Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Poradnia językowa - tu zadaj swoje pytanie dot. poprawności, interpunkcji, zapisu

Nie wiesz, jak sprawić, by zdanie brzmiało lepiej, masz problem z pisownią, zapisem dialogów, ortografią, zasadami interpunkcji, nie jesteś pewien, gdzie postawić przecinki, a gdzie nie? Pogotowie literackie w sprawach prostych i tych bardziej złożonych. Zadaj swoje pytanie!
Awatar użytkownika
KrólikKrólikiewicz
scyzoryk
scyzoryk
Zobacz teksty użytkownika:

Jak to zapisać, czyli trochę pomocy nie zaszkodzi

Post#181 » 5 cze 2019, o 09:01

Kochani, 

Sprawuszka jest taka: piszę obecnie coś dłuższego niż opowiadanie, w którym owym czymś, część postaci myślomówi. Czyli porozumiewa się ze sobą, bezpośrednio wysyłając myśli do łepetynki drugiego osobnika.  

Macie może pomysł, jak rozróżnić sposoby mówienia bohaterów?  

Myślałam o tym, żeby zaczynać dialogi myślomówiących od "~", ewentualnie zastosować kursywę. :hello:

Dla mnie KKK był zawsze Króliczym Klubem Książki.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Poradnia językowa - tu zadaj swoje pytanie dot. poprawności, interpunkcji, zapisu

Post#182 » 5 cze 2019, o 10:05

Normalnie kursywą. Bądź co bądź jest to myśl i tym się sugeruj w pierwszej kolejności, dopiero w drugiej tym, że postaci się nimi porozumiewają. Na pewno na takie rozwiązanie postawił Mag w przypadku cyklu Dziedzictwo Paoliniego - który może i jest głupiutki sam w sobie i ma taką sobie opinię, ale jednak wydało je u nas normalne, duże wydawnictwo i na pewno zajmowali się tym profesjonaliści. Jeżeli wybrali kursywę, na pewno jest to okej pod względem poprawności i czytelności.  

Będzie też na pewno wyglądać estetycznie niż przy kombinowaniu z tyldami.

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Bolly
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#183 » 15 lut 2020, o 01:58

Mam jeden problem językowy, który gryzie mnie od dłuższego czasu. Czy w tego typu konstrukcji: 

(...) miażdżący/niszczący [wszystko], co tylko stanie mu na drodze (...) 

słowo "wszystko" jest absolutnie konieczne, czy można je wyciąć? Mój risercz wskazuje, że jednak jest potrzebne, ale to nieźle brzmi i bez niego. 

Całe zdanie wygląda tak: Kruchości tego połączenia zawdzięczać musiała to, że wstrętne wąsate zielsko, miażdżące w swych wężowych splotach, co tylko stanie mu na drodze, dotąd nie zdołało przedostać się na jej wyspę.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#184 » 15 lut 2020, o 10:09

Nie zastanawiałam się nigdy nad tym, ale myślę, że można usunąć, brzmi dobrze i zrozumiale nawet bez tego. Wydaje mi się, że spotykałam się z takim "pominięciem" w książkach.

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Post#185 » 15 lut 2020, o 13:37

Użycie "wszystko" wydaje się oklepane, jednak w prozie istotna jest lekkość czytania/odbioru. Biorąc pod uwagę powyższe, "wszystko" warto zostawić.

Awatar użytkownika
Bolly
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#186 » 15 lut 2020, o 14:56

Wolałbym z tym "wszystkim" przystopować, bo w dwóch poprzednich akapitach już go użyłem, a i akapit dalej się pojawia.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#187 » 15 lut 2020, o 14:59

Może zamiast użyj "to"? "(...) miażdżące w swych wężowych splotach to, co tylko stanie mu na drodze" jest jakąś alternatywą.

Awatar użytkownika
Bolly
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#188 » 15 lut 2020, o 15:38

W tym zdaniu jest już jedno "to".

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#189 » 15 lut 2020, o 15:42

No tak. Ech, te bolączki językowe, tak źle, tak niedobrze :D

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Post#190 » 15 lut 2020, o 15:45

Bolly pisze:Wolałbym z tym "wszystkim" przystopować, bo w dwóch poprzednich akapitach już go użyłem, a i akapit dalej się pojawia.
To zupełnie zmienia postać rzeczy i chwała Tobie, że na owe "drobiazgi" zwracasz uwagę. Z każdym rokiem mniej autorów myśli o unikaniu powtórzeń, zaimków, o prostocie przekazu nie wspomnę. Myślą... nie mam pojęcia o czym myślą. Może o tym, aby stanąć wyżej niż inni, którzy również piszą, niezależnie, co owo "wyżej" miałoby oznaczać. Od takiego myślenia tekst lepszy nie będzie.  

Przepraszam za swój mentorski ton, ale czytam coś, co nie jest złe... autor zamierzał napisać dzieło wybitne - nie wszyszło - i takie myśli same przychodzą do łba.

Wróć do „Pogotowie literackie”