Konfitura grudniowa.

Wyróżnione teksty z 2016 roku.
szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Konfitura grudniowa.

Post#1 » 2 years temu

Intensywna dyskusja na Via Appia, jak również Farmerski utwór, skłoniły mnie do wrzucenia odmiennej propozycji na postawę człowieka wobec ostatniego miesiaca roku.

Kto nie lubi w dzień ponury
siąść na ławie przed swą chatą
i wpierdzielać konfitury
truskawkowe, dajmy na to?

Czasem ziarno w zębach zgrzyta,
od rozterek boli głowa,
gdy sam siebie człowiek pyta:
truskawkowa czy wiśniowa?

Czasem ziarno zgrzyta w duszy.
Trzeszczą we łbie wątpliwości.
Być, lub nie być? Czy poruszy
słotny grudzień stare kości?

Czy poruszy myśli siła,
tej, co nad poziomy wzlata,
wszystkich, którym cisza miła
i stojąca z kraja chata?

Mgła wieczorna znów opada.
Chłodek doskwiera nielicho.
Myśl jak dupa – zbita, blada,
już nie wzlata. Siedzi cicho.

Choć na dworze deszcz i chmury
i choć z drzew spadają liście,
nie ma to jak konfitury,
truskawkowe oczywiście.

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Konfitura grudniowa.

Post#2 » 2 years temu

Ależ mnie to rozbawiło. Szczególnie ta pierwsza i druga zwrotka.Fajne to, zabawne, a nie pozbawione jednak głębszej treści wyrażonej chociażby w tym zdaniu "Czasem ziarno zgrzyta w duszy". I to połączenie ziarna zgrzytającego w duszy z tym smakiem dżemu, konsumpcją, daje nie tylko obraz ostatniego miesiąca w roku, ale życia. I ten dylemat, która konfitura lepsza, przyrównane do ...Być, czy nie być, mnie w tym utwierdza. Bo życie składa się właśnie z takich dylematów, płytszych i głębszych, czasem groteskowych w swej wymowie, a czasem poważnych, targających i zgrzytających w duszy. Bardzo fajne.

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Konfitura grudniowa.

Post#3 » 2 years temu

Anna Nazabi pisze:I to połączenie ziarna zgrzytającego w duszy z tym smakiem dżemu,
No nieeeee! Amatorzy konfitur łączcie się! Do Boju! Ktoś nam zrównał konfitury z prozaicznym dzemem! :))

Anna Nazabi pisze:daje nie tylko obraz ostatniego miesiąca w roku, ale życia. I ten dylemat, która konfitura lepsza
No bo tak się najczęściej kończy. Chwila wzniosłych myśli, a potem... moja chata z kraja i zamykamy za sobą drzwi roztrząsając, która konfitura lepsza... ale i ten dylemat wiersza wart.

Anna Nazabi pisze:Bardzo fajne.
Cieszę się i bardzo dziękuję za komentarz.

Ladybird
scyzoryk
scyzoryk

Konfitura grudniowa.

Post#4 » 2 years temu

Wiersz bardzo mi się spodobał. :-D Jest wesoły i humorystyczny, co na ten ponury dzień jest bardzo wskazane. :lol:
Piszę, bo muszę <3

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Konfitura grudniowa.

Post#5 » 2 years temu

No a co!! Niektóre dżemy, to są nawet lepsze od konfitury...to zależy od producenta...hihi, jak mniemam, ten w wierszu jednak sam je sobie robi. Po prostu mniam:)

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Konfitura grudniowa.

Post#6 » 2 years temu

Nieprawda, Żona robi konfitury. Piękna kobieta i konfitury... nie każdy takie piękno wychwycić potrafi. Jestem przekonany, że Hamlet zamiast "Westalka Ogniska Domowego" zwykł mawiać "kura domowa". On z całą pewnością owego piękna nie dostrzegał... nawet nie wiedział ile traci... no i Ofelia skończyła marnie. A konfitura, to zawsze konfitura.

Czy można się dziwić, że stojąca z kraja chata (i konfitura) wymiata myśl wzniosłą, dylemat "być albo nie być" Hamletom zostawiając?

Dziękuję wszystkim za komentarze. Już myślałem, że na Artefaktach mój wpis trafi do szeolu zapomnienia.

ArcanamPersonam
scyzoryk
scyzoryk

Konfitura grudniowa.

Post#7 » 2 years temu

Wyśmienity krótki utwór satyryczny. Nawet do zwykłej Naszej Konfitury Powszedniej można podejść w poetycki sposób. Trochę jak Białoszewski piszący ballady o zejściu do sklepu.
[center]~AP[/center]

bronmus45
Użytkownik zbanowany

Konfitura grudniowa.

Post#8 » 2 years temu

5+7+5... 7+7
Miazga z owoców
przetarta i słodzona
dobra na wszystko
Kontra dla naszych zmartwień
umieszczona w słoiku
Milczenia nie należy cenić sobie złotem, gdy z politycznym spotkasz się bełkotem - bronmus45

szczepantrzeszcz
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Konfitura grudniowa.

Post#9 » 2 years temu

ArcanamPersonam pisze:Nawet do zwykłej Naszej Konfitury Powszedniej można podejść w poetycki sposób.
Do wszystkiego można. Ważne aby do siebie trafić.

ArcanamPersonam pisze:Trochę jak Białoszewski piszący ballady o zejściu do sklepu.
Wielki to dla mnie komplement. Dziękuję.

Kontra dla naszych zmartwień
Arigato gozaimasu Bronmus San

bronmus45
Użytkownik zbanowany

Konfitura grudniowa.

Post#10 » 2 years temu

To odpowiedź za - Arigato gozaimasu Bronmus San
どうぞ
Milczenia nie należy cenić sobie złotem, gdy z politycznym spotkasz się bełkotem - bronmus45

Wróć do „2016”