Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Wersyfikacja

Nie wiesz, jak sprawić, by zdanie brzmiało lepiej, masz problem z pisownią, zapisem dialogów, ortografią, zasadami interpunkcji, nie jesteś pewien, gdzie postawić przecinki, a gdzie nie? Pogotowie literackie w sprawach prostych i tych bardziej złożonych. Zadaj swoje pytanie!
Awatar użytkownika
Meridon
lekki sztylet
lekki sztylet
Posty: 79
Zobacz teksty użytkownika:

Wersyfikacja

Post#1 » 25 gru 2012, o 21:05

Jak wyżej, Drodzy Poeci. Nie ukrywam, że należę do wiecznych poprawiaczy w tej kwestii. A jak jest z Wami? Staracie się przestrzegać izosylabizmu, czy tez nie i jakie granice w "wolnej" wersyfikacji uznajecie, a jakie obalacie?
"Wierzę, że (...) ludzie różnią się od siebie wyłącznie inteligencją. Że jedynym kryterium oceny naszych działań jest to, czy stajemy się dzięki nim bardziej szczęśliwi, czy nieszczęśliwi." - S. Sontag

Awatar użytkownika
i_am
Użytkownik nieaktywny
Posty: 367
Zobacz teksty użytkownika:

Wersyfikacja

Post#2 » 26 gru 2012, o 12:48

Izosylabizm ma swoje zastosowanie i jeśli Autor popiera je np. tematyką wiersza, wtedy się nie przyczepię, ale to wszystko musi mieć jakiś cel. A nie tak, że ktoś dziś nie ma humoru na izosylabiczny wiersz, to go nie napisze.
I potser no seré el teu amic,  

ni tindré res a veure amb si ets o no ets feliç.


Awatar użytkownika
Blue
lekki sztylet
lekki sztylet
Posty: 109
Zobacz teksty użytkownika:

Wersyfikacja

Post#3 » 27 gru 2012, o 22:00

Popieram w pełni wiersze wolne. A to z dwóch powodów - po pierwsze, izosylabizm nie jest tak istotny, gdy wiersz nie musi łączyć się z muzyką i śpiewem, jak było u zarania poezji. Często też poeta skupia się zbytnio na równej liczbie sylab, przez co kuleją inne aspekty dzieła, np. przekaz. Jeśli jednak ktoś potrafi utrzymać wszystko na wysokim poziomie i stosuje izosylabizm, to nie mam nic przeciwko. Nawet, gdy nie ma to uzasadnienia, prócz widzimisię autora, który miał takie natchnienie, by właśnie w taką formę ująć swoją myśl. Osobiście nie zwracam uwagi na równą liczbę sylab.
I need the shade of blue that rips your heart out. You don't see that type of blue around here.  

― Cath Crowley, Graffiti Moon


Moribundus
scyzoryk
scyzoryk
Posty: 49
Zobacz teksty użytkownika:

Wersyfikacja

Post#4 » 21 gru 2016, o 19:26

Izosylabizm jest bardzo dobrym sposobem rytmizacji utworu, trzeba jednak pamiętać, że nieumiejętne posługiwanie się tą techniką może znacznie utrudnić odbiór. Żaden wiersz nie powinien być w pełni regularny, wtedy bowiem czytelnik skoncentrowany jest przede wszystkim na rytmie, mniejszą uwagę poświęcając temu, co najistotniejsze, czyli treści. Dlatego jeśli uzależnia się rytmiczną ekwiwalencję jednostek wierszowych od identyczności ich sylabicznego formatu, trzeba zastosować środki, które będą wytrącać odbiorcę z tego "rozkołysania" rytmu: przerzutnie, oryginalne rymy, nieregularny dział średniówkowy i inne. Trzeba mieć naprawdę duże umiejętności, żeby wszystkie te zasady zastosować i pamiętać jednocześnie, że formalna struktura wiersza nie może ograniczać swobody przekazu. Kochanowski jako pierwszy i ostatni osiągnął na tym polu mistrzostwo, i trudno oczekiwać, by jeszcze ktoś potrafił tworzyć ten rodzaj poezji na tak wysokim poziomie.

Wróć do „Pogotowie literackie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość