Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Poradnia dla zagubionych - pomniejsze sprawy związane z pisaniem

Drobne pytania? Możesz zadać je właśnie tutaj

Nie wiesz, jak sprawić, by zdanie brzmiało lepiej, masz problem z pisownią, zapisem dialogów, ortografią, zasadami interpunkcji, nie jesteś pewien, gdzie postawić przecinki, a gdzie nie? Pogotowie literackie w sprawach prostych i tych bardziej złożonych. Zadaj swoje pytanie!
Miedzwiedz
scyzoryk
scyzoryk
Zobacz teksty użytkownika:

Niepewność

Post#341 » 3 sty 2019, o 20:26

Cześć! Chciałbym zapytać was o radę. Często kiedy czytam swoje teksty napisane jakiś czas temu mam wrażenie jakby wszystko było słabe i śmieszne. Niestety powstrzymuje mnie to od dzielenia się swoimi pracami z innymi, a nawet zniechęca do dalszego tworzenia. Jak poradzić sobie z tym uczuciem? Też mieliście tak kiedy zaczynaliście? :senny:

Mozets
zaklęty miecz
zaklęty miecz

Niepewność

Post#342 » 3 sty 2019, o 20:53

Już sobie sam odpowiedziałeś. Jak wiesz jak poprawić teksty to tylko trzeba to zrobić. Jeśli obawiasz się ośmieszenia, niedelikatności w ocenie ( mimo, że jesteś niedźwiedziem) ;))  

-to możesz najpierw poprosić kogoś w prywatnej poczcie o zdanie. Jeśli masz do takiej osoby zaufanie, że nie wychlapie treści rozmów.  

Czytaj komentarze użytkowników i adminów - to zorientujesz się łatwo "who is who" i kto Ci odpowiada.  

Internet daje luksus anonimowości ( moim zdaniem zbyt duży) . Więc nie kryguj się i pisz. I nie przejmuj się tym co ktoś bez większego namysłu napisze na internetowym płocie. Na posty niemerytoryczne i niegrzeczne nie reaguj. Komentarze nawet twarde, ale życzliwe - przyjmuj do wiadomości i stosuj. I dużo czytaj. Klasykę i współczesnych autorów. By zostać mistrzem wystarczy najpierw naśladować mistrzów. Niektórym się udaje. Mnie się nie udało, ale jeszcze próbuję. Sama praca daje dużo satysfakcji. I rozwija. Sam talent to dużo. Jeśli ktoś go posiada. Są miliony ludzi utalentowanych, którym zabrakło wytrwałości i pracowitości. I "pogibli". Nie ma ich na Parnasie poezji lub prozy.  

Nie myśl jednak, że praca nad sobą nic im nie dała. To tak jak studia -nie dają w większości umiejętności pracy. Można ukończyć polonistykę na UJ. I zostać hydraulikiem. Jednak wykształcenie pozostaje. A kto raz był cesarzem - ten zawsze zachowa dostojeństwo... 

Marek Mozets ( karabela ze starego resora samochodowego). 

P.S. Co to jest mądrość? To garnek wiedzy, do którego trzeba jeszcze nalać doświadczenia.

Awatar użytkownika
Gorgiasz
gladius tytanów
gladius tytanów

Niepewność

Post#343 » 3 sty 2019, o 21:47

Często kiedy czytam swoje teksty napisane jakiś czas temu mam wrażenie jakby wszystko było słabe i śmieszne.

To dobrze. Znaczy, że się rozwijasz. A dostrzegać własne błędy, to wspaniała rzecz. 

A wrzucić tutaj tekst jak najbardziej warto. Inni Ci pokażą, co jest nie tak, gdyż samemu dostrzec - nawet nie wszystko, ale większość - jest niemożliwe.

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi

Niepewność

Post#344 » 4 sty 2019, o 08:35

Mozets i Gorgiasz napisali mądre rzeczy. 

Ja dodam od siebie, że ktoś kiedyś powiedział, że sukces to 5% talentu i 95% ciężkiej pracy. Pomimo że do pisania trzeba mieć ''to coś'', to jednak pisanie to rzemiosło, co oznacza, że trzeba po prostu ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć. Bez pisania nie udoskonalisz swojego warsztatu. A więc do roboty! ;)

Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Niepewność

Post#345 » 7 sty 2019, o 12:30

Gorgiasz pisze:
Często kiedy czytam swoje teksty napisane jakiś czas temu mam wrażenie jakby wszystko było słabe i śmieszne.

To dobrze. Znaczy, że się rozwijasz. A dostrzegać własne błędy, to wspaniała rzecz. 

A wrzucić tutaj tekst jak najbardziej warto. Inni Ci pokażą, co jest nie tak, gdyż samemu dostrzec - nawet nie wszystko, ale większość - jest niemożliwe.

Dokładnie! 

Ale też, swoją drogą, czytaj cudze teksty i komentarze pod nimi - można się uczyć na cudzych błędach, zwłaszcza technicznych rzeczy i różnych niuansów. Wiem z doświadczenia, jak wiele potrafi to wnieść. Wielu rzeczy dowiedziałam się właśnie z uwag pod opowiadaniami innych.  

Plus - im więcej się czyta, czy to książek znanych i cenionych pisarzy, czy amatorskiej prozy, tym większe wyczucie i "obycie" literackie. Nie można dobrze pisać, nie czytając. A jeżeli dodatkowo zobaczysz, że inni też mają swoje pisarskie problemy, też popełniają błędy, nie będziesz tak wstydził się swoich.

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
zapachmaciejki
lekki sztylet
lekki sztylet

Zbędne dodatki, czy ważna informacja?

Post#346 » 9 maja 2019, o 09:58

Przy pisaniu mojej powieści, prowadzę notatki na kartkach, odnośnie daty, w których dzieje się obecna akcja. Wczoraj zaznaczyłam datę przy tekście i spodobała mi się ta forma. Zastanawiam się, czy mogłoby tak zostać na stałe, czy to jednak zbędny dodatek?  

Proszę Was o opinię. 

"Wtorek wieczór 

Leżałam w swoim łóżku i próbowałam zasnąć. Obraz zlęknionej recepcjonistki wsiadającej do samochodu ..." 

"Środa rano 

Dzwonek do drzwi? Nastawiłam uszy, żeby sprawdzić, czy się nie przesłyszałam. Ponowny dźwięk dzwonka, wyrwał mnie z łóżka. Rzuciłam okiem na zegarek - 7:20. "

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#347 » 9 maja 2019, o 10:18

Moim zdaniem zależy od twojego uznania - jest trochę powieści, w których czas akcji jest w ten sposób zaznaczany, więc na pewno nie byłabyś pierwsza. Zastanów się tylko, czy ta informacja jest ważna w tekście, bo na moje oko może to być nieistotne, czy dane wydarzenie działo się w czwartek popołudniu, a nie we wtorek wieczór.  

Zgrabniejsze wydaje mi się przemycanie takich informacji w tekście, np. "Poniedziałkowy ranek rozpoczął się wyjątkowo okropnie, bo i ulewą, i moim zaspaniem do pracy", ale kwestia gustu.

Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
zapachmaciejki
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#348 » 9 maja 2019, o 10:36

W sumie masz rację. Dziękuję

Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#349 » 9 maja 2019, o 15:17

Camenne zaznaczyła, że takie sformalizowanie zależy od autora. 

Moim zdaniem, wprowadzenie formy dziennika to rodzaj triku z czasem. 

Powiedzmy, że autor chce przewinąć czas nieco do przodu, a jednak pozostawić mniej lub bardziej ważne informacje przewijanego międzyczasu. Stosowanie formy dziennika powinno być wtedy rodzajem interludiów, a jednocześnie spójnikiem dla treści wcześniejszych i późniejszych. Często spotykałem się z takim rozwiązaniem w czytanych przeze mnie powieściach. 

Na ogół, jednak, czas powinien być tylko przemycany w treści. Chyba że ten konkretny dzień i godzina ma być symboliczny przez swoje znaczenie i przyszłe odnoszenie się do tej daty. 

Świetnie, że zadajesz takie pytania, zapachu maciejki. To oznacza, że poważnie podchodzisz do konstrukcji.

Awatar użytkownika
Karen

Post#350 » 9 maja 2019, o 19:58

Też się zgadzam ze stwierdzeniem, że to wybór autora, aczkolwiek osobiście wolę, jak takie rzeczy wychodzą naturalnie w tekście - tak jak przykładowo podała Cam.
Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
zapachmaciejki
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#351 » 9 maja 2019, o 22:30

Tak naprawdę, te informacje, są potrzebne tylko mi, więc nie będę stosowała tej techniki. Przez chwilę wydawało mi się to fajne, ale ja nie piszę dziennika, więc to byłoby nie na miejscu. Dziękuje za Wasze pomocne rady :-)

Wróć do „Pogotowie literackie”