Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Jak "postarzyć" swój język?

Nie wiesz, jak sprawić, by zdanie brzmiało lepiej, masz problem z pisownią, zapisem dialogów, ortografią, zasadami interpunkcji, nie jesteś pewien, gdzie postawić przecinki, a gdzie nie? Pogotowie literackie w sprawach prostych i tych bardziej złożonych. Zadaj swoje pytanie!
advq

Post#1 » 3 gru 2016, o 19:12

Cześć. 

Ostatnio czytałem Sienkiewicza i Sapkowskiego (Wiedźmina i Trylogię Husycką) i zastanawia mnie jedna rzecz - jak postarzyć swój język?  

Próbowałem wiele razy pisać tak "po staremu", ale jakoś niezbyt mi to wychodzi ;) 

W takim Wiedźminie, dajmy na to "Monstrum albo wiedźmina opisane'" wszystko zdaje się być napisane tak, aby oddawało klimat  

tamtejszej epoki. Zastanawia mnie, jak dojść do takiej perfekcji.  

Może czytać jakiś słownik archaizmów? 

! Wiadomość z: Camenne
Poprawiono pisownię.

Awatar użytkownika
joshua79
scyzoryk
scyzoryk
Zobacz teksty użytkownika:

Post#2 » 3 gru 2016, o 19:36

No to poleciałeś chłopie. Może poczytaj Szekspira, E.A. Poe i H.P. Lovecrafta, a potem przełóż na język ojczysty...

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Post#3 » 5 gru 2016, o 10:03

Na postarzenie języka dobrze wpływać może czytanie Biblii w starszych Jej przekładach.
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#4 » 5 gru 2016, o 10:09

Wprowadzenie archaizmów do tekstu nie wystarczy - to cała stylizacja, specyficzny szyk, co widać bardzo dobrze w Trylogii Husyckiej. I konieczne jest wyczucie oraz dobry warsztat, by nie przesadzić choćby z patosem lub efekt nie wyszedł śmieszny. Przy takiej stylizacji o to nietrudno.
Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Post#5 » 5 gru 2016, o 21:44

Przeczytać pięć razy Trylogię. Skutki uboczne zaprawdę groźne być mogą, jednakowoż mowa przodków bliższą się stanie.

mirek13

Post#6 » 5 gru 2016, o 22:11

Doloz Bunscha. 

Ale racje ma Camm. Najwazniejszy jest talent i wyczucie. Wiedza niewatpliwie, ale łatwo popaść w śmieszność i przegiecie. 

Ja bym nie zaryzykował.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Post#7 » 8 gru 2016, o 15:47

Jak dla mnie to też trudny orzech do zgryzienia. Wymaga bardzo zaawansowanych umiejętności pisarskich. Sama nie próbuję, bo nie czuję się na siłach.
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Wróć do „Pogotowie literackie”