Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Jak zacząć?

Nie wiesz, jak sprawić, by zdanie brzmiało lepiej, masz problem z pisownią, zapisem dialogów, ortografią, zasadami interpunkcji, nie jesteś pewien, gdzie postawić przecinki, a gdzie nie? Pogotowie literackie w sprawach prostych i tych bardziej złożonych. Zadaj swoje pytanie!
Mool Książkowy

Jak zacząć?

Post#1 » 25 wrz 2015, o 09:55

Cześć! 

Od dawna noszę się z zamiarem napisania książki. Niestety zupełnie nie wiem jak zacząć. Ostatnio znalazłam w Internecie kursy pisania i wydawania książek dla początkujących. Myślicie, że to dobry pomysł?

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni
Zobacz teksty użytkownika:

Jak zacząć?

Post#2 » 25 wrz 2015, o 20:25

Nie. :D  

Dlaczego chcesz wydać książkę? Dla samego wydania, czy idzie za tym coś jeszcze?

where does everybody go when they go?

zielarka
magiczna kosa
magiczna kosa

Jak zacząć?

Post#3 » 27 wrz 2015, o 22:48

Jak to bywa zwykle ze sprawami ważnymi i najważniejszymi – nie ma na nie recepty. A co do pytania o kursy, to zależy czego od nich oczekujesz. Pod kątem poprawności językowej itd – na pewno będą pomocne. Poradniki nie nauczą jednak wyobraźni, ani nie wymyślą za Ciebie treści. Ważniejsza jest tutaj, jak ja to nazywam, "intuicja literacka", na którą składa się talent, ilość przeczytanych stron, umiejętności, doświadczenie i cała masa przypadku bądź szczęścia.  

Napisałeś już coś molu?

jacolus
Użytkownik nieaktywny

Jak zacząć?

Post#4 » 30 wrz 2015, o 17:01

Myślę, że ważniejszym jest jak widzisz koniec. Zacząć możesz obojętnie jak, ważne jak widzisz koniec. Myślę, że wiele jest dobrze rozpoczętych książek. Jednak niewiele jest tych zakończonych.

Awatar użytkownika
InfraRedSubZeral
Użytkownik zbanowany

Jak zacząć?

Post#5 » 1 paź 2015, o 13:09

Hmmm. Zaczynać można na rózne sposoby. Od mocnego uderzenia, albo nawet potrójnego mocnego uderzenia (3 sceny, 3 pomysły), tak jak w filmie kinowym Archiwum-X, albo wręcz przeciwnie, tzn. od opisu spokojnej, może nawet czasem sielankowej rzeczywistości, a to w takim celu, żeby przedstawione w texcie wydarzenia wydawały się jeszcze bardziej szczególne na tle tej zwykłej normalności. Przyznam, obydwa wymienione sposoby bardzo mi się osobiście podobają. Oczywiście dobre zakończenie i w ogóle pomysł na zakończenie, także są niezwykle ważne. Podobnie jak wszystko, co następuje pomiędzy nim, a rozpoczęciem.... Pozdrawiam.
________ 

Ludzie są stworzeni do tego, by pożądać

Ballisonger
Użytkownik nieaktywny

Jak zacząć?

Post#6 » 15 sty 2016, o 17:53

Wiesz, kiedy słyszę takie pytanie zawsze odpowiadam że najważniejszy jest świat przedstawiony, który zawsze wymyślasz na początku. Dopiero potem tworzysz bohaterów i ich dopasowujesz. Tak jest znacznie łatwiej niż gdybyś musiał dopasowywać książkową rzeczywistość do postaci :D To rada ode mnie która powinna ci pomóc.

Awatar użytkownika
Vampircia
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Jak zacząć?

Post#7 » 20 sty 2016, o 22:19

Ja na pewno mogę powiedzieć, jak nie zaczynać. Absolutnie nie zaczynaj od opisu głównego bohatera. To z reguły się nie sprawdza.
Obrazek

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Jak zacząć?

Post#8 » 20 sty 2016, o 22:49

Ja rzadko kiedy opisuję szczegółowo głównego bohatera, niech sobie czytelnik sam wyobrazi daną postać. Nigdy nie zastanawiałem się nad początkiem opowiadania, zawsze robiłem jedną rzecz... Pisałem pierwsze zdanie, a następne już same leciały.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo? 

— Navigare necesse est, vivere non est necesse.  

Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

ola80

Jak zacząć?

Post#9 » 31 sty 2016, o 13:34

Super sprawa cjhciała bym tak umieć.

Awatar użytkownika
Alenna
Użytkownik nieaktywny

Jak zacząć?

Post#10 » 25 kwie 2016, o 09:37

Zaczynanie potrafi być bardzo problematyczne, zwłaszcza, gdy mentalnie człowiek jest już w punkcie kulminacyjnym i musi w miarę sensownie opisać jak do tego wszystkiego doszło. Gdy mam z tym problem, zawsze przypomina mi się stara zasłyszana gdzieś anegdota (nawet nie pamiętam już, kogo dokładnie to dotyczyło - ale chyba każdy już ją słyszał), w której młody debiutant rozmawia z literackim wyjadaczem, dzieli się swoimi spostrzeżeniami i w końcu, nieśmiało, zaczyna chwalić się swoim pomysłem. Twierdzi, że ma już wszystko opracowane, w większej części napisane oraz, że jest bardzo zadowolony z efektu. Ma tylko jeden problem - nie wie jak zacząć. "To bardzo proste" - odpowiedział mu wyjadacz. - "Od lewego, górnego rogu kartki". Także, zawsze stanowi to dla mnie jakąś pociechę, gdy godzinami siedzę nad pustą kartką i medytuję nad pierwszym zdaniem, by nie rozpocząć od tradycyjnego "Bohater X wstał rano, ubrał się i zszedł po schodach na śniadanie".
Mózg przeżarty wattpadem

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Jak zacząć?

Post#11 » 25 kwie 2016, o 10:52

Ja na ogół zaczynam od jakiegoś zdania, na które wpadnę całkiem przypadkiem w ciągu dnia. Im bardziej się wysilasz, tym mocniej blokujesz sobie możliwość rozpoczęcia. Jeśli masz problem z tymi kilkoma zdaniami, to zaczęłabym od najwcześniejszego fragmentu, jaki wymyśliłaś i masz już poukładany w głowie, a później dopisać te pierwsze zdania. 

Zgadzam się z komentarzem zielarki. :) 

Co do wydawania, to nie ma co pisać tylko pod kątem wydania. Oczywiście, większość z Nas pewnie tak sobie cicho marzy, ale niestety tylko niektórym się to uda. Musisz po prostu lubić pisać, to jest pasja, nałóg, nawet jeśli nie idzie nam wybitnie. Jednak marzenia o oficjalnej publikacji, nie tylko takiej na forach pchają do pisania w momencie zastoju, chociaż mocniejszy pozytywny efekt wywiera na mnie, jak chociaż jednej osobie spodoba się to, co napisałam. ;) Konstruktywna krytyka też wiele daje - bez niej sami nie dostrzeżemy wielu swoich błędów.

Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
KatarzynaT
lekki sztylet
lekki sztylet

Jak zacząć?

Post#12 » 26 kwie 2016, o 19:07

Pisania najlepiej nauczyć się pisząc :-D I myślę, że czytanie, też jest ważne - rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo etc. 

W pisaniu pomaga też uważna obserwacja świata. I niekiedy dobry słownik ;))

Wróć do „Pogotowie literackie”