrana w granatowy, więzienny kombinezon. Nawet w tej poświacie nie wyglądała upiornie, ale jej widok sparaliżował go tak, jakby ujrzał potwora. Zauważył, że jej lewe ramię pokrywa wielka, wypalona rana. Za pewne po wystrzale z miotacza.
- Napraw mnie – rzekła kobieta beznamiętnie.


Nie mógł uwierzyć, że jej pomaga, ale jakby na to nie patrzyć, jego powinność lekarska w założeniu miała obejmować każdego. Pomijając fakt, że nie chciał skończyć, jak pozostali i wolał się nie sprzeciwiać. Pytanie, co dalej? Co, jak przestanie być jej potrzebny? Nic dziwnego, że zakładał opatrunek bardzo powoli. A ona nawet nie drgnęła. Siedziała bez ruchu, patrzyła się przed siebie, a jej twarz przypominała wyzutą z emocji maskę.
- Wszyscy nie żyją? - spytał młodzieniec drżącym głosem.
- Tak.
- Czemu mnie oszczędziłaś?
- Nie stanowisz zagrożenia.
Spodziewał się nieco innej odpowiedzi. Taka powinna go ucieszyć, ale niestety nie miał żadnych podstaw, by wierzyć Oczko.
Skończył i o dziwo żył dalej.
- Co się stało? - spytał już nieco pewniej.
- Kapitan chciał włączyć autodestrukcję, ale powstrzymałam go, nim wpisał kod. Niestety zdążył spuścić całe paliwo. Włączył się automat i przywlokło nas tu na silnikach awaryjnych. Ledwo przywlokło.
No tak, musieli spaść do jakiegoś morza albo jeziora. W tej chwili Sharen sam nie wiedział, czy miał wielkie szczęście, czy nieszczęście. Chyba jedno i drugie po trochu.
- Co dalej? - spytał z przestrachem.
Nie był pewien, czy chce znać odpowiedź.
- Musimy opuścić statek, nim skończy się powietrze.
- Musimy?
Zaintrygowało go, że użyła liczby mnogiej.
- Jak chcesz możesz zostać tutaj. Mnie to obojętne – odparła oschle.
- Nie, nie... Pójdę z tobą.
- Świetnie. Nie lubię samotności.
Był pewien, że wyczuł nutkę sarkazmu w jej głosie. Sytuacja wydawała mu się wręcz kuriozalna. On na obcej planecie z morderczynią. Poniekąd z własnej woli. Brzmiało to jednak lepiej, niż pewna śmierć na pokładzie. Nie ważne, jaką decyzję by podjął, dobry wybór po prostu nie istniał.
- Zbierzesz zapasy i leki. Ja zajmę się resztą. Tylko nie bierz żadnej broni. Nie chcę, żeby cię kusiło – powiedziała kobieta i wstała.
Sharen cały czas żywił cień nadziei, że to wszystko mu się śni. Że zaraz obudzi się w ciepłym łóżku, a to wszystko będzie tylko mętnym wspomnieniem. Ale czas upływał i nic takiego nie następowało. Wprost przeciwnie, sytuacja, w której się znalazł zdawała się coraz bardziej realna. Kiedy pakował zapasy nawet nie myślał już o panice i śmierci. Myślał tylko o tym, żeby przetrwać. Z Oczko, czy bez, musiał sobie jakoś poradzić.
- Gotowy?
Kobieta stanęła przed nim z plecakiem. Włosy spięła w kok. Gdyby nie workowaty uniform i beznamiętny wyraz twarzy, sprawiałby wręcz wrażenie uroczej.
- Tak – odparł.
Woda była lodowata, ale jakoś to przebolał i zdołał wypłynąć na powierzchnię. Ucieszył się, gdy zdał sobie sprawę, że ląd znajduje się niedaleko.
Obrazek

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford
Posty: 1796
Zobacz teksty użytkownika:

[ST/DBZ] Potwór

Post#2 » 13 lut 2016, o 01:29

Wiedz, że przeczytałem.
Nie za bardzo wiem jak skomentować ten tekst. Z jednej strony jest go dużo, a ja ostatnio nie mam chęci czytania dłuższych form, z drugiej ten utwór mnie naprawdę wciągnął.
Jeden kłopot z mojej strony, nie lubię ST, wynika to z faktu, że mam współlokatora, który jest fanem Gwiezdnych Wojen i przez niego jestem wciągnięty w inne uniwersum. Star Treka obejrzałem, może jeden, dwa filmy i tylko kojarzę mniej więcej świat, który nie za bardzo mnie przyciąga. Są jakieś książki z tego uniwersum dostępne w Polsce? (wariat, woli książki od filmu - mówi głos w mojej głowie, chyba ten o numerze trzecim)
Co do DBZ, to bardzo mało dostrzegłem tutaj ze świata smoczych kul, być może będzie go więcej w pozostałych dwóch częściach. Czekam :D
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
Vampircia
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze
Posty: 223
Zobacz teksty użytkownika:

[ST/DBZ] Potwór

Post#3 » 13 lut 2016, o 10:49

Właściwie jedyne, co wzięłam ze świata DBZ i ST to rasy, więc to raczej taki naciągany fanfik i nastawiony na czytelników nie siedzących w tych fandomach. Cieszę się, że przeczytałeś mimo że długie. Cóż, 90% tego, co piszę jest długie. A co do książek w Polsce, to niestety nie wiem.
Obrazek

agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu
Posty: 1960
Zobacz teksty użytkownika:

[ST/DBZ] Potwór

Post#4 » 13 lut 2016, o 16:02

DuralT pisze:Wiedz, że przeczytałem.

Dural, Ty masochisto!

Vampircia pisze:Na taki moment Sharen czekał od chwili, gdy zaczął studiować medycynę.

czekać od chwili... - no nie wiem, jakoś mi dziwnie brzmi.
A może: czekał odkąd zaczął studiować?

Vampircia pisze:niż większość jego kolegów po fachu.

Po jakim fachu?

Vampircia pisze:Podczas gdy ich marzeniem były ciepłe posadki w renomowanych szpitalach, on łaknął nietypowych wyzwań.

Ja bym zamieniła. takie mam wrażenie, że lepiej brzmiałoby składniowo.

Vampircia pisze:Takich, o których mógłby w przyszłości opowiadać dzieciom i wnukom - PRZECINEK?- pewien, że uda mu się wzbudzić niemałe zainteresowanie.

Nie jestem pewna, jak masz okazję gdzieś to sprawdzić, to sprawdź.

Vampircia pisze:, idea niesienia pomocy innym przyświecała mu w szczególności,

Czemu mu w szczególności?

Chyba nie przeczytam następnego akapitu...

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford
Posty: 1796
Zobacz teksty użytkownika:

[ST/DBZ] Potwór

Post#5 » 13 lut 2016, o 16:06

agathas pisze:
DuralT pisze:Wiedz, że przeczytałem.

Dural, Ty masochisto!


Po prostu, nie jestem tak wyczulony na błędy jak ty. Ja po prostu się dobrze bawię czytając teksty, a ten mnie wciągnął. Gdy tekst mnie wciąga, zakładam hełm ignorancji błędów stylistycznych z dodatkowymi modułami interpunkcyjnym i ortograficznym. Skupiam się wtedy tylko na fabule.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo?
— Navigare necesse est, vivere non est necesse.
Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu
Posty: 1960
Zobacz teksty użytkownika:

[ST/DBZ] Potwór

Post#6 » 13 lut 2016, o 16:08

Ogólnie masochisto, a nie w tym konkretnym przypadku.

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu
Posty: 885
Zobacz teksty użytkownika:

[ST/DBZ] Potwór

Post#7 » 13 lut 2016, o 17:29

Przeczytałam.I właściwie to mi się podoba,o ile nie zrobisz z tego jakiegoś romansu...byłabym niepocieszona.Nie,żebym nie lubiła od czasu do czasu poczytać coś romantycznego,ale po pierwsze bohater jest lekarzem,byłoby szkoda zmarnować bohatera i zrobić z niego amanta:),żartuję,ale ogólnie chodzi mi o to,że ja uwielbiam bohaterów którym się chce analizować krew...analizować cokolwiek w sensie medycznym.Mam nadzieję,że ta analiza,na razie skromnie opisana, nie odejdzie w zapomnienie,właśnie,o zgrozo!kosztem romansu.Nie rób tego!Podoba mi się twój styl,dialogi wychodzą naturalnie.Z wielką przyjemnością przeczytałam,intryguje mnie ta kobieca postać,w ogóle kupiłaś mnie rtęcią.Zostaję!

Awatar użytkownika
Vampircia
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze
Posty: 223
Zobacz teksty użytkownika:

[ST/DBZ] Potwór

Post#8 » 13 lut 2016, o 17:54

Nie wiem, czy będzie co analizować, bo to w sumie dość krótki (jak na mnie) fanfik, ale cieszę się, że jest zainteresowanie, nawet jeśli nie każdemu się podoba.
Obrazek

Awatar użytkownika
Vampircia
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze
Posty: 223
Zobacz teksty użytkownika:

[ST/DBZ] Potwór

Post#9 » 16 lut 2016, o 21:24

Potwór - część 2/3

Ogień wesoło skwierczał, dając namiastkę bezpieczeństwa. Prawie jak na biwaku. Na biwaku z potworem. Ściemniło się tu szybko i Sharen nawet nie zdążył przyjrzeć się obliczu planety, na której wylądowali. Wiedział tylko, że nie jest tu zbyt ciepło.
Oczko bez najmniejszego skrępowania rozebrała się do rosołu i powiesiła przemoczone ubranie na kiju wbitym w ziemię, tak, by przeschło. Sharen odruchowo odwrócił wzrok. Był lekarzem, nagość stanowiła dla niego chleb powszedni, a jednak w tej sytuacji uznał to za wyjątkowo krępujące. Najwyraźniej ona miała zupełnie inne pojęcie wstydu. Usiadła na kocu, po drugiej stronie ogniska i wygrzebała z plecaka dwie puszki z napojem. Jedną rzuciła Sharenowi.
- Wody mamy tu pod dostatkiem, więc nie musimy racjonować – wyjaśniła.
Spojrzała na niego. Bez wątpienia zauważyła, jak trzęsie się z zimna.
- Jesteś lekarzem, więc zakładam, że wiesz, co to hipotermia.
Domyślił się do czego pije. Sęk w tym, że głupie przyzwyczajenia i uwarunkowania kulturowe potrafiły czasami przyćmić wolę przetrwania i zdrowy rozsądek. Ale nie w jego przypadku. Nie zamierzał zginąć tu, jak jakiś nieprzystosowany kretyn. Zdjął mokre ubranie, zasłonił krocze i usiadł. Przy ogniu było ciepło. Naprawdę przyjemnie. Pomijając fakt, że cała sytuacja zdawała mu się jeszcze bardziej kuriozalna niż do tej pory.
Oczko otworzyła napój i wzięła łyk. Wyglądała na tak spokojną i opanowaną, że Sharena aż to przerażało. On przeżywał koszmar, a dla niej był to chyba dzień, jak co dzień.
- Opowiedz o sobie – rzuciła niespodziewanie, a że jej głos zdawał się odrobinę mniej beznamiętny, Sharen się zdziwił.
- To znaczy... Co?
W tej chwili niewiele słów przychodziło mu do głowy. Nie zdążył się nawet oswoić z sytuacją, w której się znalazł.
- Masz rodzinę?
- Uh... no.
- Żonę?
- Nie... Dziewczynę.
- Rodzeństwo?
- Brata.
I nastała cisza. Ona przestała zadawać pytania, a on naprawdę nie wiedział, co mógłby jeszcze powiedzieć. Prawdę powiedziawszy, mimo że nie lubił ciszy, nie za bardzo miał ochotę na rozmowę. O czym niby mógł rozmawiać z nią? Samo jej towarzystwo było dlań skrajnie niekomfortowe.
- Boisz się.
Jakby czytała mu w myślach.
- Wyrżnęłaś całą załogę.
- Nie miałam wyjścia. Jeszcze się przekonasz, co to wola przetrwania.
- Dwadzieścia jeden planet, to też była wola przetrwania?
Przeszyła go przenikliwym spojrzeniem. Aż zadrżał. Po co w ogóle się odezwał?
- Można tak powiedzieć – odparła ze spokojem i napiła się.
Nie wyglądała na wściekłą, ale kolejnego pytania już nie zadał. Nie rozumiał jej i nie sądził, by w ogóle mógł zrozumieć kogoś takiego, jak ona.
- Widzisz, Sharen... Wola przetrwania to dość szerokie pojęcie. I przekonasz się o tym szybciej, niż myślisz, bo może nam być dane spędzić tu naprawdę dużo czasu. A jak spędzisz tu wystarczająco dużo czasu... W dziczy, zdany na siebie... To ani się obejrzysz, a będziesz robić rzeczy, które kiedyś by ci nawet do głowy nie przyszły.
Mógłby przysiąc, że się uśmiechnęła. Ale nie był to rodzaj uśmiechu, który chciałby zobaczyć.
- Myślisz, że nikt nas nie znajdzie? - wymamrotał.
- Straciliśmy łączność daleko stąd. Pewnie będą szukać, ale może im to zająć sporo czasu.
- A jak znajdą?
Zapomniał o najważniejszym. Przecież ona miała zupełnie inne priorytety, jak on. Na pewno nie chciała zostać odszukana.
- Zabijemy ich i zajebiemy im statek. Wiem, brzmi prosto, ale takie nie będzie.
- My?
I znowu ta liczba mnoga. Nie przypominał sobie, żeby stał się jej pomocnikiem. Wspólna chęć przetrwania to jedno, ale to...
- Ujmę to tak: masz dwa wyjścia. Możesz być moim sprzymierzeńcem, albo moim wrogiem. Które wybierasz?
Zmarszczył brwi. No tak. Nie dała mu zbyt wielkiego pola manewru. Nie miał przeciw niej najmniejszych szans, widział, do czego jest zdolna, więc jeśli chciał przeżyć, musiał się z nią sprzymierzyć. Mógł ewentualnie próbować ją wykiwać, ale nie był pewien, czy ryzyko jest tego warte.
- A jeśli ci pomogę i uda nam się stąd wydostać, puścisz mnie wolno?
- Bez mrugnięcia okiem.
Nie wiedział, ile warte jest jej słowo, ale to jedyne, co miał.


Planeta nie wyglądała zbyt przyjaźnie. Gleba miała tu czerwonawy kolor, a większość okolicy pokrywały równie rdzawe skały. Roślinność występowała niezbyt licznie, a lokalnej fauny uświadczyli także niewiele. Dziwne, biorąc pod uwagę bliskość jeziora. Nabrali więc wody i postanowili poszukać innych terenów, z nadzieją, że znajdą coś, co w jakiś sposób mogłoby się im przydać.
- Muszę to zbadać.
Sharen zatrzymał się przy krzaku pokrytym małymi, czarnymi owocami. Wyjął skaner, zbliżył go do rośliny i nacisnął wyświetlacz. Urządzenie wydało nieprzyjemny, mechaniczny dźwięk.
- Pięknie. Woda musiała go uszkodzić – rzekł ze zdenerwowaniem lekarz.
Kobieta jak gdyby nigdy nic zerwała garść owoców i wepchnęła sobie do ust.
- Mogą być trujące! - wrzasnął Sharen.
- Ufam instynktowi.
Lekarz nawet nie skomentował. Szybko zajrzał do torby, żeby upewnić się, czy spakował jakieś leki na obecność toksyn w organizmie. Coś tam miał. Uniósł głowę i zdał sobie sprawę, że jego przymusowa towarzyszka zniknęła.
- Oczko?! Gdzie jesteś?! - krzyknął zaniepokojony.
- Mam na imię Ti Pring! - odpowiedział mu głos dochodzący z góry.
Nie sądził, że ujrzy ją w powietrzu, ale w ciągu ostatniej doby widział już tyle, że chyba nic nie powinno go dziwić.
- Idź do tego wąwozu! Coś tam zauważyłam! - dodała.


Miejsce przypominało pobojowisko. Kiedyś musiała to być wioska. Teraz wyglądała, jak zbieranina białych kości i potłuczonych, glinianych skorup. Sharen przykucnął i podniósł z ziemi podłużną czaszkę. Nie znał tej rasy, nie znał tej planety. Wszystko zdawało się tak tajemnicze i upiorne, że aż ciarki przechodziły po plecach. Co tu się wydarzyło, na Boga? Kiedy się wydarzyło? Na pewno nie wczoraj, ale to akurat nie stanowiło zbytniego pocieszenia.
- Masz jakiś pomysł, co ich zabiło? - zwrócił się do Ti Pring.
- Trudno powiedzieć. Może wrogie plemię?
- Wrogie plemię? Myślisz, że tu są jakieś wrogie plemiona?
Nie ważne, jak bardzo Sharen chciał trzymać fason, tym razem strachu po prostu nie umiał ukryć. Utknął na obcej planecie, sam na sam z morderczynią i być może wrogim plemieniem na karku. Tylko czubek by się nie bał.
- Skąd mam niby wiedzieć? - warknęła kobieta.
- Ale poradziłabyś sobie z nim, jakby co?
- Nie wiem. Może.
- Jak to może? Masz dwadzieścia jeden planet na koncie!
Nie mówiąc już, że wykończyła całą załogę transportowca. Nie chciał o niej myśleć, jak o swoim obrońcy, ale innego pod ręką nie było.
- Myślisz, że zawsze szło, jak po masełku? Uwierz mi, we wszechświecie jest mnóstwo istot dużo silniejszy ode mnie.
Wolał tego nie wiedzieć.
- Dobre miejsce na obóz.
Tego również wolał nie wiedzieć.
- Tutaj?
- A co? Boisz się duchów?
Sharen zamilkł. To nie był dobry moment na okazywanie słabości. W zasadzie żaden nie był dobry. Nie przy niej.
- Zostań tu. Poszukam jakiegoś drewna na opał – oznajmiła Ti Pring.
I znowu miał ochotę coś powiedzieć, ale się powstrzymał. Dziwne. Tutaj z dwojga złego wolał przebywać z nią, niż sam. Ale nie mógł wiecznie zdawać się na nią. Był mężczyzną, do cholery. Potrafił radzić sobie bez niczyjej pomocy. A na razie miał tylko siedzieć i czekać, raczej nic trudnego. Sięgnął do plecaka i wyjął oijnab, dość popularny instrument strunowy. Niby miał zabrać tylko jedzenie i leki, ale ta zabaweczka zajmowała tak niewiele miejsca, że co mu zależało? Muzyka przynosiła ukojenie. Dzięki niej może uda mu się nie zwariować.
Położył sobie instrument na kolanach i pociągnął za struny. Nie był w tym zbyt dobry, ale kilka prostych utworów umiał zagrać. Poczuł się prawie, jak cywilizowana istota.
- Chodź ze mną, coś znalazłam. - Przerwał mu głos Ti Pring.
Wyglądała na poruszoną. Po raz pierwszy widział u niej tyle emocji, więc sam się ożywił, zerwał na równe nogi i pognał za nią. Biegł wzdłuż wąwozu, w zasadzie samemu nie wiedząc, czy powinien się cieszyć, czy bać, aż zauważył, że coś wystaje z ziemi. Zatrzymał się. Ti Pring musiała ją świeżo rozkopać, bo dostrzegł obok płaski kamień, jak łopata. Jednak to, co odsłoniła... To był grób. Ten szkielet. Nie przypominał tamtych istot z wioski. Z ciała zostały tylko kości, ale zbroja armii friezeriańskiej zachowała się całkiem nieźle. Sharen przycupnął i przyjrzał się znalezisku. Nie mógł w to uwierzyć.
- Gdyby tylko mój skaner działał... Nie wiem co to za rasa, ale wygląda człowiekoidowato – stwierdził.
- To zbroja starego typu. Ze trzydzieści lat to tu leży – zauważyła Ti Pring.
- Czyli teorię z wrogim plemieniem chyba możemy wykluczyć – mruknął Sharen.
- Nie bądź taki posępny, jest z czego się cieszyć. To znaczy, że na tej planecie wciąż może być działająca kapsuła. A może nawet więcej niż jedna, bo sam ten koleś raczej się nie pochował.
- Zaraz... Nie żebym się na tym znał, ale... Czy takich planet się nie sprzedawało? Nie powinna tu być jakaś nowa cywilizacja, czy coś?
- Nie zawsze dochodziło do transakcji. Możliwe, że nikt nawet nie pamięta tego miejsca.
Nie ważne, jeśli to znalezisko rzeczywiście dawało nadzieję na wydostanie się z tego pustkowia, to reszta się nie liczyła.


Noc zapadała tu szybko, więc wrócili do obozu i rozpalili ognisko. Bez widoku na pobojowisko za ich plecami było tu prawie przytulnie. Siedzieli na kocach i jedli konserwy. Dobrze, że tym razem w ubraniu. Nawet zniknęło napięcie z poprzedniej nocy. Sharen domyślał się, że to przez dobre wieści i fakt, że powoli się przyzwyczajał. Myśl o możliwości rychłego wydostania się stąd tak podnosiła go na duchu, że prawie zapomniał, kim jest jego towarzyszka niedoli.
- Podasz mi ten oijnab? - spytała Ti Pring i odstawiła puszkę. - W takich chwilach tylko dwie rzeczy odróżniają nas od zwierząt.
- Jakie?
- Wrzątek i rzępolenie.
Eksperymentalnie pociągnęła za kilka strun. Zadowolona z brzmienia, spróbowała zagrać coś więcej. Sharen nie sądził, że dojdzie do tego wokal.

O Panie, nie jest to Twój raj,
O nie, o nie,
Nadzieję innym głupcom daj,
Tylko przetrwać chcę.
Chociaż już mi wystarczy,
Już dość, już dość,
Dam Ci jeszcze jedną szansę,
Potem wrócić chcę.

Gdzieś to już chyba słyszał, tylko w trochę innej wersji. Nie mógł uwierzyć, że nagle poczuł się tak błogo. Jakby walka o życie naprawdę zeszła na dalszy plan. Jednak dobrze zrobił, że zabrał ze sobą instrument. Nawet Oczko... Ti Pring wydawała mu się teraz taka ludzka. Na moment zapomniał o wszystkim, co go tak w niej przerażało.
- Opowiedz coś o sobie – wypalił nagle, poddając się nastrojowi.
Popatrzyła na niego zmieszana i zdawało się, że jej dawne beznamiętne ja powróciło.
- Imię: Ti Pring, rasa: pół Vulcanca, pół człowiek, stopień: podporucznik, numer identyfikacyjny...
- Nie, nie o takie coś mi chodziło – powstrzymał ją. - Chodziło mi o coś... No nie wiem... Co lubisz robić w wolnym czasie?
- Nie lubię mieć wolnego czasu.
- Czemu?
Ti Pring wydłubała nożem resztkę konserwy. Oblizała ostrze, oparła rękę o kolano i spojrzała niechętnie na Sharena.
- Wiesz... Gdybym tak strasznie chciała, żebyś mnie lepiej poznał, dokonałabym vulcańskiego zlania jaźni. Ale tego nie zrobię. Wolałbyś nie mieć w głowie tego, co ja, uwierz mi.
- Ale możesz powiedzieć...
- Nie mam w tej kwestii zbyt wiele do powiedzenia.
Rozmowa urwała się dość nagle. Sharen myślał, że udało się przełamać lody, ale chyba jednak nie do końca. Zabawne. Na początku nawet nie chciał próbować zrozumieć Ti Pring, a teraz był naprawdę ciekaw, co siedzi w jej głowie.
- Więc... Robiłaś to dla pieniędzy? - wypalił nagle.
- Co to, przesłuchanie?
Posłała mu zirytowane spojrzenie i po raz kolejny wyskrobała z puszki to, co zostało po konserwie. Otarła usta i zaczęła bawić się nożem.
- Chyba wiem, o co ci chodzi... Co chcesz usłyszeć – rzekła. - Że nie jestem tym, za kogo wszyscy mnie mają, że mam miękkie serce, że jestem ofiarą jakichś paskudnych manipulacji, że od samego początku zmuszano mnie do tego wszystkiego... Cóż... Rozczaruję cię. Sama podpisałam kontrakt z Friezą. Z własnej, nieprzymuszonej woli. Więc przykro mi, Sharen, ale obawiam się, że jestem właśnie tym potworem, za którego wszyscy mnie mają.
I wtedy Sharen, o dziwo, uśmiechnął się. Tak jakby sprawdziły się jego przewidywania.
- Wiem, że pół roku pracy w więzieniu to nie jest dużo – powiedział. - Ale spotkałem różne osoby. Różnych paskudnych zbrodniarzy. I wszyscy mieli cechę wspólną: żaden z nich nie uważał się za potwora. Nie widzieli niczego nieetycznego w swoich działaniach. Ale ty chyba masz sumienie i mam wrażenie, że zjada cię od środka.
- Idź już spać – usłyszał tylko oschłą odpowiedź.


Następnego dnia znaleźli jaskinię. Sharen miał pewne opory przed wejściem do środka, ale nie chciał być gorszy od Ti Pring, więc poszedł. Po pokonaniu niewielkiego korytarza dotarli do wnęki, a tam... Promienie słońca wpadały przez okrągły otwór w sklepieniu, oświetlając salę. Ten prowizoryczny komin prawdopodobnie nie powstał w sposób naturalny, biorąc pod uwagę fakt, że dokładnie pod nim znajdowało się palenisko. To jednak nie wszystko. Miejsce obfitowało w ślady bytności istoty rozumnej. Dookoła leżały naczynia i inne przedmioty mogące pochodzić z tubylczej wioski, a nawet prowizoryczne posłanie.
Ti Pring przykucnęła przy miejscu po ognisku i rozgrzebała popiół patykiem.
- Świeże – oznajmiła.
Sharen nie wiedział, czy to powód do radości, czy do strachu. Czuł się po prostu dziwnie. Nie żeby od początku swej przygody choć przez moment cokolwiek było normalne, ale tym razem po prostu zgłupiał. Żył tu ktoś jeszcze? Kto? Jeden z tubylców? Raczej nie. Zaczynał wzbierać w nim niepokój. Miał naprawdę złe przeczucia. Do tego nie pachniało tu najładniej.
- Idę się przewietrzyć – stwierdził.
Wyszedł na zewnątrz i... Łup! Nie zdążył nawet zauważyć skąd to nadeszło. Dostał solidnie w kark. Upadł. Nie stracił przytomności, ale ból sparaliżował całe jego ciało. Co to było? Co się dzieje? Spanikował. Rany, jak bolało. Wstać, musiał wstać. Zaczął się czołgać. Próbował się podnieść. Coś chwyciło go za łydkę. Podniosło.
- Nie... - jęknął.
Mężczyzna, który go trzymał był dość wychudzony, ale wysportowany i żylasty. Długie czarne włosy i równie długa broda sprawiały, że wyglądał jeszcze bardziej dziko, niż można by się spodziewać, a wysłużony, zniszczony pancerz musiał mieć już wieki. Czy to był...
Sharen upadł. Ti Pring zjawiła się tak szybko, że ledwo ją zauważył. Widział tylko, jak wymierza solidnego kopniaka mężczyźnie, który go trzymał. Spanikowany lekarz podczołgał się tyłem za pobliski głaz i obserwował wszystko z ukrycia. Mężczyzna atakował w szale, ale na szczęście Oczko była na tyle szybka, że robiła uniki. Całe szczęście, bo ciosy obcego miały taką siłę, że miażdżyły skały. Ti Pring wymierzyła prawy sierpowy, ale napastnik chwycił jej pięść i złapał kobietę za ubranie. Podniósł ją i cisnął o podłoże.
- Przestań! Nie jesteśmy wrogami! Rozbiliśmy się tu statkiem! Proszę... - Sharen zerwał się na równe nogi.
Na moment mężczyzna zastygł bez ruchu i popatrzył na niego z obłędem w oczach. Stał tak kilka sekund, kompletnie zbity z tropu i przez chwilę wydawało się wręcz, że teraz to on jest bliski paniki. Nagle się zreflektował i po prostu wszedł do jaskini. Sharen szybko wyskoczył ze swojej prowizorycznej kryjówki i podbiegł do kobiety.
- Rany, nic ci nie jest? - spytał z przejęciem.
- Wszystko w porządku.
Ti Pring podniosła się i usiadła po turecku. Przez moment wyglądała na nieźle zmieszaną.
- Skąd się te skurwysyny biorą? - wymamrotała.
- Hmm?
- Nie zauważyłeś ogona? To Saiyanin.
Wstała, otrzepała się z kurzu i na nowo spięła włosy. Spojrzała na jaskinię.
- Chyba nie chcesz tam wrócić?! - zaprotestował Sharen.
- Jakby chciał nas zabić, to by się nie wycofał. Chodź.
Nie brzmiało to zbyt pocieszająco, ale cóż. Lekarz przełknął ślinę i podążył za Ti Pring. Kiedy weszli do wnęki, zachował bezpieczną odległość. Mężczyzna siedział przy zgaszonym palenisku i coś do siebie mamrotał. Zdawał się wręcz w ogóle nie świadom faktu, że ma towarzystwo.
- Coś ty za jeden? - spytała Ti Pring bez owijania w bawełnę.
Zero reakcji. Kobieta zrobiła parę kroków do przodu, powoli. Sharen nie ruszał się z miejsca. Dobrze było mu tam, gdzie stał. Blisko do wyjścia. Z bezpiecznej odległości obserwował poczynania Ti Pring. Zbliżyła się jeszcze bardziej do obcego i przykucnęła przed paleniskiem.
- Ma'h naar keedam faar? - Ponowiła pytanie w innym języku.
Nawet Sharen musiał przyznać, że zaczynało robić się ciekawie. Ostatnie słowa Ti Pring chyba zwróciły uwagę obcego, bo przestał ją ignorować. Rzucił jej jednocześnie zaskoczone i podejrzliwe spojrzenie.
- Jestem Latis – powiedział we wspólnym.
Przez chwilę sprawiał wrażenie całkiem normalnego w porównaniu z tym, co pokazał wcześniej. Po czym zaczął bezmyślnie dłubać patykiem w popiele i drapać się po zadzie.
- Mam na imię Ti Pring, a ten tchórz z tyłu to Sharen – wyjaśniła kobieta.
Tchórz? Lekarz zmarszczył brwi. Gdyby nie to, że miała nad nim przewagę, dałby jej nieźle popalić.
- Ile lat tu jesteś? - spytała Ti Pring. Ponownie zero reakcji. - Jaka była data gwiezdna kiedy tu przyleciałeś?
Latis zaczął uderzać patykiem w popiół rozsypując go na boki.
- Siedem... trzy... - Zaczął mamrotać, bawiąc się dalej. - Pięć... zero... cztery...
- 735.04? Ten facet siedzi tu od trzydziestu trzech lat – rzekła Ti Pring do Sharena, ale nie odrywając wzroku od Latisa.
- Nieźle się trzyma – skomentował lekarz.
- Saiyańska żywotność.
- Ale jego mózg chyba nie trzyma się już tak dobrze.
Latis zostawił patyk w spokoju, chwycił jakąś starą kość i zaczął ją obwąchiwać. Następnie polizał ją parę razy, podłubał sobie w nosie i znowu zaczął coś do siebie mamrotać.
- Statek... Macie statek... - wydukał nagle, wlepiając wzrok w palenisko.
- Leży na dnie jeziora i nie ma w nim paliwa – wyjaśnił Sharen, nie chcąc robić Latisowi złudnych nadziei.
- Zaraz, a co z kapsułami? Musieliście tu w czymś przylecieć – zauważyła Ti Pring.
- Burza magnetyczna... Nic nie działa... - wymamrotał Saiyanin i zaczął grzebać w rupieciach, które walały się dookoła. Znalazł jakiegoś niedojedzonego skorupiaka i włożył go sobie do ust.
Sharen i Ti Pring popatrzyli na siebie porozumiewawczo. Lekarz zdążył na tyle oswoić się z sytuacją, że sam podszedł do paleniska.
- Myślisz, że to przez to nie działa?
Wskazał na swój zepsuty skaner.
- Nie sądzę. Burza magnetyczna pewnie była tu dawno temu – stwierdziła kobieta.
- Nieodwracalne uszkodzenia – dodał Latis, przeżuwając skorupiaka.
Dla Sharena zabrzmiało to jak wyrok. Cała jego nadzieja została podarta na strzępy.
- Ale części ze statku... Tak... części... może się udać.
Z jednej strony Latis zdawał się brzmieć coraz bardziej składnie i sensownie, a z drugiej strony, to co sugerował, było wręcz irracjonalne.
- Sharen, znasz się na elektronice i innych takich? - spytała Ti Pring.
- Nie.
- No właśnie, ja też nie.
Nic tylko gorzko się zaśmiać.
- Ja się znam – rzucił od niechcenia Latis, który usilnie szukał czegoś w swoich rupieciach.
- Ty? - rzekła Ti Pring, a w jej głosie znać było nie tyle niedowierzanie, co rozbawienie.
W końcu Saiyanin chyba znalazł to, czego szukał, bo wygrzebał jakiś kolczasty owoc. Wydłubał z niego jedną długą igłę i dosłownie wyrwał Sharenowi skaner z ręki .
- Hej! - zaprotestował lekarz.
Latis kompletnie go zignorował i ku jego przerażeniu rozebrał urządzenie. Podłubał coś igłą, w skupieniu wysuwając język, złożył wszystko z powrotem i oddał zdumionemu młodzieńcowi. Zdziwienie Sharena było jeszcze większe, gdy zdał sobie sprawę, że jego skaner działa. Spojrzał na Ti Pring. Wyglądała na równie zmieszaną. Z pewną dozą ostrożności i niepewności zeskanował Saiyanina.
- Hmm... Całkiem wysokie IQ – skomentował.
- Jaja sobie robisz? – wycedziła Ti Pring.
W odpowiedzi podał jej skaner. Spojrzała sceptycznym wzrokiem najpierw na ekran, potem na Sharena, a na końcu na Latisa.
- No dobra... Załóżmy, że jesteś zajebiście mądrym Saiyaninem – rzekła. - Jak cię zaprowadzimy po te części, to pomożesz nam się wydostać?
- Są tylko dwie kapsuły.
- Pozwól, że później będziemy się tym martwić.
Latis nic nie powiedział. Powrócił do zabawy kijem i popiołem, kompletnie ignorując towarzystwo.
- Podaj plecak – poleciła beznamiętnie Ti Pring Sharenowi.
Lekarz uczynił to, o co prosiła. Kobieta wyjęła konserwę i rzuciła Latisowi. Niby zdawał się kompletnie pogrążony we własnym świecie, ale puszkę złapał bez problemu. Otworzył ją zębami i zaczął wydłubywać zawartość paluchami. Widok jak je do apetycznych nie należał, a mimo to Sharen poczuł, że robi się głodny. Ti Pring najwyraźniej też, bo wygrzebała racje również dla nich. Jedno lekarz musiał przyznać: jeszcze nigdy nie spożywał kolacji w takiej ciszy. Sądził, że rozbitek po tylu latach będzie miał mnóstwo pytań. Gdyby on znalazł się w podobnej sytuacji, pewnie chciałby wiedzieć wszystko, co działo się w świecie zewnętrznym podczas jego nieobecności. Jednak Latis zdawał się być zainteresowany jedynie swoją konserwą. Nawet gdy skończył jeść, minęło sporo czasu nim się odezwał.
- Więc... pracujesz dla Friezy? - rzucił nagle do Ti Pring, jak zwykle unikając kontaktu wzrokowego.
Sharen zachodził w głowę, skąd mógł się domyślić? Po stylu walki może? Zaskakujące. Ale z drugiej strony, czy miało to jakiekolwiek znaczenie?
- Pracowałam. Chuj kopnął w kalendarz – wyjaśniła Ti Pring ze spokojem, powoli wyjadając konserwę nożem.
Nastała chwila ciszy, po czym Latis zaczął się śmiać. Ale nie w złowieszczy sposób, raczej z rozbawieniem. Rechotał jak wariat. A potem nagle zamilkł.
- Moi ludzie... Są wolni?
- Można tak powiedzieć. Nie żyją od ponad trzydziestu lat. Frieza rozpierniczył całą planetę.
Nie, nie, nie, to chyba nie był dobry pomysł. Mówić czubkowi coś takiego? W takiej chwili? Tak po prostu, jak gdyby nigdy nic? Zamknąłby jej usta, gdyby nie było już za późno. Co jej strzeliło do głowy?
- Aha...
Latis po prostu zamilkł. Trudno było określić, czy próbuje uczcić pamięć poległych minutą ciszy, czy po prostu nie wie, co powiedzieć. Nie wyglądał na zdruzgotanego. Z drugiej strony trudno było oczekiwać sensownej reakcji po kimś takim jak on.
- Więc zostałem... tylko ja? - wymamrotał.
- W tym momencie to już sama nie wiem ilu was zostało. Ale jak sprawdzałam po raz ostatni, to jeden jeszcze żył.
- Kto?
- Dupa ci odpadnie ze śmiechu, jak ci powiem.
- Kto?
- Jebany książę.
- Mały książę Vegeta?
- Pewnie już nic nie urósł, więc tak, mały książę Vegeta.
Jak na razie Sharen milczał, ale bacznie obserwował. Zauważył, że Latis ożywał się nieco, a jego oczy zabłysły.
- Wiesz gdzie jest?
- Nie i chuj mnie to obchodzi.
Sharen musiał przyznać, że Ti Pring była szczera do bólu i niezbyt uprzejma. Ale Latisa najwyraźniej to nie zniechęcało. Oczy wciąż mu błyszczały. Wyglądał wręcz trochę przerażająco.
- Muszę go odnaleźć... Będę mu służyć...
- Skoro jesteś masochistą...
Ciekawa rozmowa, nie dało się zaprzeczyć. Za każdym razem, gdy Latis zdawał się odzyskiwać zdrowe zmysły, wkrótce znowu zachowywał się jak czubek. Po raz kolejny zaczął grzebać w swoich rzeczach. Wydobył garść skorupiaków, rzucił przed swych gości, spojrzał na nich z głupim uśmiechem i sam poczęstował się jednym z tych małych, czarnych żyjątek. Sharen ani myślał iść w jego w ślady i zrobiło mu się niedobrze, kiedy zauważył, że Ti Pring chwyciła „przekąskę” i bez zastanowienia wpakowała sobie do ust.
- Trochę twarde – skomentowała.

--

Fragment piosenki pochodzi z tej szanty https://www.youtube.com/watch?v=QMnQF7hjsbI
Obrazek

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu
Posty: 885
Zobacz teksty użytkownika:

[ST/DBZ] Potwór

Post#10 » 23 lut 2016, o 22:42

Dla mnie to jest bardziej obyczajówka, bo główną ramę fabuły stanowi relacja Oczko- lekarz, przynajmniej w tym rozdziale, ale żeńska bohaterka nie jest rozmemłana, więc czyta mi się dobrze. Jedyny szkopuł w tym, że dwa rozdziały za mną, niby został jeden, a ja mam wrażenie, że to dopiero początek, ciekawa jestem jak to zamkniesz w jednym rozdziale, żeby miało jakąś w miarę zaskakującą puentę. No chyba, że zostajemy przy obyczajówce, co ze względu na przyjemnie wykreowanych bohaterów, też mi nie przeszkadza.

Wróć do „Szuflada prozatorska (formy długie)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość