Tempo pisania

Nie wiesz, jak ugryźć pewien temat? Masz problem z pisownią, zapisem dialogów, ortografią, zasadami interpunkcji, nie jesteś pewien, gdzie postawić przecinki, a gdzie nie? Pogotowie literackie w sprawach prostych i tych bardziej złożonych. Zadaj swoje pytanie!
Logon
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 11
Zobacz teksty użytkownika:

Tempo pisania

Post#1 » 17 paź 2017, o 10:17

Na początek witam. 

Chciałem poruszyć temat tempa pisania i jednocześnie jego poziomu.  

Przyznam się szczerze, że osobiście piszę strasznie wolno. Szczególnie po dłuższych przerwach. Długo zajmuje mi zbieranie do kupy co właśnie powinno się dziać, co kto ma właśnie powiedzieć. Czym wolniej piszę tym z reguły lepszy jakościowo tekst. Przy szybszym pisaniu poziom spada. Od jakiegoś czasu staram się przestawić na szybkie pisanie, jednak jak wspomniałem niesamowicie spowalnia mnie wymyślanie dalszych działań, zdań. Też tak macie? Albo jakieś sposoby? 

 

 

Jak wy piszecie szybko? Ile słów lub znaków na godzinę? Bądź stronę na dzień i zajmuje wam to 2-3 godziny? I jaki poziom ma wtedy wasz tekst, zanim zabierzecie się do poprawek?


Awatar użytkownika
Eneriston
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze
Posty: 249
Zobacz teksty użytkownika:

Tempo pisania

Post#2 » 17 paź 2017, o 11:45

Wydaje mi się, że do takiego szybkiego pisania "na zawołanie" trzeba mieć wprawę albo dopiero zaczynać.  

Kiedy pisanie idzie mi jak krew z nosa, lubię sobie ułożyć plan wydarzeń, a potem próbuję go rozwinąć. Jak natrafiam w opowiadaniu na moment, gdy nie mogę sklecić zadowalającego zdania, to zazwyczaj piszę byle jakie, żeby tylko było, a potem do niego wracam i poprawiam. Ale niezależnie od tego czy piszę wolno, czy szybko, nie wyobrażam sobie myślenia o poziomie mojego tekstu przed naniesieniem poprawek. Popadłabym chyba w straszliwe zwątpienie :D

Granice mojego języka są granicami mojego świata.

Awatar użytkownika
Marian
świetlista lanca mrozu
świetlista lanca mrozu
Posty: 707
Zobacz teksty użytkownika:

Tempo pisania

Post#3 » 17 paź 2017, o 14:20

Ja piszę bardzo wolno. Przeważnie tekst dojrzewa tygodniami, ale zdarza mi się też machnąć coś od ręki. 

Myślę, że nie jest ważna szybkość pisania, ważne jest samo pisanie. ;))


Awatar użytkownika
nebbia
Wydany pisarz
Posty: 334
Zobacz teksty użytkownika:

Tempo pisania

Post#4 » 17 paź 2017, o 19:53

Marian pisze:Ja piszę bardzo wolno. Przeważnie tekst dojrzewa tygodniami, ale zdarza mi się też machnąć coś od ręki. 

Myślę, że nie jest ważna szybkość pisania, ważne jest samo pisanie. ;))

 

 

Prawda, bywa, że nad jednym zdaniem siedzę kilka godzin, a i tak z efektów nie jestem zadowolona. A zdarza się, iż doznaję "swoistej iluminacji" i wyświetlane w głowie słowa same zamieniają się w wyrazy spływając na papier, a raczej laptopową klawiaturę.  

To dotyczy głównie poezji, ona jest dla mnie swoistym katharsis i odpoczynkiem. A proza? Od ponad dwóch lat ślęczę nad moją powieścią "W cieniu arkad" (a ma już ponad 300 stron) i od dłuższego czasu mam "przestój". I to jest mój wyrzut sumienia.


Awatar użytkownika
Kelorth
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 39
Zobacz teksty użytkownika:

Tempo pisania

Post#5 » 22 paź 2017, o 16:41

Myślę, że to bardziej indywidualna sprawa. Potrafię w krótkim czasie napisać kilkadziesiąt stron powieści, ale muszę mieć wenę oraz pomysł. Nigdy nie piszę siłę, bo to nie ma sensu. Jeśli nie wiem, jakie zdanie napisać jako następne, to po prostu zamykam program. Taka przerwa może potrwać nawet kilka miesięcy. To sprawia, że moje tempo pisania jest wolne i raczej nie goniłbym się z tym. Co do jakości tekstu, to skupiam się na tym na samym końcu. Po prostu najpierw wychodzi wstępny tekst — fabuła i cała reszta. Najzwyczajniej w świecie tworzę swoje wizje. Potem są poprawki, aby tekst wyglądał lepiej, nie miał błędów, wszystko jakoś brzmiało. Na końcu piszę wszystko od nowa, wersję oficjalną, która z pierwotnym tekstem ma niewiele wspólnego, bo tylko fabułę i bohaterów. Dialogi są zmienione, czasami miejsca akcji są inne, pojawiają się nowe sceny. Jak mówię, że napisałem 5 powieści, to tak naprawdę jest ich 10.
Sometimes... I dream about cheese...

Logon
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 11
Zobacz teksty użytkownika:

Tempo pisania

Post#6 » 25 paź 2017, o 07:10

Oczywiście, że to sprawa indywidualna, ale nie uważacie, że byłoby lepiej gdybyście pisali po prostu szybciej? 

Moją kulą u nogi jest to, że chcę by tekst, był jak najlepszy już w czasie powstawania, więc często siedzę dłuższą chwilę nad jednym zdaniem. A przecież i tak będę je poprawiał.  

Poruszyłem temat ze względu na ilość pomysłów, które mi się przewijają, a nie mam kiedy ich spisać, więc potrzebuję zwiększyć wydajność.


Awatar użytkownika
Kelorth
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 39
Zobacz teksty użytkownika:

Tempo pisania

Post#7 » 25 paź 2017, o 15:17

Mógłbym powiedzieć, że pisanie wielu rzeczy w tym samym czasie może skończyć się źle. Ogólnie szybkość nie zawsze przekłada się na jakość. Ja też staram się, aby tekst był od początku jak najlepszy, ale potem i tak go poprawiam. Wolniejsze pisanie sprawia, że bardziej skupiam się na tym tekście, traktuję go o wiele ostrożniej. To sprawia, że w fazie poprawek jest tych błędów mniej i nie mam poczucia, że odwaliłem totalną kaszanę.
Sometimes... I dream about cheese...

Awatar użytkownika
Karen
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Mistrzyni tortur narzędziami dentystycznymi
Posty: 1867
Zobacz teksty użytkownika:

Tempo pisania

Post#8 » 28 paź 2017, o 19:04

Nie zauważyłam u siebie zależności tempo/poziom. Raczej -> ilość napisanego tekstu ogółem/wiek, a poziom - im starsza, tym lepiej te wypociny wyglądają, ale to nic nowego. 

Co do mojego tempa pisania - wiem, że jak mam dobry okres, to umiem pisać przeciętnie 500 słów dziennie np. 5 x w tygodniu. Niestety natłok codziennych obowiązków, uczelnia, praca i milion innych spraw są przeciwko mojej pasji do pisania.  

W chwili obecnej tempo mam zerowe. Od sierpnia, kiedy zaczęłam się uczyć do poprawek, nic nie ruszyłam. Ciągle bezskutecznie próbuję znaleźć chwilę na otwarcie tekstu, przypomnienie sobie na czym skończyłam i kontynuację... Ale doba jest za krótka. A duża ilość materiału do zakucia, długie zajęcia na uczelni i praca dorywcza nie pomagają. :kuku:

Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
DuralT
Misiowy amator piwa
Misiowy amator piwa
Posty: 1890
Zobacz teksty użytkownika:

Tempo pisania

Post#9 » 1 lis 2017, o 11:36

Ja osobiście mam tak, że kiedy mam czas najczęściej przymuszam się do napisania pięciuset słów na dzień, a jeśli w trakcie tego dopadnie mnie wena, to powstanie znacznie więcej. Jeśli chcesz pisać parę utworów na raz, to staraj się przestrzegać zasady: jeden duży utwór na raz, a reszta pomniejsze (do ok. 1000 słów). Gdy piszesz na raz dwa duże, to jednego z nich nie ukończysz.
— No to płyńmy dalej, marynarzu, bo? 

— Navigare necesse est, vivere non est necesse.  

Andrzej Ziemiański – Pomnik Cesarzowej Achai - Tom V


Logon
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 11
Zobacz teksty użytkownika:

Tempo pisania

Post#10 » 8 kwie 2019, o 19:26

A jak się odniesiecie do samego pisania. Zawsze gdy piszecie, wiecie co się stanie, dzięki temu piszecie praktycznie nieprzerwanie czy jesteście skazani na przestoje żeby pomyśleć co takiego napisać. 

 

Na przykład grupa ludzi ląduje na planecie. Wiecie, że w pewnym momencie coś ich zaatakuje i jak kończy się cała historia. Powiedzmy że to tylko jej część. 

Wiecie co się stanie w międzyczasie, po wylądowaniu ekipy, czy piszecie w ciemno, zastanawiając się co chwilę jak można pokierować i co napisać. 

 

Teraz dopiero rozumiem co niektórzy mają na myśli mówiąc, że piszą bez planu, a inni, że mają wszystko rozplanowane.


Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów
Posty: 1293
Zobacz teksty użytkownika:

Tempo pisania

Post#11 » 8 kwie 2019, o 21:04

Pytanie jest zarazem banalne, jak i interesujące. Wcinam się jako poeta, który na tyle dobrze opanował warsztat, że dobrze czuje się w każdej formie, włączając w to prozę. Tylko że poetom zarzuca się nadmierne rozpisywanie się. Moim zdaniem to bzdura. Rzecz tkwi właśnie w prowadzeniu opowieści, co jest normalne w prozie. Jako poeta nie planuję opowieści, bo jestem przyzwyczajony do korzystania ze skrótów myślowych, czyli metafor, a jednak stosuję czasem dynamikę czasową, czyli przemianę metafor zgodnie ze strzałką czasu. W prozie raczkuję. Nie, dlatego że nie potrafię, tylko że przyzwyczaiłem się do form krótkich. Poza tym jestem leniem. Jednak uważam planowanie, jakiś konspekt, za ważne. Resztę wolę prowadzić na bieżąco, jak w życiu, kiedy coś zaskakuje, a mnie zaskakuje kolejna koncepcja pozwalająca wprowadzać plany B i C. Jako zwolennik mechaniki kwantowej nie ufam przeznaczeniu, a jedynie zmieniającej się funkcji prawdopodobieństwa, w którą czasem ingeruję jako mag, alchemik, realista, czy też twórca. Czyli, że plan jest dobry, bo można go zmieniać na bieżąco. 

 

bardzo zaczarowane ostrze, 

którym mieszam w tyglach


Wróć do „Pogotowie literackie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość