Zachęcamy do czytania naszych poradników!

Rozmowy o eventach literackich - krótkie wyjaśnienie, czym są, i miejsce na organizację i propozycje

Zaproponuj event

Konkursy, pojedynki na pióra, nasze wewnętrzne plebiscyty na najlepszego komentującego oraz najlepsze teksty literackie oraz inne wyzwania literackie organizowane przez i dla Artefaktowiczów. Każdy chętny może zorganizować własny event literacki.
Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator
Zobacz teksty użytkownika:

Kartka z pamiętnika

Post#571 » 31 maja 2016, o 21:03

Ostatni moment, by wysłać tekst ;)
Jak poprawnie zapisywać dialogiMyślnik, półpauza i dywiz  

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Monivrian
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Rozmowy o eventach literackich - krótkie wyjaśnienie, czym są, i miejsce na organizację i propozycje

Post#572 » 19 lut 2017, o 21:17

Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zorganizowania na forum eventu polegającego na napisaniu dłuższego tekst i opublikowanie go na forum. Czy ktoś jest chętny na taki event i pomoże opracować zasady? :)

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#573 » 21 lut 2017, o 16:30

Trudno mi ocenić, czy brałabym udział, bo ostatnio bardzo mało piszę, ale sama idea bardzo mi się podoba. Okres lipiec-sierpień wydaje się na taki konkurs idealny, choć właściwie nie muszą to być wakacje - NaNo dzieje się w listopadzie, a jednak wiele osób bierze udział. 

Jakieś dodatkowe wymogi czy tylko długość?

Po-ta-toes! Boil them, mash them, stick them in a stew. Lovely big golden chips with a nice piece of fried fish.

Awatar użytkownika
Monivrian
zaczarowane ostrze
zaczarowane ostrze

Post#574 » 21 lut 2017, o 19:40

Głównie długość. Będą trzy kategorie długości miejsza, średnia i większa, by dac szanse wszystkim zakończyć wyzwanie :) 

Dodatkowo tekst nie moze byc nigdzie wcześniej publikowany. Po zakończeniu eventu tekst bedzie mogl pojawoc sie w innych miejscach oprocz naszego forum. 

Piszemy proze w dowolnym gatunku oprocz publicystyki.

Awatar użytkownika
whatsername
Furia Pustyni
Furia Pustyni

Post#575 » 19 maja 2017, o 20:51

Robimy Wianki w tym roku? :D 

#chybatrocheponiewczasie 

#nadziejaumieraostatnia

where does everybody go when they go?

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#576 » 21 maja 2017, o 20:34

A możemy, pewnie :mrgreen:

Kusy
lekki sztylet
lekki sztylet

Post#577 » 24 maja 2017, o 08:17

Nie myśleliście o wydaniu antologii z utworami forumowiczów? Np. 50 najlepszych utworów poetyckich i 25 prozatorskich. I autorzy się zrzucają :D.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#578 » 26 kwie 2019, o 09:32

Co powiecie na jakiś konkurs literacki, by rozruszać pióro na wiosnę i rozruszać trochę forum?  

Kusy pisze:Nie myśleliście o wydaniu antologii z utworami forumowiczów? Np. 50 najlepszych utworów poetyckich i 25 prozatorskich. I autorzy się zrzucają :D.

A propos pytania (znów odkryłam post, który przegapiłam, nieładnie z mojej strony), to brzmi jak zacna inicjatywa, tylko osobiście nie orientuję się w temacie wydawania własnym sumptem (koszty, organizacja etc.). Na pewno nie byłabym na nie, gdyby tylko byli chętni, tylko pytanie - czy nie byłoby to porywanie się z motyką na słońce.

Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#579 » 26 kwie 2019, o 20:56

Motyka? 

Bardzo ciekawe hasło. 

Mój pomysł dotyczy wyobraźni. I wymyślania innych znaczeń. 

Nie chodzi o poezję czy prozę, chociaż wiąże się z nimi. 

Pomysł dotyczy haseł objaśnianych nibyencyklopedycznie w sposób dotąd niesłychany, albo haseł zupełnie od czapy. Choćby co to jest Prudziżka. 

W ramach eventu, na który też można wymyślić inne objaśnienia, należałoby rzucić hasło początkowe. 

Może własnie event

Trzy tygodnie na nibyencyklopedyczne objaśnienia. 

Autor z najwyższą oceną podaje swoje hasło. 

Wiem, to zabawa, ale bardzo rozwijająca wyobraźnię.

Awatar użytkownika
KrólikKrólikiewicz
scyzoryk
scyzoryk

Post#580 » 27 kwie 2019, o 09:29

Alchemik, jestem bardzo, bardzo chętna! 

A Prudziżka niech stanie się moją muzą... :)

Dla mnie KKK był zawsze Króliczym Klubem Książki.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#581 » 27 maja 2019, o 10:14

Powoli, powoli, ale konsekwentnie zbliża się Noc Świętojańska...  

Chciałabym zorganizować konkurs kupalnockowy, zgodnie ze starą forumową tradycją. Zawczasu, bo zawsze przez zamieszanie życiem codziennym zagapię się i święto mija, zanim zdążę zaproponować konkurs. Nauczona tym doświadczeniem, proponuję więc wcześniej.  

Konkurs mógłby więc wystartować początkiem czerwca, by najlepiej w okolicach 23 już publikować prace konkursowe.  

Myślę, że warto zrobić oddzielne konkursy: poetycki i prozatorski - szkoda łączyć poezję i prozę w jednym konkursowym worku.  

Propozycja jest prosta - wiersz i drabble* o tematyce dowolnej, ale mają w jakiś sposób dotyczyć: wiosny, lata, równonocy, kupalnocki, wierzeń słowiańskich lub czegokolwiek, co kojarzy się, wam, autorom z Nocą Kupały. Żadnych więcej wymagań. 

Do rozważenia, czy chcielibyśmy robić to z wyborami najlepszych tekstów, czy jako event - akcję wspólnego pisania na wspólny temat. 

* można rozważyć formę dłuższą, ale zazwyczaj konkursy na drabble cieszą się u nas największym zainteresowaniem. 

Poeci, prozaicy, ktoś weźmie pióro w dłoń?

Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#582 » 27 maja 2019, o 13:36

Z całą pewnością bez wrzucania poezji i prozy do jednego worka. 

Ocenianie i porównywanie prac różnogatunkowych mija się z celem. 

Przynajmniej dla mnie. 

Jeżeli to tradycja, Camenne, to warto ją podtrzymywać. 

W kwestii drabbli jednak... 

Może dać twórcy wybór, określając wymagane konkursowe dzieło jako miniaturę prozatorską?  

Pisarz sam wybierze, czy zechce zamknąć się opcji stusłownej, czy w innym rodzaju wielosłowia w ramach miniatury. 

Jako i poeta, który ma przecież szeroki wybór form. 

Poecie nie narzucasz, czy ma pisać sonet, villanellę czy wiersz wolny. 

Może więc wiersz dla poezji 

i  

miniatura prozatorska dla prozy. 

Gorąco namawiam do poszukiwań kwiatu paproci. Kupała niech obdarzy. 

Ej Sobótka, Sobótka https://www.youtube.com/watch?v=w7JuuwsVTSA

Awatar użytkownika
Alchemik
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#583 » 27 maja 2019, o 14:24

Lato za pasem. 

A ja rozumiem ten konkurs jako okazję do sięgnięcia po słowiańską magię. 

Magię miłości zawartą w obrzędach i rytuałach naszych przodków. 

Rytuałach związanych z porami roku, porami księżyca. To były dawne, prasłowiańskie zegary i kalendarze. 

Letnie przesilenie jest najbardziej gorące w magii i żywiołowej reakcji-emocji ciał.  

Noc, która ledwie się zaczyna, a już się kończy, a panny pospiesznie oddają wianki. Nie tylko metaforycznie. 

Dlatego nie narzucałbym ograniczeń w kwestii formy. 

Jedyne ograniczenie, to formy w miarę krótkie, jak ta Noc.

Awatar użytkownika
Cam
Random Cruelty Generator
Random Cruelty Generator

Post#584 » 27 maja 2019, o 14:54

Słuszne spostrzeżenie, że nie powinno ograniczać się prozaików, skoro nie ograniczamy poetów. Niech będzie po prostu krótka forma prozatorska.  

Alchemik pisze:Lato za pasem. 

A ja rozumiem ten konkurs jako okazję do sięgnięcia po słowiańską magię. 

Magię miłości zawartą w obrzędach i rytuałach naszych przodków. 

Rytuałach związanych z porami roku, porami księżyca. To były dawne, prasłowiańskie zegary i kalendarze. 

Letnie przesilenie jest najbardziej gorące w magii i żywiołowej reakcji-emocji ciał.  

Noc, która ledwie się zaczyna, a już się kończy, a panny pospiesznie oddają wianki. Nie tylko metaforycznie. 

Dlatego nie narzucałbym ograniczeń w kwestii formy. 

Jedyne ograniczenie, to formy w miarę krótkie, jak ta Noc.

Właśnie z tego względu przez pierwsze lata istnienia forum zawsze ten konkurs się odbywał ;) Jest coś magicznego w słowiańskich wierzeniach i kulturze i szkoda o nich zapominać, a każda okazja do napisania czegoś magicznego powinna być wykorzystywana. Zresztą zawsze bardzo lubiłam Kupalnockę.  

Jeżeli pozwolisz, wykorzystam część twojego posta przy dodawaniu tematu ogłaszającego konkurs, ładnie ująłeś, w czym rzecz. 

Na przyszłość jednak prosiłabym, byś nie dodawał posta pod postem. Po to mamy opcję "edytuj" i system łączenia postów, by unikać dublowania w ten sposób.

Awatar użytkownika
Gorgiasz
gladius tytanów
gladius tytanów

Post#585 » 27 maja 2019, o 14:55

Również uważam, że należy rozdzielić prozę i poezję. I zgadzam się z Alchemikiem, że formuła "miniatura prozatorska" jest lepsza, niż same drabble, które niosą sobą wiadome ograniczenie i nie są najłatwiejszą formą. Ewentualnie można pomyśleć o jakimś ograniczeniu liczby znaków czy słów. 

Oczywiście, że może być też "krótka forma prozatorska.".

Wróć do „Konkursy, plebiscyty i pojedynki”