Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Fan fiction czy opowiadania autorskie: co jest trudniejsze?

Nie wiesz, jak sprawić, by zdanie brzmiało lepiej, masz problem z pisownią, zapisem dialogów, ortografią, zasadami interpunkcji, nie jesteś pewien, gdzie postawić przecinki, a gdzie nie? Pogotowie literackie w sprawach prostych i tych bardziej złożonych. Zadaj swoje pytanie!
belle_rose

Post#31 » 3 gru 2012, o 12:18

A mnie się wydaje, że pytanie "co jest trudniejsze" w tym przypadku można porównać do malarstwa. 

I spytać: "Co jest trudniejsze - malowanie swoich obrazów czy kopiowanie cudzych?". 

Cóż, obie rzeczy, jeśli chce się je robić dobrze, są niełatwe.  

I wymagają trochę innych umiejętności lub przynajmniej podejścia. 

Osobiście nigdy nie byłam specjalnie przekonana do fanfików, ale wydaje mi się, że byłoby mi je łatwiej pisać, bo nie miałabym wrażenia, że każde zdanie, które zapiszę, to plagiat z jakiegoś tekstu, którego nie znam. Fanfiki są uczciwie i otwarcie przyklejone do pierwotnego tekstu i to faktycznie może bardzo pomagać w ich pisaniu. 

A co do tego, że autor nie może powielać schematów... Cóż, ostatecznie i tak wszystko się do tego sprowadza. 

Mamy kilka schematów fabularnych, kilka(naście) typów postaci, trochę rekwizytów. 

W sumie cała sztuka polega na tym, jak się to opowie. I co z osobowości i wiedzy autora przecieknie do tekstu. ;)

chriss93

Post#32 » 9 lut 2013, o 20:11

Jak dla mnie to pytanie ma dość sporą głębokość. Sam siedzę dość długo w fanfiction i nie powiem, że to jest nie wiadomo jak łatwe, ponieważ pomimo wykreowania świata jednak są pewnego rodzaju ograniczenia, chyba, że praktycznie wszystko się zmienia pod siebie. Jak dla mnie i to i to jest trudne, ponieważ jeżeli zabiera się za własne uniwersum, to jednak trzeba wszystko dopracować od A do Z, a jeżeli się pisze fanfiction, to czytelnicy mogą się doczepić do kreacji komentarzami pokroju "To nie tak było".

Awatar użytkownika
Vampircia
zaklęty miecz
zaklęty miecz
Zobacz teksty użytkownika:

Post#33 » 17 lis 2015, o 19:39

Kiedyś byłam święcie przekonana, że pisanie fanfiction jest dużo prostsze, ale ostatnio zaczęłam to kwestionować. Oczywiście porównujemy tu dobre fanfiction i dobre opowiadanie. I powiem wam, że chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi co trudniejsze, a co prostsze. To zależy od tematyki, od człowieka, od wszystkiego. Z jednej strony w fanfiction mamy już gotowe postacie i gotowy świat, ale odwzorowanie tego w sposób wierny i wiarygodny wcale już takie proste być nie musi. Wiele razy głowiłam się, jak w danej sytuacji postać by zareagowała, co by powiedziała, jakiego wyboru by dokonała, co zrobić, żeby nie była w out of character. W opowiadaniu trzeba wymyślić postaci od podstaw, co bywa trudne, ale za to sami najlepiej je znamy i wiemy, jak się powinny zachować.
Obrazek

Wróć do „Pogotowie literackie”