Poradnia dla zagubionych - pomniejsze sprawy związane z pisaniem

Drobne pytania? Możesz zadać je właśnie tutaj

Nie wiesz, jak ugryźć pewien temat? Masz problem z pisownią, zapisem dialogów, ortografią, zasadami interpunkcji, nie jesteś pewien, gdzie postawić przecinki, a gdzie nie? Pogotowie literackie w sprawach prostych i tych bardziej złożonych. Zadaj swoje pytanie!
Kawka
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu
Zobacz teksty użytkownika:

Epika, lryka i dramat - wątpliwości

Post#331 » 3 paź 2018, o 19:27

:hello: Podmiot liryczny-osoba wypowiadająca się na temat swoich przeżyć i doznań. Wypowiada się w formie monologu lirycznego - poetyckiego. 

Narrator może pozostawać na zewnątrz świata przedstawionego opowiadając o nim, mieć pełną wiedzę o zdarzeniach i postaciach. Może również opowiadać o zdarzeniach, których był świadkiem lub w których sam bezpośrednio uczestniczył. :tak:

Awatar użytkownika
Bill. B
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#332 » 3 paź 2018, o 20:27

Bardzo dziękuję. Wasze komentarze podbudowały znacznie moją nikłą wiedzę.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Post#333 » 3 paź 2018, o 20:53

Bill, zauważ, że nie trzeba wiedzy posiadać, aby czyjąś podbudować :)) 

Synergia dyskusji.

Awatar użytkownika
Bolly
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#334 » 3 paź 2018, o 20:59

Przepraszam, jeśli będę nieuprzejmy, ale... przecież to jest absolutnie podstawowa wiedza z języka polskiego, którą powinno się wynieść ze szkoły. Jak można wziąć udział w dyskusji na tematy literackie, jeśli się takich rzeczy nie wie? To trochę tak, jakby chcieć dyskutować o matematyce, nie wiedząc, że suma to wynik dodawania albo że kwadrat jest prostokątem.

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Post#335 » 3 paź 2018, o 21:51

Bolly pisze:Jak można wziąć udział w dyskusji na tematy literackie, jeśli się takich rzeczy nie wie?
Dyskusja trwa, więc, jak widać, można :)) 

Bolly pisze:To trochę tak, jakby chcieć dyskutować o matematyce, nie wiedząc, że suma to wynik dodawania albo że kwadrat jest prostokątem.
Dlatego sztuka zawsze jest sztuką, a matematyka - czasami.

Awatar użytkownika
Bolly
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#336 » 4 paź 2018, o 10:51

Też prawda.

Awatar użytkownika
Bill. B
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#337 » 4 paź 2018, o 12:51

Bolly pisze: przecież to jest absolutnie podstawowa wiedza z języka polskiego, którą powinno się wynieść ze szkoły.

Widocznie wtedy jak tłoczyli ludziom do głów tą wiedzę, to byłem na wagarach.

Kawka
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu

Post#338 » 4 paź 2018, o 18:15

Cieszy mnie to. Powodzenia Ci życzę!

szczepantrzeszcz
Szczepan I Złotousty
Szczepan I Złotousty

Post#339 » 5 paź 2018, o 08:50

Bill. B pisze:Widocznie wtedy jak tłoczyli ludziom do głów tą wiedzę, to byłem na wagarach.
A ja zbierałem makulaturę.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Epika, liryka i dramat - wątpliwości

Post#340 » 5 paź 2018, o 10:42

Pozwoliłam sobie poprawić literówkę w tytule tematu. ;) 

Ma się wiedzę czy jej się nie ma - chyba najważniejsze jednak czy chce się ją uzupełnić. :)

Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Miedzwiedz
scyzoryk
scyzoryk

Niepewność

Post#341 » 3 sty 2019, o 20:26

Cześć! Chciałbym zapytać was o radę. Często kiedy czytam swoje teksty napisane jakiś czas temu mam wrażenie jakby wszystko było słabe i śmieszne. Niestety powstrzymuje mnie to od dzielenia się swoimi pracami z innymi, a nawet zniechęca do dalszego tworzenia. Jak poradzić sobie z tym uczuciem? Też mieliście tak kiedy zaczynaliście? :senny:

Mozets
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Niepewność

Post#342 » 3 sty 2019, o 20:53

Już sobie sam odpowiedziałeś. Jak wiesz jak poprawić teksty to tylko trzeba to zrobić. Jeśli obawiasz się ośmieszenia, niedelikatności w ocenie ( mimo, że jesteś niedźwiedziem) ;))  

-to możesz najpierw poprosić kogoś w prywatnej poczcie o zdanie. Jeśli masz do takiej osoby zaufanie, że nie wychlapie treści rozmów.  

Czytaj komentarze użytkowników i adminów - to zorientujesz się łatwo "who is who" i kto Ci odpowiada.  

Internet daje luksus anonimowości ( moim zdaniem zbyt duży) . Więc nie kryguj się i pisz. I nie przejmuj się tym co ktoś bez większego namysłu napisze na internetowym płocie. Na posty niemerytoryczne i niegrzeczne nie reaguj. Komentarze nawet twarde, ale życzliwe - przyjmuj do wiadomości i stosuj. I dużo czytaj. Klasykę i współczesnych autorów. By zostać mistrzem wystarczy najpierw naśladować mistrzów. Niektórym się udaje. Mnie się nie udało, ale jeszcze próbuję. Sama praca daje dużo satysfakcji. I rozwija. Sam talent to dużo. Jeśli ktoś go posiada. Są miliony ludzi utalentowanych, którym zabrakło wytrwałości i pracowitości. I "pogibli". Nie ma ich na Parnasie poezji lub prozy.  

Nie myśl jednak, że praca nad sobą nic im nie dała. To tak jak studia -nie dają w większości umiejętności pracy. Można ukończyć polonistykę na UJ. I zostać hydraulikiem. Jednak wykształcenie pozostaje. A kto raz był cesarzem - ten zawsze zachowa dostojeństwo... 

Marek Mozets ( karabela ze starego resora samochodowego). 

P.S. Co to jest mądrość? To garnek wiedzy, do którego trzeba jeszcze nalać doświadczenia.

Awatar użytkownika
Gorgiasz
gladius tytanów
gladius tytanów

Niepewność

Post#343 » 3 sty 2019, o 21:47

Często kiedy czytam swoje teksty napisane jakiś czas temu mam wrażenie jakby wszystko było słabe i śmieszne.

To dobrze. Znaczy, że się rozwijasz. A dostrzegać własne błędy, to wspaniała rzecz. 

A wrzucić tutaj tekst jak najbardziej warto. Inni Ci pokażą, co jest nie tak, gdyż samemu dostrzec - nawet nie wszystko, ale większość - jest niemożliwe.

Awatar użytkownika
Karen

Niepewność

Post#344 » 4 sty 2019, o 08:35

Mozets i Gorgiasz napisali mądre rzeczy. 

Ja dodam od siebie, że ktoś kiedyś powiedział, że sukces to 5% talentu i 95% ciężkiej pracy. Pomimo że do pisania trzeba mieć ''to coś'', to jednak pisanie to rzemiosło, co oznacza, że trzeba po prostu ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć. Bez pisania nie udoskonalisz swojego warsztatu. A więc do roboty! ;)

Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Niepewność

Post#345 » 7 sty 2019, o 12:30

Gorgiasz pisze:
Często kiedy czytam swoje teksty napisane jakiś czas temu mam wrażenie jakby wszystko było słabe i śmieszne.

To dobrze. Znaczy, że się rozwijasz. A dostrzegać własne błędy, to wspaniała rzecz. 

A wrzucić tutaj tekst jak najbardziej warto. Inni Ci pokażą, co jest nie tak, gdyż samemu dostrzec - nawet nie wszystko, ale większość - jest niemożliwe.

Dokładnie! 

Ale też, swoją drogą, czytaj cudze teksty i komentarze pod nimi - można się uczyć na cudzych błędach, zwłaszcza technicznych rzeczy i różnych niuansów. Wiem z doświadczenia, jak wiele potrafi to wnieść. Wielu rzeczy dowiedziałam się właśnie z uwag pod opowiadaniami innych.  

Plus - im więcej się czyta, czy to książek znanych i cenionych pisarzy, czy amatorskiej prozy, tym większe wyczucie i "obycie" literackie. Nie można dobrze pisać, nie czytając. A jeżeli dodatkowo zobaczysz, że inni też mają swoje pisarskie problemy, też popełniają błędy, nie będziesz tak wstydził się swoich.

Wróć do „Pogotowie literackie”