Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Programy do tworzenia tekstu.

Nie wiesz, jak sprawić, by zdanie brzmiało lepiej, masz problem z pisownią, zapisem dialogów, ortografią, zasadami interpunkcji, nie jesteś pewien, gdzie postawić przecinki, a gdzie nie? Pogotowie literackie w sprawach prostych i tych bardziej złożonych. Zadaj swoje pytanie!
zielarka
magiczna kosa
magiczna kosa
Zobacz teksty użytkownika:

Post#1 » 6 sie 2015, o 21:40

Ciekawi mnie, czy teksty, które tworzycie, powstają w jakichś szczególnych edytorach, czy raczej nie przykładacie szczególnej wagi do miejsc, w których zapisujecie myśli i literki? Temat poruszam, bo sama dzisiaj przypadkiem natrafiłam na program o wdzięcznej nazwie ZefWriter. Pierwsze wrażenia po wklepywaniu tekstu bez sensu? Schludny, ładny edytor; przydatny, bo podlicza słowa i można ustawić tu czasowy alarm. (Jeżeli komukolwiek na rzeczach takich zależy – mnie kompletnie nie, gdyż zasad w stylu "dzisiaj napiszę sto, a jutro dwieście słówek" trzymać się nie potrafię, a i zasad ogólnie nie lubię, stojąc jednocześnie na straży tych ortograficznych. Kropka.) Jest także imitacja dźwięków maszyny do pisania, ponad to twórca zapewnił nam kilka inspirujących melodii. Co prawda darmowa wersja trwa zaledwie parę dni, ale podobnych edytorów w internecie jest całe mnóstwo, zdążyłam się już rozejrzeć. Głównym ich założeniem jest zaś nierozpraszanie twórcy, oraz skupienie jego myśli tylko i wyłącznie na pisaniu. Co o tym myślicie? Używacie?

Awatar użytkownika
agathas
Ostrze Armageddonu
Ostrze Armageddonu

Post#2 » 6 sie 2015, o 21:45

Imitacja dźwięków maszyny do pisania? Fajny pomysł, chyba.  

Ja po prostu piszę w Wordzie.

Deneve

Post#3 » 6 sie 2015, o 21:55

Osobiście takie dźwięki by mnie irytowały (ale podejrzewam, że można wyłączyć). Wolę ciszę lub muzykę odpowiednią do danego fragmentu. Piszę w Wordzie, koniecznie w powiększeniu 120%, bo lubię duże literki. :D Poza tym Word też w lewym dolnym rogu podlicza wyrazy, a po kliknięciu ma jeszcze statystykę znaków ze spacjami/bez itp.

zielarka
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#4 » 6 sie 2015, o 22:05

I ja używać nie będę. Po co? Jeżeli w danej chwili nie czuję potrzeby napisania słowa, to nawet inspirujące tło i kojąca dla ucha melodia nie wydusi ze mnie nic dobrego. Różne rzeczy często zapisuje w pustych smsach albo chusteczkach higienicznych, w zależności od tego co akurat jest dostępne. Poza tym mniej znaczy więcej i nie ma nic doskonalszego niż biała, pusta kartka.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#5 » 6 sie 2015, o 22:09

Też piszę w Wordzie, mam swoje zwyczaje co do formatowania, czcionki, interlinii i pewnie przez to ciężko byłoby mi się przyzwyczaić do innego programu. Próbowałam kiedyś http://writeordie.com (wtedy było jeszcze Write or Die v. 1, tej nowej nie testowałam), ale generalnie wolę jednak pisać bez limitu czasowego.
Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
NinehnElizabeth
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#6 » 6 sie 2015, o 22:23

Camenne pisze:Też piszę w Wordzie, mam swoje zwyczaje co do formatowania, czcionki, interlinii .

Mam dokładnie tak samo.

"Today is a beautiful sun and my cat likes to chase little, red balls." ~Mr. Sun

Keegan
scyzoryk
scyzoryk

Post#7 » 6 sie 2015, o 22:35

Ja też piszę w Wordzie, ale sporo dobrego czytałem o Scrivenerze. Osobiście nie używałem, ale bardzo niedługo to może się zmienić.
Wikingów stworzył wiatr północy. 

Cthulhu fhtaghn, jak cudownie to brzmi. Cthulhu fhtaghn, to nie byle bzik!

Lira
Wójt gminy Artefakty
Wójt gminy Artefakty

Post#8 » 7 sie 2015, o 21:20

Ja ostatnio znalazłam Quoll Writer i chwilowo jestem zachwycona, bo mam wreszcie wszystko posegregowane. Quoll jest o tyle dobry, że nie dość, że śledzi postępy, to jeszcze pozwala na wiele różnych dziwnych rzeczy, tj.: tworzenie kart postaci i przyporządkowanie ich do odpowiednich miejsc i rozdziałów/tekstów, sam wyszukuje w ukończonych już fragmentach cytaty dotyczące postaci według określonego klucza (imię, imię + nazwisko, pseudonim - i to dowolna ilość), jest miejsce na wszystkie lokacje i na ich opis, także podłączony do tekstów, są odpowiednie rubryki na skopiowanie wniosków z researchu oraz własnych innych elementów, rozdziały można oznaczać według stopnia kompletności, a przed rozpoczęciem ułożyć plan, podać cele i krótki opis, są tutaj też funkcje pomysłów, gdzie można zapisywać np. krótkie fragmenty scen/opisów/dialogów, które dzięki temu nigdzie potem nie zginą nawet jeśli początkowo nie pasują. Dla mnie zbawieniem jest też warm-up, który zmusza mnie do napisania określonej liczby słów zaraz po otwarciu programu. Trzeba bez marudzenia zabrać się do pisania. :D To jednak można sobie ustawić i indywidualnie dopasować, a jeżeli chcemy, to Quoll podrzuca też cytaty, żeby nam pomóc w zaczęciu.  

Dodatkowy plus: jest darmowy, a wszystkie pliki zapisują się na komputerze - wystarczy je potem wyeksportować i od czasu do czasu gdzieś poza komputerem zapisywać, żeby przeżyć ewentualne katastrofy. :D

Hell hath no limits, nor is circumscrib'd in one self place; but where we are is hell, 

And where hell is, there must we ever be.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#9 » 7 sie 2015, o 21:37

Ten program brzmi aż zbyt dobrze, by był prawdziwy! 

Zaciekawił mnie na tyle, że od razu ściągnęłam, i zaczynam testowanie. Z wielu opcji korzystać nie będę, ale widać, że program projektował ktoś, kto rzeczywiście pisze, więc plus.  

Ale, jak zawsze, od razu jest coś na minus. Wygląd pozostawia trochę do życzenia, jest prosty, ale niedopracowany. Ciężko będzie mi się przyzwyczaić.

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Monivrian
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#10 » 23 sie 2015, o 22:16

Tylko i wyłącznie Word.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#11 » 23 sie 2015, o 22:18

Cóż, jak widać - w większości jesteśmy wychowani w miłości do Worda.

zielarka
magiczna kosa
magiczna kosa

Post#12 » 29 sie 2015, o 23:41

Kobieta zmienną jest, tak więc stwierdzam, że całkiem przyjemnie zapisuje mi się luźne myśli w ZefWriterze. Wyciszenie muzyki + dźwięk maszyny – super!

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#13 » 4 wrz 2015, o 15:17

Ja piszę oczywiście tylko i wyłącznie w Wordzie, gdyż, podobnie jak Cam, przez lata wypracowałam sobie mnóstwo przyzwyczajeń, z tym że, naturalnie, zaczynałam od WordPada. :D Z dziesięć lat temu. 

Niemniej jednak Lira tak mnie zaciekawiła Quoll Writerem, że też zaraz go sobie ściągnę, przetestuję i, kto wie, może coś sklecę! :O

where does everybody go when they go?

Awatar użytkownika
Mszczuj
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#14 » 4 wrz 2015, o 16:15

Osobiście piszę wszystko w open office i chwalę sobie, pomimo, że się czasami zwiesi ;)

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#15 » 4 wrz 2015, o 16:20

whatsername pisze:Niemniej jednak Lira tak mnie zaciekawiła Quoll Writerem, że też zaraz go sobie ściągnę, przetestuję i, kto wie, może coś sklecę! :O

Da się do niego przyzwyczaić, zdecydowanie. Kto wie, kto wie... ;>

where does everybody go when they go?

Wróć do „Pogotowie literackie”