Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Jak się zabezpieczyć?

Nie wiesz, jak sprawić, by zdanie brzmiało lepiej, masz problem z pisownią, zapisem dialogów, ortografią, zasadami interpunkcji, nie jesteś pewien, gdzie postawić przecinki, a gdzie nie? Pogotowie literackie w sprawach prostych i tych bardziej złożonych. Zadaj swoje pytanie!
Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator
Zobacz teksty użytkownika:

Jak się zabezpieczyć?

Post#31 » 25 gru 2014, o 13:56

Plagiaty nie zdarzają się znowu tak często, przynajmniej tak wynika z mojej obserwacji; mimo wszystko dużo osób ma świadomość, że to przestępstwo, i ma jakiś kręgosłup moralny. Sama publikowałam na blogach długi czas w przeszłości (zbyt długi, tak teraz myślę) i z plagiatem spotkałam się raz, może dwa (i zazwyczaj kończyło się od razu po wysłaniu do plagiatera informacji, że się plagiat zauważyło). Dużo częściej widziałam osoby, które przywłaszczały czyjś pomysł i fabułę na opowiadania, więc pisały czyjś tekst po swojemu, tak to można nazwać, ale to już ciężko nazwać stricte plagiatem, bo sam pomysł nie podlega prawu autorskiemu. I to moim zdaniem jest dużo boleśniejsze, bo o ile łatwo udowodnić, że ktoś skopiował cudzy tekst i się pod nim podpisał, tak tu sprawa się komplikuje.  

Mnie jeszcze ciekawi, czy Agata Romaniuk będzie spalona jako pisarka w przyszłości, bo z tego, co czytałam, dziewczyna ma ogromne "ambicje". Teraz ma ledwie lat 15 i obawiam się, ze za kilka lat o plagiacie w końcu wszyscy zapomną i dziewczyna będzie miała niemalże czyste konto. Zresztą wystarczy, by przybrała pseudonim - i już sprawy jakby nie było.

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Monivrian
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Jak się zabezpieczyć?

Post#32 » 25 gru 2014, o 14:12

mam nadzieję, że będzie spalona, choć pewna amerykańska autorka splagiatowała kiedyś fanfika, a wydaje teraz całkiem niezłe książki podobno. Ale ta Romaniuk przegięła, z tym wydaniem papierowo tego plagiatu. Mam nadzieję, że będzie spalona jako autorka i nikt nie wyda jej nędznych wypocin.

Luśka1

Jak się zabezpieczyć?

Post#33 » 28 maja 2015, o 09:38

Ja słyszałam o takim czymś jak copyact. To taka e-usługa (można ją znaleźć na http://www.copyact.com ), która ułatwia chronienie naszych treści przed plagiatem lub duplikatem. Można za darmo wyszukać np. swoje teksty. Można też (już płatnie) zdecydować się na elektroniczny podpis treści, automatyczne powiadomienia, że ktoś nas zduplikował lub dopuścił się plagiatu. Fajna sprawa. Sama się zastanawiam, czy w to nie wejść. Nie znam na chwilę obecną innego sposobu, a ten wydaje mi się skuteczny.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Jak się zabezpieczyć?

Post#34 » 7 cze 2015, o 14:19

Hm, ciekawe, tylko pytanie, jak ta "wyszukiwarka plagiatu" działa - albo raczej dlaczego nie działa. Specjalnie sprawdziłam na tekście, który wisi tu, dwóch innych forach i dwóch blogach... i psikus, nie znalazło, a wydaje mi się, że publikacje internetowe jak najbardziej powinno. Dużo skuteczniejsze jest wykorzystanie do tego google (tak zresztą wyszukiwano, kogo splagiatowała Pakosińska i Kacyniak). 

Co do Kacyniaka - to też świeża sprawa (analogiczna do opisanego wyżej plagiatu Romaniuk), miałam tutaj podrzucić. Dla ciekawych: http://www.idziesiec.pl/2015/05/jak-zos ... arzem.html

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Kosteczek
runiczny rapier
runiczny rapier

Jak się zabezpieczyć?

Post#35 » 14 cze 2015, o 18:46

Myślę, że najlepszym zabezpieczeniem jest pisanie kiepskich wierszy.
The words of the prophets are written on the subway walls.

Wróć do „Pogotowie literackie”