Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Powtarzający się wzór

Nie wiesz, jak sprawić, by zdanie brzmiało lepiej, masz problem z pisownią, zapisem dialogów, ortografią, zasadami interpunkcji, nie jesteś pewien, gdzie postawić przecinki, a gdzie nie? Pogotowie literackie w sprawach prostych i tych bardziej złożonych. Zadaj swoje pytanie!
Mat Morph
scyzoryk
scyzoryk
Zobacz teksty użytkownika:

Powtarzający się wzór

Post#1 » 4 sty 2016, o 19:24

Witam. Ostatnio znalazłem na dysku kilka moich starszych opowiadań i zacząłem je czytać i poprawiać. Kiedy to robiłem, nagle do mnie dotarło, że opowiadanie, które napisałem kilka lat temu pokrywa się w głównych kwestiach z tym, które pisałem niedawno. Jeszcze inne zawierało wiele podobieństw z pozostałymi, jakbym gdzieś w podświadomości miał jedną historię, tylko nakładał na nią inną formę i tworzył opowieść osadzoną w innych realiach. Dopiero jak to zobaczyłem ocknąłem się, że robię powtórkę z rozrywki. Czy zdarzyło Wam się coś takiego i jak unikacie powtarzania tych samych wzorów? A może - z drugiej strony - jest to dobry patent na pisanie w jednym stylu, tak samo jak robi się filmy amerykańskie. Każdy jeden taki sam. Bohater dobry i bohater zły i do końca filmu za sobą biegają i wszystko jak zwykle dzieje się "w ostatniej chwili" :D Ja mam po prostu inny wzorzec.

Connie
Użytkownik nieaktywny

Powtarzający się wzór

Post#2 » 5 sty 2016, o 19:41

Może warto skupić się na tej jednej historii i oddać się jej w pełni? Nie rozpraszając się różnorodnością i nie szukając na siłę zmian pisząc wiele różnych opowiadań. Może po prostu spisz jedną dłuższą historię na ten temat, a kiedy to zrobisz może sięgniesz po coś innego. Nie uważam, by na siłę stwarzanie różnic w opowiadaniach dobrze wpływało na rozwój, ale możesz iść dalej. Nie musisz stać w miejscu i pisać ciągle o tym samym. Może warto zmienić coś w życiu? Spróbować zmian np. spróbować nowej potrawy? Może perspektywa patrzenia na swoje opowiadania się zmieni i wpadniesz na pomysł, czegoś ciekawszego. :)

Awatar użytkownika
Zireael
Lewa ręka ciemności
Lewa ręka ciemności

Powtarzający się wzór

Post#3 » 11 sty 2016, o 17:21

Ciekawe. Amerykańskie produkcje są jakie są, ale jeszcze funkcjonują w kulturze pewne archetypy, które też są szablonem/wzorcem/gotową historią i zazwyczaj trafiają do zbiorowej świadomości kulturowej ludzi - a to się podoba, np. opowieść o sierocie, która ma mentora, a od której decyzji zależą losy całego świata. Brzmi znajomo? Potter, Frodo, Luke Skywalker. Może masz w sobie swój własny, osobisty archetyp, który z takich czy innych względów najlepiej do Ciebie przemawia? Może są rzeczy, które w Tobie tkwią, a nie potrafią znaleźć innego ujścia, niż tylko karty opowiadań? Napisz i przeczytaj... przyjrzyj się temu. Ciekawe, że tak zastosuję klamrę i się powtórzę ;)
Salve lux post tenebras! 

www.alternation.pl / www.alternation.eu

Mat Morph
scyzoryk
scyzoryk

Powtarzający się wzór

Post#4 » 12 sty 2016, o 20:17

Dzięki za odpowiedzi :) Mój archetyp, to grupa ludzi, którzy docierają do nieznanego miejsca, w którym jeszcze nikt nigdy nie był i tam doświadczają przygód, które w rezultacie prowadzą do tajemnicy o nich samych. Myślę, że to jest coś, co siedzi w podświadomości, która w zasadzie jest częścią świadomości zbiorowej. Nie mieliście nigdy takiego doświadczenia, że jakaś myśl zaświtała Wam w głowie, a po kilku dniach odkryliście, że ktoś już Waszą myśl zrealizował? Chyba jesteśmy jednym wielkim umysłem. Podświadomie możemy odczytywać potrzeby innych i to, co siedzi w ludziach, a jest nieuświadomione, i zrobić z tego historię, która obudzi w człowieku coś głębszego i obnaży tajemnice, które ukrywał sam przed sobą : )

Awatar użytkownika
Sovbedlly
scyzoryk
scyzoryk

Powtarzający się wzór

Post#5 » 31 sty 2016, o 14:16

W moich opowiadaniach także znalazłam powtarzające się wzory. Nieświadomie wplątuję te same sytuacje w kilku książkach, bo uznaję, że wszystkie nadają się w różnych powieściach, fabułach. Myślę, iż trzeba znaleźć więcej inspiracji, poszukać pomysłów...

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Powtarzający się wzór

Post#6 » 25 kwie 2016, o 15:13

Stary temat, ale odkopię. ;) U mnie było totalnie to samo. Jeśli po przerwie wracałam do pisania, to praktycznie powielałam w większości pomysł, który zrodził poprzednią ''powieść''. Nawet jeszcze w marcu pisałam ''sequel'' starego pomysłu. Koniec końców niedawno wpadłam na 2 całkiem nowe historię, czuję jakbym ruszyła do przodu. :)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Wróć do „Pogotowie literackie”