Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Poradnia językowa - tu zadaj swoje pytanie dot. poprawności, interpunkcji, zapisu

Nie wiesz, jak sprawić, by zdanie brzmiało lepiej, masz problem z pisownią, zapisem dialogów, ortografią, zasadami interpunkcji, nie jesteś pewien, gdzie postawić przecinki, a gdzie nie? Pogotowie literackie w sprawach prostych i tych bardziej złożonych. Zadaj swoje pytanie!
Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Zobacz teksty użytkownika:

Wątpliwości

Post#101 » 25 kwie 2016, o 15:16

Dla mnie ma sens w kontekście pisania dla przyjemności, ale jednak taka amatorska publikacja - czy to na forum takim jak Artefakty czy np. przesłanie kumpeli, która lubi czytać - pozwala nam na poznanie opinii innych, a bez nich nie pójdziemy tak szybko do przodu ze swoim warsztatem. 

Widziałam, że tworzy się katalog blogów z opowiadaniami - może dodasz swój? :)

Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
KatarzynaT
lekki sztylet
lekki sztylet

Co zrobić, żeby poprawnie pisać?

Post#102 » 27 kwie 2016, o 20:25

Dzisiaj przychodzę do Was z pewnym problemem. Pisanie jest moją pasją, sprawia mi frajdę. Niestety, popełniam błędy ortograficzne i stylistyczne. Chciałabym nauczyć się poprawnie pisać. Powinnam ślęczeć nad słownikiem? Wkuwać gramatykę?  

Proszę o rady.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#103 » 27 kwie 2016, o 20:59

Moim zdaniem najlepiej sporo czytać, ale przy tym zwracać uwagę na to, co się czyta. Jeżeli jest się wzrokowcem, jest spora szansa, że w końcu instynktownie będzie się wiedziało, jak dane słowo pisać (albo gdy się zrobi błąd, od razu się zauważy, że słowo dziwnie wygląda) i gdzie wstawić przecinek.
Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Anna Nazabi
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Post#104 » 27 kwie 2016, o 21:14

Dokładnie! Camenne ma rację.

Awatar użytkownika
KatarzynaT
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#105 » 27 kwie 2016, o 21:18

Ogarnęły mnie wątpliwości, czy powinnam nadal pisać.. Może ja po prostu nie potrafię? Wiem, że to mi one miną, bo pisać lubię.

Ross_Rabiaka
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#106 » 27 kwie 2016, o 21:24

KatarzynaT pisze:Ogarnęły mnie wątpliwości, czy powinnam nadal pisać.. Może ja po prostu nie potrafię? Wiem, że to mi one miną, bo pisać lubię.

Wklej coś na próbkę, c'mon ;))

Matt C.

Awatar użytkownika
KateValentine1990
Użytkownik nieaktywny

Post#107 » 27 kwie 2016, o 21:27

Ponownie pisać...tak, ja też mam bardzo długą przerwę i zauważyłam, że nie ma we mnie już tych wszystkich przemyśleń, które miałam kilka lat temu. Cholernie mnie to irytuje, ale nie wiem, czy coś na to poradzę. U mnie to nie mija. :c
"Moje przemyślenia są proste: nie ma człowieka, który by nie umarł. Łącznie z papieżem. Skoro jest to nieodwołalne i nieodwracalne, to nie ma się czego bać."

Awatar użytkownika
KatarzynaT
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#108 » 27 kwie 2016, o 21:35

Ross_Rabiaka pisze:Wklej coś na próbkę, c'mon ;))

Przekonałeś mnie  

viewtopic.php?f=84&t=3110

Awatar użytkownika
KatarzynaT
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#109 » 27 kwie 2016, o 22:36

KateValentine1990 pisze:Ponownie pisać...tak, ja też mam bardzo długą przerwę i zauważyłam, że nie ma we mnie już tych wszystkich przemyśleń, które miałam kilka lat temu. Cholernie mnie to irytuje, ale nie wiem, czy coś na to poradzę. U mnie to nie mija. :c

Ja mam problem z gramatyką.. Orty, też mi się zdarzają.

Awatar użytkownika
Alenna
Użytkownik nieaktywny

Post#110 » 27 kwie 2016, o 22:43

KatarzynaT pisze:Ogarnęły mnie wątpliwości, czy powinnam nadal pisać.. Może ja po prostu nie potrafię? Wiem, że to mi one miną, bo pisać lubię.

Tak na serio: a czy to robi jakąś specjalną różnicę?  

Pytam, bo sama uważam, że to bez większego znaczenia, czy się potrafi czy nie - grunt to chęci i własna przyjemność. Jeśli to jest, to czemu miałabyś sobie ich odmawiać? Dopiero później można myśleć nad samorozwojem i kwestią "jak w ogóle powinno się pisać". A na samym końcu stawiam cudzą przyjemność i aprobatę. Ktoś z Was myśli podobnie jak ja, czy macie w tej kwestii inne zdanie? 

A co do pierwotnego pytania: przede wszystkim pisz. Dużo. Jak najwięcej, bo wszystko co zapisałaś zawsze będziesz mogła poprawić. Raz, dwa, dziesięć - to bez znaczenia, możesz poprawiać, póki ostateczny efekt Cię nie zadowoli. Czytanie też jest dobre, ale nigdy nie zastąpi tego, co sobie wyrobisz, pisząc regularnie. 

*komentarz pisany tosterem

Mózg przeżarty wattpadem

Awatar użytkownika
KatarzynaT
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#111 » 27 kwie 2016, o 22:52

Alenna, dziękuję ;)

Awatar użytkownika
KateValentine1990
Użytkownik nieaktywny

Post#112 » 27 kwie 2016, o 22:55

KatarzynaT pisze:
KateValentine1990 pisze:Ponownie pisać...tak, ja też mam bardzo długą przerwę i zauważyłam, że nie ma we mnie już tych wszystkich przemyśleń, które miałam kilka lat temu. Cholernie mnie to irytuje, ale nie wiem, czy coś na to poradzę. U mnie to nie mija. :c

Ja mam problem z gramatyką.. Orty, też mi się zdarzają.

Też mam z tym czasem problem, ale jak widzę jakieś słowo , które...hmmm...podejrzanie wygląda to sprawdzam w słowniku xD. Poza tym trzeba duuuużo czytać. Ale stwierdzam, że ostatnio nie mam swoich przemyśleń nawet ;c. Wyparowało to ze nie :<

"Moje przemyślenia są proste: nie ma człowieka, który by nie umarł. Łącznie z papieżem. Skoro jest to nieodwołalne i nieodwracalne, to nie ma się czego bać."

Awatar użytkownika
KatarzynaT
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#113 » 27 kwie 2016, o 23:03

KateValentine1990 też miałam takie okresy w życiu, że nie mogłam nic napisać.. Czasem długo to trwało. Ale minęło. I u Ciebie też tak będzie. Wydaje mi się że to normalne.

Awatar użytkownika
Karen

Post#114 » 28 kwie 2016, o 22:11

KateValentine1990 Kasia dobrze mówi, musisz dać sobie czas i nie myśleć na siłę opisaniu - jeśli będziesz się próbowała zmusić, to tylko napotkasz większy opór. Przyjdzie samo, ty w tym czasie możesz poszperać i poszukać inspiracji. :)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
KateValentine1990
Użytkownik nieaktywny

Post#115 » 28 kwie 2016, o 22:13

Karen pisze:KateValentine1990 Kasia dobrze mówi, musisz dać sobie czas i nie myśleć na siłę opisaniu - jeśli będziesz się próbowała zmusić, to tylko napotkasz większy opór. Przyjdzie samo, ty w tym czasie możesz poszperać i poszukać inspiracji. :)

Właśnie mam ten problem, że ta wena przychodzi , kiedy się uczę i to czasem tylko tak jest. Potem mam pustkę w głowie. Dwa lata temu wstecz to było cudo : przemyślenia na każdą okazję. Chyba zacznę walić głową w ścianę :D.

Wróć do „Pogotowie literackie”