Baza pomysłów

Nie wiesz, jak sprawić, by zdanie brzmiało lepiej, masz problem z pisownią, zapisem dialogów, ortografią, zasadami interpunkcji, nie jesteś pewien, gdzie postawić przecinki, a gdzie nie? Pogotowie literackie w sprawach prostych i tych bardziej złożonych. Zadaj swoje pytanie!
Awatar użytkownika
zapachmaciejki
lekki sztylet
lekki sztylet
Zobacz teksty użytkownika:

Baza pomysłów

Post#1 » 27 sie 2019, o 10:48

Chciałabym się z Wami podzielić moimi ostatnimi spostrzeżeniami. Niektórzy z Was znają moje zapędy do napisania książki. Pewnie kiedyś w końcu mi się uda, ale bardziej zastanawia mnie, skąd czerpiecie pomysły na Wasze powieści?
Ostatnio chciałam pójść trochę na skróty i poszperałam w Internecie, szukając inspiracji. Nie znalazłam nic, poza fajnym tekstem.

,,Więc skąd się bierze fantastyczne pomysły?
Kradnie się je.
Kradnie z rzeczywistości,
która na ogół prześciga fantazję. ''

Terry Pratchett

Czy uważacie, że dobrym pomysłem, byłoby stworzenie wątku, w którym znalazłyby się pomysły na ciekawą prozę?
Nie chodzi tu o napisanie pierwszego rozdziału, tylko wrzuceniu pomysłu.
Coś, czego sami nie chcemy napisać, ale może inni by się zdecydowali?
Jestem pewna, że w całym Internecie, nie ma podobnego wątku, ale też jestem pewna, że wielu młodych pisarzy chętnie by z tego pomysłu skorzystało.

Awatar użytkownika
Briala
Jeż harcownik
Jeż harcownik

Baza pomysłów

Post#2 » 27 sie 2019, o 10:53

To brzmi trochę jak „wymyślcie mi temat na opko” – nie masz pomysłu? To nie pisz.
Lepszy tekst pisany z pomysłem i słabszym warsztatem niż tekst napisany piękną prozą, ale bez pomysłu.
Warsztat można doszlifować. Jak nie ma pomysłu, to nie ma tekstu.
To nie rozprawka na polski, żeby znaleźć temat w sieci. :P

Edit: może rozwinę myśl. Nawet jeśli ktoś podrzuci Ci pomysł, pewnie jego wykonanie będzie zgoła inne niż widziałaby to osoba, która na ten pomysł wpadła.

Poza tym wychodzę z założenia, że jeśli mam ochotę coś przeczytać i to coś nie istnieje, to muszę sama to napisać. :) (odważne założenie, ale jak ma się głupie zainteresowania, to co poradzić :D )
I do not over-intellectualise the production process. I try to keep it simple: Tell the damned story.
—Tom Clancy

Awatar użytkownika
Camenne
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Baza pomysłów

Post#3 » 27 sie 2019, o 11:22

Ten cytat Pratchetta bierzesz nieco zbyt dosłownie, bo chodzi w nim o to, że życie i codzienność to idealne źródło inspiracji i to z nich należy kraść, a nie, że trzeba dosłownie wykorzystywać pomysły innych osób.

Nie napiszę niczego innego niż Briala. W pisaniu nawet bardziej istotne niż to, jak się pisze, jest to, o czym się pisze. To, jakie tematy wybieramy i w jaki sposób je przedstawiamy, właściwie mówi o nas jako osobach i autorach bardziej niż mówi nasz styl - bo ten ostatni, tak szczerze, jest tylko naszym "medium", które umożliwia nam przedstawiać coś w taki sposób, w jaki chcemy, by czytelnik to odebrał. To jest po prostu istotna i integralna część pisania. Nie piszę tego złośliwie, ale jeżeli nie ma się pomysłu i trzeba by ratować się korzystaniem z tego, co kreują inne osoby, może... nie powinno się po prostu pisać? Mogę to nawet napisać z własnego doświadczenia, bo sama od dwóch lub więcej lat nie napisałam niczego nowego - ot, nie mam w głowie żadnego pomysłu, o którym chciałabym pisać i który chciałabym pokazać innym. Wychodzę z założenia, że jeżeli jakiś się pojawi, wrócę do pióra.

Fun fact, ktoś już na forum miał identyczny pomysł. Tyle że po prostu nie da się i nie powinno się iść w ten sposób na skróty.

Jeżeli nie możesz znaleźć inspiracji, czytaj więcej. I nie mówię tu o tym, by potem dosłownie wykorzystywać cudze pomysły i pisać ich teksty na własny sposób, tylko może jeżeli przeczytasz X książek, odkryjesz jakiś temat, na który sam miałabyś coś do powiedzenia. Można też obserwować codzienność. Nie bez przesady mówi się, że życie pisze najlepsze scenariusze.
Czytaj, a będziesz czytany! Komentuj, a będziesz komentowany!

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywizJak wstawić wcięcia akapitowe

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Briala
Jeż harcownik
Jeż harcownik

Baza pomysłów

Post#4 » 27 sie 2019, o 12:20

W sumie czasami pisanie „pod temat” jest fajne i rozwijające – mimo wszystko uczy pewnego rygoru i trzymania się narzuconych ram, a nie dokładania kolejnej super Mary Sue do tekstu. :P Ale od tego są np. pojedynki, gdzie ma się X słów do wykorzystania i tematykę.
Z tym, że to są jakby półprodukty, bo, dajmy na to, taki krótki tekst z Harry'ego Pottera ze słowami „peleryna, różdżka, ropucha” może nakierować na pomysł, ale to nadal nie jest sam pomysł. Warto sobie robić takie zestawienia typu „napiszę krótki tekst, w którym zawrę... kota, kłębek włóczki i złotą rybkę” – chyba nawet były tutaj takie zajęcia jak Drabblemania?

Z kreatywnością i pomysłami jest ten problem, żę nie można usiąść i powiedzieć O, A TERAZ BĘDĘ MIEĆ GENIALNY POMYSŁ. Raczej trzeba czekać na to, aż genialny pomysł wstanie i powie: O, TERAZ TRAFIĘ DO TEGO ŚWIETNEGO CZŁOWIEKA! :D
I do not over-intellectualise the production process. I try to keep it simple: Tell the damned story.
—Tom Clancy

Awatar użytkownika
zapachmaciejki
lekki sztylet
lekki sztylet

Baza pomysłów

Post#5 » 27 sie 2019, o 12:29

Dobrze, widzę że znowu źle zostałam zrozumiana ;-)
Popracuję nad sposobem wyrażania swoich opinii i sugestii.
Wątek nie miał na celu znalezienia kogoś, kto mi powie o czym mam pisać, bo z tym akurat nie mam problemu, tylko na znalezieniu inspiracji.

Awatar użytkownika
Briala
Jeż harcownik
Jeż harcownik

Baza pomysłów

Post#6 » 27 sie 2019, o 12:34

No właśnie trochę nie rozumiem, bo temat nazywa się „Baza pomysłów” i myślałam, że dotyczy pomysłów, a nie jakichś ogólnych inspiracji. :D Tematy dotyczące inspiracji chyba znajdują się na forum, może tam znajdziesz coś, co by Ci pomogło? :D
—Tom Clancy

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Baza pomysłów

Post#7 » 27 sie 2019, o 19:46

Piszę bez planu. Po kilkubnastu stronach ludziki z mioch opowiadań zaczynają robić to, na co mają ochotę. Czasem kogoś szturchnę, kogoś do pionu postawię, ale oni i tak swoje.

Briala pisze:...nie masz pomysłu? To nie pisz.
Pisz, Maciejko, pisz. Cierpliwie czekając na pomysł.

Briala pisze:Lepszy tekst pisany z pomysłem i słabszym warsztatem niż tekst napisany piękną prozą, ale bez pomysłu.
Briala, nie zgodzę się. Tekst napisany piękną prozą, ale bez pomysłu, pozostawia niedosyt. Tekst pisany z pomysłem i słabszym warsztatem pozostawia niesmak. Lepiej być pięknym, młodym i zdrowym niż... ;))

Briala pisze:Nawet jeśli ktoś podrzuci Ci pomysł, pewnie jego wykonanie będzie zgoła inne niż widziałaby to osoba, która na ten pomysł wpadła.
Pewien nie jestem, ale przypuszczam, że większość z tych, którzy pomysł podrzucą i tak z cudzego wykonania zadowolona nie będzie.

Briala pisze:Poza tym wychodzę z założenia, że jeśli mam ochotę coś przeczytać i to coś nie istnieje, to muszę sama to napisać.
Podobno w ten sposób powstały książki Marcina Wolskiego.

zapachmaciejki pisze:...tylko na znalezieniu inspiracji.
Spróbuj wrzucić pierścień do ognia. :))

Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów

Baza pomysłów

Post#8 » 27 sie 2019, o 20:45

Bardzo chciałbym poznać znaczenie słowa inspiracja.
Wiem, że to rodzaj natchnienia.
Taki ukierunkowujący, bo pochodzący albo z natury, albo sztuki.
Obraz, dźwięk, słowo.
Możesz i powinnaś szukać inspiracji we wszystkim, co Cię otacza.
Z doświadczenia jednak wiem, że to inspiracja sama Ciebie odnajdzie.
Inspiracja to rodzaj magii Aniołów.
Bezcielesna dłoń, która rozchyla powieki.
Można ją odnaleźć nawet w kuble na śmieci.
To nie znaczy, że namawiam do szukania właśnie tam.
Poczujesz Ją, kiedy Ciebie dopadnie. Poczujesz, że pomysły, które masz w głowie nagle rozwiną się w ciąg, który zechcesz opisać.
Inspiracją może być mój post.
A może fakt, że założyłaś dziennik.
Dzieląc się pomysłami, a właściwie wymawiając je na głos, możesz nagle poczuć...
Bo inspiracja to poczucie, że właśnie otworzył się przed Tobą niewyeksploatowany świat.

Pewnie nie pomogłem.
Jednak bardzo chciałbym.

Jurek

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Baza pomysłów

Post#9 » 27 sie 2019, o 20:49

Szczepanowi pomogłeś. Aż zacząłem żałować, że śmieci niedawno wyrzuciłem. W pustych wiaderkach inspiracji nie było. Jutro poszukam w śmietniku. :))

Awatar użytkownika
zapachmaciejki
lekki sztylet
lekki sztylet

Baza pomysłów

Post#10 » 27 sie 2019, o 21:25

Alchemik pisze: Pewnie nie pomogłem.
Jednak bardzo chciałbym.

Pomogłeś. Z samego faktu, że zabrałeś głos w tej sprawie.
W sumie z inspiracją jest tak, że jak jest to jest, ale jak nie ma to zaczynamy szukać.
Dlatego wymyśliłam ten wątek.
Niestety nie uda mi się go pociągnąć, ale cieszę się, że założyłam Dziennik ;-)

Awatar użytkownika
Toyer
runiczny rapier
runiczny rapier

Baza pomysłów

Post#11 » 27 sie 2019, o 21:55

Ja mam pomysł na książkę, albo może bardziej opowiadanie o facecie, z którego świata, po każdym jego przebudzeniu znika jakaś rzecz permanentnie i tylko on pamiętał, że ona istniała:) (jak coś pomysł jest mój i proszę go nie kraść, chyba, że ja już go komuś ukradłem:D Nie wiem czy kiedyś to napiszę, ale już jest w mojej głowie od dłuższego czasu:) Myślę, że taki pomysł na bazę pomysłów mógłby być dobry, żeby np uniknąć właśnie takich kradzieży pomysłów. Np podaję pomysł, ludzie komentują, że to już było, ktoś inny o tym pisał, oczywiście na bazie tego samego pomysłu każdy napisze inaczej i co innego:) Ale to może być takie "wybadanie gruntu"
Jeśli jest coś czego nie ma to co to jest?

Awatar użytkownika
zapachmaciejki
lekki sztylet
lekki sztylet

Baza pomysłów

Post#12 » 27 sie 2019, o 22:02

To ciekawe.
Możemy tak spróbować.
Rozwiniesz myśl?
Znikają rzeczy. Z pewnością istotne. Do czego to doprowadzi?
Oczywiście tylko zarys.

Nawet gdyby ktoś ukradł ten pomysł, jestem pewna że powstały by dwie różne książki :D

Awatar użytkownika
Toyer
runiczny rapier
runiczny rapier

Baza pomysłów

Post#13 » 27 sie 2019, o 22:07

Istotne i nieistotne, mam nawet pomysł na zakończenie, ale z oczywistych względów go nie podam:) To, że o tym napisałem, lekko mnie zmotywowało, może nie długo przeczytasz i inni też, co z tego może wyjść:) Chociaż między pomysłem a realizacją jest jeszcze długa droga:)
Jeśli jest coś czego nie ma to co to jest?

Awatar użytkownika
zapachmaciejki
lekki sztylet
lekki sztylet

Baza pomysłów

Post#14 » 27 sie 2019, o 22:14

Świetnie. Szanuję Twoją decyzję.
Zacznij pisać.
Masz temat i zakończenie to więcej niż ja :D
Czekam na pierwsze zapiski :-)

Wróć do „Pogotowie literackie”