Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Problemy twórcze

miejsce do narzekania

Nie wiesz, jak sprawić, by zdanie brzmiało lepiej, masz problem z pisownią, zapisem dialogów, ortografią, zasadami interpunkcji, nie jesteś pewien, gdzie postawić przecinki, a gdzie nie? Pogotowie literackie w sprawach prostych i tych bardziej złożonych. Zadaj swoje pytanie!
Lira
Wójt gminy Artefakty
Wójt gminy Artefakty
Zobacz teksty użytkownika:

Problemy twórcze

Post#1 » 8 wrz 2013, o 11:58

Każdy z nas, piszących, prędzej czy później trafia na ten moment, gdy nic w tekście się nie układa, bohaterowie brzmią sztucznie, albo dane słówko wypadło z głowy. Dziury fabularne gonią niezgodności z kanonem, a bohaterowie są równie interesujący, co osiadający na niedokończonych pracach kurz? To jest właśnie temat służący do wywlekania takich problemów na światło dzienne, bo czasem nawet wypłakanie się komuś daje wystarczająco dużo satysfakcji, by pisać dalej.
Hell hath no limits, nor is circumscrib'd in one self place; but where we are is hell, 

And where hell is, there must we ever be.

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Problemy twórcze

Post#2 » 8 wrz 2013, o 14:56

Och, supcio. Moim problemem twórczym jest to, że absolutnie nie mam weny, brakuje mi samozaparcia i cierpliwości, nic mi się nie klei i w ogóle jest do dupy. 

Pocieszam się tym, że jak przyjdzie sesja, to będę kupkać weną. : )))

where does everybody go when they go?

Lira
Wójt gminy Artefakty
Wójt gminy Artefakty

Problemy twórcze

Post#3 » 8 wrz 2013, o 15:02

W., skąd ja to znaaam. Wena, tak, ale zawsze jak jestem zajęta, jak mam wolne, to mi się chce wyłącznie spać. :( 

Mój problem z pisaniem ma jedno imię i jest nim Rose. Nie umiem jej pisać, nie chcę jej pisać, a jest mi potrzebna w fabule, nawet zabijanie jej na boku mi już nie pomaga. :x Nie mogę zamknąć oczu i napisać o niej nie myśląc, bo wtedy mi wychodzą bzdury, a jak myślę, to mam jej dość. I przestałam pisać regularnie. :<

Hell hath no limits, nor is circumscrib'd in one self place; but where we are is hell, 

Awatar użytkownika
petrichor
lekki sztylet
lekki sztylet

Problemy twórcze

Post#4 » 8 wrz 2013, o 15:18

Ja nigdy nie pisałam regularnie, ale teraz coraz bardziej widzę problem pt. zmotywować się w ogóle do napisania czegokolwiek. Przychodzi mi mnóstwo pomysłów do głowy, a ja tylko je spisuję z myślą "ok, napiszę to kiedyś". No i oczywiście nigdy tego nie robię tylko stosik kartek z notatkami pęcznieje :(
[center]We didn't say anything because there was such an awful lot to say, and no language to say it in. 

William Saroyan, My Name Is Aram[/center]

Lira
Wójt gminy Artefakty
Wójt gminy Artefakty

Problemy twórcze

Post#5 » 8 wrz 2013, o 16:30

Mi się tak spiętrzyły requesty, jak patrzę na listę tego, co i komu obiecałam, to mnie głowa boli. W życiu nie dogonię, zwłaszcza, że chce mi się ostatnio pisać tylko w rejonie jednego fandomu. :| W tej chwili mam ochotę napisać... aż dwa, z czego jeden to crossover, a i tak je odkładam, bo piszę coś innego. A raczej udaję, że piszę, huh. 

Petrichor, losuj karteczki i zmuszaj się groźbą, nie wiem, wstawania wcześnie rano? :) Jak się nie uda, to zawsze będziesz mieć jeszcze całą resztę w kolejce. :D

Awatar użytkownika
Kosteczek
runiczny rapier
runiczny rapier

Problemy twórcze

Post#6 » 8 wrz 2013, o 17:23

Głównym problemem chyba jest że nie piszę.
The words of the prophets are written on the subway walls.

Awatar użytkownika
Kostucha
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Problemy twórcze

Post#7 » 8 wrz 2013, o 18:58

Nie potrafię przejść przez pierwszy etap stworzenia podstaw fabularnych, by zacząć pisać regularnie i konkretnie.
Po prostu robię za zły charakter.

Majka

Problemy twórcze

Post#8 » 8 wrz 2013, o 19:54

A ja nie umiem zacząć. Materiały źródłowe się piętrzą, czytam je raz na jakiś czas, pośmieję się z autorów... Ale żeby zacząć?! Jak już to zrobię to jakoś pójdzie. Dla mnie najgorsze jest pierwsze zdanie. I to, że nie mam chęci (czyt. wolę się ponudzić), żeby usiąść i wziąć się do roboty.

Lira
Wójt gminy Artefakty
Wójt gminy Artefakty

Problemy twórcze

Post#9 » 8 wrz 2013, o 20:12

[center]Obrazek[/center] 

Jak wyżej.

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Problemy twórcze

Post#10 » 8 wrz 2013, o 20:17

Hahahah :D 

Spoko, ja edytuję swój tekst już nie powiem ile, bo się wstydzę. Patrzę na druk tych KILKU STRON i nie potrafię się zmusić. A cała fabuła we łbie kwitnie.

where does everybody go when they go?

Giwi

Problemy twórcze

Post#11 » 28 wrz 2013, o 21:15

Witajcie, nazywam się Marta i nie potrafię złożyć pięciu zdań, które by mi się podobały. 

Dodatkowo jestem leniwa, co tworzy koktajl Mołotowa.

Awatar użytkownika
C++
Użytkownik zbanowany

Problemy twórcze

Post#12 » 4 paź 2013, o 14:14

Zauważyłem po sobie, że w momencie pisania tekstu nieraz mam tendencję wyobrażania sobie (zupełnie mimowolnie, dopiero niedawno to skojarzyłem), jak na ten tekst zareagowałby ktoś inny i jaką ocenę by nań wydał. To psuje całą indywidualność, i zamiast dochodzić do "wnętrza" (czy duszy, stanu "ja", głębi umysłu, weny, świadomości, sialala), nakładam na nie przeróżne niezgodne ze mną powłoki, które kolejno trzeba ściągać. 

Nie mniej ważny jest dla mnie nastrój. Kiedy czuję się przeciętnie, coś mnie drażni, emocjonuje, nie ma mowy o napisaniu czegoś dobrego, a jeśli już, to powstają teksty jak tutaj jeden na forum o bezzasadnej krytyce (oczywiście, z całym szacunkiem dla autorki). Wnioski? W moim uznaniu trzeba dużą uwagę zwracać na swoje odczucia, one bardzo szybko zweryfikują, cu jest nie tak. To tak jak ze ściąganiem warstw cebuli, kiedy dochodzimy do momentu, w którym napotykamy nienaruszoną, czystą strukturę i dopiero w niej jest zawarty cały nasz warsztat.

Oh, should my people fall then 

Surely I'll do the same

Awatar użytkownika
Monivrian
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Problemy twórcze

Post#13 » 27 paź 2013, o 23:01

Mam niebywały problem zacząć opowiadania. Na początku przeraża mnie pusty arkusz Worda.

Awatar użytkownika
Kostucha
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Problemy twórcze

Post#14 » 27 paź 2013, o 23:04

Od jakiegoś czasu zauważyłam, że nie potrafię już nic napisać bez wcześniejszego planu. W innym przypadku dopatruję się jakiegokolwiek sensu tekstu i nie podoba mi się to.
Po prostu robię za zły charakter.

Awatar użytkownika
Augustus
scyzoryk
scyzoryk

Problemy twórcze

Post#15 » 28 paź 2013, o 16:49

Mam niesamowity problem z zakończeniami. Początek idzie perfekcyjnie, kilka pierwszych stron potrafię zapełnić w jeden dzień, problem pojawia się ze środkiem i zakończeniem, co mogę pisać dosłownie miesiącami. Podejrzewam, że jest to wina braku jakiegokolwiek planu, większość idzie na spontana, a potem mam tyle możliwych zakończeń, że nie wiem co zrobić. 

Drugim moim problemem jest brak umiejętności w napisaniu czegoś krótszego. Kiedy wpadam na jakiś pomysł, mam już wszystko, bohaterów, fabułę, opisy i najgorsze jest to, że zaczynam to rozciągać mimowolnie, nawet muszę przyznać, że sprawia mi to przyjemność. Staram się to zawsze tłumić, bowiem kiedy przyjdzie do spisania wszystkiego na papier, znowu jest problem, zwłaszcza bez planu. 

Dziękuję za wysłuchanie.

Wróć do „Pogotowie literackie”