Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Tworzenie własnego świata

Nie wiesz, jak sprawić, by zdanie brzmiało lepiej, masz problem z pisownią, zapisem dialogów, ortografią, zasadami interpunkcji, nie jesteś pewien, gdzie postawić przecinki, a gdzie nie? Pogotowie literackie w sprawach prostych i tych bardziej złożonych. Zadaj swoje pytanie!
Awatar użytkownika
i_am
Użytkownik nieaktywny
Zobacz teksty użytkownika:

Post#1 » 25 gru 2016, o 19:45

Hej! :)  

Z pewnością wielu z nas tworzy tutaj fantastykę (fantastyczną, oczywiście!) i pomyślałem, że może dobrze byłoby wymienić się doświadczeniami w tej sprawie. A dokładniej chodzi mi o tworzenie świata. To znaczy - bazowanie świata na swoim własnym pomyśle, wiadomo, że w jakimś tam stopniu zawsze czymś inspirowanym. Macie takie doświadczenia? Tworzyliście kiedyś swój świat? Jak bardzo rozbudowany? A może nawet pokusiliście się o swój własny język? I jeśli na budowaniu świata się nie skończyło, tylko faktycznie udało Wam się wpleść w niego własną historię, jaki był tego efekt? Jednym słowem, dzielmy się wszystkim w tym temacie!

I potser no seré el teu amic,  

ni tindré res a veure amb si ets o no ets feliç.

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Post#2 » 25 gru 2016, o 21:12

Wolę tworzyć pół-fantastyczne światy,to znaczy połączenie rzeczywistego z fikcją literacką. Niejednokrotnie starałem się stworzyć danej rasie język, obyczaje, religię wraz z mitologią i inne tego typu rzeczy. Z tego wszystkiego wychodzą głównie wierzenia. 

Nie jestem w tym najlepszy, ale się staram.

— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo? 

— Navigare necesse est, vivere non est necesse.  

Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Awatar użytkownika
i_am
Użytkownik nieaktywny

Post#3 » 26 gru 2016, o 09:38

DuralT pisze:Z tego wszystkiego wychodzą głównie wierzenia.

Nie jestem pewien czy, poza sci-fi, można by ten świat skonstruować bez wierzeń. Nie uważam, że to bardzo źle, bo na tym też można zbudować wiele ciekawych wątków, no i przede wszystkim historię naszego świata. 

Jak już tworzysz, nawet ten pół-świat, z czym masz największy problem?

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#4 » 26 gru 2016, o 11:02

Myślę, że generalnie większość fantastów tworzy swoje światy, bo poniekąd to jest właśnie ta korzyść z "uciekania" w fikcję, że można być zupełnie na swoim. To jest prześwietne. I samo wymyślanie jest bardzo przyjemnym zajęciem. 

Nie jestem pewien czy, poza sci-fi, można by ten świat skonstruować bez wierzeń.

Teoretycznie wszystko można, zwłaszcza, jeżeli się nie wie, że czegoś nie da się zrobić :D Tym bardziej, że fantastyka to nie tylko heroic i high fantasy czy sf, to też dark fantasy (w których nie muszą biegać mroczne elfy), urban fantasy, idąc bliżej w sf to post-apo, cyber punk, steam punk etc.  

Wierzenia to wdzięczna rzecz, ale generalnie skoro fantastyka nie daje w zasadzie żadnych ograniczeń, a ktoś chciałby mieć świat stricte ateistyczny (bo może), to po co się tym przejmować. Myślę, że jak najbardziej by się dało, może nie byłoby to tak proste i oczywiste, ale to w sumie ciekawe wyzwanie. 

O tworzenie języków się nigdy nie pokusiłam, jakoś nie miałam potrzeby. Nie jestem zresztą językoznawcą, a tworzenie słów metodą rzucenia kota na klawiaturę jest raczej mało ciekawym rozwiązaniem. Nie każdy z nas może być nowym Tolkienem ;)) Choć, wiadomo, warto próbować, jeżeli ma się zacięcie lub wiedzę.

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
i_am
Użytkownik nieaktywny

Post#5 » 26 gru 2016, o 12:09

Camenne pisze:
Nie jestem pewien czy, poza sci-fi, można by ten świat skonstruować bez wierzeń.

Teoretycznie wszystko można, zwłaszcza, jeżeli się nie wie, że czegoś nie da się zrobić :D Tym bardziej, że fantastyka to nie tylko heroic i high fantasy czy sf, to też dark fantasy (w których nie muszą biegać mroczne elfy), urban fantasy, idąc bliżej w sf to post-apo, cyber punk, steam punk etc.

Ja to się aż tak na fantastyce nie znam, chyba się wybiorę do Ciebie na jakiś kurs! I nie wiem czy powinienem się do tego przyznawać, w sensie... pisać fantastykę, ale jej nie czytać? :D 

Camenne pisze:O tworzenie języków się nigdy nie pokusiłam, jakoś nie miałam potrzeby. Nie jestem zresztą językoznawcą, a tworzenie słów metodą rzucenia kota na klawiaturę jest raczej mało ciekawym rozwiązaniem. Nie każdy z nas może być nowym Tolkienem ;)) Choć, wiadomo, warto próbować, jeżeli ma się zacięcie lub wiedzę.

Ja się w dużej mierze teraz na tym właśnie skupiam. I o ile jeden język nie jest tak trudno wynaleźć, jak się już zacznie, o tyle drugi (i w moim przypadku trzeci) już tak - żeby nie były zbyt podobne, ale jednak trochę też powinny, bo prawdopodobnie się ze sobą ścierają. Ale fakt, trochę wiedzy jest potrzebne do tego, ja to akurat lubię, więc idzie całkiem sprawnie. Ale nadal liczę, że jest tutaj jeszcze ktoś, kto kiedyś stworzył swój język. :D

Awatar użytkownika
RebelMac
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#6 » 26 gru 2016, o 15:12

i_am pisze:Ale nadal liczę, że jest tutaj jeszcze ktoś, kto kiedyś stworzył swój język. :D

Ja na potrzeby powieści fantasy "Podróżny" wymyśliłem język langocki. Podobny do francuskiego, można już znaleźć jego przykłady w drugim rozdziale.

May The Force Be WIth You!

Awatar użytkownika
i_am
Użytkownik nieaktywny

Post#7 » 26 gru 2016, o 15:19

RebelMac pisze:
i_am pisze:Ale nadal liczę, że jest tutaj jeszcze ktoś, kto kiedyś stworzył swój język. :D

Ja na potrzeby powieści fantasy "Podróżny" wymyśliłem język langocki. Podobny do francuskiego, można już znaleźć jego przykłady w drugim rozdziale.

Powiesz o nim coś więcej? Jak powstawał? Masz do niego jakiś słownik, opracowaną gramatykę? Pochwal się! :D

Wróć do „Pogotowie literackie”