Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Jak się zabezpieczyć?

Nie wiesz, jak sprawić, by zdanie brzmiało lepiej, masz problem z pisownią, zapisem dialogów, ortografią, zasadami interpunkcji, nie jesteś pewien, gdzie postawić przecinki, a gdzie nie? Pogotowie literackie w sprawach prostych i tych bardziej złożonych. Zadaj swoje pytanie!
Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator
Zobacz teksty użytkownika:

Jak się zabezpieczyć?

Post#21 » 19 lis 2014, o 08:14

O tym, że nie ma jak się realnie zabezpieczyć, niestety świadczy głośna teraz sytuacja przywłaszczenia opowiadania publikowanego przez 7-lat w internecie, oczywiście wydanego nie pod nazwiskiem autorki.  

Cała sytuacja jest opisana m.in. tutaj: http://akrylove.blogspot.in/2014/10/breakin-law.html 

Uwaga - to zniesmaczyło mnie najbardziej - wydawnictwo wydało takie oświadczenie prasowe: 

Wydawnictwo Bellona przeprasza Panią Joannę Gałecką za zapożyczenie przez Agatę Romaniuk w publikacji pt. "Yakuza. Bliźniacza krew" wątków i treści z bloga przez Panią prowadzonego.

Tylko mi ręce opadają? :roll:

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Jak się zabezpieczyć?

Post#22 » 19 lis 2014, o 16:29

Miałam ostatnio pisać paszkwil (sic!) na to wydawnictwo na portal, ale się powstrzymałam. Miałam zamiar spojrzeć na Bellonę przez pryzmat powieści [s]a[/s]historycznych, ale poszerzenie zakresu by mnie nie zabolało. Teraz... Chyba się za to zabiorę.
where does everybody go when they go?

Awatar użytkownika
Echolalia
magiczna kosa
magiczna kosa

Jak się zabezpieczyć?

Post#23 » 19 lis 2014, o 20:38

Camenne pisze:Tylko mi ręce opadają? :roll:

Mnie opadają nie tylko ręce... 

A co z tym, że podobno opublikowany w internecie tekst nie może być wydany? Rozumiem, że plagiatorka zmieniła w tej powieści kilka szczegółów, ale właśnie - to tylko szczegóły, a większość to zdania żywcem zerżnięte z wciąż dostępnego bloga. A ja naiwnie sądziłam, że wydawnictwa to sprawdzają :lol:

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Jak się zabezpieczyć?

Post#24 » 21 lis 2014, o 09:56

whatsername pisze:Miałam ostatnio pisać paszkwil (sic!) na to wydawnictwo na portal, ale się powstrzymałam. Miałam zamiar spojrzeć na Bellonę przez pryzmat powieści [s]a[/s]historycznych, ale poszerzenie zakresu by mnie nie zabolało. Teraz... Chyba się za to zabiorę.

Bardzo chętnie go przeczytam :D 

Swoją drogą wydawnictwo "tłumaczy" się, że nie sprawdziło, czy nadesłany do nich tekst był publikowany lub nie jest plagiatem, bo zwyczajnie nie mają czasu to robić. Ciekawe, ile innych ma podobną praktykę. Strach się bać :S

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
a_cappella
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Jak się zabezpieczyć?

Post#25 » 14 gru 2014, o 13:33

Jestem w szoku.  

W osłupienie wprawiła mnie zarówno postawa wydawnictwa (jak mogli nie sprawdzić, czy coś, co chce wydać trzynastolatka, nie jest plagiatem? I w ogóle upubliczniać coś, czego mniej więcej połowa - bo doczytałam, że jakieś czterdzieści procent jest bezczelnie zerżnięte z bloga - to totalna beznadzieja?), jak i tej młodej (och, nie wiedziała, że popełnia przestępstwo, taka biedna i niewinna... Mhm, niewinne dzieci nie próbują wyłudzić adresu, podszywając się pod pracowników portalu). 

A ten artykuł: klik... Gratulacje za umieszczenie w pierwszym zdaniu informacji, że dziewczyna była chora na raka. I te tłumaczenia wydawnictwa... Jak czytam takie rzeczy, to tracę wiarę w społeczeństwo. Totalnie.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Jak się zabezpieczyć?

Post#26 » 23 gru 2014, o 11:42

Generalnie sprawa chyba utknęła w martwym punkcie i mnie ciekawi, czy tu jeszcze da się coś ugrać przez tak nieumiejętne rozpoczęcie sprawy. Zresztą sąd już raz odrzucił sprawę, kierując się "dobrem nieletniej", więc naprawdę wygląda to nieciekawie :S 

Myślę, że najsmutniejsze w tym jest to, że w wielu miejscach, nawet na niektórych literackich portalach, sprawa jest bagatelizowana i usprawiedliwiana wiekiem dziewczyny i tym, że nie zarobiła milionów na książce. Tylko dla mnie kuriozalne jest wierzenie, że młoda nie była świadoma, że popełnia przestępstwo i zachowuje się niemoralnie, gdy próbowała wyłudzić dostęp do bloga z oryginalną treścią, by go skasować i tym samym skasować dowód, że treść napisał ktoś inny?

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Jak się zabezpieczyć?

Post#27 » 23 gru 2014, o 12:47

Czegoś takiego nie da się niczym usprawiedliwić - ani wiekiem, ani chorobą, ani marnymi korzyściami materialnymi. Prawowitej autorce należy się sprawiedliwość, jakkolwiek górnolotnie by to nie brzmiało; Bellona zachowała się okropnnie nieprofesjonalnie, czym tylko utwierdziła mnie w negatywnej opinii o tym wydawnictwie, rodzice, jeżeli wierzyć autorce bloga, wykazali się rasowym buractwem. 

Rany, na studiach tak często nas straszą karami za plagiat, mówią, że to najgrosze, co można zrobić, ukraść czyjąś pracę; krzyczą, że po wykryciu plagiatu przestępca (!) jest już praktycznie skreślony, wszystkie tytuły zostają odbierane... Dkaczego w świecie literackim tak nie jest? Dziewucha odwaliła kawał roboty - i już nieistotnym jest, czy to było dobre opowiadanie, czy totalny gniot; było jej - ktoś się pod tym podpisał, zarobił pieniądze i co? Ma uniknąć kary? To jest po prostu straszne.

where does everybody go when they go?

Awatar użytkownika
Monivrian
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Jak się zabezpieczyć?

Post#28 » 25 gru 2014, o 00:56

Najbardziej żal mi autorki. Być może chciała ten fanfik w przyszłości przerobić na swój autorski, ale nie może, bo ta podła gówniara ma prawa do jej pracy :( Wierzę, że uda jej się wygrać w sprawie cywilnej i gówniara dostanie za swoje.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Jak się zabezpieczyć?

Post#29 » 25 gru 2014, o 11:44

To jest przykre, bo, rzeczywiście, nawet jeżeli autorka dojdzie swoich praw, to tekst pozostaje spalony w druku. To też pewna przestroga, by nie publikować w sieci tekstów, które planuje się wydać.

Awatar użytkownika
Monivrian
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Jak się zabezpieczyć?

Post#30 » 25 gru 2014, o 13:36

Dlatego piszę do sieci inne, a do wydania i dla siebie również inne. Miałam założyć bloga z opowiadaniem dla warsztatu, ale teraz się boję, że spotka mnie to samo i jakiś gówniarz zechce zarobić kosztem mej ciężkiej pracy. Mam nadzieję, że autorka wygra, a jej sprawa będzie przestrogą zarówno dla cwaniaczków, którzy chcą się wzbogacić na pracy innych, a także dla autorów, umieszczających teksty na blogach, by je pilnowały i reagowały na pierwsze doniesienia, że ktoś skopiował ich pracę.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Jak się zabezpieczyć?

Post#31 » 25 gru 2014, o 13:56

Plagiaty nie zdarzają się znowu tak często, przynajmniej tak wynika z mojej obserwacji; mimo wszystko dużo osób ma świadomość, że to przestępstwo, i ma jakiś kręgosłup moralny. Sama publikowałam na blogach długi czas w przeszłości (zbyt długi, tak teraz myślę) i z plagiatem spotkałam się raz, może dwa (i zazwyczaj kończyło się od razu po wysłaniu do plagiatera informacji, że się plagiat zauważyło). Dużo częściej widziałam osoby, które przywłaszczały czyjś pomysł i fabułę na opowiadania, więc pisały czyjś tekst po swojemu, tak to można nazwać, ale to już ciężko nazwać stricte plagiatem, bo sam pomysł nie podlega prawu autorskiemu. I to moim zdaniem jest dużo boleśniejsze, bo o ile łatwo udowodnić, że ktoś skopiował cudzy tekst i się pod nim podpisał, tak tu sprawa się komplikuje.  

Mnie jeszcze ciekawi, czy Agata Romaniuk będzie spalona jako pisarka w przyszłości, bo z tego, co czytałam, dziewczyna ma ogromne "ambicje". Teraz ma ledwie lat 15 i obawiam się, ze za kilka lat o plagiacie w końcu wszyscy zapomną i dziewczyna będzie miała niemalże czyste konto. Zresztą wystarczy, by przybrała pseudonim - i już sprawy jakby nie było.

Awatar użytkownika
Monivrian
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Jak się zabezpieczyć?

Post#32 » 25 gru 2014, o 14:12

mam nadzieję, że będzie spalona, choć pewna amerykańska autorka splagiatowała kiedyś fanfika, a wydaje teraz całkiem niezłe książki podobno. Ale ta Romaniuk przegięła, z tym wydaniem papierowo tego plagiatu. Mam nadzieję, że będzie spalona jako autorka i nikt nie wyda jej nędznych wypocin.

Luśka1

Jak się zabezpieczyć?

Post#33 » 28 maja 2015, o 09:38

Ja słyszałam o takim czymś jak copyact. To taka e-usługa (można ją znaleźć na http://www.copyact.com ), która ułatwia chronienie naszych treści przed plagiatem lub duplikatem. Można za darmo wyszukać np. swoje teksty. Można też (już płatnie) zdecydować się na elektroniczny podpis treści, automatyczne powiadomienia, że ktoś nas zduplikował lub dopuścił się plagiatu. Fajna sprawa. Sama się zastanawiam, czy w to nie wejść. Nie znam na chwilę obecną innego sposobu, a ten wydaje mi się skuteczny.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Jak się zabezpieczyć?

Post#34 » 7 cze 2015, o 14:19

Hm, ciekawe, tylko pytanie, jak ta "wyszukiwarka plagiatu" działa - albo raczej dlaczego nie działa. Specjalnie sprawdziłam na tekście, który wisi tu, dwóch innych forach i dwóch blogach... i psikus, nie znalazło, a wydaje mi się, że publikacje internetowe jak najbardziej powinno. Dużo skuteczniejsze jest wykorzystanie do tego google (tak zresztą wyszukiwano, kogo splagiatowała Pakosińska i Kacyniak). 

Co do Kacyniaka - to też świeża sprawa (analogiczna do opisanego wyżej plagiatu Romaniuk), miałam tutaj podrzucić. Dla ciekawych: http://www.idziesiec.pl/2015/05/jak-zos ... arzem.html

Awatar użytkownika
Kosteczek
runiczny rapier
runiczny rapier

Jak się zabezpieczyć?

Post#35 » 14 cze 2015, o 18:46

Myślę, że najlepszym zabezpieczeniem jest pisanie kiepskich wierszy.
The words of the prophets are written on the subway walls.

Wróć do „Pogotowie literackie”