Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Poradnia dla zagubionych - pomniejsze sprawy związane z pisaniem

Drobne pytania? Możesz zadać je właśnie tutaj

Nie wiesz, jak sprawić, by zdanie brzmiało lepiej, masz problem z pisownią, zapisem dialogów, ortografią, zasadami interpunkcji, nie jesteś pewien, gdzie postawić przecinki, a gdzie nie? Pogotowie literackie w sprawach prostych i tych bardziej złożonych. Zadaj swoje pytanie!
Awatar użytkownika
Daniel
Użytkownik nieaktywny
Zobacz teksty użytkownika:

Kabała

Post#261 » 9 lut 2017, o 11:40

Kurcze, nie wiem, czy pytam o to w odpowiednim dziale, więc liczę, że nie zostanę za to skarcony za potencjalną pomyłkę. :twisted:  

Poszukuję książek na temat demonologi judaistycznej i wszelkiego rodzaju kabały. Najbardziej zależy mi na rytualnych przywołaniach demonów albo złych duchów. Ewentualnie będę wdzięczny za podsunięcie tytułów żydowskich legend o zbliżonej tematyce. Znalazłem już kilka książek i pdfów pisanych przez jakichś amatorów, a do zrobienia notatek potrzebuję solidniejszych źródeł. 

Z góry dziękuję za pomoc. <ok>

"Nigdy nikomu nie ufaj, Danielu, a tym bardziej ludziom, których podziwiasz. Bo nie kto inny, a właśnie oni zadadzą ci najboleśniejsze rany" 

Carlos Ruiz Zafón 

Nie lubię językowego nazizmu. Życie jest po to, żeby uczyć się na błędach.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Kabała

Post#262 » 9 lut 2017, o 11:56

Może Grafoman coś wie, bo w jego powieści jest wątek żydowski i demoniczny zarazem. ;)
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Daniel
Użytkownik nieaktywny

Kabała

Post#263 » 9 lut 2017, o 12:08

Dzięki, Karen, już napisałem do niego na PW. ;))
"Nigdy nikomu nie ufaj, Danielu, a tym bardziej ludziom, których podziwiasz. Bo nie kto inny, a właśnie oni zadadzą ci najboleśniejsze rany" 

Carlos Ruiz Zafón 

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Kabała

Post#264 » 9 lut 2017, o 12:14

Właśnie miałam pisać, że pewnie Grafoman może ci pomóc :D 

Może też zerknij na bibliografię hasła encyklopedycznego? http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/kabala;3918765.html

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Daniel
Użytkownik nieaktywny

Kabała

Post#265 » 9 lut 2017, o 12:37

Camenne pisze:Może też zerknij na bibliografię hasła encyklopedycznego? http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/kabala;3918765.html

Dobry pomysł, Camenne, sprawdzałem bibliografię z Wikipedii, a w ogóle nie pomyślałem o słowniku, dzięki. :D

Carlos Ruiz Zafón 

alxndr4
scyzoryk
scyzoryk

Cierpienie

Post#266 » 9 lut 2017, o 13:15

Dzień dobry, piszę w bardzo ważnej dla mnie sprawie. 

Poszukuję utworów, w których motywem jest cierpienie, nędza, śmierć- nie ważne, z jakiego powodu. 

Zależy mi jednak, żeby były to utwory wyłącznie z okresu polskiego oświecenia. Bardzo długo się nad tym zastanawiałam, ale nie potrafię nic wymyślić. Jeśli ktoś zna również jakieś książki, opracowania na temat cierpienia czy smutku w literaturze polskiego oświecenia, bardzo proszę o pomoc.  

Z góry dziękuję :)

Awatar użytkownika
Gorgiasz
gladius tytanów
gladius tytanów

Kabała

Post#267 » 9 lut 2017, o 14:24

Poszukuję książek na temat demonologi judaistycznej i wszelkiego rodzaju kabały. Najbardziej zależy mi na rytualnych przywołaniach demonów albo złych duchów. Ewentualnie będę wdzięczny za podsunięcie tytułów żydowskich legend o zbliżonej tematyce.

Mylisz pojęcia. Demonologia (jakakolwiek) nie ma nic wspólnego z kabałą. Demony nie są tożsame ze złymi duchami (choć popularnie tak się czasem mówi, ale jeśli szukasz solidnych źródeł...), a żydowskie legendy to nie kabała; zresztą, coś podejrzewam, że nie bardzo wiesz czym ona jest. 

Z kabalistyki można polecić (kiedyś już o tym tutaj napisałem): 

(Należy zachować szczególną ostrożność. W sieci jest wiele materiałów bardzo różnej jakości. W skrajnej postaci dochodzimy do paranoicznej czerwonej nitki na ręku Madonny.) 

Najlepsze pozycje, które moim zdaniem, są niezbędną lekturą: 

- „Kabała” - Charles Mopsik 

- „Tajemnice Kabały” - Marc Alain Quaknin 

- „Kabała i jej symbolika” - Gershom Scholem 

- „Palma Dewory” - Raw Mosze Kordowero 

Można jeszcze przeczytać ”Praktyczna Kabała” Charlesa Fieldinga, ale jest na niższym poziomie. 

Również dobre jest aktualnie hasło „Kabała” w Wikipedii (jako ogólna orientacja). 

Istnieją trzy podstawowe teksy źródłowe (oraz czwarty, można powiedzieć fundamentalny, którego głośno się nie wymienia) 

- Księga Jecirah (Sefer Jecirah ; Sepher Jezirah i parę innych pisowni). Najlepszy polski przekład (ze znakomitymi objaśnieniami) – Mariusza Prokopowicza.  

W sieci można znaleźć angielski, interlinearny Aryeha Kaplana, a także ciekawe Wynna Westcotta.  

- Sefer haBahir .O ile wiem, nie ma tłumaczenia polskiego. W sieci jest angielskie. 

Obie te pozycje mają niewielką objętość. W odróżnieniu od Zoharu (Księga Blasku), która jest olbrzymia. Nie ma tłumaczenia całości na polski. Ale jej lektura jest nużąca (nie polecam). Najciekawsze fragmenty oraz ogólne omówienie znajdziemy w pięknie wydanej księdze Ireneusza Kani „Opowieści Zoharu”/”O Kabale i Zoharze”. Szczególnie polecam. 

Czwartym źródłem, a właściwie „bazowym” punktem odniesienia jest Tora czyli Stary Testament. 

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że bez znajomości alfabetu hebrajskiego i przynajmniej podstawowych zasad gematrii, wniknięcie w istotę kabały jest niemożliwe. 

Jest jeszcze trochę ciekawych pozycji wydanych przez wydawnictwo „Pardes”, ale ich nie czytałem, więc nie mogę polecić. 

Podania i przypowieści żydowskie: Martin Buber „Opowieści Chasydów”. 

Ale tym tematem specjalnie się nie interesowałem, więc więcej nie znam.

Awatar użytkownika
Daniel
Użytkownik nieaktywny

Kabała

Post#268 » 9 lut 2017, o 17:27

Gorgiasz pisze:Mylisz pojęcia. Demonologia (jakakolwiek) nie ma nic wspólnego z kabałą. Demony nie są tożsame ze złymi duchami (choć popularnie tak się czasem mówi, ale jeśli szukasz solidnych źródeł...), a żydowskie legendy to nie kabała; zresztą, coś podejrzewam, że nie bardzo wiesz czym ona jest.

Wiem, że to wszystko nie jest ze sobą tożsame, ale potrzebuję każdego tekstu, z którego mogę coś wyciągnąć. Moim pierwotnym zamierzeniem było na podstawie kabały przygotować coś na kształt judaistycznego okultyzmu. 

Wielkie dzięki za tytuły, na pewno się przydadzą.

Carlos Ruiz Zafón 

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Kabała

Post#269 » 11 lut 2017, o 18:00

No i Graf nie zajrzał ;)) Spróbuj go podpytać przez pw. 

Od siebie dodam jeszcze, że na wikipedii jest dość długa lista przypisów, myślę, że stamtąd też mógłbyś wyłowić ciekawe źródło. Na przykład "Podstawowe prądy w żydowskim mistycyzmie" wygląda interesująco.

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
GenerałŚwinkaMorska
lekki sztylet
lekki sztylet

Pomniejsze sprawy

Post#270 » 20 lut 2017, o 20:33

Pytam o to wszędzie, to i tu zapytam dla większego wyboru. W opowiadaniu stworzyłem postać mordercy w kostiumie "Upiora z opery" i zastanawiam się, jaką broń dać mu do łap. Chciałbym, aby pasowała do postaci. Moja tępota umysłowa przyniosła mi tylko nóż i... nożyczki, ale doszły mi propozycje sztylet, krótki miecz, kordelas, kindżał, maczeta, struna fortepianu. Jakieś inne propozycje albo argumenty za którąś z wyżej wymienionych?
Obrazek

Awatar użytkownika
Grafoman
Użytkownik zbanowany

Pomniejsze sprawy

Post#271 » 20 lut 2017, o 20:38

Generale, osobiście proponowałbym sztylet, bo ładny i łatwo go przenosić. Ewentualnie szpada.
"Jeśli chcesz się po­wiesić, po­wieś się na wy­sokim drzewie. "

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Pomniejsze sprawy

Post#272 » 20 lut 2017, o 20:44

Najpierw pomyślałam o sztylecie, ale zadzierzgiwanie ofiar jakoś bardziej pasowałoby mi do kogoś w stroju Upiora. Jak padła propozycja struny fortepianowej, to mogłaby być też wiolonczelowa. Choć można, tak bez fanaberii, zwykłą metalową linką.

Awatar użytkownika
GenerałŚwinkaMorska
lekki sztylet
lekki sztylet

Pomniejsze sprawy

Post#273 » 20 lut 2017, o 22:53

Ok, dzięki. Przekonuję się do tego sztyletu.
Obrazek

Awatar użytkownika
GenerałŚwinkaMorska
lekki sztylet
lekki sztylet

Brak czasu, mało pomysłów.

Post#274 » 26 lut 2017, o 21:34

U mnie jest odwrotnie. Jeśli mam dużo wolnego czasu to ciężko jest mi się zabrać na pisanie. Wtedy ciągle sobie powtarzam: "Mam tyle wolnego czasu. Mogę trochę poświęcić na nicnierobienie ". Jak na złość, gdy mam tego czasu mało, a dużo obowiązków to chce mi się tworzyć. Myślę, że monotonia i nuda rozleniwiają.
Obrazek

Awatar użytkownika
DuralT
USS Gerald R. Ford
USS Gerald R. Ford

Brak czasu, mało pomysłów.

Post#275 » 26 lut 2017, o 21:48

Ja dzisiaj miałem cały dzień na pisanie... i nic. Fabuła jest, czas jest, trzech głów jak... a nie to nie ta opowieść, a weny brak.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo? 

— Navigare necesse est, vivere non est necesse.  

Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V

Wróć do „Pogotowie literackie”