Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Jak się zabezpieczyć?

Nie wiesz, jak sprawić, by zdanie brzmiało lepiej, masz problem z pisownią, zapisem dialogów, ortografią, zasadami interpunkcji, nie jesteś pewien, gdzie postawić przecinki, a gdzie nie? Pogotowie literackie w sprawach prostych i tych bardziej złożonych. Zadaj swoje pytanie!
Awatar użytkownika
i_am
Użytkownik nieaktywny
Zobacz teksty użytkownika:

Jak się zabezpieczyć?

Post#1 » 19 kwie 2013, o 10:18

Pewnie pomyśleliście o antykoncepcji, ale nieee... Nie tym razem! 

Chciałem spytać, bo mnie to od pewnego czasu zastanawia, jak chronić swoje wiersze czy prozę przed plagiatem? Wstawiając na bloga czy nawet tutaj,na forum, wiadomo, że ryzyko zawsze istnieje. I tak jak przy zdjęciu można dać znak wodny czy podpis, co zrobić z wierszami? I jak można udowodnić w przypadku kradzieży, że nasze to faktycznie nasze?  

Macie jakieś pomysły?

I potser no seré el teu amic,  

ni tindré res a veure amb si ets o no ets feliç.

Awatar użytkownika
Luśka
scyzoryk
scyzoryk

Jak się zabezpieczyć?

Post#2 » 19 kwie 2013, o 10:30

Też o tym myślałam, ale doszłam do wniosku, że wrzucając coś do sieci ryzykujemy. Wiadomo, że nie wszyscy są tak uczciwi jak my i nie uszanują czyjejś pracy, bądź czasu jej poświęconego.  

Moim zdaniem plagiat był, plagiat jest i plagiat będzie.

Awatar użytkownika
i_am
Użytkownik nieaktywny

Jak się zabezpieczyć?

Post#3 » 19 kwie 2013, o 11:57

Pewnie, ryzyko jest zawsze, ale właśnie chodzi o to, że są sposoby na plagiaty w innych obszarach twórczości człowieka (czyli wszystkiego, co człowiek stworzył) - tak jak na przykładzie tych zdjęć.

Awatar użytkownika
Luśka
scyzoryk
scyzoryk

Jak się zabezpieczyć?

Post#4 » 19 kwie 2013, o 12:05

w sumie to nie wiem jak to skombinować, ale np. osoby zajmujące się grafikę tworząc jakiś tam szablon w kodach do niego używanych zamieszczają swoje nicki. Idąc tym tropem możemy gdzieniegdzie w tekście wstawić pogrubione, niepotrzebne litery, które po spojeniu utworzą nasz nick.

Awatar użytkownika
i_am
Użytkownik nieaktywny

Jak się zabezpieczyć?

Post#5 » 19 kwie 2013, o 12:11

Tylko, że to ogranicza. Bo musisz tak dopasować wiersz, żeby go nie zepsuć swoim nickiem. No i poza tym, pogrubienie zawsze można usunąć.  

Nie mam pomysłu na taką ochronę, stąd spytałem. Może trzeba te wiersze zarejestrować w jakimś Spisie Poetów Polskich? :D

Awatar użytkownika
Luśka
scyzoryk
scyzoryk

Jak się zabezpieczyć?

Post#6 » 19 kwie 2013, o 12:16

wydaję mi się, że osoba, która popełnia plagiat nie zwraca na takie rzeczy uwagi. Literki można wpleść w słowa.

Awatar użytkownika
Kostucha
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Jak się zabezpieczyć?

Post#7 » 19 kwie 2013, o 13:05

Przede wszystkim jakikolwiek twór, który zamieszczasz gdziekolwiek, musisz opatrzyć inicjałami lub imieniem i nazwiskiem. Podpis pod pracą chroni autora przed kradzieżą, choć nie w tym fizycznym sensie. Daje również prawo do ubiegania się swoich praw, jeśli ktoś osiąga z tego korzyści finansowe bez twojej zgody. 

Co w związku ze zwykła blogową lub niezobowiązującą twórczością? Tak jak każdy autor musisz liczyć się z tym, że ktoś nie będzie wobec ciebie w porządku. Każdy utwór powinien mieć jednak zawsze jakiś podpis, w Internecie ciężko byłoby to udowodnić, choć zawsze istnieją zapisy dat, które naświetlą sprawę. 

To tyle ode mnie, jeśli chodzi o formalne sprawy. :)

Po prostu robię za zły charakter.

Awatar użytkownika
i_am
Użytkownik nieaktywny

Jak się zabezpieczyć?

Post#8 » 19 kwie 2013, o 14:54

Czyli jeśli chodzi o forum, to, że moje wiersze zostały dodane z mojego konta (czyli przeze mnie) jest wystarczające, by uznać mnie za Autora? Czy powinniśmy dodatkowo jeszcze je podpisywać?  

I w takim razie... na blogu obowiązywałaby ta sama zasada. To wiele tłumaczy!

Awatar użytkownika
Kostucha
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Jak się zabezpieczyć?

Post#9 » 19 kwie 2013, o 15:30

Tutaj nie jestem pewna, aczkolwiek moim zdaniem samo to, że umieszczasz utwór z danego konta "personalnego" powinno wystarczyć, gdyż z założenia traktuje się jako twój utwór i nikogo innego.

Awatar użytkownika
damakarro
runiczny rapier
runiczny rapier

Jak się zabezpieczyć?

Post#10 » 19 kwie 2013, o 17:04

i_am pisze:I w takim razie... na blogu obowiązywałaby ta sama zasada. To wiele tłumaczy!

Niekoniecznie.  

Ostatnio moja znajoma, trafiła w sieci na swój tekst, który zamieściła już jakiś czas temu na swoim blogu. A ktoś go sobie po prostu skopiował i wrzucił na swój blog jako tekst własny.  

Rozwiązaniem Twojego problemu jest albo opatrzenie tekstów i wierszy znaczkiem licencyjnym albo słowne zastrzeżenie o zakazie kopiowania danego utworu. Wielu autorów opowiadań stosuje właśnie takie zabezpieczenia. Też nie zawsze działają, ale to już jest zawsze coś.  

Zobacz, może ten artykuł Ci w czymś pomoże 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_autorskie

,,Nie my, lecz nasza wrażliwość tu winna. Jesteśmy takimi, jakimi nas stworzono,,

Awatar użytkownika
i_am
Użytkownik nieaktywny

Jak się zabezpieczyć?

Post#11 » 19 kwie 2013, o 17:13

Myślisz, że taki znaczek odstrasza? To chyba tylko kwestia ignorowania go i kopiowania sobie dalej.  

Wychodzi chyba na to, że najlepiej coś opublikować w wydawnictwie, wtedy nikt się nie przyczepi...

Awatar użytkownika
Kostucha
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Jak się zabezpieczyć?

Post#12 » 19 kwie 2013, o 17:17

Znaczek może podziałać na ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy, że znaczek to tylko zaznaczenie własności. Dużo osób, niezaznajomione z terminem praw autorskich, może zwyczajnie się przestraszyć tego, bo będzie miał wrażenie, że idą za tym poważne konsekwencje prawne, czyt. sąd, pozew o odszkodowanie itd.,itp. :)

Awatar użytkownika
damakarro
runiczny rapier
runiczny rapier

Jak się zabezpieczyć?

Post#13 » 19 kwie 2013, o 17:43

Kostucha pisze:Znaczek może podziałać na ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy, że znaczek to tylko zaznaczenie własności. Dużo osób, niezaznajomione z terminem praw autorskich, może zwyczajnie się przestraszyć tego, bo będzie miał wrażenie, że idą za tym poważne konsekwencje prawne, czyt. sąd, pozew o odszkodowanie itd.,itp. :)

I o to chodzi. Jak pisałam wcześniej to już coś. :)  

i_am 

Wychodzi chyba na to, że najlepiej coś opublikować w wydawnictwie, wtedy nikt się nie przyczepi...

Ale tym samym zmniejszysz sobie grono czytelników. Jakby nie było w sieci widownia jest większa. :)

,,Nie my, lecz nasza wrażliwość tu winna. Jesteśmy takimi, jakimi nas stworzono,,

Awatar użytkownika
i_am
Użytkownik nieaktywny

Jak się zabezpieczyć?

Post#14 » 19 kwie 2013, o 19:24

damakarro pisze:Ale tym samym zmniejszysz sobie grono czytelników. Jakby nie było w sieci widownia jest większa.

Racja, ale trzeba z czymś iść na kompromis. Nie można mieć wszystkiego. Po prostu pewnego dnia przyjdzie taki czas, że chciałoby się jednak tak poważniej traktować to, co się pisze i pokazać to w oprawie... profesjonalnej?

Awatar użytkownika
damakarro
runiczny rapier
runiczny rapier

Jak się zabezpieczyć?

Post#15 » 19 kwie 2013, o 19:44

i_am pisze:Racja, ale trzeba z czymś iść na kompromis. Nie można mieć wszystkiego. Po prostu pewnego dnia przyjdzie taki czas, że chciałoby się jednak tak poważniej traktować to, co się pisze i pokazać to w oprawie... profesjonalnej?

A przez fora lub blogi to nie jest poważne traktowanie swojej twórczości? ;)  

Myślę, że oprawienie wierszy w okładkę jest po prostu takim położeniem pieczęci na poezji. Pięknym zaznaczeniem swoich twórczych śladów. :)  

Jeżeli się kiedyś zdecydujesz na ten krok, to już teraz zamawiam sobie tomik z Twoimi wierszami. :)

Wróć do „Pogotowie literackie”